Prawo do zasiłku chorobowego

Pytanie:

"Podczas choroby pracodawca mnie zwolnił dyscyplinarnie w jednej ze swoich firm, a zapomniał zwolnić w kolejnej firmie, gdzie byłem zatrudniony na 1/8 etatu. Zwolniłem się więc sam po kilku dniach też podczas choroby. Chorowałem łącznie ponad 40 dni i dostałem zwolnienie lekarskie tylko dla tej pierwszej firmy. Obecnie ZUS odmawia mi wypłacenia zasiłku chorobowego za okres po okresie wymówienia dyscyplinarnego, gdy nie byłem już pracownikiem twierdząc, że mi się nie należy, bo w momencie wymówienia mi pracy byłem zatrudniony w drugiej firmie tego samego pracodawcy na 1/8 etatu przez kilka 5 dni. Czy jest zgodne z prawem pozbawienie środków do życia przez ZUS osoby chorej pod takim może wymyślonym na prędko pretekstem? Co na to przepisy ZUS i jakie są one w rzeczywistości?"

Odpowiedź prawnika: Prawo do zasiłku chorobowego

Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. W okresie choroby jednak pracodawca może rozwiązać bez wypowiedzenia z pracownikiem umowę o pracę w oparciu o tzw. przesłanki zwolnienia dyscyplinarnego. Do takiej sytuacji doszło. Zwolnienie dyscyplinarne nie ma wpływu na okres choroby pracownika. Pracownik po utracie pracy na skutek zwolnienia dyscyplinarnego nie traci uprawnień do zasiłku chorobowego. Problem w tym, że Pan był w okresie choroby zatrudniony w innej firmie na 1/8 etatu i nie posiadał Pan zwolnienia lekarskiego względem tegoż pracodawcy. Niejako tworzyło to sytuację taką, że w okresie choroby był Pan zdolny do świadczenia pracy w innej firmie.

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Również zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Jak wynika z pytania niezdolność wystąpiła w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego (stosunek pracy). Zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy powstałej w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli osoba niezdolna do pracy kontynuuje działalność zarobkową lub podjęta działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby. Inaczej mówić zasiłek chorobowy nie przysługuje jeśli osoba chora (niezdolna do pracy) nadal pracuje w oparciu o umowę o pracę, z którą związany jest obowiązek opłacania ubezpieczenia chorobowego, dlatego że w tym okresie nie można ją uznać za niezdolną do pracy. W sytuacji, gdy ubezpieczony łączy prawo do zasiłku chorobowego z kilku tytułów ubezpieczenia (np. pozostaje w dwóch stosunkach pracy), z których jeden ustaje w trakcie trwania niezdolności do pracy. Ubezpieczony przestaje więc otrzymywać zasiłek chorobowy przysługujący z tytułu ubezpieczenia (np. zatrudnienia), które ustało.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika