Koniec wysokich podatków za garaż

Jeśli miejsce postojowe znajduje się w budynku mieszkalnym, to musi być opodatkowane taką samą stawką jak mieszkanie.

Wynika tak z precedensowego orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wyrok oznacza, że gminy muszą zmienić praktykę nakładania podatku na właścicieli garażów znajdujących się w blokach mieszkalnych.

Sprawa rozpoczęła się od nałożenia na małżeństwo, które jest właścicielem garażu znajdującego się w budynku mieszkalnym, podatku według stawek od pozostałych gruntów oraz od pozostałych budynków lub ich części. Takie stawki są wyższe od tych, które są stosowane do mieszkań.

Małżeństwo poskarżyło się na wyliczenie podatku do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Nie przyniosło to jednak skutku. Kolegium uznało, że odrębność lokali garażowych i mieszkalnych oznacza, że garaż nie może być postrzegany jako część lokalu mieszkalnego. Zdaniem organu garaż jest samodzielnym i odrębnym od budynku mieszkalnego przedmiotem opodatkowania.

Porady prawne

Na powyższą decyzję małżeństwo poskarżyło się do sądu. W pierwszej instancji uznano jednak, że jeśli na podstawie wypisów z rejestru lokali wynika, iż garaż stanowi odrębną nieruchomość (niemieszkalną), to organy słusznie przyjęły, że powinien być objęty wyższą stawką.

Małżeństwo odwołało się wówczas do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten uchylił niekorzystny dla podatnika wyrok tłumacząc, że w XXI wieku garaż nie jest niczym nadzwyczajnym i pozwala w pełni realizować funkcje mieszkalne. Dlatego ma być opodatkowany niższą stawką.

Wyrok jest prawomocny. Sygn. akt II FSK 733/10

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • K2K 2013-10-16 20:50:43

    I bardzo dobrze się stało


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika