Zasady głosowania przy udzielaniu absolutorium

Pytanie:

"Na Zwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników będzie udzielane absolutorium Zarządowi i Radzie Nadzorczej. Czy jest to głosowanie tajne i w formie pisemnej? Czy decyduje tu większość głosów? Czy Radzie Nadzorczej udzielanie absolutorium ma taką samą formę?"

Odpowiedź prawnika: Zasady głosowania przy udzielaniu absolutorium

Uchwała zgromadzenia wspólników jest wymagana, zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych, dla rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania zarządu z działalności spółki, sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy oraz udzielenia absolutorium członkom organów spółki z wykonania przez nich obowiązków.  Procedura jest taka sama przy absolutorium dla rady nadzorczej, jak i dla zarządu. Uchwały zapadają bezwzględną większością głosów, jeżeli przepisy kodeksu spółek handlowych lub umowa spółki nie stanowią inaczej. Przepisy ksh wyjątków w tym zakresie nie przewidują. Głosowanie co do zasady jest jawne. Tajne głosowanie zarządza się przy wyborach oraz nad wnioskami o odwołanie członków organów spółki lub likwidatorów, o pociągnięcie ich do odpowiedzialności, jak również w sprawach osobowych.

Żaden z tych przypadków tu nie zachodzi, ale tajne głosowanie należy też przeprowadzić na żądanie choćby jednego ze wspólników obecnych lub reprezentowanych na zgromadzeniu wspólników.

Uchwały zgromadzenia wspólników powinny być wpisane do księgi protokołów i podpisane przez obecnych lub co najmniej przez przewodniczącego i osobę sporządzającą protokół. Jeżeli protokół sporządza notariusz (co przy omawianych uchwałach nie jest wymagane), zarząd wnosi wypis protokołu do księgi protokołów.

W protokole należy stwierdzić prawidłowość zwołania zgromadzenia wspólników i jego zdolność do powzięcia uchwał, wymienić powzięte uchwały, liczbę głosów oddanych za każdą uchwałą i zgłoszone sprzeciwy. Do protokołu należy dołączyć listę obecności z podpisami uczestników zgromadzenia wspólników. Dowody zwołania zgromadzenia wspólników zarząd powinien dołączyć do księgi protokołów.

Pisemnie uchwały są natomiast podejmowane wtedy, gdy następuje to bez odbycia zgromadzenia wspólników. Taka możliwość istnieje, gdy wszyscy wspólnicy wyrażą na piśmie zgodę na postanowienie, które ma być powzięte, albo na głosowanie pisemne.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika