Rządowy projekt ustawy o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, przygotowany przez ministra przedsiębiorczości i technologii, jest w Sejmie.
Co przewiduje projekt ustawy o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości?
Powołanie Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości z siedzibą w Warszawie jest konsekwencją realizacji projektu „Polska Platforma Przemysłu 4.0” zawartego w „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.)”, przyjętej przez rząd w lutym 2017 r. Strategia wskazuje reindustrializację jako jeden z filarów nowego modelu gospodarczego dla Polski, a celem działań w tym obszarze jest wzrost zdolności polskiego przemysłu do sprostania globalnej konkurencji.
- "Polski przemysł stoi przed ogromnym wyzwaniem. W obliczu czwartej rewolucji przemysłowej, nasi przedsiębiorcy muszą uświadomić sobie jak ważne jest włączenie się w tę transformację. Dla firm z sektora przemysłu to być, albo nie być na globalnym rynku" – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Czym będzie się zajmować Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości?
Zgodnie z projektem ustawy, celem Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości jest działanie na rzecz wzrostu konkurencyjności przedsiębiorców i ich rozwoju w kierunku przemysłu 4.0. To m.in. wsparcie ich transformacji cyfrowej w zakresie procesów, produktów i modeli biznesowych, wykorzystujących najnowsze osiągnięcia z dziedziny automatyzacji, sztucznej inteligencji, technologii teleinformatycznych oraz komunikacji pomiędzy maszynami oraz człowiekiem a maszynami.
Nowo powołany podmiot ma się koncentrować na dostosowaniu polskiej gospodarki do wyzwań wynikających z czwartej rewolucji przemysłowej. Poprzedzały ją trzy rewolucje: 1.0 przemysłowa (wynalezienie maszyny parowej pod koniec XVIII wieku); 2.0 zastosowanie elektryczności pod koniec XIX; 3.0 automatyzacja przemysłu w okresie PRL-u (industrializacja nastawiona na przemysł ciężki).
Czwarta rewolucja przemysłowa
Czwarta rewolucja przemysłowa (4.0) zakłada wykorzystanie najnowszych technologii cyfrowych do przekształcenia zakładów wytwórczych w inteligentne fabryki (smart factories), co umożliwi skokowy wzrost ich produktywności. Przy tym dotyczy ona nie tylko inwestycji w nowoczesną technologię, ale także kultury zarządzania, która powinna stać się bardziej elastyczna w obliczu dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.
Czwarta rewolucja przemysłowa na poziomie kierowania firmą oznacza decentralizację zarządzania i kontroli przez tworzenie sieci autonomicznych, inteligentnych jednostek procesowych, które będą wymieniać między sobą informacje w celu optymalizacji procesu produkcyjnego. Zmieni się także relacja człowiek – maszyna (człowiek – robot) dzięki rozwojowi inteligentnych interfejsów. Pracownik coraz częściej będzie zarządzał współpracującymi z nim robotami, a rozwój jego kompetencji zawodowych (wymuszany przez nowe sposoby pracy i nowe stanowiska pracy) będzie zintegrowany z procesami produkcyjnymi (będą one często się zmieniać w celu zwiększenia wydajności wytwarzania oraz wprowadzania elastycznych zmian asortymentu). Robotyka i automatyzacja będzie podstawą tworzenia innowacyjnych produktów. W tym kontekście ważne jest, aby zapotrzebowanie na określone kompetencje zawodowe zgłaszane przez przedsiębiorców znajdowało odzwierciedlenie w programach szkół wyższych i zawodowych.
W praktyce ludzie, maszyny oraz systemy IT będą wymieniać się informacjami. W efekcie dzięki usieciowieniu i sprawnej wymianie danych przedsiębiorstwa będą produkować bardziej ekonomicznie i szybciej reagować na indywidualne potrzeby klientów.
Zadania fundacji
Projekt ustawy wychodzi naprzeciw działaniom podejmowanym w Unii Europejskiej (powołanie Platform Przemysłu 4.0 w wielu krajach UE) i oczekiwaniom sektora prywatnego w Polsce.
Obecnie istniejące podmioty publiczne nie są instytucjonalnie i kompetencyjnie dostosowane do sprostania wymaganiom, jakie wynikają z koncepcji Przemysłu 4.0, czyli współpracy z sektorem prywatnym polegającym m.in. na koordynacji działań publicznych i prywatnych, czy też możliwości finansowania zadań związanych z Przemysłem 4.0 przez sektor publiczny. Jednocześnie bardzo szybko kurczą się zasoby pracy w polskiej gospodarce, co oznacza, że robotyzacja i automatyzacja procesów przemysłowych jest nie tyle szansą, co koniecznością. Niezbędne jest też przełamanie fundamentalnych barier we wdrażaniu nowych technologii przez przedsiębiorstwa, w szczególności małe i średnie. Polska gospodarka musi się przygotować na te wyzwania, bo inaczej zostanie zmarginalizowana.
Dlatego zdecydowano o powołaniu nowego podmiotu w roli integratora – Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, której zadaniem będzie intensywne upowszechnianie wiedzy i umiejętności niezbędnych do funkcjonowania w realiach Przemysłu 4.0. Powstaje ona z inicjatywy administracji publicznej przy wsparciu podmiotów sektora przemysłowego i nauki. Ma działać na styku sektora publicznego i prywatnego, a także zrzeszać i koordynować przede wszystkim dostawców i biorców technologii oraz ośrodki naukowe.
Podstawowym celem Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości będzie doprowadzenie krajowego przemysłu do poziomu określanego jako Przemysł 4.0. Chodzi o działanie na rzecz wzrostu konkurencyjności przedsiębiorców przez wsparcie ich transformacji cyfrowej w obszarach: procesów, produktów i modeli biznesowych, wykorzystujących najnowsze osiągnięcia z dziedziny automatyzacji, sztucznej inteligencji, technologii teleinformatycznych oraz komunikacji między maszynami oraz komunikacji między człowiekiem a maszynami, z uwzględnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa tych rozwiązań.
Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości będzie się koncentrować na:
- informowaniu, demonstrowaniu, promowaniu, wspieraniu, szkoleniu i inicjowaniu działań budujących i rozwijających komponenty tworzące profil konkurencyjnego przemysłu przyszłości oraz ich integrowaniu,
- budowaniu kompetencji doradczych,
- budowaniu sieci wsparcia,
- koordynacji hubów cyfrowej innowacji, a także standaryzacji tych ośrodków.
Funkcje, jakie będzie pełnić Platforma to zarówno działania koordynacyjne, jak i aktywne stymulowanie rynku.
Jednym z kluczowych działań Platformy będzie budowanie odpowiedniego środowiska (opartego na współpracy i zaufaniu) wokół Przemysłu 4.0, z wykorzystaniem sieci hubów innowacji cyfrowej. Fundacja będzie więc podejmować współpracę, koordynować i standaryzować huby innowacji cyfrowej (ang. Digital Innovation Hubs – DIH). Huby mają działać w oparciu o odpowiednią infrastrukturę technologiczną (centra kompetencji) i zapewniać dostęp do najnowszej wiedzy i technologii, tak aby wspierać przedsiębiorców w działaniach pilotażowych, testach i eksperymentach danej technologii. Mają one zapewnić firmom kompleksową obsługę, tak aby stawały się coraz bardziej konkurencyjne w odniesieniu do procesów biznesowych, produkcyjnych, produktów lub usług wykorzystujących technologie cyfrowe. To przede wszystkim powinno umożliwić im zwiększenie produktywności, zmianę modeli biznesowych i poradzenie sobie z niedoborem pracowników.
Platforma będzie proponować rozwiązania technologiczne z obszaru przemysłu 4.0. Jednym z kluczowych działań Platformy będzie też wyposażenie przedsiębiorstw w wiedzę z zakresu Przemysłu 4.0. Istotne jest zatem budowanie świadomości kadry menadżerskiej o potrzebie wprowadzania daleko idących zmian. Platforma ma prowadzić działalność informacyjną i szkoleniową dla przedsiębiorców. Będzie proponować także rozwiązania z obszaru cyfrowej transformacji przemysłu, w tym zarządzania zmianą, wiedzą i innowacjami. Jej zadaniem ma być również tworzenie mechanizmów współdziałania, dzielenia się wiedzą oraz budowania zaufania w relacjach między podmiotami zaangażowanymi w proces transformacji cyfrowej.
Ważne jest także dostosowanie rynku pracy, tak aby popyt na kompetencje zgłoszone przez przedsiębiorcę znajdowały odzwierciedlenie w programach studiów wyższych, szkół zawodowych i wszelkich kursów specjalistycznych. Dlatego też jednym z podstawowych działań Platformy, zwłaszcza w pierwszym etapie funkcjonowania, będzie dyfuzja wiedzy w gospodarce.
Pozostałe obszary działania to budowanie sieci kooperacyjnych oraz ułatwianie dostępu do technologii.
Zgodnie z projektem, Platforma ma udzielać wsparcia o charakterze niefinansowym (szkolenia, doradztwo, przedsięwzięcia integrujące przedsiębiorców w obszarze transformacji cyfrowej). Wsparcie to będzie udzielane przedsiębiorcom, podmiotom zarządzającym klastrami innowacyjnymi, podmiotom działającym na rzecz innowacyjnej gospodarki oraz partnerom społecznym i gospodarczym działającym na rzecz rozwoju.
- "Polskie firmy muszą zrozumieć, że kluczem do większej produktywności jest inwestowanie w aktywa niematerialne, innymi słowy to, czego często nie widać. Aby poradzić sobie ze zmianami, muszą dynamicznie zwiększać u siebie poziom cyfryzacji, automatyzacji i robotyzacji, a także oswajać się ze sztuczną inteligencją. Fundacja ma skoordynować ten proces i nadać ton działaniom, które doprowadzą do wzrostu produktywności przedsiębiorstw" – podsumowała szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii.
Zgodnie z propozycją rządową, Platforma nie będzie prowadzić działalności, której celem jest osiąganie zysku. Ma jedynie udzielać wsparcia o charakterze niefinansowym (chodzi o szkolenia, doradztwo, przedsięwzięcia integrujące przedsiębiorców w obszarze transformacji cyfrowej). Wsparcie to będzie udzielane przedsiębiorcom, podmiotom zarządzającym klastrami innowacyjnymi, podmiotom działającym na rzecz innowacyjnej gospodarki oraz partnerom społecznym i gospodarczym działającym na rzecz rozwoju. Platforma będzie mogła tworzyć oddziały, co ułatwi jej wykonywanie ustawowych zadań.
Zgodnie z projektem ustawy, majątek Platformy stanowi fundusz założycielski oraz inne mienie uzyskane lub nabyte przez nią w trakcie jej działalności. Fundusz założycielski Platformy będzie stanowiła dotacja w wysokości 2 mln zł przekazana jej przez Skarb Państwa reprezentowany przez ministra do spraw gospodarki. W latach 2019-2028 na rozwiązania ustawowe trzeba będzie przeznaczyć z budżetu państwa ok. 236,1 mln zł. Środki te będą pochodzić z części budżetowej, którą dysponuje minister ds. gospodarki.
Organami Platformy będą: Zarząd (kierujący jej działaniami i reprezentujący ją na zewnątrz) oraz Rada (organ opiniodawczy). Fundatorem Platformy będzie Skarb Państwa reprezentowany przez ministra ds. gospodarki.
Kiedy proponowane przepisy mają wejść w życie?
Nowa ustawa ma wejść w życie po 30 dniach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Potrzebujesz porady prawnej?
Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości
25 stycznia 2019 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 17 stycznia 2019 r. o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. Co przewiduje ustawa z dnia 17 stycznia 2019 r. o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości? Ustawa tworzy Fundację Platforma Przemysłu (...)
Zapobieganie zmianom klimatycznym i ograniczanie ich negatywnych skutków to szansa dla przyszłych pokoleń na życie w przyjaznym środowisku. To jednak również ograniczenie obecnych możliwości rozwoju gospodarczego, ponieważ nakłady na ochronę środowiska są dodatkowym kosztem (...)
Szykowane są rekompensaty dla branż energochłonnych
Ok. 300 przedsiębiorstw z branż energochłonnych – takich jak chemiczna, hutnicza czy papiernicza – będzie uprawnionych do uzyskania rekompensat za koszty uprawnień do emisji CO2, zawarte w cenie energii. W wyniku unijnych regulacji poziom kosztów tych uprawnień stale rośnie. (...)
30 mln złotych z MPiT na wsparcie przedsiębiorców w transformacji przemysłowej 30 mln złotych na wsparcie przedsiębiorców, jednostek naukowych, klastrów innowacyjnych oraz organizacje pozarządowe. W drodze konkursu, zostaną wyłonione Huby Innowacji Cyfrowej (...)
Będą rekompensaty dla branż energochłonnych
Dla kogo rekomprensaty? Ok. 300 przedsiębiorstw z branż energochłonnych – takich jak chemiczna, hutnicza czy papiernicza – będzie uprawnionych do uzyskania rekompensat za zawarte w cenie energii koszty nabycia uprawnień do emisji CO2. Takie będą efekty ustawy MPiT, którą (...)
Need for Speed, czyli czas ratować branżę motoryzacyjną
Od dłuższego czasu branża motoryzacyjna prowadzi wyścig o przetrwanie z kryzysem ekonomicznym, który dotknął ją szczególnie dotkliwie. Nie wiadomo, czy wszyscy dojadą do mety, ale każdy ma szansę, bo UE rzuca koła ratunkowe. Parlament Europejski debatował o tym, jak pomóc europejskim (i (...)
Konkurs dla Hubów innowacji Cyfrowych
MPiT ogłosiło konkurs dla Hubów innowacji Cyfrowych w ramach programu „Przemysł 4.0” Wsparcie polskich przedsiębiorców w pełnym wykorzystaniu potencjału najnowocześniejszych technologii cyfrowych – to główny cel nowego konkursu MPiT. Nabór wniosków (...)
Prezes URE pomaga odbiorcom przemysłowym w walce o niższe ceny
Podwyżki cen prądu sięgające nawet 60% i związana z nimi konieczność ograniczenia produkcji, zwolnień lub przeniesienia działalności skłoniły przedsiębiorców, którzy łącznie zatrudniają ponad 100 tysięcy osób, do szukania pomocy u Prezesa URE.We wtorek 21 stycznia Mariusz Swora, Prezes (...)
Dotacje na innowacje, czyli jak pomóc branży samochodowej
W Parlamencie Europejskim odbyła się debata poświęcona trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się europejscy producenci samochodów. Komisja Europejska zapowiada przygotowanie propozycji pomocy dla branży przed wiosennym szczytem Rady Europejskiej. Zmienione mogą zostać zasady udzielania pomocy (...)
BUSINESSEUROPE o rewizji dyrektywy w sprawie Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS)
Obecny kryzys finansowy jest dla europejskiego przemysłu historycznym wyzwaniem. Kryzys osłabia europejskie firmy, również te, które konsekwentnie inwestowały w procesy i produkty przyjazne środowisku. Ścisła kontrola kosztów produkcji jest obecnie niezbędnym warunkiem umożliwiającym (...)
30 czerwca 2018 r. weszła w życie ustawa o wspieraniu nowych inwestycji, która poszerza obszar na którym można uzyskać zachęty podatkowe do niemal 100% terenów inwestycyjnych w Polsce. To przełomowe zmiany, ponieważ do tej pory Specjalne Strefy Ekonomiczne funkcjonowały na (...)
Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie „Strategii produktywności 2030”, przedłożoną przez ministra rozwoju i technologii. Strategia Produktywności została przygotowana w MRiT. Dokument określa horyzontalne działania w ramach polityki gospodarczej do 2030 roku. ##baner## O (...)
Wicepremier Pawlak o rozwiązaniach dla przemysłu motoryzacyjnego
- Pracujemy nad systemem zachęt w postaci bonusu przy zakupie nowego ekologicznego pojazdu dla konsumentów, którzy oddadzą stary samochód do recyklingu - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, podczas konferencji poświeconej perspektywom rynku motoryzacyjnego w Polsce. Dyskusja (...)
Stanowisko Grupy Wyszehradzkiej dotyczące sztucznej inteligencji
Czechy, Polska, Słowacja oraz Węgry o rozwoju sztucznej inteligencji w UE Z inicjatywy Polski państwa Grupy Wyszehradzkiej (V4) przyjęły wspólne stanowisko w sprawie sztucznej inteligencji i jej potencjału dla rozwoju gospodarki UE. W związku z zapowiedzią publikacji (...)
Ocena propozycji zmian zasad handlu uprawnieniami
W roku 2007 polski przemysł rafineryjny przerobił około 20 mln ton ropy naftowej, co spowodowało emisję dwutlenku węgla na poziomie 8 mln t. Jeśli, tak jak to jest proponowane w projekcie ETS 3 na lata 2013 - 2020 (Europejski Handel Uprawnieniami do Emisji Gazów Cieplarnianych) polskie (...)
Premier zakończył wizytę na Bliskim Wschodzie Prezes Rady Ministrów Donald Tusk spotkał się 19.11.2008 r. w cztery oczy z emirem państwa Kataru szejkiem Hamedem Bin Khalifą Al-Thani. Głównymi tematami rozmowy były m.in. dostawy katarskiego gazu do Polski, wspólne inwestycje (...)
Aktualizacja „Programu polskiej energetyki jądrowej”
Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie aktualizacji rządowego programu wieloletniego pn. „Program polskiej energetyki jądrowej”, przedłożoną przez ministra klimatu. W tej chwili dokument oczekuje na ogłoszenie w Dzienniku Urzędowym Monitor Polski. ##baner## Cel programu Celem (...)
W ostatnim okresie wydano szereg rozporządzeń wykonawczych do ustawy o cyberbezpieczeństwie. Rozporządzenie o wymogach organizacyjnych dot. cyberbezpieczeństwa Wymogi dla zespołów bezpieczeństwa Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji w sprawie warunków organizacyjnych (...)
- W ubiegłym roku zostały osiągnięte podstawowe cele restrukturyzacji Polskich Kolei Państwowych: oddłużenie i usamorządowienie spółki PKP Przewozy Regionalne oraz przekazanie przewozów międzywojewódzkich i międzynarodowych do spółki PKP Intercity - powiedział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie (...)
Nicolas Sarkozy w PE: Najważniejszy wspólny głos Europy wobec kryzysów
Kryzys finansowy i wojna gruzińska wzmacniają argumenty przemawiające za jednolitą odpowiedzią UE na globalne problemy, uznał Nicolas Sarkozy, który przedstawiał w Parlamencie wyniki szczytu Rady Europejskiej. Odrzucił sugestie, że UE powinna wycofać się z ambitnych zobowiązań w sprawach (...)
Zapobieganie zmianom klimatycznym i ograniczanie ich negatywnych skutków to szansa dla przyszłych pokoleń na życie w przyjaznym środowisku. To jednak również ograniczenie obecnych możliwości rozwoju gospodarczego, ponieważ nakłady na ochronę środowiska są dodatkowym kosztem (...)
Szykowane są rekompensaty dla branż energochłonnych
Ok. 300 przedsiębiorstw z branż energochłonnych – takich jak chemiczna, hutnicza czy papiernicza – będzie uprawnionych do uzyskania rekompensat za koszty uprawnień do emisji CO2, zawarte w cenie energii. W wyniku unijnych regulacji poziom kosztów tych uprawnień stale rośnie. (...)
30 mln złotych z MPiT na wsparcie przedsiębiorców w transformacji przemysłowej 30 mln złotych na wsparcie przedsiębiorców, jednostek naukowych, klastrów innowacyjnych oraz organizacje pozarządowe. W drodze konkursu, zostaną wyłonione Huby Innowacji Cyfrowej (...)
Będą rekompensaty dla branż energochłonnych
Dla kogo rekomprensaty? Ok. 300 przedsiębiorstw z branż energochłonnych – takich jak chemiczna, hutnicza czy papiernicza – będzie uprawnionych do uzyskania rekompensat za zawarte w cenie energii koszty nabycia uprawnień do emisji CO2. Takie będą efekty ustawy MPiT, którą (...)
Need for Speed, czyli czas ratować branżę motoryzacyjną
Od dłuższego czasu branża motoryzacyjna prowadzi wyścig o przetrwanie z kryzysem ekonomicznym, który dotknął ją szczególnie dotkliwie. Nie wiadomo, czy wszyscy dojadą do mety, ale każdy ma szansę, bo UE rzuca koła ratunkowe. Parlament Europejski debatował o tym, jak pomóc europejskim (i (...)
Konkurs dla Hubów innowacji Cyfrowych
MPiT ogłosiło konkurs dla Hubów innowacji Cyfrowych w ramach programu „Przemysł 4.0” Wsparcie polskich przedsiębiorców w pełnym wykorzystaniu potencjału najnowocześniejszych technologii cyfrowych – to główny cel nowego konkursu MPiT. Nabór wniosków (...)
Prezes URE pomaga odbiorcom przemysłowym w walce o niższe ceny
Podwyżki cen prądu sięgające nawet 60% i związana z nimi konieczność ograniczenia produkcji, zwolnień lub przeniesienia działalności skłoniły przedsiębiorców, którzy łącznie zatrudniają ponad 100 tysięcy osób, do szukania pomocy u Prezesa URE.We wtorek 21 stycznia Mariusz Swora, Prezes (...)
Dotacje na innowacje, czyli jak pomóc branży samochodowej
W Parlamencie Europejskim odbyła się debata poświęcona trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się europejscy producenci samochodów. Komisja Europejska zapowiada przygotowanie propozycji pomocy dla branży przed wiosennym szczytem Rady Europejskiej. Zmienione mogą zostać zasady udzielania pomocy (...)
Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości
25 stycznia 2019 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 17 stycznia 2019 r. o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. Co przewiduje ustawa z dnia 17 stycznia 2019 r. o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości? Ustawa tworzy Fundację Platforma Przemysłu (...)
BUSINESSEUROPE o rewizji dyrektywy w sprawie Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS)
Obecny kryzys finansowy jest dla europejskiego przemysłu historycznym wyzwaniem. Kryzys osłabia europejskie firmy, również te, które konsekwentnie inwestowały w procesy i produkty przyjazne środowisku. Ścisła kontrola kosztów produkcji jest obecnie niezbędnym warunkiem umożliwiającym (...)
30 czerwca 2018 r. weszła w życie ustawa o wspieraniu nowych inwestycji, która poszerza obszar na którym można uzyskać zachęty podatkowe do niemal 100% terenów inwestycyjnych w Polsce. To przełomowe zmiany, ponieważ do tej pory Specjalne Strefy Ekonomiczne funkcjonowały na (...)
Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie „Strategii produktywności 2030”, przedłożoną przez ministra rozwoju i technologii. Strategia Produktywności została przygotowana w MRiT. Dokument określa horyzontalne działania w ramach polityki gospodarczej do 2030 roku. ##baner## O (...)
Wicepremier Pawlak o rozwiązaniach dla przemysłu motoryzacyjnego
- Pracujemy nad systemem zachęt w postaci bonusu przy zakupie nowego ekologicznego pojazdu dla konsumentów, którzy oddadzą stary samochód do recyklingu - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, podczas konferencji poświeconej perspektywom rynku motoryzacyjnego w Polsce. Dyskusja (...)
Stanowisko Grupy Wyszehradzkiej dotyczące sztucznej inteligencji
Czechy, Polska, Słowacja oraz Węgry o rozwoju sztucznej inteligencji w UE Z inicjatywy Polski państwa Grupy Wyszehradzkiej (V4) przyjęły wspólne stanowisko w sprawie sztucznej inteligencji i jej potencjału dla rozwoju gospodarki UE. W związku z zapowiedzią publikacji (...)
Ocena propozycji zmian zasad handlu uprawnieniami
W roku 2007 polski przemysł rafineryjny przerobił około 20 mln ton ropy naftowej, co spowodowało emisję dwutlenku węgla na poziomie 8 mln t. Jeśli, tak jak to jest proponowane w projekcie ETS 3 na lata 2013 - 2020 (Europejski Handel Uprawnieniami do Emisji Gazów Cieplarnianych) polskie (...)
Premier zakończył wizytę na Bliskim Wschodzie Prezes Rady Ministrów Donald Tusk spotkał się 19.11.2008 r. w cztery oczy z emirem państwa Kataru szejkiem Hamedem Bin Khalifą Al-Thani. Głównymi tematami rozmowy były m.in. dostawy katarskiego gazu do Polski, wspólne inwestycje (...)
Aktualizacja „Programu polskiej energetyki jądrowej”
Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie aktualizacji rządowego programu wieloletniego pn. „Program polskiej energetyki jądrowej”, przedłożoną przez ministra klimatu. W tej chwili dokument oczekuje na ogłoszenie w Dzienniku Urzędowym Monitor Polski. ##baner## Cel programu Celem (...)
W ostatnim okresie wydano szereg rozporządzeń wykonawczych do ustawy o cyberbezpieczeństwie. Rozporządzenie o wymogach organizacyjnych dot. cyberbezpieczeństwa Wymogi dla zespołów bezpieczeństwa Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji w sprawie warunków organizacyjnych (...)
- W ubiegłym roku zostały osiągnięte podstawowe cele restrukturyzacji Polskich Kolei Państwowych: oddłużenie i usamorządowienie spółki PKP Przewozy Regionalne oraz przekazanie przewozów międzywojewódzkich i międzynarodowych do spółki PKP Intercity - powiedział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie (...)
Nicolas Sarkozy w PE: Najważniejszy wspólny głos Europy wobec kryzysów
Kryzys finansowy i wojna gruzińska wzmacniają argumenty przemawiające za jednolitą odpowiedzią UE na globalne problemy, uznał Nicolas Sarkozy, który przedstawiał w Parlamencie wyniki szczytu Rady Europejskiej. Odrzucił sugestie, że UE powinna wycofać się z ambitnych zobowiązań w sprawach (...)