Ustalenie w umowie adresu do doręczeń

Pytanie:

"W propozycji umowy znalazło się takie sformułowanie: "Strony ustalają, że adresami stron dla doręczeń są adresy wskazane w umowie, a wysłanie pisma poleconego ma pomiędzy stronami skutek doręczenia. Podany adres ma także skutek w postępowaniu spornym." Czy zapis "wysłanie pisma poleconego ma pomiędzy stronami skutek doręczenia" oznacza w praktyce, że samo wysłanie do mnie - przez drugą strone umowy - listu poleconego, który do mnie nie dotrze w ogóle (ponieważ zaginął) będzie miało, w świetle powyższego zapisu, taki sam skutek jakbym pismo polecone odebrał potwierdzając ten fakt listonoszowi na stosownym dokumencie ? I czy w ogóle w takim przypadku dzień odbioru pisma ma jakiekolwiek znaczenie ? Wydaje mi się że uczciwiej interes stron broniło by takie sformułowanie tego zdania: "a wysłanie pisma poleconego ma pomiędzy stronami skutek doręczenia w dniu jego odbioru.""

Odpowiedź prawnika: Ustalenie w umowie adresu do doręczeń

Proponowany przez Pana zapis umowny jest nie tyle wyrazem zasady uczciwości, lecz wyrazem obowiązującego prawa. Zgodnie bowiem z art. 61 kodeksu cywilnego, oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Oznacza to, że decydującym momentem skutecznego złożenia oświadczenia woli nie jest wysłanie pisma do kontrahenta, lecz mozliwość zapoznania się adresata z treścią pisma. Proponowany zapis umowny byłby więc nieważny a w jego miejsce weszłaby regulacja ustawowa. Proponowane przez Pana brzmienie zapisu jest całkowicie zgodne z literą prawa.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika