Zwolnienie lekarskie a świadczenie rehabilitacyjne

Pytanie:

Jestem od sierpnia na zwolnieniu lekarskim, 3 marca kończy mi się okres 182 dni. ZUS wezwał mnie na komisję lekarską 5 dni przed zakończeniem okresu 182 dni, choć zwolnienie zostało już wystawione na dłużej i przekracza okres 182 dni. W tym okresie do ZUS-u złożyłem dokumenty o świadczenie rehabilitacyjne, dokumenty takie składa się 5 tygodni wcześniej. Czy ZUS może cofnąć zwolnienie lekarskie, jeśli jest złożony wniosek o świadczenie rehabilitacyjne? Czy może cofnąć zwolnienie i wtedy wniosek zostaje o to świadczenie rehabilitacyjne oddalony?

Masz inne pytanie do prawnika?

1.8.2008

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Zwolnienie lekarskie a świadczenie rehabilitacyjne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że pomimo upływu okresu 182 dni, nadal nie jest Pan zdolny do wykonywania pracy, czego dowodem jest kolejne zwolnienie lekarskie. W związku z tym faktem ma Pan prawo ubiegać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Lekarz orzecznik ZUS, w trakcie wspomnianej komisji lekarskiej będzie badał zasadność uzyskania przez Pana świadczenia rehabilitacyjnego. Lekarz orzecznik nie będzie badał zasadności wystawionego zwolnienia lekarskiego, takie badania może jednak zostać przeprowadzone na podstawie kontroli z ZUS.

Jak więc wynika z powyższego, jeżeli lekarz orzecznik uzna, że nie przysługuje Panu świadczenie rehabilitacyjne - nie będzie to jednoznaczne z utratą ważności wystawionego Panu zwolnienia lekarskiego. Również wystawione zwolnienie lekarskie nie będzie miało wpływu na opinię lekarza orzecznika, gdyż tylko na tym orzeczeniu będzie opierała się decyzja w sprawie przydzielenia bądź nie, świadczenie rehabilitacyjnego - nie na podstawie zwolnienia lekarskiego.

Świadczenie rehabilitacyjne

Świadczenie rehabilitacyjne i zasiłek wyrównawczy

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: