Zasada ochrony praw nabytych

Pytanie:

"Osoba A w 2003 roku rozpoczęła 5 letnie dzienne magisterskie studia w Wyższej Szkole Gospodarowania Nieruchomościami. Program tych studiów w chwili ich rozpoczęcia był zgodny z ówczesnym prawem oraz rozporządzeniem odpowiedniego ministra. W chwili rozpoczęcia tych studiów Ustawa o gospodarce nieruchomościami stanowiła w tym czasie, że po ukończeniu tych studiów, związanych z gospodarką nieruchomościami absolwent takiej uczelni po odbyciu praktyki zawodowej ma zagwarantowana możliwość przystapienia do egzaminu na rzeczoznawcę, pośrednika oraz zarządcę nieruchomości, co stanowiło podstawę wyboru takiej uczelni przez osobę A. Od roku 2003 Ustawa o gospodarce nieruchomościami zmieniała się wielokrotnie, co doprowadziło, że obecnie aby uzyskać wymienione licencje rzeczoznawcy, zarządcy i pośrednika program studiów związanych z gospodarką nieruchomościami jest oczywiście inny jak w 2003 roku i musi obejmować minima programowe obecnych studiów podyplomowych w zakresie wskazanych uprawnień i licencji. Czy w tym przypadku kierujac się zasadą praw nabytych i zasadą ,lex retro non agit, osoba A powinna okazać się wyłącznie programem ukończenia uczelni w latach 2003-2008, której to program był i jest odmienny od terażniejszego zmodyfikowanego już kilkakrotnie, aby móc zdobyć wymagane licencje i uprawnienia po przeprowadzeniu wymaganego egzaminu, czy też od nowa zaczać nowe już studia podyplomowe? "

Odpowiedź prawnika: Zasada ochrony praw nabytych

Zgodnie z art. 177 ustawy o gospodarce nieruchomościami uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości mogą być przyznane osobie, która poza spełnieniem innych wymagań ukończyła specjalistyczne studia podyplomowe w zakresie wyceny nieruchomości. Od tego obowiązku można jednak zwolnić osobę, legitymującą się ukończeniem studiów, których program uwzględnia co najmniej minimalne wymogi programowe dla studiów podyplomowych w podanym wyżej zakresie. Stwierdzenie takiego minimum następuje poprzez wydanie przez uczelnię odpowiedniego zaświadczenia. Należy się zatem zwrócić do Wyższej Szkoły Gospodarowania Nieruchomościami o wydanie takiego zaświadczenia.

Odnosząc się do zasady praw słusznie nabytych należy stwierdzić, że ewentualne zmiany w zakresie legislacji lub standardów nie mogą mieć wpływu na utratę uprawnień zawodowych. Idąc innym tokiem rozumowania należałoby bowiem uznać, iż przykładowo ze względu na szybkość zmian w polskim ustawodawstwie i spowodowanej przez to niemożliwości ukończenia nauki podczas obowiązywania przepisów z okresu jej rozpoczynania, nikt nie mógłby ukończyć studiów prawniczych.

Należy jednak pamiętać o wynikającym z art. 175 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami obowiązku stałego doskonalenia kwalifikacji zawodowych przez rzeczoznawcę majątkowego. Obowiązku tego nie należy jednak rozumieć jako obowiązkowego odbywania nauki na podyplomowych studiach.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika