Europejska Grupa ds. Etyki (EGE) zwraca się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o wprowadzenie zasad etycznych do polityki rolnej

Europejska Grupa ds. Etyki (EGE) spotkała się z Mariann Fischer Boel, komisarzem ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, w celu przedstawienia najważniejszych zaleceń zebranych w opinii wydanej przez grupę na temat etycznych skutków najnowszych osiągnięć w technologii rolnej.

W odpowiedzi na prośbę przewodniczącego Barroso Europejska Grupa ds. Etyki (EGE) przyjęła w grudniu opinię w sprawie etycznych skutków najnowszych osiągnięć w technologii rolnej, w celu podjęcia nowych wyzwań i wykorzystania możliwości otwierających się przed sektorem rolnym UE. Grupa postanowiła skoncentrować się przede wszystkim na technologii rolnej i metodach podstawowej produkcji żywności pochodzenia roślinnego.

W swojej opinii EGE zwraca uwagę na potrzebę wspierania innowacji w rolnictwie, niezbędnej do wyżywienia wzrastającej liczby ludności na świecie. EGE dodaje jednak, że same technologie nie zapewnią ostatecznych rozwiązań dla wyzwań stojących przed nowoczesnym rolnictwem w Unii Europejskiej i na świecie.

Grupa podkreśla konieczność wypracowania zintegrowanego poglądu i podejścia do technologii rolnej tak, by procesy produkcji, przechowywania i dystrybucji były rozpatrywane jako całość podczas dokonywania oceny skutków nowej technologii z punktu widzenia etyki. Za priorytety i zasady przewodnie, jakie muszą przyświecać wszelkim technologiom rolnym, grupa uznała następujące cele: (1) bezpieczeństwo zaopatrzenia w żywność, (2) bezpieczeństwo żywności oraz (3) zrównoważony rozwój.

Wykorzystując powyższe ramy etyczne jako punkt wyjścia, grupa EGE formułuje również w swojej opinii zalecenia dotyczące wielu kwestii, takich jak: przegląd wspólnej polityki rolnej UE, ocena skutków technologii rolnych, prawo do pożywienia, zrównoważony charakter technologii rolnych, bezpieczeństwo żywności, bioróżnorodność w rolnictwie, ochrona gleby i wody, biopaliwa, uprawy zmodyfikowane genetycznie; badania w zakresie nauk rolniczych, tworzenie polityki w zakresie upraw, światowy handel produktami rolnymi, system ochrony praw własności intelektualnej, uczciwa konkurencja oraz „monopole pionowe", ceny żywności, aspekty społeczne, udział społeczeństwa, odpowiedzialność obywateli UE, odpady żywnościowe itp.

Kontekst

Europejska Grupa ds. Etyki (EGE) jest niezależną, pluralistyczną, wielodyscyplinarną instytucją, składającą się z piętnastu ekspertów mianowanych przez Komisję, których zadaniem jest przedstawianie opinii w kwestiach etycznych.

Przyjęta opinia, pełna wersja komunikatu prasowego oraz wykaz członków grupy są dostępne na stronie internetowej EGE:
http://ec.europa.eu/european_group_ethics/index_en.htm

Porady prawne

źródło: Komisja Europejska, z www.ukie.gov.pl 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika