Stan faktyczny
Ze względu na błąd w nazwisku mojego dziadka w zapisie hipotecznym dokonanym w 1926 r., musimy wystąpić o nabycie prawa własności naszej rodzinnej nieruchomości przez zasiedzenie. Po śmierci babci w 1967 r. tą nieruchomością władały moja mama i jej siostra. Obecnie jedyną osobą, która zajmuje dom na działce jest (po śmierci cioci) moja mama. Wiedząc, że postępowanie sądowe może trwać długo i biorąc pod uwagę podeszły wiek mojej mamy, jak my - potencjalni spadkobiercy (tzn. niżej podpisany i moja siostra) oraz brat cioteczny - spadkobierca po cioci, możemy zabezpieczyć swoje prawa do nieruchomości biorąc pod uwagę najgorszy przypadek jaki może nas spotkać, przed lub w trakcie postępowania sądowego, tzn. odejścia mojej mamy? Nasze starania o urządzenie nowej księgi wieczystej zostały zakończone zawieszeniem postępowania ze względu na niemożność udowodnienia, że małżeństwo - nasi dziadkowie, którzy w księdze wieczystej w 1926 r. są zapisani jako nabywcy działki są w istocie naszymi dziadkami. Wynika to z faktu, że w zapisie tym są błędy w pisowni nazwiska mojego dziadka i nazwiska panieńskiego babci a jedyną dodatkową informacją o nich jest miejsce zamieszkania w Warszawie w momencie zakupu czyli w 1926 r. Uzyskanie potwierdzenia faktu zamieszkania pod tym adresem w 1926 r. okazało się niemożliwe ponieważ dom ten już nie istnieje, działka zmieniła właściciela, a księga meldunkowa nie zachowała się w archiwum. Dziadek zmarł w 1930 roku zdążywszy przed śmiercią pobudować domek na tej działce, w którym mieszkała do swojej śmierci babcia z córkami, w którym my się wychowaliśmy a teraz mieszka tylko moja mama o czym już wspominałem. Odpowiednie postępowania spadkowe zostały przeprowadzone. Działka nie jest gruntem rolnym.

Opinia prawna:
W przedstawionej sprawie istnieją dwie realne możliwości ustalenia własności na rzecz Pana mamy oraz cioci: powództwo o ustalenie oraz zasiedzenie.
Wspomniał Pan o niepowodzeniach związanych z próbą założenia dla nieruchomości nowej księgi wieczystej.
Według obowiązujących przepisów sąd wieczystoksięgowy musi mieć podstawy dla dokonania wpisu w księdze wieczystej. Podstawy te to odpowiednie dokumenty, które w przedstawionym przypadku się nie zachowały. Zawieszone postępowanie może być podjęte, jeżeli przedstawiony zostanie sądowi dokument wykazujący następstwo prawne. Takim dokumentem niewątpliwie jest wyrok sądu. Jeżeli dla nieruchomości nie ma założonej księgi wieczystej (taki stan wynika z przedstawionych okoliczności), a jest jedynie dokument hipoteczny z 1926 r. (który utracił moc prawną księgi wieczystej), jedną z możliwych dróg postępowania jest zwrócenie się do sądu cywilnego w trybie postępowania procesu o ustalenie, że Pańska mama oraz brat cioteczny są właścicielami nieruchomości. Jednakże najpierw należy postarać się wszelkimi możliwymi środkami dotrzeć do dokumentów urzędowych, które mogłyby wskazać, że umowę u notariusza spisał właśnie Pański dziadek. Może zachowały się w urzędowych archiwach dokumenty związane z budową domu? Można również postarać się dotrzeć do archiwum, w którym przechowywane są akty notarialne z okresu przedwojennego, aby zidentyfikować podpis złożony na dokumencie przez Pana dziadka z innym wzorem jego podpisu, np. na starych dokumentach tożsamości (to już w trybie postępowania o ustalenie prawa, gdyż w postępowaniu o założenie księgi wieczystej sąd bada tylko dokumenty, nie zaś inne dowody). W trybie procesu o ustalenie, że określone osoby (mama i spadkobiercy cioci) są w chwili obecnej właścicielami działki, jako spadkobiercy osób błędnie ujawnionych w dokumentach hipotecznych (nie mających już waloru księgi wieczystej) można powoływać wszelkie dowody: ze świadków na tę okoliczność, że to Pańscy dziadkowie kupili działkę (może w tej chwili to mało realne, by znaleźć takiego świadka), że na niej mieszkali (świadkami mogą być sąsiedzi, znajomi, a co najważniejsze – sami wnioskodawcy są przesłuchiwani w tym postępowaniu). Można także powoływać wszelkie dowody z listów, rodzinnych dokumentów (np. na okoliczność, że przed wojną zamieszkiwali pod adresem uwidocznionym w księgach można wskazać jakiś list adresowany do nich na ten właśnie adres, albo też odnaleźć ich sąsiadów, którzy pamiętają ich nazwisko).

Potrzebujesz porady prawnej?
Negatywne skutki niezawarcia umowy sprzedaży działki w formie aktu notarialnego – opinia prawna
Stan faktyczny W 1974 r. zakupiłem za pisemną umową od dwóch rożnych osób bez zachowania aktu notarialnego dwie działki (nr 229 i 228) o szerokości 4,50m każda (pow. działki 4,5ara). Działka nr 229 przylega bezpośrednio do mojej działki nr 230. W 1975 r. otrzymałem pozwolenie na budowę (...)
Jak założyć księgę wieczystą dla własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu – opinia prawna
Stan faktyczny Problem dotyczy założenia księgi wieczystej dla spółdzielczego prawa do lokalu i wpis hipoteki. Sąd oddalił nasz wniosek, ponieważ z rejestru gruntów wynika, że wieczystym użytkownikiem gruntów jest Nauczycielska S.B.M. Jednak w rejestrze gruntów budynek, w którym znajduje (...)
Jak współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości?
Od czego zależy sposób korzystania z rzeczy wspólnej przez współwłaścicieli? Ustawową regulację sposobu korzystania z rzeczy wspólnej, w tym także ze wspólnej nieruchomości zawiera art. 206 k.c., który stanowi, że „Każdy ze współwłaścicieli (...)
Zmiana zagospodarowania przestrzennego a decyzja o rencie planistycznej - opinia prawna
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe (PPU) od 1993 roku posiadało dwie działki na prawach wieczystego użytkowania. Uchwałą z dnia listopada 2001 roku radni na wniosek PPH dokonali zmiany planu zagospodarowania przestrzennego z funkcji usług podstawowych na funkcję mieszkalną, usługową, (...)
Jak pozbyć się słupa z działki albo jak otrzymać za niego odszkodowanie – opinia prawna
Stan faktyczny W 2000 roku nabyłem od osoby prywatnej działkę budowlaną o powierzchni 4500 m² wraz z istniejącą na niej zabudową energetyczną. Przez działkę tę przechodzą dwie linie energetyczne niskiego napięcia zawieszone na sześciu betonowych słupach. Linie te biegną wzdłuż (...)
Podział masy spadkowej będącej przedmiotem współwłasności – opinia prawna
Stan faktyczny Osoba będąca współwłaścicielem nieruchomości (moja matka) nabyła ją z tytułu spadku po swoich rodzicach. Posiadam postanowienie Sądu Rejonowego stwierdzające nabycie spadku w 1/8 części. Postanowienie określa udział procentowy pozostałych spadkobierców - poza (...)
Zwolnienie nieruchomości spod hipoteki przez właściciela nieruchomości – opinia prawna
Stan faktyczny We wrześniu 2003 r. na podstawie umowy sprzedaży nabyłem lokal mieszkalny od developera prowadzącego działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji. W oparciu o tę umowę i wymaganych przez bank dokumentów (m.in. wypisu z KW), bank udzielił mi kredytu i dokonał (...)
Kiedy wiadomo, że osoba podająca się za spadkobiercę, jest nim naprawdę - opinia prawna
Stan faktyczny Jesteśmy z małżonką współwłaścicielami domu jednorodzinnego i posiadamy osobno po 25% udziału. W 1998 r. zmarła współwłaścicielka 50% udziału, a po jej śmierci zgłosił się do nas mężczyzna podający się za jej spadkobiercę. Do dnia dzisiejszego nie dokonał odpowiednich (...)
Pozwolenie wodnoprawne a prawa właścicieli sąsiednich działek - opinia prawna
Stan faktyczny Jestem właścicielem elektrowni wodnej. Teren, na którym ułożony jest rurociąg, należy do innego właściciela. Rurociąg jest ułożony w ten sposób, że część jest zakopana a część jest na powierzchni ziemi. Na terenie jednej działki zmieniłem trasę biegu rury, ale (...)
Jak zaktualizować metraż mieszkania w księdze wieczystej - opinia prawna
Stan faktyczny Obrót na rynku nieruchomości jest już od dłuższego czasu bardzo duży. Jego przedmiotem są najczęściej lokale będące przedmiotem odrębnej własności oraz własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu. Zakup własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu wiąże (...)
Zabezpieczenie w postępowaniu rozwodowym - opinia prawna
Stan faktyczny W trakcie rozwodu wydano tymczasowe postanowienie sądowe nakazujące mężowi wpłacanie tytułem zabezpieczenia rodziny kwoty 550 zł. Mąż niestety nigdy nic nie wpłacił. Postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia zostało wydane 29.11.2004 r., na podstawie art. 443 par. 1 kpc (...)
Uchwała NSA Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów 26 lutego 2018 r. podjął następującą uchwałę (sygn. I OPS 5/17): "Pozostawanie nieruchomości we władaniu przedsiębiorstwa PKP bez udokumentowanego prawa w sposób określony w art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 kwietnia (...)
Rencista płatnikiem VAT – opinia prawna
Stan faktyczny Zarejestrowana działalność w 2000 roku (PKD 7020Z i 7020). Wynajmowałem do listopada 2003 r. 2 lokale użytkowe. Jestem płatnikiem VAT. Aktualnie wynajmuję 1 użytkowy (95 m2). Drugi z uwagi na brak chętnych przeznaczyłem na lokal mieszkalny dla dziecka. W ubiegłym (...)
Ochrona najmu na nieruchomości, z której prowadzona jest egzekucja – opinia prawna
Stan faktyczny Brak wpisu w księdze wieczystej z powodu nieuiszczenia zapłaty za ten wpis, akt notarialny umowy sprzedaży nieruchomości zawarty w 2001 r. w kancelarii notarialnej, obecnie prowadzona egzekucja w stosunku do poprzedniego właściciela i wpis do hipoteki zobowiązań poprzedniego właściciela (...)
Pomoc publiczna - kto i kiedy może ją uzyskać?
Czym jest pomoc publiczna? No właśnie, według praw wolnego rynku – złem. To rynek za pomocą "naturalnych" mechanizmów ("tzw. niewidzialnej ręki"), jakim jest m.in. wolna konkurencja, wypiera słabszych, daje bogactwo lepszym, a na pewno silniejszym i zapewnia harmonię w obrocie handlowym. (...)
Jakie prawa i obowiązki spoczywają na właścicielach wyodrębnionych lokali?
Wszyscy zamieszkujący wspólną nieruchomość budynkową właściciele lokali użytkują na co dzień nie tylko swój samodzielny lokal - wydzieloną trwałymi ścianami w obrębie budynku izbę lub zespół izb, przeznaczonych na stały pobyt ludzi, który wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służy (...)
Jak pozbyć się linii energetycznej ze swojej działki – opinia prawna
Stan faktyczny Na działce będącej naszą własnością znajduje się linia średniego napięcia 15 kV wraz ze stacją transformatorową. Linia ta jest dość głęboko wsunięta w działkę, natomiast transformator znajduje się przy brzegu działki, lecz również w jej głębi. Chcielibyśmy przesunąć (...)
Ustalona renta powoduje niewypłacanie zasiłku chorobowego - opinia prawna
Stan faktyczny 4 lata temu uzyskałem prawo do renty inwalidzkiej. Podjąłem pracę i w związku z uzyskiwaniem przez mnie wysokich zarobków ZUS zawiesił wypłacanie renty. Od 4 miesięcy przebywam na zwolnieniu lekarskim. Dwa dni po tym, jak zachorowałem, rozwiązałem umowę o pracę za porozumieniem (...)
Nabywanie nieruchomości, udziałów i akcji przez cudzoziemców
Jakie są zasady nabywania przez cudzoziemców nieruchomości, udziałów i akcji? Nabycie przez cudzoziemca prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości oraz nabycie lub objęcie przez cudzoziemca udziałów czy akcji w spółkach handlowych z siedzibą (...)
Pozwolenie na budowę i inne niezbędne formalności przy przebudowie mieszkania - opinia prawna
Stan faktyczny Jestem właścicielem mieszkania w kamienicy. Wspólnota mieszkaniowa to, łącznie ze mną, 10 lokali i 3 lokale gminne. Mieszkam na poddaszu i chciałbym powiększyć mieszkanie o część strychu, która do niego przylega. Proszę o określenie kolejnych czynności prawnych (...)