Kiedy właściciel lokalu może powiesić reklamę - opinia prawna

Stan faktyczny

Członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej posiadają spółdzielcze własnościowe prawo do lokali użytkowych i prowadzą działalność gospodarczą w swoich lokalach. Lokale usytuowane są na parterze bloku mieszkalnego, na podwyższeniu ok. 1,5 m powyżej poziomu dolnego chodnika (20 lokali). Przed lokalami (5 m) zamontowane są barierki ochronne o wysokości 1,3 m. Na barierkach właściciele zamontowali reklamy dotyczące prowadzonej w lokalach działalności. Balustrada jest częścią budynku. Spółdzielnia Mieszkaniowa nie sprzeciwia się umieszczeniu reklam na ogrodzeniu i wynajmuje część powierzchni osobom nie posiadającym lokali w naszym bloku, nie zwracając uwagi na to, że reklamy częściowo zasłaniają nasze lokale. Od kilku lat istnieje spór pomiędzy SM a członkami SM - właścicielami lokali. Administracja SM zmusza właścicieli do podpisywania umów najmu powierzchni pod reklamami i płacenia czynszu (stawki rynkowe w wysokości 40 zł za m2 miesięcznie). Administracja przedstawia nam gotowe umowy, już podpisane przez przedstawicieli SM, informując, że w przypadku nie podpisania umów reklamy zostaną zdemontowane na nasz koszt. Umowy przedstawiane przez SM z góry określają wysokość stawki czynszowej nie podlegającej negocjacji. Spółdzielnia swoje stanowisko w sprawie pobierania opłat od członków za reklamy uzasadnia obowiązującym Statutem oraz uchwałą Rady Nadzorczej - Regulamin wieszania szyldów i reklam. Według członków spółdzielni Statut jednoznacznie określa jakie opłaty do SM powinien wnosić członek spółdzielni. Statut określa, że działalność gospodarczą SM może prowadzić jedynie w interesie swoich członków (nie może czerpać zysków z najmu powierzchni reklamowych członkom SM). Uważamy, że uchwała Rady Nadzorczej jest błędna ponieważ nie powołuje podstawy prawnej jej uchwalenia, łamie Statut. Nasze wątpliwości podziela też Radca Prawny SM w swojej opinii, której nikt ze Spółdzielni nie chciał nam pokazać. Właściciele lokali użytkowych są w trakcie przekształcania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w pełną własność. Zostały już podpisane pierwsze akty notarialne przeniesienia własności.  Jak zmieni się ich sytuacja prawna? Będą posiadali udział w częściach wspólnych budynku, w tym także barierek na których wiszą reklamy? Czy będą zobowiązani do podpisania umowy ze Spółdzielnią Mieszkaniową i czy będą musieli płacić  czynsz za swoje reklamy? Jaka będzie sytuacja właścicieli, którzy powiesili reklamy na barierkach w świetle swoich lokali? Właściciele ci nie mają gwarancji, że SM  nie wynajmie innej osobie tych powierzchni. 

Opinia prawna 

Niniejsza opinia prawna została sporządzona na podstawie następujących aktów prawnych:

W sytuacji, kiedy dochodzi do wyodrębnienia własności lokalu, właściciel staje się współwłaścicielem nieruchomości w części służącej zaspokojeniu wszystkich współwłaścicieli oraz współużytkownikiem gruntu, na którym budynek ten stoi w części określonej posiadanym udziałem w nieruchomości. Nadal jednak zastosowanie będą miały przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, a więc Państwa sytuacja nie ulegnie zmianie.

Pewne rozwiązanie Państwa sytuacji daje art. 24 [1] ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zgodnie, z którym: Większość właścicieli lokali w budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości, obliczana według wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej, może podjąć uchwałę, że w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną będą miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Do podjęcia uchwały stosuje się odpowiednio przepisy art. 30 ust. 1a, art. 31 i 32 ustawy o własności lokali. Uchwała, o której mowa w ust. 1, nie narusza przysługujących członkom spółdzielni spółdzielczych praw do lokali”. Skorzystanie ze wskazanego uprawnienia wyeliminuje prawo spółdzielcze ze wzajemnych relacji między właścicielem lokalu a spółdzielnią. Faktycznie jednak sytuacja nie zmieni się dopóty, dopóki zarządcą nieruchomości nadal będzie spółdzielnia lub spółdzielnia będzie dysponowała większością głosów.

Jeżeli chodzi o możliwość wieszania reklam, to właściciel może wieszać reklamy w obrębie swojego lokalu. Jednak poza tym obrębem, w tym także na barierkach, musi uzyskać zgodę zarządcy nieruchomości lub uchwałę większości współwłaścicieli ewentualnie zgodę spółdzielni, jeśli na mocy ustawy zarząd nadal sprawować będzie spółdzielnia. W praktyce może to prowadzić do sytuacji, w której takiej zgody nie uzyska i będzie musiał płacić za najem powierzchni reklamowej.  

W opisie stanu faktycznego pisze Pan, iż coraz więcej osób wykupuje omawiane prawo odrębnej własności. Jeżeli w Państwa bloku, obliczając udziałami, zrobi to większość, możecie Państwo usamodzielnić się i stać się tym samym niezależni od spółdzielni mieszkaniowej.

Nie znaczy to, że w gronie samych współwłaścicieli jest pewnym, iż nie będzie konieczności opłacania wykorzystywanej powierzchni reklamowej – zawsze jest to zależne od zgody większości właścicieli – jednak w takich okolicznościach spółdzielnia mieszkaniowa nie będzie mogła forsować swojego stanowiska z racji posiadania większości we współwłasności. Podsumowując powyższe należy podkreślić, iż dla osób, które przekształciły swoje prawa w odrębną własność sytuacja prawna zmieniła się w taki sposób, iż posiadają jako współwłaściciele całej nieruchomości takie same prawa jak spółdzielnia. Faktycznie jednak sytuacja nie zmieni się dopóty, dopóki wielkość udziału we własności nieruchomości będzie większa niż właścicieli wyodrębnionych lokali. Jeżeli chodzi o możliwość wieszania reklam, to właściciel może wieszać reklamy w obrębie swojego lokalu. Jednak poza tym obrębem, w tym także na barierkach, choćby mieszczących się w świetle lokalu użytkowego, musi uzyskać zgodę większości. W praktyce może to prowadzić do sytuacji, w której takiej zgody nie uzyska i będzie musiał płacić za najem powierzchni reklamowej. Jednak taki właściciel jest w tyle lepszej sytuacji, iż w razie jakichkolwiek wątpliwości co do słuszności działań spółdzielni mieszkaniowej występującej w roli współwłaściciela, współwłaściciel może zwrócić się do Sądu o rozstrzygnięcie kwestii spornych co do możliwości korzystania z nieruchomości wspólnej poprzez przykładowe wieszanie reklam.

Nabycie odrębnej własności lokalu nie jest równoznaczne z możliwością wieszania reklam w dowolnym miejscu bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Proszę również nie mylić pojęcia powieszenie reklamy w obrębie lokalu z pojęciem powieszenie reklamy w świetle lokalu. To pierwsze dotyczy dosłownie obrębu na ścianach, witrynie itp. Reklama w świetle lokalu na barierce jest już korzystaniem z wspólnej nieruchomości i wymaga zgody pozostałych współwłaścicieli, która to zgoda zgodnie z prawem może zostać uzależniona od zawarcia umowy najmu i opłacania powierzchni reklamowej.

Skoro spółdzielnia pozostaje współwłaścicielem nieruchomości (w dodatku większościowym), to w żaden sposób nie można przypisać jej naruszenia posiadania lokalu będące własnością np. Pana, skoro reklama zostanie powieszona na części wspólnej jaką jest barierka. 

Potrzebujesz porady prawnej?

Premia gwarancyjna na zakup mieszkania

Premia gwarancyjna na zakup mieszkania

  Co to jest książeczka mieszkaniowa? Nie jest dla nikogo tajemnicą, że zakup mieszkania stanowi olbrzymi wydatek, na który, niestety, zwłaszcza w obecnych czasach, nie każdego stać. Stanowi to niewątpliwie bardzo doniosły problem społeczny, istniejący jednak od zawsze, który (...)

Czy możesz przekształcić swoje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu w inne?

Czy możesz przekształcić swoje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu w inne?

Nie ulega wątpliwości, że zakup własnościowego mieszkania jest inwestycją bardzo kosztowną. Z drugiej strony każdy człowiek musi posiadać jakiś lokal, w którym będzie mieszkał. Należy to do pewnego minimum egzystencjalnego. Osoba, której po prostu nie stać na nabycie własnościowego (...)

Czy Twoje własnościowe prawo do lokalu może przekształcić się w inne?

Czy Twoje własnościowe prawo do lokalu może przekształcić się w inne?

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu stanowi ograniczone prawo rzeczowe. Oznacza to tyle, iż z jednej strony obciąża nieruchomość stanowiącą własność lub współwłasność spółdzielni, z drugiej natomiast, daje uprawnionemu możliwość korzystania i rozporządzania (...)

Kiedy lokal może stanowić odrębną własność i jakie prawa są związane z odrębną własnością lokalu?

Kiedy lokal może stanowić odrębną własność i jakie prawa są związane z odrębną własnością lokalu?

  Co to jest nieruchomość i jakie są jej rodzaje? Według przepisów Kodeksu cywilnego nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli (...)

Jakie są sposoby ustanowienia odrębnej własności lokalu?

Jakie są sposoby ustanowienia odrębnej własności lokalu?

Odrębna własność lokali nie jest najpopularniejszą formą władania mieszkaniem w Polsce. W miastach najczęściej występują spółdzielnie, które budują mieszkania, przyjmują w poczet swoich członków osoby zainteresowane posiadaniem mieszkania, a następnie przyznają członkom (...)

Ustawa o ochronie praw lokatorów - krótki komentarz

Ustawa o ochronie praw lokatorów - krótki komentarz

  Uwagi ogólne Zgodnie z art. 75 Konstytucji RP, władze publiczne prowadzą politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, w szczególności przeciwdziałają bezdomności, wspierają rozwój budownictwa socjalnego oraz popierają działania obywateli (...)

Jakie prawa i obowiązki spoczywają na członku spółdzielni, któremu przysługuje odrębna własność lokalu?

Jakie prawa i obowiązki spoczywają na członku spółdzielni, któremu przysługuje odrębna własność lokalu?

Celem spółdzielni mieszkaniowych jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych jej członków oraz ich rodzin przez budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków praw do lokali. Prawa, które spółdzielnia najczęściej ustanawia na rzecz (...)

W jaki sposób powstaje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego?

W jaki sposób powstaje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego?

  Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu należy do ograniczonych praw rzeczowych. Oznacza to tyle, iż po pierwsze prawo to obciąża cudzą rzecz, w tym wypadku cudzą nieruchomość, a po drugie, że uprawniony posiada jedynie takie uprawnienia w stosunku do "swojej" rzeczy, jakie (...)

Jak pozbyć się lokatora, który nie płaci czynszu?

Jak pozbyć się lokatora, który nie płaci czynszu?

  Kiedy można wypowiedzieć stosunek najmu z powodu zwłoki z opłatami? Jeżeli najemca jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo, iż został wcześniej uprzedzony na piśmie o zamiarze wypowiedzenia najmu i wyznaczony (...)

Kiedy członek spółdzielni udostępnia swój lokal?

Kiedy członek spółdzielni udostępnia swój lokal?

Niezależnie od formy władania lokalem w spółdzielni mieszkaniowej – czy jest to spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, czy jest to spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, czy też odrębna własność lokalu, zasadą jest nienaruszalność tego prawa (...)

Jesteś właścicielem odrębnej własności lokalu? Sprawdź jakie uprawnienia względem wspólnoty ma zebranie właścicieli

Jesteś właścicielem odrębnej własności lokalu? Sprawdź jakie uprawnienia względem wspólnoty ma zebranie właścicieli

Ustanowienie odrębnej własności lokali w budynku powoduje powstanie z mocy prawa nieruchomości wspólnej, w której każdemu właścicielowi lokalu wyodrębnionego, a także właścicielowi lokali niewyodrębnionych przysługuje stosowny udział. Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części (...)

Kiedy możesz korzystać z cudzego utworu bez umowy? (dozwolony użytek)

Kiedy możesz korzystać z cudzego utworu bez umowy? (dozwolony użytek)

  Zasadą w prawie autorskim jest, iż z utworu może korzystać lub nim rozporządzać tylko osoba uprawniona. Najczęściej będzie to sam twórca lub osoba, która nabyła określone prawa majątkowe, lub na rzecz której ustanowiona została licencja. Jednak od tej reguły (...)

Jakie rodzaje reklam są zakazane oraz kiedy reklama stanowi czyn nieuczciwej konkurencji?

Jakie rodzaje reklam są zakazane oraz kiedy reklama stanowi czyn nieuczciwej konkurencji?

Jakie rodzaje reklam są zakazane oraz kiedy reklama stanowi czyn nieuczciwej konkurencji? Reklama jest jednym ze sposobów działalności marketingowej. Trzeba powiedzieć, że jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów pozyskiwania nowych klientów. Duże znaczenie ma reklama w (...)

Na jaką pomoc mogą liczyć poszkodowani przez wichurę i inne klęski?

Na jaką pomoc mogą liczyć poszkodowani przez wichurę i inne klęski?

Pomoc przeznaczona jest dla rodzin i osób samotnie gospodarujących, które poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych) i znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, w której nie mogą zaspokoić (...)

Jak współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości?

Jak współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości?

Od czego zależy sposób korzystania z rzeczy wspólnej przez współwłaścicieli? Ustawową regulację sposobu korzystania z rzeczy wspólnej, w tym także ze wspólnej nieruchomości zawiera art. 206 k.c., który stanowi, że „Każdy ze współwłaścicieli (...)

Pomoc de minimis w ustawie o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów

Pomoc de minimis w ustawie o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów

Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów a pomoc publiczna Art. 14  ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele (...)

Jak zawrzeć umowę z deweloperem?

Jak zawrzeć umowę z deweloperem?

  Umowa z deweloperem - podstawowe zasady   Oferta, z jaką wychodzi do klientów deweloper powinna zawierać pełną informację o terenie, na którym ma powstać budynek, projekt budynku, mieszkania, wyposażenie i standard, określać też cenę za 1 m2 i termin realizacji (...)

Co się dzieje z moim mieszkaniem, gdy spółdzielnia znajduje się w stanie likwidacji lub upadłości?

Co się dzieje z moim mieszkaniem, gdy spółdzielnia znajduje się w stanie likwidacji lub upadłości?

Skutkiem likwidacji bądź ogłoszenia upadłości spółdzielni jest utrata przez nią bytu prawnego. Krótko można powiedzieć, że spółdzielnia przestaje wówczas istnieć. Jest rzeczą oczywistą, że również członkostwo osób w niej zrzeszonych ustaje z (...)

Właścicielu, sprawdź, jakie masz prawa wobec najemcy

Właścicielu, sprawdź, jakie masz prawa wobec najemcy

Na czym polegają ograniczenia używania lokalu przez najemcę? Skutkiem zawarcia umowy jest powstanie względnie trwałego stosunku pomiędzy stronami. Istotą najmu jest czasowość korzystania przez najemcę z przedmiotu najmu w powiązaniu z ekwiwalentnym świadczeniem czynszu. Uprawnienie najemcy (...)

Jak zarządzać wspólnotą mieszkaniową?

Jak zarządzać wspólnotą mieszkaniową?

Zajmowanie lokalu mieszkalnego może przybierać różnorakie formy i choć z zewnątrz nie widać większych różnic między mieszkańcem bloku, który dysponuje spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu, a mieszkańcem – właścicielem stanowiącego odrębną własność lokalu, w rzeczywistości (...)

Ochrona lokatorów i podwyżki czynszów od nowego roku

Ochrona lokatorów i podwyżki czynszów od nowego roku

  Co się zmieniło w zakresie ochrony praw lokatorów? Ustawa o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego weszła w życie 1 stycznia 2007 roku. Dzięki niej od nowego roku właściciele mieszkań mogą dokonywać (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Prawo do lokalu socjalnego

Prawo do lokalu socjalnego

W 1995 r. zawarto umowę najmu lokalu mieszkalnego z właścicielką kamienicy na okres 10 lat. W umowie zaznaczono również, że po okresie 10 letnim umowa przechodzi na czas nieokreślony (ręczny dopisek (...)

Ustanie stosunku najmu

Ustanie stosunku najmu

W lokalu mieszkało małżeństwo, zameldowani rozeszli się, on się wyprowadził, mieszkanie było zadłużone na 7000zł. Z uwagi na ten fakt, ta Pani wyprowadziła się do rodziny i wymeldowała się (...)

Obiecanie zawarcia umowy a umowa przedwstępna

Obiecanie zawarcia umowy a umowa przedwstępna

Czy właściciel przekazując lokal po wyprowadzającym się lokatorze innemu, sąsiedniemu lokatorowi, który chce go kupić może go z tego lokalu eksmitować? W błąd wprowadził lokatora właściciel. (...)

Eksmisja lokatora

Eksmisja lokatora

Lokatorka najęła lokal mieszkalny i podpisaliśmy umowę. Umowa skończyła się w zeszłym roku i nie podpisaliśmy nowej, lokatorka płaciła czynsz.Po pewnym czasie przestała płacić czynsz i opłaty (...)

Roszczenia między spadkobiercami

Roszczenia między spadkobiercami

Jeden ze spadkobierców wszczął zakończone niedawno postępowanie o nabycie spadku po zmarłym kilkanaście lat temu spadkodawcy, który nie pozostawił testamentu. Spadkobiercy-wnioskodawcy przypadł (...)

Zmiana wysokości czynszu najmu

Zmiana wysokości czynszu najmu

W sierpniu 2004 roku minął termin 3-letniego wypowiedzenia lokatorce. Choć jest osobą zamożną, nie chce opuścić lokalu. Liczy, że uzyska prawo do lokalu socjalnego - obecnie toczy się w sądzie (...)

Podwyżka czynszu najmu w lokalu mieszkaniowym

Podwyżka czynszu najmu w lokalu mieszkaniowym

Miesiąc temu zakupiłem z bratem 230m2 kamienicę. W kamienicy znajduje sie 5 mieszkań, a czynsze klasyfikuje się na poziomie ok 120 zł/m-c. Łącznie roczny przychód z czynszów wynosi ok. 6.700 (...)

Co zrobić w przypadku braku zgody na otwarcie sklepu monopolowego?

Co zrobić w przypadku braku zgody na otwarcie sklepu monopolowego?

Jestem właścicielem lokalu w budynku wielorodzinnym. Chciałem w nim otworzyć sklep monopolowy. Pojawił się jednak, jeden poważny problem, wspólnota mieszkaniowa nie wyraziła zgody. Co w takiej (...)

Zameldowanie a zgoda współwłaściciela

Zameldowanie a zgoda współwłaściciela

Właścicielami domu jednorodzinnego są dwie osoby - po 50%. Jedna z właścicielek wychodzi za mąż. Czy na zameldowanie na pobyt stały współmałżonka w tym domu potrzebna jest zgoda drugiego właściciela (...)

Wezwanie gminy w sprawie o odszkodowanie

Wezwanie gminy w sprawie o odszkodowanie

Właściciel lokalu wytoczył przeciwko panu X powództwo o eksmisję. Uczestnikiem postępowania była gmina miejska. W wyroku sąd nakazał eksmisję i nadał rygor natychmiastowej wykonalności, jednakże (...)

Uzyskanie danych osobowych ze zbioru PESEL

Uzyskanie danych osobowych ze zbioru PESEL

Nabyłem mieszkanie na licytacji komorniczej i obecnie chciałem złożyć pozew o eksmisję zamieszkujących tam osób. Ponieważ nie wiem kto dokładnie tam zamieszkuje, a więc kogo powinienem pozwać, (...)

Przysądzenie własności tytułem egzekucyjnym

Przysądzenie własności tytułem egzekucyjnym

Czy prawomocne postanowienie sądu o przysądzeniu nieruchomości (wydane w wyniku zakupu na licytacji komorniczej) jest wystarczającą podstawą prawna do przeprowadzenia eksmisji, czy też konieczne (...)

Odszkodowanie od gminy za brak lokalu socjalnego

Odszkodowanie od gminy za brak lokalu socjalnego

Z mocy wyroku sądowego posiadamy wyrok o eksmisję, ale odpowiednia gmina nie dysponuje lokalem socjalnym. Jak możemy ubiegać się o odszkodowanie od gminy i na jakiej podstawie prawnej? Mamy kilku (...)

Lokal użytkowy

Lokal użytkowy

Jestem właścicielem budynku wybudowanego w 1937 r. W planach budynku na parterze jest lokal handlowy pozostałe są lokalami mieszkalnymi. Budynek od 1945 r. znajdował się w dyspozycji urzędu miejskiego (...)

Eksmisja lokatora wraz z innymi osobami

Eksmisja lokatora wraz z innymi osobami

Jestem właścicielem kamienicy. Posiadam prawomocny wyrok eksmisyjny dla lokatora wraz z klauzulą wykonalności. Skierowałem do komornika wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Za 2 tygodnie (...)

Eksmisja firmy z lokalu

Eksmisja firmy z lokalu

Po upływie okresu wypowiedzenia najmu lokalu użytkowego firma nie odpowiada na żadne formy kontaktu, a lokal który pozostawał do jej dyspozycji jest zamknięty. W jaki sposób można eksmitować firmę (...)

FORUM PRAWNE

czy właściciel miał prawo kazać podpisać mi taką umowę??

czy właściciel miał prawo kazać podpisać mi taką umowę?? Witam Państwa, przeprowadzam się teraz do innego miasta i poszukiwałem mieszkania. W końcu udało mi się znaleźć odpowiednie i podpisałem (...)

Nielegalny wynajem mieszkania, a meldunek...

Nielegalny wynajem mieszkania, a meldunek... Witam! Poszukuję pilnie informacji na następujący temat. Wynajmowałem mieszkanie - jak się okazało właścicielka nie odprowadzała za nie podatku dochodowego (...)

reklama na ogrodzeniu

reklama na ogrodzeniu witam.jestem wlascicielem domu i dzialki obok krakowa.dzialka jest ogrodzona siatka i zywoplotem.z jednej strony dzialka graniczy z parkingiem.moje pytanie jest nastepujace-czy ktokolwiek (...)

Mieszkanie własnościowe, nie płacenie czynszu, skreślenie z listy członków

Mieszkanie własnościowe, nie płacenie czynszu, skreślenie z listy członków Czy skreślenie z listy członków prowadzi bezpośrednio do eksmisji? Co z moim prawem własnościowym do mieszkania? Jakie (...)

Wymeldowanie pełnoletniego dziecka.

Wymeldowanie pełnoletniego dziecka. Razem z żoną jesteśmy właścielami własnościowego mieszkania spółdzielczego. Mieszka z nami 17-letnia córka i 30-letni syn, który nie zamierza poszukać sobie (...)

Mieszkanie komunalne po śmierci najemcy i stały meldunek

Mieszkanie komunalne po śmierci najemcy i stały meldunek Mam stały meldunek (od niedawna) w mieszkaniu komunalnym,w którym głownym najemcą jest moja babcia. czy administacja ma prawo wysiedlić mnie (...)

Czynsz w spółdzielni

Czynsz w spółdzielni Kupililiśmy z żoną mieszkanie własnościowe od osoby prywatnej na rynku wtórnym (zarządzane przez spółdzielnię). W rachunku jaki wystawia nam spółdzielnia opłacamy: - (...)

Wysokość alimentów - a dochody ojca

Wysokość alimentów - a dochody ojca Poszukuję informacji o tym, ile może wynieść maksymalna kwota alimentów w stosunku do dochodów ojca (zobowiązanego). Czy przepisy polskiego prawa wskazują (...)

Zakup samochodu z niemiec- umowa i problem z VAT24

Zakup samochodu z niemiec- umowa i problem z VAT24 Witam. Kilka dni temu kupiłem auto z Niemiec, podpisałem umowę kupna- sprzedaży i na umowie tej sprzedający nie był ostatnim właścicielem pojazdu (...)

wewnętrzna instalacja gazowa

wewnętrzna instalacja gazowa Witam ! Proszę o pomoc i podpowiedź - Czy wewnętrzna instalacja gazowa (od gazomierza do poszczególnych odbiorników gazu ) stanowi własność wraz z lokalem ? Czy jest (...)

Zameldowanie a prawo do pobytu w lokalu

Zameldowanie a prawo do pobytu w lokalu Witam, wynajmuje w Warszawie mieszkanie, ale wlascicielka tego mieszkania nie podpisala ze mna oficjalnej umowy o najem lokalu w zwiazku z tym, ze nie chce odprowadzac (...)

Porady prawne