Czy zaostrzenie przepisów karnych jest skutecznym środkiem na nietrzeźwych kierowców?

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu RP, zostanie rozpatrzony poselski projekt kolejnej nowelizacji Kodeksu karnego. Zmiana przewiduje zaostrzenie odpowiedzialności karnej wobec nietrzeźwych kierowców, także będących sprawcami wypadków samochodowych. Jak bowiem wskazują statystyki, mimo szeroko podejmowanych środków mających na celu ograniczenie liczby wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców, tak liczba prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu jak i liczba ofiar śmiertelnych wypadków spowodowanych przez tych kierowców pozostaje na takim samym, wysokim poziomie.

Znowelizowane przepisy mają zaostrzyć zasady postępowania z nietrzeźwymi kierowcami. Jeśli wejdą w życie, sąd będzie zobowiązany (aktualnie ma jedynie taką możliwość) do orzeczenia na zawsze zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych , jeśli oskarżony (znajdując się pod wpływem alkoholu czy innego środka odurzającego) był sprawcą katastrofy komunikacyjnej bądź wypadku, w którym śmierć (ciężki uszczerbek na zdrowiu) poniosła inna osoba.

Porady prawne

Zaostrzeniu ulega także odpowiedzialność za prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości, nawet jeśli sprawca nie spowodował wypadku. Otóż z chwilą wejścia w życie nowelizacji, w razie powtórnego ujęcia nietrzeźwego kierowcy, sąd będzie miał obowiązek orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów na zawsze. Zaostrzeniu ulegnie także kara za ten czyn - sprawca będzie mógł być skazany nawet na pięć lat kary pozbawienia wolności.

Warto jednak zastanowić się czy zaostrzanie przepisów rzeczywiście wpłynie na zmniejszenie liczby pijanych kierowców na drogach. Jak dotąd bowiem zaostrzanie kar nie spowodowało znacznego zmniejszenia liczby wypadków powodowanych przez nietrzeźwych kierowców.

Podstawa prawna: druk sejmowy Nr 2115


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika