Uprawnienie do podwyższenia czynszu najmu

Pytanie:

W gazecie przeczytałem, że czynsz jeżeli podnosimy o 10% to wypowiedzenie jest jednomiesięczne a nie trzymiesięczne. Jak to jest? Jeżeli podniosę teraz czynsz o 10% to i tak nie przekroczy wartości 3%. Czy oznacza to, że mogę podnieść go do tych 3% wartości odtworzeniowej i nie patrzyć, że będzie to więcej niż 10% podwyżka?

Masz inne pytanie do prawnika?

24.1.2005

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Uprawnienie do podwyższenia czynszu najmu

Art. 8a ust. 2, wprowadzony do ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego w drodze nowelizacji, która weszła w życie 1 stycznia br. nie uzależnia długości terminu wypowiedzenia od wielkości podwyżki czynszu. W każdym przypadku wynosi on 3 miesiące.

W każdym przypadku można podnieść czynsz do wysokości odpowiadającej 3% wartości odtworzeniowej lokalu. Ograniczenie podwyżki do 10% dotychczasowej wysokości czynszu obowiązuje tylko w przypadku, gdy na jej skutek wysokość czynszu przekroczyłaby 3% wartości odtworzeniowej lokalu.

Więcej na ten temat przeczyta Pan w artykule - Co zmienia się w uregulowaniu dotyczącym czynszów po 1 stycznia 2005 r.?

Porady prawne
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne