Co to jest majątek wspólny małżonków?
Przez zawarcie małżeństwa między małżonkami powstaje majątkowy ustrój wspólności ustawowej. W myśl zasad rządzących tym ustrojem, w zakresie stosunków majątkowych istnieją trzy odrębne majątki: majątek żony, majątek męża oraz majątek wspólny małżonków. W skład każdego z majątków odrębnych wchodzą przede wszystkim przedmioty nabyte przez nich przed powstaniem wspólności ustawowej (przez słowo „nabyte” należy rozumieć również wnoszone do małżeństwa środki pieniężne), przedmioty odziedziczone lub darowane małżonkowi oraz takie, które zostały nabyte w zamian za środki wyżej wymienione. Majątek wspólny zaś, inaczej dorobkowy, ma swoje specjalne przeznaczenie. Służy bowiem zaspokajaniu potrzeb rodziny i powinien być wykorzystany dla jej dobra. W związku z tym, zasadniczo majątek ten obejmuje wynagrodzenie, jakie uzyskali małżonkowie w trakcie małżeństwa, przedmioty nabyte w zamian za taki dochód, a także dochody, jakie przynosi zarówno majątek wspólny jak i majątek odrębny małżonków, np. bez różnicy czy sklep należy do obojga małżonków, ponieważ został zorganizowany ze środków z majątku wspólnego, czy też należy tylko do jednego z małżonków, ponieważ został przez niego odziedziczony, dochody, jakie będzie przynosił, zawsze będą powiększać majątek wspólny małżonków. Zasadniczo przedmioty odziedziczone lub będące przedmiotem darowizny wchodzą do majątku odrębnego małżonków, jednakże, jeżeli przedmioty te stanowią zwykłe urządzenie domowe, służące do użytku obojgu małżonkom, np. wyposażenie kuchni, pralka, telewizor, będą należały do majątku dorobkowego, chyba, że spadkodawca lub darczyńca wyraźnie zażyczył sobie, aby przedmioty te do wspólności nie weszły. Zarząd majątkiem wspólnym znacząco różni się od zarządu majątkiem odrębnym. Ten ostatni bowiem zależy tylko od woli małżonka, do którego majątek należy. Może on dowolnie nim rozporządzać; zarząd sprawuje samodzielnie. Majątek wspólny zaś z racji swojego przeznaczenia musi podlegać pewnym reżimom. Podstawowe znaczenie ma zasada współdziałania małżonków w zarządzie majątkiem.

Jakie czynności można nazwać czynnościami zwykłego zarządu, a jakie czynnościami przekraczającymi zwykły zarząd?
Ażeby móc odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób małżonkowie sprawują zarząd nad ich majątkiem wspólnym należy poczynić rozróżnienie czynności, które mogą być dokonywane w stosunku do majątku, na czynności zwykłego zarządu i czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu. Ten podział bowiem wyznacza pewną swobodę, jaką będzie miał małżonek w rozporządzaniu przedmiotami wchodzącymi w skład majątku wspólnego.
Czynności zwykłego zarządu są to czynności, mające na celu zaspokajanie bieżących potrzeb każdego z małżonków lub ich dzieci albo wspólnych potrzeb rodziny, jak: zakupy artykułów żywnościowych, odzieży, przedmiotów urządzenia domowego (meble, pralka, telewizor), pokrywanie bieżących należności związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego, opłacanie czynszu z tytułu najmu lokalu, należności za prąd, gaz itp. Jednakże przy kwalifikacji danej czynności jako czynności zwykłego zarządy należy mieć na względzie także kryterium ilościowe tzn. należy uwzględniać okoliczność, czy dana czynność nie spowoduje zbytniego uszczuplenia majątku wspólnego. Majątek wspólny bowiem powinien służyć w pierwszej kolejności zaspokajaniu potrzeb koniecznych rodziny. Dlatego nie można uznać za czynność zwykłego zarządu kupna przez jednego małżonka bardzo kosztownego telewizora, jeżeli dochody rodziny z ledwością wystarczają na tzw. przeżycie od pierwszego do pierwszego. Z podanego przykładu należy wyciągnąć wniosek, że zakres czynności zwykłego zarządu, zależeć będzie od konkretnych stosunków panujących w rodzinie, a zwłaszcza od wysokości osiąganych przez nią dochodów, np. w niektórych rodzinach kupno raz w roku samochodu może być rzeczą zupełnie normalną, a więc czynnością zwykłego zarządu.
Czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu są to ogólnie mówiąc czynności, które ze względu na swe niecodzienne znaczenie dla danej rodziny, nie mogą być zaliczone do czynności zwykłego zarządu.

Potrzebujesz porady prawnej?
Opodatkowanie akcyzą płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich
Przeczytaj ważne informacje na temat prawidłowego prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich. Opodatkowanie akcyzą Podstawowym aktem prawnym dotyczącym podatku akcyzowego w Polsce jest ustawa o podatku akcyzowym, która (...)
Prowadzisz działalność gospodarczą - możesz opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru, której wysokość będzie zależeć od Twoich dochodów z działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym (czyli za 2022 r.). Jakie dokumenty (...)
Jak skorzystać od 1 stycznia z ulgi „mały ZUS plus”?
Co trzeba zrobić, aby skorzystać od 1 stycznia z ulgi „mały ZUS plus”? Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która korzystała w 2020 r. z ulgi „mały ZUS plus” i nadal w 2021 r. chce opłacać niższe składki, nie musi ponownie zgłaszać się do (...)
Niniejszy artykuł jest nieaktualny. Polecamy zapoznanie się z artykułami dotyczącymi odliczeń podatku VAT od materiałów budowlanych: Postaraj się o zwrot VAT za materiały budowlane! Wprawdzie ulga remontowo-modernizacyjna została wykreślona z ustawy o podatku dochodowym, (...)
Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży
Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na wakacjach - pod okiem rodziców Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo (...)
„Mały ZUS plus” od 1 lutego 2020 r.
Prowadzisz działalność gospodarczą na mniejszą skalę? Chcesz skorzystać z „małego ZUS plus” i zapłacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne od 1 lutego 2020 r.? Przeczytaj ten artykuł. Od lutego wchodzi w życie Mały ZUS Plus Od 1 lutego 2020 r. będą obowiązywać nowe (...)
Chcesz uzyskać prawo jazdy? A może już je masz i chcesz uzyskać pozwolenie na kolejną kategorię? Dowiedz się, jak wygląda cały proces - od złożenia wniosku, przez kurs i egzamin, po odbiór dokumentu. Wniosek o prawo jazdy można złożyć w urzędzie lub przez Internet. Wniosek (...)
Kasa fiskalna w przedsiębiorstwie
Czym jest kasa fiskalna, kto i kiedy musi ją mieć, a także jakie obowiązki związane są z jej posiadaniem. ##baner## Co to jest kasa fiskalna? Kasa fiskalna to urządzenie, w którym możesz zapisać wszystkie towary lub usługi z asortymentu twojej firmy oraz ewidencjonować ich sprzedaż. Są (...)
Możesz ustanowić pełnomocnika do zarejestrowania Twojej działalności. Pełnomocnictwo może być uwidocznione w CEIDG, co pozwoli uniknąć uiszczania opłaty skarbowej przy działaniach pełnomocnika. Pełnomocnikiem może być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna (spółka). (...)
Jak unikniesz podwójnego opodatkowania? Metoda zaliczenia
Na czym polega metoda zaliczenia? Metoda zaliczenia (czyli metoda kredytu podatkowego, tax credit method, zwana też metodą odliczenia podatku zapłaconego za granicą) jest drugą, obok metody wyłączenia, metodą unikania podwójnego opodatkowania. Metoda ta polega na zaliczeniu podatku zapłaconego (...)
Jak zakończyć umowę pracodawcy z pracownikiem?
Przeczytaj, w jaki sposób może zakończyć się współpraca z pracownikiem i co wziąć pod uwagę, ustalając tryb rozwiązania umowy o pracę. Sprawdź, kiedy pracownik może odwołać się do sądu, a kiedy to pracodawca może mieć roszczenia względem pracownika. ##baner## Jak można (...)
Rozliczenie z urzędem skarbowym – złożenie deklaracji PIT i zapłata podatk - to podstawowe obowiązki podatkowe przedsiębiorcy. Jaką deklarację PIT wybrać, jak przygotować i podpisać deklaracje podatkowe: PIT, CIT, VAT. Deklaracje papierowe czy elektroniczne Kiedy można złożyć deklarację (...)
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i jej opodatkowanie VAT-em
Pojęcie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – warunki dla dostawcy i nabywcy Wewnątrzwspólnotowa dostawę towarów ma miejsce, gdy następuje wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Przepisy (...)
Czemu ma służyć nowelizacja ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych?13 stycznia 2009 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania (...)
Zasady ewidencji działalności gospodarczej obowiązujące do dnia 31 grudnia 2003 r. Do dnia 31 grudnia 2003 r. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą funkcjonowały na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Ewidencja prowadzona była przez urzędy gminy właściwe (...)
Skutkiem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów jest to, że 2,5 mln użytkowników wieczystych stało się właścicielami. 1 stycznia 2019 r. użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych (...)
Nadchodzą ważne zmiany dla przedsiębiorców!
Ustawa z dnia 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw wejdzie w życie 20 września 2008 r., z wyjątkiem nowych przepisów o Ewidencji Działalności Gospodarczej w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (...)
Ułatwienia i pomoc dla rolników...
Nowy minister rolnictwa i rozwoju wsi Minister Krzysztof Jurgiel złożył 20 czerwca, ze względów osobistych, rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 26 czerwca został zaś powołany przez Prezydenta RP nowy minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof (...)
Uporczywe nękanie - stalking, czyli co grozi stalkerowi?
Wraz z rozwojem techniki coraz więcej osób staje się ofiarami uporczywego nękania. Jak się bronić przed stalkerem? Stalking – czyli co? "Stalking" to określenie pochodzące z języka angielskiego i oznacza „skradanie się” lub „podchody”. Pod koniec lat (...)
Postępowanie z wyrobami zawierającymi azbest
Czym jest azbest? Azbest to minerał o budowie włóknistej. Jest odporny na działanie wysokiej i niskiej temperatury, substancje żrące, wytrzymały na rozciąganie i zgniatanie. Słowo "azbest" oznacza niezniszczalny. Przez ponad 100 lat azbest był wykorzystywany do produkcji materiałów (...)
Kara pozbawienia wolności na wolności
Czego dotyczą nowe przepisy i kiedy będą obowiązywały? Z dniem 1 lipca 2008 r. wejdzie w życie większość przepisów ustawy z dnia 7 września 2007 r. o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego (z wyjątkiem niektórych artykułów, (...)