Odpowiedź prawnika: Zwolnienie lekarskie w czasie wypowiedzenia
Zgodnie z art. 41 kodeksu pracy (kp), pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
W tym miejscu należy wskazać na uchwałę Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego - Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 22 listopada 1968 r. (III PZP 21/68), zgodnie z którą, wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę dokonane w czasie jego obecności w pracy jest bezskuteczne, jeżeli pracownik bez nie usprawiedliwionej zwłoki wykaże, że w dniu wypowiedzenia był niezdolny do pracy z powodu choroby.
Powyższy pogląd został jednak obalony przez orzecznictwo i aktualnie utrwalona jest już interpretacja Sądu Najwyższego, iż wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi, który świadczył pracę, a następnie wykazał, że w dniu wypowiedzenia był niezdolny do pracy z powodu choroby, nie narusza art. 41.
Stanowisko to zostało potwierdzone w uchwale Pełnego Składu Izby Administracyjnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z dnia 11 marca 1993 r. (I PZP 68/92), w której Sąd Najwyższy przyjął, iż wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi, który świadczył pracę, a następnie wykazał, że w dniu wypowiedzenia był niezdolny do pracy z powodu choroby, nie narusza art. 41 kp.
Jednakże należy w opisanej sytuacji ustalić, w jakim celu stawił się pracownik w dniu wypowiedzenia umowy, tj. czy przyszedł do pracy (świadczył pracę) czy przyszedł tylko dostarczyć zaświadczenie lekarskie. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 26 lutego 2003 r. (I PK 69/2002), zgodnie z którym, bezskuteczność wypowiedzenia umowy o pracę w sytuacji, kiedy mimo stwierdzonej zaświadczeniem lekarskim niezdolności do pracy, pracownik pozostaje w pracy ze względu na niemożność opuszczenia miejsca pracy, a także gdy chory pracownik stawia się w miejscu pracy w celu załatwienia ważnych spraw dla pracodawcy, nie wynika z art. 41 Kodeksu pracy wobec braku przesłanki „nieobecności w pracy". Bezskuteczność wypowiedzenia powinna być wówczas oceniona w kontekście art. 45 § 1 kp. Pozwoli to wyeliminować przypadki niesprawiedliwego pozbawienia ochrony stosunku pracy takich pracowników, którzy decydują się na wykonywanie swoich obowiązków pracowniczych mimo choroby.
Jak więc wynika z powyższego, nie chroni pracownika przed wypowiedzeniem umowy o pracę sytuacja, w której stawił się on do pracy gotów do jej świadczenia, otrzymał wypowiedzenie, a następnie dostarczył orzeczenie lekarskie stwierdzające, że w tym dniu był niezdolny do pracy. Nie narusza prawa również wypowiedzenie dokonane podczas obecności pracownika w pracy, mimo że okres wypowiedzenia nie zaczął jeszcze biec, a po otrzymaniu wypowiedzenia aż do końca jego okresu pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby.
Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż pracownik stawił się w pracy jak zawsze w celu świadczenia pracy (nie zakomunikował pracodawcy od razu, że jest na zwolnieniu lekarskim). Dopiero po wręczeniu przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę pracownik przedłożył zaświadczenie lekarskie (a więc wydaje się, że pracownik oczekiwał, że pracodawca może zmieni zdanie, a na wypadek jakby nie zmienił zdania, zabezpieczył się zwolnieniem lekarskim). Naszym zdaniem wypowiedzenie jest skuteczne, albowiem jak już wyżej wskazano, można by przyjąć, że pracownik stawił się w pracy w celu świadczenia pracy (a nie w celu zakomunikowania o niezdolności do pracy).
Pracownik może się odwołać do sądu pracy od wypowiedzenia umowy o pracę i w takiej sytuacji pracodawca będzie musiał udowodnić, że pracownik przybył do pracy w celu świadczenia pracy, a zwolnienie lekarskie przedłożył dopiero po fakcie skutecznego wręczenie wypowiedzenia umowy o pracę. Okoliczność tę można udowodnić m.in. zeznaniami świadków. Naszym zdaniem ma to znaczenie o której godzinie pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę, a o której godzinie przedłożył zwolnienie lekarskie.