Zastaw na rzeczach najemcy lokalu

Pytanie:

"Czy wynajmujący ma prawo do zastawu rzeczy znajdujących się w wynajmowanym lokalu, ale należących do osób trzecich? Jakie przedmioty nie podlegają zastawowi? "

Odpowiedź prawnika: Zastaw na rzeczach najemcy lokalu

Wynajmującemu przysługuje ustawowe prawo zastawu na rzeczach ruchomych najemcy wniesionych do przedmiotu najmu, chyba że rzeczy te nie podlegają zajęciu. Zgodnie z art. 829 ustawy Kodeks postępowania cywilnego, nie podlegają egzekucji przedmioty urządzenia domowego, pościel, bielizna i ubranie codzienne, niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny, a także ubranie niezbędne do pełnienia służby lub wykonywania zawodu; zapasy żywności i opału niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny na okres jednego miesiąca; jedna krowa lub dwie kozy albo trzy owce potrzebne do wyżywienia dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny wraz z zapasem paszy i ściółki do najbliższych zbiorów; narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika oraz surowce niezbędne dla niego do produkcji na okres jednego tygodnia; u dłużnika pobierającego periodyczną stałą płacę - pieniądze w kwocie, która odpowiada nie podlegającej egzekucji części płacy na czas do najbliższego terminu wypłaty (czyli 824 zł), a u dłużnika nie otrzymującego stałej płacy - pieniądze niezbędne dla niego i jego rodziny na utrzymanie przez dwa tygodnie; przedmioty niezbędne do nauki, papiery osobiste, odznaczenia i przedmioty służące do wykonywania praktyk religijnych oraz przedmioty codziennego użytku, które mogą być sprzedane tylko znacznie poniżej ich wartości, a dla dłużnika mają znaczną wartość użytkową. Podobną regulację co do przedmiotów nie podlegających zajęciu zawiera art. 8 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Wynajmującemu przysługuje ustawowe prawo zastawu na rzeczach ruchomych wniesionych przez najemcę do przedmiotu najmu. Jeśli jednak przedmiotem najmu jest lokal mieszkalny, to zgodnie z art. 686 ustawy Kodeks cywilny, ustawowe prawo zastawu wynajmującego rozciąga się także na wniesione do loaklu ruchomości członków rodziny najemcy razem z nim mieszkających (wynajmującemu przysługuje więc np. prawo zastawu na rzeczach wniesionych do lokalu przez syna najemcy, drugiego małżonka, jeśli tylko jeden z małżonków jest najemcą). Również ruchomości należące do członków rodziny mogą być przedmiotem zastawu tylko wówczas, gdy nie podlegają zajęciu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • mmmm 2013-04-02 12:45:49

    wynajmowalem lokal i mam zaleglosci w czynszu wynajmujacy zastawil sprzet ktory nie jest moja wlasnoscia poniewaz wczesniej zostal sprzedany czy moze ????


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika