7.2.2019

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Jak wysłać pismo ogólne online?

Podanie, wniosek, zażalenie, żądanie czy wyjaśnienie – nie musisz iść do urzędu, by złożyć tam tego rodzaju pisma. Nie potrzebujesz umawiania wizyty. Pieczątkę zamień na Profil Zaufany, a wizytę w urzędzie i stanie w kolejce na chwilę przed komputerem.

Co to jest pismo ogólne?

Nie każdy zna tę nazwę – pismo ogólne, bo o nim mowa, przez lata było jedynym skutecznym sposobem komunikacji na linii obywatel – administracja.

Kto tego nie przeżył? Tradycyjny schemat działania: przygotowanie pisma w domu (najlepiej w dwóch egzemplarzach), wizyta w urzędzie, złożenie pisma, zdobycie – na jednym z egzemplarzy – pieczątki potwierdzającej odbiór i… pełne emocji (nie zawsze krótkie) oczekiwanie na odpowiedź.  

Pismo ogólne to pismo, które służy do komunikacji z administracją w sprawach, które możesz załatwić przez Internet i które nie mają oddzielnych formularzy.

Porady prawne

Pismo ogólne przez Internet możesz wysyłać do m.in. ministerstw, urzędów gminy, urzędów centralnych, urzędów skarbowych, szkół publicznych bądź publicznych zakładów opieki zdrowotnej – czyli instytucji, które mają elektroniczną skrzynkę podawczą na platformie ePUAP.

Możesz administracji zadać pytanie, napisać wyjaśnienie, złożyć zażalenie, żądanie, podanie lub wniosek. Samodzielnie uzupełnij formularz na komputerze i wyślij na elektroniczną skrzynkę podawczą. Po chwili dostaniesz elektroniczne urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP) pisma. To potwierdzenie jest tak samo ważne jak potwierdzenie odbioru listu poleconego, który wysyłasz pocztą tradycyjną.

Pismo ogólne piszesz, jeżeli:

  • chcesz się z skontaktować z urzędem administracji,
  • przepisy umożliwiają wysłanie pisma przez Internet,
  • nie ma specjalnego formularza do załatwienia twojej konkretnej sprawy.

Sprawdź, czy nie ma formularza dla twojej sprawy – na przykład, jeśli chcesz mieć dostęp do informacji publicznej, wyślij specjalny formularz do tego przeznaczony. 

Kto może skorzystać z usługi?

Każdy, kto chce wysłać pismo ogólne i ma konto na platformie ePUAP

Potrzebny ci do tego profil zaufany (eGo) lub certyfikat kwalifikowany. Pozwalają one potwierdzić twoją tożsamość. Chodzi o to, żeby nikt nie mógł się pod ciebie podszyć. 

Masz sprawę, nie masz czasu. Zostań w domu. Załatw to przez Internet – wyślij pismo ogólne online

Nie musisz brać wolnego lub zwalniać się wcześniej z pracy, by załatwić tego rodzaju sprawy. Możesz to zrobić o dowolnej porze dnia i nocy, bez wychodzenia z domu. Online. Czego potrzebujesz?

Konta na platformie ePUAP i Profilu Zaufanego. Jedno i drugie są dostępne od ręki, bezpłatnie i przez Internet. Profil Zaufany pozwala potwierdzić naszą tożsamość w sieci. Chodzi o to, by nikt nie mógł się pod nas podszyć.

Sporo załatwisz...

Polacy bardzo chętnie korzystają z tej możliwości. Tylko w 2018 r. tą drogą wysłali do urzędów niemal 1,5 miliona pism, a to oznacza 125 tysięcy pism w miesiącu.

Korzystając z pisma ogólnego, możesz zadać pytanie, napisać wyjaśnienie, złożyć zażalenie, podanie lub wniosek. Wystarczy, że uzupełnisz formularz i wyślesz go na elektroniczną skrzynkę podawczą urzędu . Po chwili dostaniesz elektroniczne urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP) pisma.

To potwierdzenie jest tak samo ważne jak potwierdzenie odbioru listu poleconego, który wysyłasz pocztą tradycyjną.

Pismo ogólne piszesz, wtedy gdy: chcesz się skontaktować z urzędem, przepisy umożliwiają wysłanie pisma przez Internet, nie ma specjalnego formularza do załatwienia tej konkretnej sprawy.

Jak działać? 

Krok 1: Przygotuj potrzebne dane, czyli dane do logowania na platformie ePUAP i – jeśli to konieczne – załączniki w wersji elektronicznej.

Krok 2: Wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl w zakładkę "Wyślij pismo ogólne".

Krok 3: Wybierz urząd lub instytucję, do których chcesz wysłać pismo.

Krok 4: Wypełnij formularz.

Krok 5: Dodaj potrzebne załączniki (te wcześniej przygotowane, w wersji elektronicznej).

Krok 6: Kliknij "DALEJ", a potem "PODPISZ I WYŚLIJ" lub "WYŚLIJ BEZ PODPISU". (jeśli wyślesz pismo bez podpisu, nie załatwisz spraw, które wymagają podpisu).

Na tym etapie wyświetli Ci się komunikat, że pismo zostało wysłane. Niebawem dostaniesz urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP).

Czekaj na odpowiedź. Ile to potrwa, to zależy od rodzaju Twojej sprawy. 

Usługa jest bezpłatna. Ile trzeba czekać na załatwienie sprawy, to zależy od rodzaju sprawy.

Gdzie wysłać pismo ogólne?

Do urzędu lub innego podmiotu publicznego, który ma elektroniczną skrzynkę podawczą na platformie ePUAP. Są to na przykład ministerstwa, urzędy gminy, urzędy centralne, urzędy skarbowe, szkoły publiczne, publiczne zakłady opieki zdrowotnej, sanepid. 

Zob. też: Łatwiejsza aktywacja Profilu Zaufanego na poczcie

 

Podstawa prawna:

  • rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 września 2011 r. w sprawie sporządzania i doręczania dokumentów elektronicznych oraz udostępniania formularzy, wzorów i kopii dokumentów elektronicznych (Dz.U. z 2015, poz. 971, oraz z 2016 r., poz. 1625).


Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Rewolucja cyfrowa w sądach

Rewolucja cyfrowa w sądach

Kolejne etapy Trwa rewolucja cyfrowa w sądach. Dzięki decyzjom Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego to nowy etap w historii sądownictwa. Do wymiaru sprawiedliwości w coraz większym zakresie wprowadzane są rozwiązania informatyczne. 1/3 postępowań jest dziś prowadzonych wyłącznie (...)

Jak zakończyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Jak zakończyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Wykreślenie z CEIDG, rozwiązanie umów z pracownikami, wyrejestrowanie z ZUS, rozliczenie podatków, zamknięcie księgowości, przechowywanie dokumentów po zamknięciu, inne obowiązki po zakończeniu działalności – o czym trzeba pamiętać? Do zakończenia działalności (...)

Powiadomienia dotyczące inspektora ochrony danych

Powiadomienia dotyczące inspektora ochrony danych

Powiadomienia dotyczące IOD lub jego zastępcy należy składać tylko w postaci elektronicznej Przesłanie zawiadomienia dotyczącego IOD lub zastępcy IOD w innej formie niż elektroniczna jest bezskuteczne.  ##baner## Podmiot, który wyznaczył inspektora ochrony danych ma obowiązek (...)

Jak złożyć oświadczenie o delegowaniu pracownika na terytorium Polski?

Jak złożyć oświadczenie o delegowaniu pracownika na terytorium Polski?

Jesteś zagranicznym pracodawcą i wysyłasz pracowników do pracy w Polsce? Poinformuj o tym Państwową Inspekcję Pracy. Dowiedz się, jak i kiedy to zrobić. Jak można załatwić sprawę? Sprawę można załatwić: podczas wizyty w urzędzie, listownie, elektronicznie. Aby załatwić (...)

Jak zarejestrować spółkę w systemie S24?

Jak zarejestrować spółkę w systemie S24?

Rejestracja spółki jawnej, spółkikomandytowej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub prostej spółki akcyjnej w systemie S24 Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jawną lub komandytową możesz założyć na dwa sposoby: tradycyjnie, w (...)

Jak złożyć wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej?

Jak złożyć wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej?

Sprzedajesz towary lub usługi i nie jesteś pewien czy używasz poprawnej klasyfikacji lub właściwej stawki VAT? Poproś o interpretację Krajową Informację Skarbową - złóż wniosek o wydanie wiążącej informacji stawkowej (WIS) i skorzystaj z ochrony prawnej. ##baner## Jakich stawek (...)

Urząd dzwoni do obywatela

Urząd dzwoni do obywatela

Przyspieszenie załatwiania spraw urzędowych – to nasz cel. Dzięki przyjętym zmianom, które Minister Cyfryzacji zaproponował w ustawie o informatyzacji, będzie szybciej i skuteczniej. Nowe rozwiązania nie tylko ułatwią i przyspieszą załatwianie spraw urzędowych, ale i pomogą (...)

Brak współpracy z organem ochrony danych grozi wysoką karą

Brak współpracy z organem ochrony danych grozi wysoką karą

Nie podejmując współpracy z organem nadzorczym, administrator naraża się na karę finansową Brak współpracy z organem nadzorczym oraz niezapewnienie Prezesowi UODO dostępu do informacji niezbędnych do realizacji jego zadań to wciąż występujące po stronie administratorów (...)

Ogólne opłaty sądowe w sprawach cywilnych

Ogólne opłaty sądowe w sprawach cywilnych

Jakie przepisy należy stosować?  Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opłat sądowych. Nowa ustawa zastąpiła dotychczasową ustawę z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. W sprawach (...)

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy u podatnika VAT stosującego metodę kasową?

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy u podatnika VAT stosującego metodę kasową?

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy na zasadach ogólnych? Istota metody kasowej sprowadza się do szczególnego momentu określenia obowiązku podatkowego. Obowiązek ten w metodzie kasowej (poza pewnymi wyjątkami) powstaje w inny sposób niż dla pozostałych podatników. Co (...)

O projekcie ustawy Przepisy Ogólne Prawa Administracyjnego

O projekcie ustawy Przepisy Ogólne Prawa Administracyjnego

W Biurze RPO odbyła się konferencja prasowa Rzecznika Praw Obywatelskich poświęcona projektowi ustawy Przepisy Ogólne Prawa Administracyjnego. W konferencji udział wzięli prof. Dariusz Kijowski, Prorektor Uniwersytetu w Białymstoku i przewodniczący Zespołu ekspertów ds. opracowania (...)

Niekiedy bez adwokata się nie obejdzie

Niekiedy bez adwokata się nie obejdzie

Pismo strony zostało potraktowane jako skarga o wznowienie postępowania zakończonego postanowieniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, sporządzona osobiście przez skarżącego. NSA skargę odrzucił, ale stwierdził przy tym, że:Odrzucenie skargi o wznowienie postępowania zakończonego postanowieniem (...)

Odpowiedzialność odszkodowawcza z tytułu przedwczesnego rozwiązania umowy agencyjnej - opinia prawna

Odpowiedzialność odszkodowawcza z tytułu przedwczesnego rozwiązania umowy agencyjnej - opinia prawna

Stan faktyczny Niniejszym przedstawiam skrótowy opis historii sporu, który zaistniał pomiędzy będącym moja własnością przedsiębiorstwem A ziałającym w branży leasingu personalnego, a firmą W, którą 10 września 2003 zaprosiłem do współpracy. 10 września 2003 moja firma (A) wysyła (...)

Brak współpracy z organem ochrony danych grozi wysoką karą

Brak współpracy z organem ochrony danych grozi wysoką karą

Nie podejmując współpracy z organem nadzorczym, administrator naraża się na karę finansową Brak współpracy z organem nadzorczym oraz niezapewnienie Prezesowi UODO dostępu do informacji niezbędnych do realizacji jego zadań to wciąż występujące po stronie administratorów (...)

Ogólne opłaty sądowe w sprawach cywilnych

Ogólne opłaty sądowe w sprawach cywilnych

Jakie przepisy należy stosować?  Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opłat sądowych. Nowa ustawa zastąpiła dotychczasową ustawę z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. W sprawach (...)

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy u podatnika VAT stosującego metodę kasową?

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy u podatnika VAT stosującego metodę kasową?

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy na zasadach ogólnych? Istota metody kasowej sprowadza się do szczególnego momentu określenia obowiązku podatkowego. Obowiązek ten w metodzie kasowej (poza pewnymi wyjątkami) powstaje w inny sposób niż dla pozostałych podatników. Co (...)

O projekcie ustawy Przepisy Ogólne Prawa Administracyjnego

O projekcie ustawy Przepisy Ogólne Prawa Administracyjnego

W Biurze RPO odbyła się konferencja prasowa Rzecznika Praw Obywatelskich poświęcona projektowi ustawy Przepisy Ogólne Prawa Administracyjnego. W konferencji udział wzięli prof. Dariusz Kijowski, Prorektor Uniwersytetu w Białymstoku i przewodniczący Zespołu ekspertów ds. opracowania (...)

Niekiedy bez adwokata się nie obejdzie

Niekiedy bez adwokata się nie obejdzie

Pismo strony zostało potraktowane jako skarga o wznowienie postępowania zakończonego postanowieniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, sporządzona osobiście przez skarżącego. NSA skargę odrzucił, ale stwierdził przy tym, że:Odrzucenie skargi o wznowienie postępowania zakończonego postanowieniem (...)

Odpowiedzialność odszkodowawcza z tytułu przedwczesnego rozwiązania umowy agencyjnej - opinia prawna

Odpowiedzialność odszkodowawcza z tytułu przedwczesnego rozwiązania umowy agencyjnej - opinia prawna

Stan faktyczny Niniejszym przedstawiam skrótowy opis historii sporu, który zaistniał pomiędzy będącym moja własnością przedsiębiorstwem A ziałającym w branży leasingu personalnego, a firmą W, którą 10 września 2003 zaprosiłem do współpracy. 10 września 2003 moja firma (A) wysyła (...)

Zwrot kwot wydanych na zakup kas online

Zwrot kwot wydanych na zakup kas online

11 lipca br. Minister Finansów wydał objaśnienia objaśnienia podatkowe dotyczące zasad odliczania (zwrotu) od podatku należnego kwoty wydanej na zakup kas rejestrujących on-line. w niniejszej poradzie przedstawiono najważniejsze ich tezy. Objaśnienia te mają za zadanie przedstawienie (...)

Zwrot kwot wydanych na zakup kas online

Zwrot kwot wydanych na zakup kas online

11 lipca br. Minister Finansów wydał objaśnienia objaśnienia podatkowe dotyczące zasad odliczania (zwrotu) od podatku należnego kwoty wydanej na zakup kas rejestrujących on-line. w niniejszej poradzie przedstawiono najważniejsze ich tezy. Objaśnienia te mają za zadanie przedstawienie (...)

Hazard mniej szkodliwy. KE zmieni prawo w tym zakresie?

Hazard mniej szkodliwy. KE zmieni prawo w tym zakresie?

Informacje o zagrożeniach wynikających z hazardu, uniemożliwienie dostępu osób nieletnich do stron internetowych z grami hazardowymi, proces rejestracji przed przystąpieniem do gry on-line – to główne zasady, jakie Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim w sprawie internetowych (...)

Kasy on-line - kiedy i jak je stosować?

Kasy on-line - kiedy i jak je stosować?

Kasy on-line - dobrowolne Od 1 maja 2019 r. podatnicy zobowiązani do używania kas rejestrujących do prowadzenia ewidencji sprzedaży mają możliwość stosowania nowego rodzaju kas rejestrujących: kas on-line. Urządzenia te umożliwiają przekazywanie danych o sprzedaży rejestrowanej na kasach (...)

Ruszył węzeł krajowy identyfikacji elektronicznej

Ruszył węzeł krajowy identyfikacji elektronicznej

Jeden login, który pozwoli na dostęp do usług online udostępnianych w publicznych platformach usług. Rozpoczęła się jego budowa. Co przewiduje ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej oraz niektórych innych (...)

Fair play w internecie?

Fair play w internecie?

Parlament Europejski przyjął 26 marca 2019 r. nowe przepisy dotyczące praw autorskich w internecie. Platformy internetowe ponoszą odpowiedzialność za treści zamieszczane przez użytkowników. Niektóre zamieszczone materiały, takie jak memy lub GIF-y, zostały wyłączone (...)

Kasy fiskalne online ostatecznie uszczelnią VAT...

Kasy fiskalne online ostatecznie uszczelnią VAT...

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach, przedłożony przez ministra finansów. Proponowane przepisy zakładają (...)

Jak obywatel Ukrainy może założyć w Polsce firmę?

Jak obywatel Ukrainy może założyć w Polsce firmę?

Nawet jeżeli nie masz polskiego obywatelstwa, możesz prowadzić w Polsce firmę. Przeczytaj, w jakiej formie to zrobić i czego będziesz potrzebować do rejestracji działalności gospodarczej. Kto może założyć w Polsce firmę? Obywatel Ukrainy, który: przebywa w Polsce legalnie i posiada numer (...)

Młodzi Twórcy w sieci

Młodzi Twórcy w sieci

Raport z badania NASK Takich badań jeszcze nie było! Eksperci NASK przygotowali i przeprowadzili badanie dotyczące młodych twórców internetowych. Ankieterzy porozmawiali z setką młodych, pozytywnie zaangażowanych blogerów, vlogerów, YouTuberów. (...)

Kasy online wkrótce konieczne

Kasy online wkrótce konieczne

Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach zakłada wprowadzenie rozwiązania pozwalającego na stosowanie kas rejestrujących (tzw. kasy online - przesyłające dane do centralnego systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej (...)

Urząd skarbowy może przedłużyć termin na zakup kasy online

Urząd skarbowy może przedłużyć termin na zakup kasy online

Termin na zakup kas online dla branży gastronomicznej i restauracyjnej mija 1 stycznia 2021 r. Do końca 2020 r. przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w wyjątkowo trudnej sytuacji, mogą wnioskować o przedłużenie terminu na ich zakup. Indywidualne decyzje w takiej sytuacji będą (...)

Jeden login

Jeden login

Rządowy projekt trafi do Sejmu - czego dotyczy? Rada Ministrów przyjęła tzw. ustawę węzłową (tj. projekt ustawy o zmianie ustawy o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez ministra cyfryzacji). Tym samym rząd dał (...)

Jak rozwiązać spór przez internet?

Jak rozwiązać spór przez internet?

Skorzystaj z platformy ODR Konsumencie, zawarłeś umowę przez internet ze sprzedawcą z Polski lub innego kraju UE i chcesz złożyć skargę? Sprzedawco, chcesz szybko i bez wysokich kosztów rozwiązać spór z klientem? Skorzystajcie ze specjalnej platformy ODR (ang. (...)

Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego

Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego

Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego – co to jest? Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego to stopniowe przechodzenie na online procesu wypełniania wniosków i pozwoleń budowlanych wprowadzane od sierpnia br. Celem jest uproszczenie i skrócenie procesu o kilka do kilkunastu (...)

Profil Zaufany służy przedsiębiorcy i obywatelowi

Profil Zaufany służy przedsiębiorcy i obywatelowi

Dzięki Profilowi Zaufanemu niemal wszystkie sprawy urzędowe możesz załatwiać z domu.  Czym jest Profil Zaufany? Mówiąc w skrócie: to Twoja cyfrowa tożsamość, Twoje cyfrowe „ja”. Profil Zaufany to zbiór informacji o użytkowniku, który umożliwia (...)

Odpis aktu stanu cywilnego teraz od ręki

Odpis aktu stanu cywilnego teraz od ręki

Potrzebujesz odpisu aktu urodzenia lub małżeństwa? Nie musisz iść do urzędu, nie tylko po to, by zawnioskować o ten dokument, ale i by go dostać. Od dziś możesz go mieć od ręki – w wersji elektronicznej. Poznajcie naszą nową e-usługę. - Chcemy maksymalne przyspieszyć obsługę (...)

Rejestracja w systemie e-TOLL

Rejestracja w systemie e-TOLL

Ministerstwo Finansów uruchomiło rejestrację w systemie e-TOLL oraz Telefoniczne Centrum Obsługi Klienta. Rejestracja jest krótkim i intuicyjnym procesem, który można przeprowadzić całkowicie online. Kolejnym etapem wdrożenia nowego systemu, będzie uruchomienie (...)

Hazard on-line: państwa członkowskie odpowiedzialne za ochronę konsumentów

Hazard on-line: państwa członkowskie odpowiedzialne za ochronę konsumentów

Parlament Europejski uznał, że to nie UE, lecz państwa członkowskie powinny regulować rynki gier hazardowych on-line w celu ochrony konsumentów przed uzależnieniem, oszustwami, praniem brudnych pieniędzy i 'ustawianiem' gier sportowych.Hazard on-line, którego dostępność jest znacznie większa (...)

Z kim dzieci kontaktują się online?

Z kim dzieci kontaktują się online?

Wakacje po półmetku. Nasze dzieci są na obozach harcerskich, miejskich półkoloniach, spędzają beztroski czas u dziadków lub siedzą w domu i czekają na nasz powrót z pracy. Są zaopiekowane, bezpieczne, wiemy, co i gdzie robią. Czy aby na pewno? Przeciętny polski (...)

Jak nie dać się cyberprzemocy?

Jak nie dać się cyberprzemocy?

Co trzeci nastolatek, który doświadczył przemocy w Internecie, nikomu o tym nie powiedział, nikogo nie poprosił o pomoc - to jeden z wniosków badania NASK "Nastolatki 3.0". Jak radzić sobie z tym problemem? ##baner## Mniej niż zero – cyberzło Jak wspomniano, agresja w Internecie (...)

Rewolucja cyfrowa w sądach

Rewolucja cyfrowa w sądach

Kolejne etapy Trwa rewolucja cyfrowa w sądach. Dzięki decyzjom Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego to nowy etap w historii sądownictwa. Do wymiaru sprawiedliwości w coraz większym zakresie wprowadzane są rozwiązania informatyczne. 1/3 postępowań jest dziś prowadzonych wyłącznie (...)

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS?

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS?

Jeśli jsteś przedsiębiorcą i potrzebujesz zaświadczenia, że nie masz zaległości w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, FP i FGŚP oraz FEP i chcesz uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS - dowiedz się, jak to zrobić. Jak załatwić sprawę? Sprawę (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Wniosek o przywrócenie terminu jako zażalenie

Wniosek o przywrócenie terminu jako zażalenie

Mieszkam za granicą i nie brałem udziału w postępowaniu sądowym. Sąd zawiadomił mnie pismem o swoim postanowieniu, wysyłając informacje 10 dni po jego wydaniu. Pismo o odpis wyroku i jego uzasadnienie wniosłem natychmiast - w ciągu 7 dni o otrzymaniu pisma sądowego. Asesor odmówił mi wysłania (...)

Odwołanie pełnomocnika procesowego

Odwołanie pełnomocnika procesowego

Po wydaniu nakazu zapłaty, pozwany wniósł zarzuty. Na tym etapie sprawy chciałabym odwołać pełnomocnika. Czy w tym przypadku, gdy sąd zasądził już koszty zastępstwa, muszę wskazać innego pełnomocnika (radcę prawnego), czy mogę w dalszej części postępowania występować sama? W przypadku (...)

Przedstawienie stanowiska na piśmie

Przedstawienie stanowiska na piśmie

Zostało wznowione postępowanie zakończone prawomocnym wyrokiem sądu i strona przeciwna odpowiedziała na pozew. Czy można do tej odpowiedzi ustosunkować się na piśmie i złożyć je w sądzie? Strona postępowania może kierować do sądu poza rozprawą wszelkie wnioski i oświadczenia. Zasada (...)

Braki formalne w zażaleniu na decyzję o umorzeniu

Braki formalne w zażaleniu na decyzję o umorzeniu

Złożyłem zażalenie na decyzję o umorzeniu przez prokuratora dochodzenia w sprawie oszustwa na moją szkodę. W odpowiedzi prokurator wezwał mnie do uzupełnienia braków formalnych poprzez przekazanie dokumentu wskazującego, że jestem "osobą uprawniona do reprezentowania firmy "XXX" i złożenia (...)

Intercyza a podział majątku dorobkowego

Intercyza a podział majątku dorobkowego

Pół roku przed rozwodem z mężem sporządziliśmy notarialną umowę o rozdzielności majątkowej. Trzy miesiące przed rozwodem postanowiliśmy dokonać na piśmie dobrowolnego podziału wspólnego majątku dorobkowego. W jednym z punktów sporządzonego wspólnie pisma o podziale były mąż zobowiązał (...)

Obowiązki zakładu ubezpieczeń - likwidacja szkody

Obowiązki zakładu ubezpieczeń - likwidacja szkody

Umowa ubezpieczenia mieszkania zawarta była na okres roku tj. od 07.02.06 do 06.02.06, aby przedłużyć umowę na kolejny okres roczny ubezpieczony winny był w ciągu 30 dni od końca pierwszej umowy rocznej wpłacić kolejną składkę (zgodnie z postanowieniami § 9 pkt 3 ogólnych warunków ubezpieczenia (...)

Sposób wypowiedzenia umowy najmu

Sposób wypowiedzenia umowy najmu

Jestem właścicielem domu mieszkalnego, w którym mieszka lokator tzw. kwaterunkowy. Wystosowalem do niego pismo z wypowiedzeniem umowy najmu mieszkania z okresem trzyletnim. Niestety nie odebral pisma z poczty. Poszedlem więc do niego z powyższym pismem, jednak lokator odmówił przyjęcia pisma (...)

Wynajem mieszkań a podatek od wynajmu

Wynajem mieszkań a podatek od wynajmu

Jestem właścicielem dwóch mieszkań. Zastanawiam się nad ich wynajmem. Istnieją dwa sposoby rozliczenia się z podatku od wynajmu: ryczałtowy (dwa progi podatkowe) oraz na zasadach ogólnych, doliczając dochody do zeznania rocznego. Przy tym drugim sposobie istnieje możliwość rozliczenia kosztów. (...)

uprawnienia komornika

uprawnienia komornika

Komornik prowadzi egzekucję przeciwko mojemu dłużnikowi. Jestem współwłaścicielem naczepy dłużnika (umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie). Komornik wysłał dość osobliwe pismo do dłużnika, że prowadzi przeciwko niemu egzekucję i \"wystąpił do Wydziału Komunikacji o wpis wzmianki (...)

Odszkodowanie za produkt niebezpieczny

Odszkodowanie za produkt niebezpieczny

Sprzedaję części samochodowe przez internet. Sprzedałem klientowi część, którą zamontował przez zakład motoryzacyjny. Po kilku dniach zepsuł mu się silnik. Powodem była wadliwa część. Część tą kupiłem w hurtowni motoryzacyjnej. Klient wysłał pismo o odszkodowanie za uszkodzenie (...)

Świadek incognito

Świadek incognito

Zostałem powołany na świadka w rozprawie odwoławczej w związku z tym że moje zeznania nie wniosą do sprawy żadnych nowych szczegółów oraz z obawy o moje rozpoznanie przez oskarżonych czy mogę wnieść do Sądu o wyłączenie mnie z rozprawy o odczytanie moich poprzednich zeznań. Obawiam (...)

Odwołanie się od GINB

Odwołanie się od GINB

Napisałem skargę na działanie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego i załączyłem "twarde" dowody na poparcie moich zarzutów - dokumenty, mapy itd. Otrzymałem pismo z GUNB, w którym w ogólne nie ma mowy o treści zarzutów, nie ma obalenia dowodów, (...)

Wniesienie kasacji

Wniesienie kasacji

Czy i na jakich warunkach w procesie gospodarczym istnieje możliwość przywrócenia terminu złożenia kasacji do Sądu Najwyższego w następującym przypadku: 10 listopada 2004 r. zapadł wyrok w Sądzie Apelacyjnym, nie złożyliśmy jako Strona wniosku do Sądu Apelacyjnego o pisemne uzasadnienie (...)

Dochodzenie odszkodowania od zakładu ubezpieczeń

Dochodzenie odszkodowania od zakładu ubezpieczeń

46 dni temu miała miejsce szkoda komunikacyjna, jako poszkodowany zgłosiłem to 45 dni temu, wtedy też miało miejsce szacowanie szkody, sprawca też nie uchylał się od odpowiedzialnosci i złożył stosowne oświadczenie. Ze swojej strony wszystkie dokumenty do ubezpieczalni złożyłem 39 dni (...)

Wniosek o przywrócenie terminu jako zażalenie

Wniosek o przywrócenie terminu jako zażalenie

Mieszkam za granicą i nie brałem udziału w postępowaniu sądowym. Sąd zawiadomił mnie pismem o swoim postanowieniu, wysyłając informacje 10 dni po jego wydaniu. Pismo o odpis wyroku i jego uzasadnienie wniosłem natychmiast - w ciągu 7 dni o otrzymaniu pisma sądowego. Asesor odmówił mi wysłania (...)

Odwołanie pełnomocnika procesowego

Odwołanie pełnomocnika procesowego

Po wydaniu nakazu zapłaty, pozwany wniósł zarzuty. Na tym etapie sprawy chciałabym odwołać pełnomocnika. Czy w tym przypadku, gdy sąd zasądził już koszty zastępstwa, muszę wskazać innego pełnomocnika (radcę prawnego), czy mogę w dalszej części postępowania występować sama? W przypadku (...)

Przedstawienie stanowiska na piśmie

Przedstawienie stanowiska na piśmie

Zostało wznowione postępowanie zakończone prawomocnym wyrokiem sądu i strona przeciwna odpowiedziała na pozew. Czy można do tej odpowiedzi ustosunkować się na piśmie i złożyć je w sądzie? Strona postępowania może kierować do sądu poza rozprawą wszelkie wnioski i oświadczenia. Zasada (...)

Braki formalne w zażaleniu na decyzję o umorzeniu

Braki formalne w zażaleniu na decyzję o umorzeniu

Złożyłem zażalenie na decyzję o umorzeniu przez prokuratora dochodzenia w sprawie oszustwa na moją szkodę. W odpowiedzi prokurator wezwał mnie do uzupełnienia braków formalnych poprzez przekazanie dokumentu wskazującego, że jestem "osobą uprawniona do reprezentowania firmy "XXX" i złożenia (...)

Intercyza a podział majątku dorobkowego

Intercyza a podział majątku dorobkowego

Pół roku przed rozwodem z mężem sporządziliśmy notarialną umowę o rozdzielności majątkowej. Trzy miesiące przed rozwodem postanowiliśmy dokonać na piśmie dobrowolnego podziału wspólnego majątku dorobkowego. W jednym z punktów sporządzonego wspólnie pisma o podziale były mąż zobowiązał (...)

Obowiązki zakładu ubezpieczeń - likwidacja szkody

Obowiązki zakładu ubezpieczeń - likwidacja szkody

Umowa ubezpieczenia mieszkania zawarta była na okres roku tj. od 07.02.06 do 06.02.06, aby przedłużyć umowę na kolejny okres roczny ubezpieczony winny był w ciągu 30 dni od końca pierwszej umowy rocznej wpłacić kolejną składkę (zgodnie z postanowieniami § 9 pkt 3 ogólnych warunków ubezpieczenia (...)

Sposób wypowiedzenia umowy najmu

Sposób wypowiedzenia umowy najmu

Jestem właścicielem domu mieszkalnego, w którym mieszka lokator tzw. kwaterunkowy. Wystosowalem do niego pismo z wypowiedzeniem umowy najmu mieszkania z okresem trzyletnim. Niestety nie odebral pisma z poczty. Poszedlem więc do niego z powyższym pismem, jednak lokator odmówił przyjęcia pisma (...)

Wynajem mieszkań a podatek od wynajmu

Wynajem mieszkań a podatek od wynajmu

Jestem właścicielem dwóch mieszkań. Zastanawiam się nad ich wynajmem. Istnieją dwa sposoby rozliczenia się z podatku od wynajmu: ryczałtowy (dwa progi podatkowe) oraz na zasadach ogólnych, doliczając dochody do zeznania rocznego. Przy tym drugim sposobie istnieje możliwość rozliczenia kosztów. (...)

uprawnienia komornika

uprawnienia komornika

Komornik prowadzi egzekucję przeciwko mojemu dłużnikowi. Jestem współwłaścicielem naczepy dłużnika (umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie). Komornik wysłał dość osobliwe pismo do dłużnika, że prowadzi przeciwko niemu egzekucję i \"wystąpił do Wydziału Komunikacji o wpis wzmianki (...)

Odszkodowanie za produkt niebezpieczny

Odszkodowanie za produkt niebezpieczny

Sprzedaję części samochodowe przez internet. Sprzedałem klientowi część, którą zamontował przez zakład motoryzacyjny. Po kilku dniach zepsuł mu się silnik. Powodem była wadliwa część. Część tą kupiłem w hurtowni motoryzacyjnej. Klient wysłał pismo o odszkodowanie za uszkodzenie (...)

Świadek incognito

Świadek incognito

Zostałem powołany na świadka w rozprawie odwoławczej w związku z tym że moje zeznania nie wniosą do sprawy żadnych nowych szczegółów oraz z obawy o moje rozpoznanie przez oskarżonych czy mogę wnieść do Sądu o wyłączenie mnie z rozprawy o odczytanie moich poprzednich zeznań. Obawiam (...)

Odwołanie się od GINB

Odwołanie się od GINB

Napisałem skargę na działanie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego i załączyłem "twarde" dowody na poparcie moich zarzutów - dokumenty, mapy itd. Otrzymałem pismo z GUNB, w którym w ogólne nie ma mowy o treści zarzutów, nie ma obalenia dowodów, (...)

Wniesienie kasacji

Wniesienie kasacji

Czy i na jakich warunkach w procesie gospodarczym istnieje możliwość przywrócenia terminu złożenia kasacji do Sądu Najwyższego w następującym przypadku: 10 listopada 2004 r. zapadł wyrok w Sądzie Apelacyjnym, nie złożyliśmy jako Strona wniosku do Sądu Apelacyjnego o pisemne uzasadnienie (...)

Dochodzenie odszkodowania od zakładu ubezpieczeń

Dochodzenie odszkodowania od zakładu ubezpieczeń

46 dni temu miała miejsce szkoda komunikacyjna, jako poszkodowany zgłosiłem to 45 dni temu, wtedy też miało miejsce szacowanie szkody, sprawca też nie uchylał się od odpowiedzialnosci i złożył stosowne oświadczenie. Ze swojej strony wszystkie dokumenty do ubezpieczalni złożyłem 39 dni (...)

Hazard online

Hazard online

Jak wiadomo w Polsce hazard w Internecie jest zabroniony. Jeżeli wygram 20.000 zł w kasynie i będę chciał za tą wygraną kupić np. auto, a jestem bezrobotny oczywistą sprawą jest że Urząd Skarbowy się zainteresuje skąd mam te pieniądze. Nawet jeżeli zeznam że wygrałem w kasynie online (...)

Hazard online

Hazard online

Jak wiadomo w Polsce hazard w Internecie jest zabroniony. Jeżeli wygram 20.000 zł w kasynie i będę chciał za tą wygraną kupić np. auto, a jestem bezrobotny oczywistą sprawą jest że Urząd Skarbowy się zainteresuje skąd mam te pieniądze. Nawet jeżeli zeznam że wygrałem w kasynie online (...)

Podatek od kupna/sprzedaży kont premium

Podatek od kupna/sprzedaży kont premium

Chcę założyć działalność gospodarczą, polegającą na zakupie w Niemczech kont premium do gier online i odsprzedaży ich w Polsce. Konta premium działają na podobnej zasadzie co doładowania na telefony komórkowe - przedłużają o określony czas dostęp do dodatkowych usług gier online, (...)

Wykaz chorób uprawniających do renty

Wykaz chorób uprawniających do renty

Mam ciężką chorobę oczu. Starałem się o grupę inwalidzką jednak komisja nie uznała, że choroba ta jest podstwą do przyznania renty. W związku z ty proszę o wskazanie czy jest jakaś ustawa lub zarządzenie itp.w sprawie ustalenia wykazów chorób z tytyłu których przysługują (...)

Problem z towarem zakupionym w USA.

Problem z towarem zakupionym w USA.

Zakupiłem sprzęt elektroniczny o wartości 2000$ w jednym z amerykańskich sklepów. Towar miał być wysłany kurierem. Przesyłka nie została wysłana, więc skontaktowałem się ze sklepem. Tam powiedziano mi że muszą sprawdzić co z moim zamówieniem. I tak nie mam ani pieniędzy, ani towaru. (...)

Opłata za wydanie billingu

Opłata za wydanie billingu

Potrzebny jest mi wykaz moich połączeń telefonicznych wychodzących z jednego dnia 2 miesiące temu. Billing nie jest już dostępny online, a operator poinformował mnie, że mogę zamówić go pocztą i kosztuje to 5 zł. Czy operator może pobierać opłatę? Czy nie ma obowiązku udostępniania (...)

Oświadczenie woli w postaci elektronicznej

Oświadczenie woli w postaci elektronicznej

Czy oświadczenie woli złożone w postaci elektronicznej (e-mail) wysłane na błędny adres jest doręczone skutecznie? O chwili złożenia oświadczenia woli stanowi art. 61 Kodeksu cywilnego: Art. 61. § 1. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, (...)

Sprawdzenie umocowania osoby do podpisania umowy

Sprawdzenie umocowania osoby do podpisania umowy

Zawarłem ze spółką umowę sprzedaży. Nie jestem pewien czy osoba podpisująca umowę była do tego umocowana. Czy mogę to w jakiś sposób sprawdzić? Jeśli sprzedającym jest spółka (nie cywilna) może Pan sprawdzić w Krajowym Rejestrze Sądowym (dostępnym także online na stronie Ministerstwa (...)

Dostęp do dokumentów w księgach wieczystych

Dostęp do dokumentów w księgach wieczystych

Jestem zainteresowany zakupem działki. Księga wieczysta nie jest jeszcze dostępna online. Pojechałem do sądu, żeby ją zobaczyć. Otrzymałem dwie strony z wydrukiem zawierającym standardowe wpisy. Księga obejmuje kilka działek tego samego właściciela. Są tam zapisy dotyczące służebności, (...)

Import odzieży markowej z USA

Import odzieży markowej z USA

Prowadzę firmę handlowo-usługową. Chcę zacząć import odzieży markowej z USA typu outlet (takich marek jak Ck, Tommy Hilfiger, Ralph Lauren itd.). Problem w tym ze nigdzie nie mogę się dowiedzieć niczego konkretnego na temat importu takiej odzieży z USA.W urzędzie celnym mówią, że musi (...)

Zbieg egzekucji do rachunku bankowego

Zbieg egzekucji do rachunku bankowego

Poinformowano mnie jako wierzyciela, że nastąpił zbieg egzekucji (komornik skarbowy i sądowy) do rachunku dłużnika i w związku z tym sąd musi rozstrzygnąć o tym (jeśli dobrze pamiętam), który organ będzie prowadził egzekucję z tego rachunku (w tym chyba i na moją rzecz). Dłużnik prowadzi, (...)

Akta sprawy - od 1 października uzyskamy dostęp online

Akta sprawy - od 1 października uzyskamy dostęp online

Na Państwa portalu przeczytałem, że od 1 października wchodzi w życie rozporządzenie ministra sprawiedliwości, zmieniające regulamin urzędowania sądów powszechnych. Nowe przepisy regulują dostęp do dokumentów za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Dzięki niemu możliwe będzie (...)