Zniesienie współwłasności - hipoteka przymusowa

Pytanie:

"Z mojego wniosku toczy się postępowanie o zniesienie współwłasności (ja mam 1/2) nieruchomości. Czy jeśli sąd przyzna całą własność drugiemu współwłaścicielowi z obowiązkiem spłaty 1/2 wartości nieruchomości na moją rzecz (mam wycenę nieruchomości przez biegłego), to czy takie orzeczenie stanowiłoby tytuł egzekucyjny przeciwko drugiemu współwłaścicielowi uprawniający mnie do egzekucji z całego jego majątku, w tym do obciążenia jego nieruchomości (już wtedy całej) hipoteką przymusową? Informacja ta potrzebna mi jest do oceny, czy zabiegać o taką formę podziału."

Odpowiedź prawnika: Zniesienie współwłasności - hipoteka przymusowa

Zgodnie z art. 109 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece wierzyciel, którego wierzytelność jest stwierdzona tytułem wykonawczym, może na podstawie tego tytułu uzyskać hipotekę na wszystkich nieruchomościach dłużnika. Jest to tzw. hipoteka przymusowa.

Wyliczenie tytułów egzekucyjnych zawiera art. 777 § 1 k.p.c. Zgodnie z tym przepisem tytułem egzekucyjnym jest m.in. prawomocne orzeczenie sądu. W przypadku postępowania o zniesienie współwłasności orzeczeniem kończącym postępowanie jest postanowienie co do istoty sprawy. W tym orzeczeniu sąd orzeknie obowiązek spłaty pozostałych współwłaścicieli, w razie przyznania jednemu z nich nieruchomości na własność.

W związku z powyższym, postanowienie sądu o zniesieniu współwłasności i jednocześnie statuujące obowiązek spłaty pozostałych współwłaścicieli jest tytułem egzekucyjnym i po zaopatrzeniu w klauzulę wykonalności będzie mogło stanowić podstawę wpisu hipoteki przymusowej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika