Zgłoszenie dopłat do majątku spółki i pożyczki

Pytanie:

"Czy dopłaty do majątku spółki trzeba gdzieś zgłosić, np. w Krajowym Rejestrze Sądowym? Proszę o odpowiedź przy uwzględnieniu dwóch opcji: 1. dopłaty przewidziane są umową spółki 2. dopłaty są dobrowolne ustalone uchwałą wspólników. Czy udzieloną pożyczkę dla spółki z o.o. od jej wspólnika trzeba gdzieś zgłosić, np. w Krajowym Rejestrze Sądowym?"

Odpowiedź prawnika: Zgłoszenie dopłat do majątku spółki i pożyczki

Jeżeli dopłaty są przewidziane w umowie lub akcie założycielskim spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, to wspólnicy są zobowiązani do ich wnoszenia do spółki. Konieczne jest przy tym określenie górnej granicy tego zobowiązania. W miarę potrzeby terminy wnoszenia i wysokość dopłat określa się uchwałą wspólników. Dopłaty nie zasilają kapitału zakładowego spółki z o.o., jego wartość nie zwiększa się więc w wyniku dopłat, stąd nie ma obowiązku zgłaszania do KRS-u faktu podjęcia uchwały określającej terminy i wysokości dopłat, ani faktu ich rzeczywistego wniesienia. Dopiero, gdy za środki pochodzące z dopłat i przekazane do kapitału zapasowego (ewentualnie rezerwowego), zostanie zwiększony kapitał zakładowy, powstanie obowiązek zgłoszenia do KRS-u i podania aktualnej wartości kapitału zakładowego spółki.

Jeśli umowa spółki nie przewiduje obowiązku wnoszenia dopłat, a jest potrzebne zobowiązanie wspólników do tego, konieczna jest zmiana umowy spółki. I taką zmianę umowy należy zgłosić do KRS-u.

Możliwe jest też podjęcie uchwały wspólników, która będzie przewidywała dopuszczalność wnoszenia dopłat. Taka uchwała musi jednak dla swej ważności wskazywać, iż nie zobowiązuje do wnoszenia dopłat, lecz jedynie to umożliwia. Przepisy nie przewidują obowiązku zgłaszania ani samej uchwały ani faktycznego wniesienia dopłat. Dopiero, gdy środki te przekazane by zostały na kapitał zakładowy, to podniesienia tego kapitału, jak powiedziano wyżej, musi zostać zgłoszone.

Pożyczka udzielona spółce przez wspólnika jest w zasadzie zwykłą umową prawa cywilnego. Zawieranie umów cywilnoprawnych między wspólnikami a spółką nie wymaga zgłoszenia do KRS-u (natomiast powstają obowiązki podatkowe, stad zgłoszenie do Urzędu Skarbowego). Pożyczka taka jest natomiast traktowana na gruncie prawa spółek w tym sensie, iż wierzytelność wspólnika albo akcjonariusza z tytułu pożyczki udzielonej spółce kapitałowej uważa się za jego wkład do spółki w przypadku ogłoszenia jej upadłości w terminie dwóch lat od dnia zawarcia umowy. Dodatkowo, w szczególny sposób regulowana jest kwestia zwrotu takiej pożyczki. Otóż wspólnicy nie mogą otrzymywać z jakiegokolwiek tytułu (także z tytułu zwrotu pożyczki) wypłat z majątku spółki potrzebnego do pełnego pokrycia kapitału zakładowego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika