Młodzież trzeba uczyć prawa. Jest w tej sprawie porozumienie

Ministrowie i przedstawiciele środowisk prawniczych podpisali porozumienie dotyczące poszerzania świadomości prawnej młodzieży. Tym razem reguluje ono współpracę przy programie edukacji, który rozpocznie się w drugim semestrze roku szkolnego 2012/2013 i będzie trwał do zakończenia roku szkolnego 2013/2014.

Porozumienie podpisali minister sprawiedliwości - Jarosław Gowin, minister edukacji narodowej - Krystyna Szumilas, Maciej Bobrowicz - prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, Tomasz Janik - prezes Krajowej Rady Notarialnej, Irena Kamińska - prezes Stowarzyszenia Sędziów Themis oraz Krzysztof Józefowicz - Prezes Sądu Apelacyjnego. W dokumencie wszyscy Partnerzy zobowiązali się do współpracy w zakresie realizowania, rozwijania i promowania programu edukacji prawnej.

Porady prawne

Program będzie realizowany poprzez prowadzenie wykładów/lekcji z zakresu prawa. Ponadto, niejako obok lekcji organizowanych wraz z przedstawicielami samorządów prawnych, w 2010 r., ponad 7 tysięcy uczniów szkół średnich oraz przeszło 1700 studentów poznawało tajniki wiedzy prawnej, uczestnicząc w spotkaniach edukacyjnych poświęconych tematyce przestrzegania prawa i uświadomienia konsekwencji jego łamania.

Realizowane spotkania zostały ocenione wysoko przez ich uczestników. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wystawili im ogólną notę 4,76 (w skali od 1 do 5), zaś studenci - 4,33. Aż 90,41 proc. uczniów i 78 proc. studentów uznało, że dzięki zajęciom pogłębili wiedzę na temat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

W ramach działań podejmowanych przez resort sprawiedliwości szczególne miejsce zajęły także potrzeby najmłodszych obywateli - dzieci. We współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje wydano poradniki Będę świadkiem w sądzie, skierowane do tej grupy odbiorców. Poradnik stanowi doskonały materiał, który może służyć pomocą zarówno osobom prowadzącym przesłuchania, jak i dzieciom oraz młodzieży. W publikacji opisano - w przystępny dla dziecka sposób - m.in. zadania świadka, wygląd pokoju przesłuchań, przebieg rozprawy sądowej i wydarzenia po jej zakończeniu. Publikacja z jednej strony zapobiega wtórnej wiktymizacji małego świadka, z drugiej - usprawnia procedurę zbierania materiału dowodowego.

Ministerstwo Sprawiedliwości na swojej stronie internetowej (www.ms.gov.pl) uruchomiło specjalną zakładkę Edukacja Prawna (http://ms.gov.pl/pl/edukacja-prawna/ ), gdzie szkoły wypełniając formularz aplikacyjny mogą zgłaszać się do programu organizowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości spotkań edukacji prawnej. Program jest bezpłatny.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • G.T. 2015-02-16 11:00:34

    W 2008r zwróciłam się do śp. Janusza Kochanowskiego, Rzecznika Praw Obywatelski o nadzór nad moją sprawą w sporze z pracodawcą, i w którymś piśmie poprosiłam Rzeczninka o interwencję w MEN o wprowadzenie do szkół podstaw prawa, z naciskiem na prawo pracy. Miło jest czytać wiadomość o wprowadzniu edukacji z prawa do szkół. To szansa, że za 10 lat będzie mniej pozwów przeciw pracodawcom i mniej oszukanych pracowników. Pozdrawiam i życzę sukcesów w realizacji powyższych planów.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika