Projekt ustawy o wspieraniu nowych inwestycji
Polska atrakcyjną strefą inwestycyjną, zwolnienia podatkowe uzależnione nie tylko od lokalizacji inwestycji, ale od jej charakteru i jakości tworzonych miejsc pracy – to główne założenia dokumentu, który zmieni zasady funkcjonowania Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce.
Projekt ustawy o wspieraniu nowych inwestycji został przyjęty przez rząd. Teraz zajmie sięnim Sejm.
- "Specjalne Strefy Ekonomiczne działają już od 24 lat. Wciąż na tych samych zasadach. Czas to zmienić i dostosować ich funkcjonowanie do zmieniających się trendów gospodarczych. Stawiamy na ambitne przedsięwzięcia, które będą miały pozytywny wpływ na naszą gospodarkę. Szerzej otwieramy się na MŚP, które dotychczas w niewielkim stopniu były reprezentowane w Strefach" – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
- "To z myślą o przedsiębiorstwach i razem z nimi projektowaliśmy nowe rozwiązania. Preferencje podatkowe będą uzależnione od miejsca inwestycji, jej charakteru i jakości tworzonych miejsc pracy. Te trzy jasne kryteria sprawią, że zostanie wykorzystany potencjał całego kraju. Przewidujemy, że prace nad ustawą zakończą się w Parlamencie w I kwartale 2018 r., tak by już na początku drugiego kwartału przedsiębiorcy mogli korzystać z udogodnień" – dodał wiceminister Tadeusz Kościński.
Ustawa jest realizacją jednego z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – Kapitału dla Rozwoju. Proponowane działania są komplementarne z innymi projektami Strategii, takimi jak Pakiet dla miast Średnich czy Program Wspierania Inwestycji o Istotnym Znaczeniu dla Gospodarki Polski.
Co przewidziano?
Najważniejsze propozycje:
- Całkowite odejście od ograniczeń terytorialnych przy stosowaniu zwolnień podatkowych, z zachowaniem zasad dotyczących przeznaczenia terenów. Zlikwidowana zostanie długotrwała i obciążająca przedsiębiorcę procedura zmiany granic sse. Do tej pory obszar objęty wsparciem wynosił 25 tys. ha. Po zmianie, wykorzystany zostanie potencjał całej Polski, co jest szczególnie ważne w przypadku dużych inwestycji, stanowiących siłę napędową regionów.
- Decyzja o zwolnieniu z podatku dochodowego wydawana będzie na czas określony – standardowo od 10 do 15 lat. Im wyższa intensywność pomocy publicznej w regionie (dozwolona przez Unię Europejską), tym dłuższy okres zwolnienia. Jednocześnie do czasu zakończenia działalności sse, tj. do końca 2026 r., możliwe będzie wydłużenie czasu obowiązywania decyzji do 15 lat.
- Wzmocniona zostanie rola spółek zarządzających w systemie obsługi inwestora. Spółki, które do tej pory zarządzały specjalnymi strefami ekonomicznymi staną się głównym punktem kontaktu w regionie (w ramach systemu obsługi przedsiębiorcy) oraz regionalnym punktem kontaktu, jeśli chodzi o pomoc publiczną w obszarze zwolnień podatkowych i dotacji rządowej. Zadanie związane z obsługą inwestorów korzystających z pomocy publicznej będzie realizowane przez spółki zarządzające przy współpracy z lokalnymi jednostkami oraz przy wsparciu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Spółki zarządzające będą działały na terenach powiatów przypisanych im w rozporządzeniu.
- Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Zgodnie z projektem, kryteria ilościowe (wymagane nakłady inwestycyjne) zostaną dostosowane do możliwości firm z segmentu MMŚP (Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw). Odbędzie się to przez odpowiednią redukcję wymagań standardowych obowiązujących duże firmy. Dzięki wsparciu dla MMŚP planowane jest zwiększenie napływu inwestycji do rejonów słabiej rozwiniętych, które na obecnym etapie rozwoju nie są w stanie sprostać wygórowanym wymaganiom dużych inwestorów, jak np. infrastruktura czy dostępność zasobów ludzkich.
W efekcie proponowanych zmian, Polska powinna poprawić swoją konkurencyjność w porównaniu z państwami sąsiedzkimi. Oferowane przez Polskę zróżnicowane warunki inwestycyjne pozwolą na wybór projektów wnoszących wartość dodaną do naszej gospodarki.

Cała Polska strefą ekonomiczną
Projekt wprowadza mechanizm udzielania wsparcia przedsiębiorcom w podejmowaniu nowych inwestycji w Polsce. Proponowane wsparcie zastąpi dotychczasowy system funkcjonujący w specjalnych strefach ekonomicznych (obecnie jest ich 14). W nowej koncepcji zachęty podatkowe będą dostępne na całym obszarze Polski (bez ograniczeń terytorialnych), ale z zachowaniem zasad dotyczących przeznaczenia terenu.
Dotychczas obszar objęty wsparciem wynosił 25 tys. ha, czyli 0,08% powierzchni kraju. Po zmianach zachęty podatkowe będą dostępne zaś w całej Polsce, na terenach, na których można prowadzić działalność gospodarczą. Celem zmian jest zwiększenie oferty atrakcyjnych terenów inwestycyjnych dla potencjalnych inwestorów. Ponadto firmy MŚP nie będą musiały przenosić się do Stref i inwestować z dala od dotychczasowego obszaru działania. Co ważne, zlikwidowana zostanie długotrwała i obciążająca przedsiębiorcę procedura zmiany granic SSE.
Proponowane rozwiązanie zwiększy atrakcyjność inwestycyjną Polski przez stworzenie warunków sprzyjających lokowaniu w naszym kraju ambitnych przedsięwzięć gospodarczych. Projekt jest realizacją jednego z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Kapitał dla Rozwoju.
Jakość, a nie tylko ilość
Premiowane będą przede wszystkim przedsięwzięcia, które mają wpływ na konkurencyjność i innowacyjność regionalnych gospodarek, a w konsekwencji na rozwój gospodarczy Polski. Chodzi m.in. o transfer wiedzy, prowadzenie działalności B+R, rozwój klastrów, ale także zapewnienie korzystnych warunków dla pracowników, w tym tych wykraczających poza standardowe świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. To między innymi różne formy podnoszenia kompetencji. Na plus będzie też przemawiać współpraca ze szkolnictwem zawodowym i tworzenie specjalistycznych klas.
Elastyczne okresy zwolnień podatkowych
Decyzja dotycząca preferencji wydawana będzie na czas określony – standardowo od 10 do 15 lat. Jednak im wyższa pomoc publiczna w regionie dozwolona przez Unię Europejską, tym dłuższy możliwy okres zwolnienia. Jednocześnie do czasu zakończenia działalności SSE, tj. do końca 2026 r., możliwe będzie wydłużenie czasu obowiązywania decyzji do 15 lat w przypadku terenów obecnie objętych statusem SSE. Nowa ustawa nie wprowadza żadnych zmian nabytych praw dla inwestycji, które działają już w SSE.
Wzmocniony system zarządzania
Spółki zarządzające Strefami odegrają nową rolę w przyciąganiu inwestycji. Będą głównym punktem kontaktu w regionie do obsługi inwestora, a także regionalnym koordynatorem udzielania pomocy publicznej w obszarze instrumentu zwolnień podatkowych i dotacji rządowych. Nastąpi rejonizacja – każda ze spółek będzie prowadzić działalności na terenach określonych powiatów (zostaną przypisane strefom w drodze rozporządzenia). Jeden punkt kontaktu dla inwestora zapewni kompleksową usługę, a także istotną pomoc w eliminacji barier inwestycyjnych (m.in. w skróceniu czasu procedur).
Wsparcie zrównoważonego rozwoju
Warunki uzyskania zwolnienia z podatku będą zależeć od wielkości firmy oraz od stopy bezrobocia w danym powiecie. Wymagane nakłady inwestycyjne zostaną dostosowane do możliwości firm, w zależności czy są to mikro, małe czy średnie przedsiębiorstwa. Uwzględniana będzie także sytuacja gospodarczo-społeczna na danym terenie, w tym zasada, że im wyższe bezrobocie w powiecie, tym niższe wymagane nakłady inwestycyjne. Premiowane będą też inwestycje w miastach średnich, tracących funkcje gospodarcze i społeczne. Na preferencje będą mogły liczyć również pozostałe regiony, w których występuje wysoki bezrobocie.
Kiedy proponowane rozwiązania mają wejść w życie?
Projektowana ustawa powinna wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem jednego przepisu, który zacznie obowiązywać w innym terminie.

Potrzebujesz porady prawnej?
Polska atrakcyjną strefą inwestycyjną, wsparcie również dla mikro-, małych i średnich firm, zwolnienia podatkowe uzależnione nie tylko od lokalizacji inwestycji, ale od jej charakteru i jakości tworzonych miejsc pracy – to główne założenia nowych przepisów. Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji wprowadza mechanizm udzielania wsparcia przedsiębiorcom w podejmowaniu (...)
Polska Strefa Inwestycji gotowa
Inwestorzy już mogą w pełni korzystać z Polskiej Strefy Inwestycji 5 września weszły w życie akty wykonawcze do ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji. Oznacza to, że przedsiębiorcy mają możliwość ubiegania się o wsparcie na realizację inwestycji na nowych zasadach. W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 sierpnia (...)
Propozycje zmian regulacji specjalnych stref ekonomicznych
Zwiększenie limitu wielkości specjalnych stref ekonomicznych, uściślenie warunków zezwolenia na działalność gospodarczą oraz wprowadzenie zasad włączania gruntów prywatnych do stref to główne założenia rządowego projektu nowelizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, który jest teraz w Sejmie.Jakie zmiany mają dotyczyć specjalnych stref ekonomicznych?Celem (...)
Ministerstwo Rozwoju zapowiedziało zastąpienie specjalnych stref ekonomicznych (SSE) jednolitym obszarem inwestycyjnym, który ma objąć cały kraj. Cała Polska ma stać się strefą ekonomiczną. Zachęty dla inwestorów, które dziś obowiązują w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, zostaną rozciągnięte na cały kraj. Umożliwi to staranie się o ulgi inwestycyjne (...)
Co zamiast specjalnych stref ekonomicznych?
Ruszyły konsultacje projektu ustawy o zasadach wspierania nowych inwestycji Projektowana ustawa tworzy nowy instrument wsparcia dla inwestorów oraz jest realizacją jednego z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – Kapitału dla Rozwoju. Przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju koncepcja zwiększy atrakcyjność inwestycyjną Polski poprzez stworzenie warunków (...)
30 czerwca 2018 r. weszła w życie ustawa o wspieraniu nowych inwestycji, która poszerza obszar na którym można uzyskać zachęty podatkowe do niemal 100% terenów inwestycyjnych w Polsce. To przełomowe zmiany, ponieważ do tej pory Specjalne Strefy Ekonomiczne funkcjonowały na zaledwie 0,08% obszaru Polski, a zasady ich działania nie były zmieniane od przeszło 20 lat. Ministerstwo (...)
Więcej inwestycji z dofinansowaniem rządowym Ustawa o zmianie ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg oraz niektórych innych ustaw, przygotowana przez Ministra Infrastruktury, ma pozwolić na dostosowanie zasad funkcjonowania funduszu do bieżących potrzeb w zakresie dofinansowania samorządowej infrastruktury drogowej. Ma to na celu zapewnienie jej sprawniejszego rozwoju oraz pobudzenia (...)
Specjalne strefy ekonomiczne w nowej szacie
Nowelizacja ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (SSE) wejdzie w życie 4 sierpnia 2008 r.Jaki będzie limit obszaru stref?Nowe przepisy przewidują, iż limit obszaru stref zwiększy się z 12 do 20 tys. ha. Wiele gmin od miesięcy czeka na tę ustawę. Tereny znajdujące się dotąd na obszarze stref zostały już zagospodarowane. W 2007 r. w specjalnych strefach ekonomicznych (...)
Konferencja prezentująca „Przewodnik po specjalnych strefach ekonomicznych"
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych wspólnie z firmą doradczą KPMG zorganizowała konferencję prezentującą „Przewodnik po specjalnych strefach ekonomicznych w Polsce." Spotkanie odbyło się 14 stycznia 2009 r. w Hotelu Westin, w Warszawie.Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Paweł Wojciechowski, już na wstępie zwrócił uwagę na znaczenie (...)
Zapraszamy do zapoznania sie z raportem Deloitte: Opinie przedsiębiorców nt. przepisów SSE po nowelizacji z 2008 r. oraz postulowane zmiany w ustawach podatkowych (2009). Raport stanowi syntetyczne ujęcie kierunku dotychczasowych zmian „przepisów strefowych" opatrzonych komentarzem zespołu Deloitte ds. Specjalnych Stref Ekonomicznych oraz stanowi próbę wskazania głównych problemów (...)
Na stronach Ministerstwa Finansów dostępny jest nowy numer Biuletynu Skarbowego - pobierz Nr 1 (81) 2009. A w nim: WPROWADZENIE Główne zmiany przyjęte w nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług SPECJALIŚCI O PODATKACHMonika Cackowska-Kiwior - Rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2008 r. Iwona Kocemba - Opodatkowanie dochodów (przychodów) z tytułu odpłatnego (...)
Nowelizacja ustawy o wspieraniu nowych inwestycji w przygotowaniach
Ministerstwo Rozwoju przygotowuje nowelizację ustawy o wspieraniu nowych inwestycji Ministerstwo Rozwoju (wcześniej MPiT) pracuje nad nowelizacją ustawy reformującej funkcjonowanie Specjalnych Stref Ekonomicznych. Jej celem jest optymalizacja procesów inwestycyjnych poprzez usprawnienie wydawania decyzji o wsparciu oraz doprecyzowanie niejasności, które pojawiły się (...)
Wywiad PAIiIZ - Waldemar Pawlak, Wicepremier, Minister Gospodarki
Panie Premierze, jaki był miniony rok dla polskiej gospodarki? Co uważa Pan za największy sukces?Ubiegły rok był bardzo udany. Polska gospodarka osiągnęła wysoki wynik wzrostu gospodarczego. Ostateczne dane za 2008 rok mogą potwierdzić, że wynosi on 4,8 proc. Ważny wskaźnik, jakim jest wielkość nakładów na środki trwałe, wyniósł ponad 10 proc. To istotne, bo daje podstawy przyszłego (...)
Wsparcie rozwoju średnich miast
Jaki pakiet wsparcia miast przygotowano? Ponad 2,5 mld zł to szacowana wartość wsparcia, jakie w najbliższych latach otrzymają średnie miasta. Ministerstwo Rozwoju przygotowało, zapowiedziany w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, pakiet działań dla miast średnich. Jego główne elementy to dedykowane wsparcie z funduszy europejskich, preferencje w lokowaniu (...)
Czekamy na kodeks urbanistyczno-budowlany
Nowa ustawa w sposób kompleksowy unormuje proces inwestycyjny, począwszy od kreacji polityki przestrzennej na wszystkich szczeblach administracyjnych kraju, poprzez uzyskanie zgody inwestycyjnej na realizację, do finalnej budowy inwestycji. Dodatkowo ma stwarzać odpowiednie narzędzia koordynujące realizację inwestycji celu publicznego z planowaniem przestrzennym. Kiedy nowe przepisy (...)
Czerwiec miesiącem wysypu ustaw z „Pakietu Szejnfelda”
Ponad 1000 przepisów ułatwiających życie przedsiębiorcom wejdzie w życie jeszcze w tym roku. Na poprzednim posiedzeniu Sejm uchwalił ustawę o rachunkowości, na obecnym natomiast uchwalił ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Kolejne ustawy są już w Sejmie, a nad następnymi pracuje Komitet Rady Ministrów i Rząd. Czerwiec jest miesiącem wysypu ustaw z „Pakietu (...)
Co nowego w podatku dochodowym od osób fizycznych?
Najważniejsze zmiany w PIT od 1 stycznia 2018 r. Wiele zmian do ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwanej dalej „ustawą PIT") weszło w życie z dniem 1 stycznia 2018 r. Głównym źródłem zmian jest ustawa z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku (...)
Rząd chce zwiększyć atrakcyjność Polski dla inwestorów
Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie zmiany Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2020, w którym zawarto korzystniejsze niż obecnie warunki dla lokowania inwestycji w Polsce. Przede wszystkim obniżono parametry znaczących projektów z 1 mld zł kosztów kwalifikowanych i 500 miejsc pracy do 750 mln zł i 200 miejsc pracy lub 500 (...)
Blisko 330 mln zł wyniosła wartość pomocy udzielonej, od 1 stycznia 2001 roku do 30 czerwca 2008 roku, czterem spółkom motoryzacyjnym działającym w specjalnych strefach ekonomicznych. Raport w tej sprawie UOKiK przekazał Komisji Europejskiej. W Polsce funkcjonuje 14 specjalnych stref ekonomicznych (sse). Są to obszary przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej na preferencyjnych (...)
Spółki motoryzacyjne zachowały prawo do otrzymywania pomocy publicznej
Nominalna wartość pomocy udzielonej czterem spółkom działającym w specjalnych strefach ekonomicznych od 1 stycznia 2001 roku do 30 czerwca 2013 roku wyniosła ponad miliard zł. Raport w tej sprawie UOKiK przekazał Komisji Europejskiej. W Polsce funkcjonuje 14 specjalnych stref ekonomicznych (SSE). Są to obszary, w których działalność gospodarcza prowadzona jest na preferencyjnych warunkach. (...)
Zmiany w Systemie Dozoru Elektronicznego i więziennictwie
Przełomowe zmiany w Systemie Dozoru Elektronicznego Ustawa z dnia 12 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny wykonawczy oraz ustawy o Służbie Więziennej poszerza kompetencje SW w związku z wykonywaniem przez nią zadań związanych z systemem dozoru elektronicznego (SDE). Nowelizacja ma zapewnić poprawę skuteczności i bezpieczeństwa odbywania kar w tym systemie. Najważniejsza (...)
Opłaty skarbowe - Zezwolenia, pozwolenia, koncesje
Przedmiot opłaty skarbowejStawkaZwolnienia od opłaty skarbowej1. Od zezwolenia na zawarcie małżeństwa, o którym mowa w art. 4 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego39,- zł 2. Od zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony340,- złZezwolenie udzielane cudzoziemcowi korzystającemu z ochrony czasowej 3. Od zezwolenia na osiedlenie się640,- złZezwolenie udzielane: członkowi najbliższej (...)
Co nowego w podatku dochodowym od osób prawnych?
Najważniejsze zmiany w CIT od 1 stycznia 2018 r. Z dniem 1 stycznia 2018 r. weszło w życie wiele zmian do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (zwanej dalej „ustawą o CIT"). Wprowadziła je przede wszystkim ustawa z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od (...)
Zaproponowano rozwiązania, które będą przeciwdziałać nielegalnemu wywozowi leków za granicę. Chodzi o mechanizm tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji produktów leczniczych. Rząd przyjął projekt zmian w prawie farmaceutycznym Rada Ministrów przyjęła 12 lutego 2019 r., przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości, przełomowe zmiany w prawie, które (...)
Warunki objęcia niektórych gruntów specjalną strefą ekonomiczną
Jakie nowe przepisy dotyczą specjalnych stref ekonomicznych? 30 grudnia 2008 r. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2008 r. w sprawie kryteriów, których spełnienie umożliwia objęcie niektórych gruntów specjalną strefą ekonomiczną. Czego dotyczą nowe przepisy? Zgodnie z ustawą, strefa może być ustanowiona w zasadzie wyłącznie (...)
Ustawa o spółdzielniach rolników
Ustawa o spółdzielniach rolników ma służyć uregulowaniu zasad i sposobu funkcjonowania spółdzielni oraz stworzenia zachęt do powoływania przez rolników tego typu podmiotów poprzez m.in. wyłączenie ich z niektórych obowiązków fiskalnych. Co reguluje ustawa z dnia 4 października 2018 r. o spółdzielniach rolników? Celem ustawy (...)
Czym zajmuje się Rada Europy? Rada Europy powstała w 1949 roku. Jest to międzyrządowa organizacja, która stawia sobie za cel: osiągnięcie większej jedności między państwami członkowskimi, ochronę i upowszechnianie praw człowieka, pluralizmu demokratycznego i rządów prawa, pogłębianie świadomości społeczeństw europejskich oraz tworzenie warunków sprzyjających (...)
Komisja Europejska zaakceptowała Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności
Mamy polski KPO Fundusz Odbudowy jest dodatkowym wsparciem dla państw członkowskich, które zapewni finansowanie dla reform i inwestycji po pandemii koronawirusa. Podstawą do sięgnięcia po te pieniądze jest Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Komisja Europejska zaakceptowała nasz KPO. Wynegocjowaliśmy w Brukseli ponad 158,5 mld zł. - "Środki z Krajowego Planu Odbudowy (...)
Propozycje resortu sprawiedliwości Zapewnienie Polakom dostępu do leków ratujących życie i zdrowie to podstawowy obowiązek państwa. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości zadeklarowało, że podejmuje zdecydowaną walkę z prowadzonym na szeroką skalę procederem nielegalnego wywozu leków z Polski. - "Udowodniliśmy, że dobrze przygotowane prawo karne działa i przynosi realne (...)
Lądowa energetyka wiatrowa w Polsce
Raport i założenia nowelizacji ustawy Energetyka wiatrowa na lądzie ma wszelkie predyspozycje do tego, by stać się odpowiedzią zarówno na kryzys klimatyczny, jak i gospodarczy – wynika z raportu przedstawionego 11 maja podczas webinarium w Warszawie. W wydarzeniu udział wzięła wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka, która przedstawiła założenia nowelizacji (...)
Społeczna odpowiedzialność biznesu w SSE
30 września w Warszawie odbyła się konferencja "Społeczne otoczenie Specjalnych Stref Ekonomicznych" współorganizowana przez PAIiIZ, Ministerstwo Gospodarki i Fundację CentrumCSR.PL. Spotkanie przyciągnęło liczne grono gości zainteresowanych tematyką społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).Celem konferencji była promocja Wytycznych OECD dla Przedsiębiorstw Wielonarodowych (...)
Specjalne strefy ekonomiczne nadal popularne
Prawo dotyczące specjalnych stref ekonomicznych jest bardzo skomplikowane, ale pojawia się w nich coraz więcej inwestorów. Czternaście istniejących w kraju stref przyczyniło się do ściągnięcia inwestycji i zwiększenia zatrudnienia. W samej tylko katowickiej strefie ulokowano już ponad 7 mld zł i zatrudniono 20 tys. pracowników. Rzeczpospolita 26.10.2005 r. strefa ekonomiczna, specjalna (...)
Usługi kurierskie w dobie koronawirusa
Wytyczne dla funkcjonowania usług kurierskich Jeśli zarządzasz firmą kurierską bądź jej oddziałem, sprawdź, jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i klientom. ##baner## Zgodnie z wytycznymi, które Ministerstwo Rozwoju opracowało wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym, podczas trwania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii wywołanego zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 powinieneś (...)
Ewa Kopacz chce wzmocnić szkolnictwo zawodowe w Polsce
Szkolnictwo zawodowe sprawi, że polskiej gospodarce nie zabraknie fachowców – powiedziała na spotkaniu z uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Opocznie premier Ewa Kopacz. Szefowa rządu przypomniała, że rok szkolny 2014/2015 został ogłoszony Rokiem Szkoły Zawodowców. Postawiłam w swoim expose na rozwój szkolnictwa zawodowego. Najważniejszą rzeczą jest to, żeby (...)
Leasing operacyjny i jego rozliczenie w podatku dochodowym
Pojęcie leasingu operacyjnego w podatku dochodowym W praktyce umowa leasingu operacyjnego cieszy się większą popularnością niż leasing finansowy. Wynika to z dość przejrzystych procedur wzajemnych rozliczeń. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, iż w leasingu operacyjnym opłaty leasingowe stanowią z jednej strony przychód finansującego, zaś z drugiej koszt korzystającego. (...)
Jakim prawem działa samorząd terytorialny?
Prawo administracyjne podstawą funkcjonowania samorządu terytorialnego Samorząd terytorialny jest częścią administracji publicznej i jego organy działać winny na podstawie prawa administracyjnego. Administracji publicznej wolno działać tylko, gdy jest do tego upoważniona przez prawo (i przez to również zobowiązana do działania). Jeżeli nie, to jej działalność jest bezprawna, (...)
Estoński CIT – czyli ryczałt od przychodów spółek – to nowoczesny, prosty i oszczędny sposób opodatkowania, który pozwala zminimalizować rozliczenia z urzędem skarbowym i księgowość prowadzoną w przedsiębiorstwie. Przeczytaj, jakie zasady obowiązują od stycznia 2022 roku. ##baner## Co to jest estoński CIT? W estońskim CIT nie ma konieczności: prowadzenia (...)
Uszczelnienie systemu podatków dochodowych
Nowelizacja implementuje przepisy dyrektywy w zakresie generalnej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania poprzez wprowadzenie: preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej, szczególnych rozwiązań odnoszących się do nabywania przez podmioty gospodarcze pakietów wierzytelności, wprowadzenie alternatywnego sposobu opodatkowania (...)
Prawo procesowe przyjazne dzieciom
Przełomowe zmiany na rzecz najmłodszych - "Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości pakiet zmian ustawowych pomoże dzieciom – pokrzywdzonym i świadkom przestępstw – czuć się bezpiecznie podczas postępowania karnego. Nowe przyjazne prawo zapobiegnie narażaniu najmłodszych na kolejną traumę. Bierze pod uwagę potrzeby dzieci i zapewni im profesjonalne wsparcie prawne" (...)
Polsko-łotewskie recepty na kryzys
Sposoby pobudzenia gospodarki i perspektywy wyjścia z kryzysu były tematem rozmów wicepremiera Waldemara Pawlaka z przewodniczącym parlamentu łotewskiego Gundarsem Daudze. Spotkanie odbyło się 18 marca br. w Ministerstwie Gospodarki.Wicepremier Pawlak przedstawił działania rządu polskiego na rzecz ograniczenia skutków kryzysu. - Chcemy sprawniej wykorzystać środki europejskie także na (...)