Rodzaje umów ze względu na przedmiot umowy
Umowa rezerwacyjna
Umowa rezerwacyjna służy przede wszystkim swoistemu zarezerwowaniu miejsca w kolejce ewentualnych nabywców. W wyniku podpisania takiej umowy, nabywca zostaje wpisany na listę oczekujących na podpisanie właściwej umowy deweloperskiej.
W praktyce często niestety umowy rezerwacyjne proponowane są przez dewelopera zanim otrzyma on pozwolenie na budowę. Aby uniknąć przedłużającego się czekania na pozwolenie i ryzyka odmowy jego wydania, radzimy koniecznie wcześniej ustalić, czy nasz deweloper uzyskał ostateczne pozwolenie na budowę.
Ważnym elementem umowy rezerwacyjnej jest wnoszona przez nabywcę opłata rezerwacyjna. Przeważa pogląd, iż ma ona charakter gwarancyjny. Stanowi zatem zabezpieczenie dla dewelopera, że klient po spełnieniu określonych warunków i nadejściu terminów, podpisze umowę deweloperską. Jeśli nabywca rozmyśli się i odmówi podpisania umowy deweloperskiej, opłata rezerwacyjna przepadnie na rzecz dewelopera. W sytuacji natomiast, gdy to deweloper zrezygnuje z inwestycji, opłata powinna być zwrócona kontrahentowi.
W praktyce jednak niektórzy deweloperzy odmawiają zwrotu opłaty, uznając, że przepadła w momencie, gdy zdecydowali się sprzedać lokal innemu nabywcy. Możemy być pewni, że tego typu klauzule zostaną uznane za niezgodne w prawem, a w konsekwencji - nieważne. Nie rozwiązuje to jednak problemu odzyskania samej zaliczki od nieuczciwego kontrahenta.
Tego typu umowy są istotne z punktu widzenia dewelopera, gdyż pozwalają mu na ocenę wielkości podaży na rynku, a co się z tym wiąże - wielkości i zakresu inwestycji. Należy się jednak zawsze liczyć z możliwością rezygnacji dewelopera. Umowa rezerwacyjna nie daje nam właściwie żadnych praw, poza prawem do zwrotu opłaty rezerwacyjnej. A i to jest czasem utrudnione i kłopotliwe.
Umowa deweloperska sensu stricto
Umowy deweloperskie w ścisłym tego słowa znaczeniu, zwane też realizatorskimi, są zawierane między nabywcą a deweloperem (lub jego pełnomocnikiem - kancelarią prawną czy też biurem pośrednictwa w obrocie nieruchomościami).
Należą do grupy umów nienazwanych, tzn. nie są stypizowane w Kodeksie cywilnym. Zaistniały i rozwinęły się w obrocie, jednak do tej pory nie doczekały się osobnego uregulowania w przepisach prawnych. Zawierają elementy różnych umów, które w całości mają służyć realizacji celu inwestycji budowlanej. W praktyce każdy deweloper tworzy własny wzór umowy, co znacznie utrudnia kontrolę i porównanie ofert różnych firm.
Przy ocenie postanowień umowy deweloperskiej należy zatem przede wszystkim odnieść się do przepisów ogólnych prawa cywilnego i prawa zobowiązań, a w szczególności art. 353-396 oraz 450-497 KC. Można również odnieść się do regulacji poszczególnych umów nazwanych, których elementy zawiera w sobie umowa deweloperska, przykładowo do umowy sprzedaży lub umowy o dzieło.
Umowa deweloperska jest umową wzajemną. Oznacza to, że świadczenia stron umowy mają mieć w założeniu charakter ekwiwalentny. Przyjmuje się, że przy ocenie, czy faktycznie świadczenia są sobie równoważne, decyduje wola i subiektywne przeświadczenie stron, a nie obiektywne kryteria.
W każdej umowie deweloperskiej powinny być zawarte pewne podstawowe elementy i na nie szczególnie musimy zwracać uwagę. Zostaną one szczegółowo opisane w dalszej części poradnika, w tym momencie zostaną jedynie zasygnalizowane.
Umowa deweloperska sensu stricto powinna precyzyjnie określać:
- przedmiot umowy;
- strony umowy;
- cenę;
- termin zakończenia budowy, odbioru mieszkania, podpisania aktu notarialnego;
- sytuację prawną lokalu (ewentualne obciążenia);
- standard wykonania lokalu oraz możliwość dokonywania przez klienta zmian w wykończeniu i aranżacji lokalu;
- sposób obliczania powierzchni użytkowej lokalu;
- procedury odbioru mieszkania;
- warunki rękojmi i gwarancji;
- kary umowne;
- warunki odstąpienia od umowy.
Rodzaje umów ze względu na charakter prawny
Umowa zobowiązująca
W obrocie najczęściej zawierane są umowy zobowiązujące, wzorowane na umowach z art. 9 ust.
Potrzebujesz porady prawnej?
Najczęściej spotykane pułapki w umowach deweloperskich
W umowach deweloperskich, jako kontraktach najczęściej wciąż narzucanych jednostronnie konsumentowi przez przedsiębiorcę, znajdujemy niejednokrotnie postanowienia niezgodne z prawem czy dobrymi obyczajami. W języku prawniczym noszą one nazwę „klauzul niedozwolonych". W tym artykule postaramy się zwrócić uwagę na najbardziej powszechne i najbardziej niebezpieczne (...)
Mieszkanie dla Młodych – reaktywacja
Mieszkanie dla Młodych – wznowienie przyjmowania wniosków 8 sierpnia 2017 r. ruszył ponowny nabór wniosków o dofinansowanie wkładu własnego na zakup mieszkania w programie "Mieszkanie dla Młodych". Wznowienie naboru jest możliwe dzięki nowelizacji ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, na podstawie której realizowany jest (...)
Zwrot wydatków za materiały budowlane - duże zmiany w 2014 roku
1 stycznia 2014 r. nastąpiła zmiana zasad przyznawania zwrotów za materiały budowlane. Z tym dniem straciła moc ustawa z 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Na dotychczasowych zasadach można będzie domagać się zwrotu części wydatków na zakup materiałów budowlanych, poniesionych od 1 maja 2004 (...)
Kiedy lokal może stanowić odrębną własność i jakie prawa są związane z odrębną własnością lokalu?
Co to jest nieruchomość i jakie są jej rodzaje? Według przepisów Kodeksu cywilnego nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. (...)
Dodatek mieszkaniowy - Jak uzyskać, komu przysługuje i ile wynosi dodatek mieszkaniowy
Masz kłopoty finansowe i przez to masz problem z opłacaniem mieszkania? Skorzystaj z dodatku mieszkaniowego. Sprawdź, kto może dostać taki dodatek i jak go uzyskać. Dla kogo przewidziano dodatki mieszkaniowe? Jeśli Twoja sytuacja materialna jest trudna, możesz skorzystać z pomocy w formie dodatku mieszkaniowego przeznaczonego na utrzymanie posiadanego bądź wynajmowanego mieszkania lub domu (...)
Podział lokalu spółdzielczego na dwa lokale – opinia prawna
Stan faktyczny Proszę o wszystkie informacje związane z podziałem lokalu mieszkalnego na dwa odrębne lokale. Lokal mieszkalny, do którego właściciel posiada spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu ma powierzchnię 141,20 metrów kwadratowych. Właściciel chce podzielić ją na dwa odrębne lokale o powierzchni 70,6 m kw. każdy. Lokal ten technicznie można podzielić, nie ma żadnych (...)
Gruntowne zmiany w gospodarce nieruchomościami
W zasadzie od 22 października zaczynają obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zmienią się m.in. zasady sprzedaży dawnych mieszkań komunalnych. Skorzystać będą mogli na tym nowi właściciele lokali i osoby, które wykupiły je przed wejściem zmian w życie. W jakich dziedzinach nie będzie się stosowało przepisów (...)
Finansowe wsparcie rodzin w nabywaniu własnego mieszkania
26 października 2006 r. wchodzi w życie oczekiwana ustawa z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Ustawa ta określa zasady stosowania dopłat do oprocentowania kredytów udzielanych na zakup lokalu mieszkalnego, budowę i zakup domu jednorodzinnego albo wniesienie wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej. Kto (...)
Nowe przepisy o dodatkach mieszkaniowych
1 lipca weszły w życie przepisy o dodatkach mieszkaniowych na nowych zasadach. Zostały one wprowadzone ustawą z dnia 10 grudnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa. Przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii regulacje mają usprawnić system dodatków mieszkaniowych oraz wyeliminować wątpliwości interpretacyjne. Będzie (...)
Będą dopłaty do oprocentowania kredytu na dom czy mieszkanie!
26 października 2006 r. wchodzi w życie oczekiwana ustawa z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Ustawa ta określa zasady stosowania dopłat do oprocentowania kredytów udzielanych na zakup lokalu mieszkalnego, budowę i zakup domu jednorodzinnego albo wniesienie wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej. Kto może liczyć (...)
Rozliczenie odpłatnego zbycia nieruchomości w zeznaniu PIT za 2018 r.
Kiedy odpłatne zbycie nieruchomości jest opodatkowane? Podatnik, który w roku podatkowym dokonał odpłatnego zbycia: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów - (...)
Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego w sprawie o eksmisję
3 czerwca 2020 r. Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego, wywiedzioną od wyroku Sądu Rejonowego w L. z 8 maja 2003 r. i stwierdził, że wyrok ten został wydany z naruszeniem prawa. Czego dotyczyła sprawa? Wyrok Sądu Rejonowego w Lubinie Zaskarżonym wyrokiem Sąd Rejonowy w L., powołując się (...)
Bonifikata a kredyt na nieruchomość zakupioną wcześniej
Stan faktyczny sprawy w skrócie przedstawiał się następująco. Pozwani w 2005 roku wykupili od gminy lokal mieszkalny z bonifikatą. Następnie w 2008 roku sprzedali ów lokal (za znacznie wyższą cenę), a uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczyli na spłatę kredytu przeznaczonego na budowę i wykończenie budynku mieszkalnego na nieruchomości nabytej w 2000 roku, czyli (...)
Kiedy można starać się o mieszkanie komunalne?
Co to jest mieszkaniowy zasób gminy? Tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej należy do zadań gminy. Gmina powinna zapewnić lokale socjalne i lokale zamienne, a także zaspokajać potrzeby mieszkaniowe gospodarstw domowych o niskich dochodach. Dla realizacji tych postulatów gmina wykorzystuje tak zwany mieszkaniowy zasób (...)
Co się stanie z majątkiem upadłego konsumenta?
Część osób niebędących w stanie spłacać swoich zobowiązań finansowych będzie wkrótce miała prawo ogłosić upadłość. Z końcem marca 2009 r. wprowadzony zostanie nowy typ postępowania oddłużeniowego, określanego jako upadłość konsumencka. Możliwość tzw. upadłości konsumenckiej będą miały osoby fizyczne, które nie są przedsiębiorcami. Co dzieje (...)
Skutkiem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów jest to, że 2,5 mln użytkowników wieczystych stało się właścicielami. 1 stycznia 2019 r. użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe stali się bowiem właścicielami gruntów. Grunt to własność - (...)
Rencista płatnikiem VAT – opinia prawna
Stan faktyczny Zarejestrowana działalność w 2000 roku (PKD 7020Z i 7020). Wynajmowałem do listopada 2003 r. 2 lokale użytkowe. Jestem płatnikiem VAT. Aktualnie wynajmuję 1 użytkowy (95 m2). Drugi z uwagi na brak chętnych przeznaczyłem na lokal mieszkalny dla dziecka. W ubiegłym roku (marzec) zakupiłem używany samochód, który amortyzuję (3 lata). Prowadzę rozliczenia (...)
Ruszył Deweloperski Fundusz Gwarancyjny
Zakup mieszkania od dewelopera jest bezpieczniejszy Weszła w życie nowa ustawa deweloperska, dzięki której nabywcy mieszkań na rynku pierwotnym będą lepiej chronieni – odzyskają całość wpłaconych pieniędzy nawet w przypadku upadłości dewelopera. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wspólnie wyjaśniają najważniejsze (...)
Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn
Na czym polega ulga mieszkaniowa? Tzw. ulga mieszkaniowa została uregulowana w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Polega ona na tym, że w przypadku nabycia własności (współwłasności) budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim (...)
Eksmisja najemców lokali mieszkalnych na gruncie specustaw infrastrukturalnych.
Realizacja inwestycji publicznych, takich jak budowa autostrad, linii kolejowych czy też lotnisk oznacza często konieczność rozbiórki budynków mieszkalnych położonych na terenie planowanych inwestycji. Wyburzenie budynków mieszkalnych położonych na terenie przewidywanych inwestycji publicznych wiąże się z daleko idącą ingerencją w prawo własności właścicieli nieruchomości. (...)
Przedstawienie problemu Częstym przedmiotem sporu pomiędzy podatnikiem a organami podatkowymi jest kwestia prawidłowego zastosowania stawki podatku od towarów i usług w przypadku, gdy przedmiotem sprzedaży będzie: prawo własności nieruchomości lokalowej w budynku wielorodzinnym wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, w której skład wchodzi (...)
Konstrukcja prawna umowy deweloperskiej
Strony umowy deweloperskiej Stroną umowy deweloperskiej jest najczęściej po jednej stronie przedsiębiorca (deweloper), a po drugiej stronie konsument (nabywca). Definicje tych dwóch pojęć zawiera Kodeks cywilny. Zgodnie z art. 43¹ Kodeksu cywilnego (dalej: „KC") przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, prowadząca we własym (...)
Jak uzyskać zaświadczenie o samodzielności dla lokalu użytkowego?
Jeżeli jesteś np. deweloperem i sprzedajesz lokale użytkowe, to musisz wiedzieć, jakie wymagania musi spełnić lokal użytkowy, żeby mógł być uznany za samodzielny i aby można uzyskać zaświadczenie o samodzielności lokalu. Wydawanie zaświadczeń o samodzielności dla lokali o innym przeznaczeniu (tzw. lokali użytkowych) Organ wydający zaświadczenie o samodzielności (...)
Zwolnienie nieruchomości spod hipoteki przez właściciela nieruchomości – opinia prawna
Stan faktyczny We wrześniu 2003 r. na podstawie umowy sprzedaży nabyłem lokal mieszkalny od developera prowadzącego działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji. W oparciu o tę umowę i wymaganych przez bank dokumentów (m.in. wypisu z KW), bank udzielił mi kredytu i dokonał przelewu na konto developera w listopadzie 2003 r. Akt notarialny podpisałem w marcu br. (...)
Jak otrzymać dodatek mieszkaniowy?
Edycja 2018-09-07: Nowy artykuł na temat dodatku mieszkaniowego znajduje się w temacie: Dodatek mieszkaniowy - Jak uzyskać, komu przysługuje i ile wynosi dodatek mieszkaniowy Mimo, iż pomoc przewidziana ustawą o dodatku mieszkaniowym tylko częściowo pokryje comiesięczne wydatki związane z opłatami za mieszkanie, warto jednak zapoznać się z warunkami przyznawania takich dodatków, (...)
Żądanie zwrotu bonifikaty przy wykupie lokalu komunalnego
Żądanie zwrotu udzielonej przez m.st. Warszawę bonifikaty na zakup mieszkania od osoby znajdującej się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego i jako takie nie zasługuje na ochronę prawną - uznał Sąd Najwyższy. Orzeczenie SN W dniu 24 lipca 2019 r. Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych (...)
Kto ma obowiązek zwrotu bonifikaty za nabyte mieszkanie?
Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne: "Czy pod pojęciem "nabywcy nieruchomości" zawartym w art. 68 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (tj. Dz.U. z 2004 r., Nr 261, poz. 2603 ze zm., u.g.n.) w brzmieniu sprzed nowelizacji dokonanej ustawą z dnia 24 sierpnia 2007 roku o zmianie (...)
Nabycie lokalu w drodze spadkobrania a obowiązek zwrotu bonifikaty
Stan FaktycznyPod koniec 2005 roku zmarła moja matka. Spadek po matce obejmował mieszkanie własnościowe, poza nim matka nie miała znaczącego majątku. Rok po śmierci mamy jako jedyny spadkobierca po mamie i właściciel mieszkania sprzedałem je (styczeń 2007 roku) a uzyskane w niniejszy sposób pieniądze zainwestowałem w prowadzoną przeze mnie działalność gospodarczą. Za część uzyskanych (...)
Czy Twoje lokatorskie prawo do lokalu może wygasnąć?
Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego powstaje na skutek zawarcia przez spółdzielnię z jej członkiem umowy o ustanowienie takiego prawa, którą zazwyczaj poprzedza zawarcie między tymi samymi podmiotami umowy o wybudowanie lokalu. Na mocy umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu spółdzielnia zobowiązuje się oddać (...)
Jak uzyskać dopłaty do czynszów w 2019 r.?
Mieszkanie na start podpisane Prezydent podpisał ustawę o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania. Program dopłat pokrywających część czynszu ruszy od początku 2019 r. Dopłaty będą udzielane do 15 lat, a ich wysokość wyniesie nawet kilkaset złotych. Ustawa zawiera przepisy regulujące zasady przyznawania i wypłacania (...)
Na czym polega Program "Mieszkanie dla młodych"? Zakup mieszkania to spore wyzwanie finansowe dla każdego młodego człowieka. Dlatego od stycznia 2014 r. kupujący swoje „M” mogą liczyć na pomoc państwa w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. Pomoc polega na dofinansowaniu wkładu własnego. Rodziny, w których pojawi się trzecie dziecko własne (...)
Mieszkanie dla młodych - nowy program od 2014 roku
Program „Mieszkanie dla młodych” zastąpił program „Rodzina na swoim”, który wygasł z końcem 2012 r. Dzięki nowej ustawie z pomocy państwa skorzystać będą mogli nie tylko małżonkowie, ale także osoby samotne i samotnie wychowujące dzieci. Program będzie obowiązywać przez 5 lat, do 2018 r., a składanie wniosków o dofinansowanie stanie się możliwe (...)
Jak wybudować dom na działce rolnej?
Któż nie ma marzeń o własnym domu? Najlepiej położonym w malowniczej okolicy i niezbyt drogim. Problem może się zacząć już w momencie zakupu działki. Aby uniknąć przykrej niespodzianki warto jeszcze przed zakupem sprawdzić przeznaczenie naszej wymarzonej działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w gminie, na terenie której położona (...)
Pomoc państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych już wkrótce
Pomoc państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania ma rozwiązać problem braku mieszkań dla osób o dochodach zbyt wysokich, by ubiegać się o mieszkania gminne i jednocześnie zbyt niskich, aby zaciągnąć kredyt na zakup własnego mieszkania. Ustawa (...)
Będzie Centralny Port Komunikacyjny
Ustawa umożliwi powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) oraz towarzyszących mu inwestycji tworzących spójny i efektywny system transportowy. Co reguluje ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o Centralnym Porcie Komunikacyjnym? Ustawa określa zasady i warunki przygotowania, finansowania i realizacji inwestycji w zakresie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (dalej jako: CPK) (...)
Właścicielu, sprawdź, jakie masz prawa wobec najemcy
Na czym polegają ograniczenia używania lokalu przez najemcę? Skutkiem zawarcia umowy jest powstanie względnie trwałego stosunku pomiędzy stronami. Istotą najmu jest czasowość korzystania przez najemcę z przedmiotu najmu w powiązaniu z ekwiwalentnym świadczeniem czynszu. Uprawnienie najemcy do używania lokalu doznaje jednak ograniczeń, które są uzasadnione: koniecznością (...)
Spółdzielcze prawa do lokali powstają w drodze umowy zawieranej między spółdzielnią a jej członkami. Na mocy tych umów spółdzielnia zobowiązuje się do oddania członkowi lokalu do używania, natomiast członek spółdzielni zobowiązuje się do wniesienia odpowiedniego wkładu oraz do uiszczania określonych w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych (...)
Łagodzenie przepisów dotyczących świadectw charakterystyki energetycznej budynków i lokali
Jaki projekt dotyczy świadectw charakterystyki energetycznej budynków i lokali?Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami, przedłożony przez ministra infrastruktury. Teraz zajmie się nim Sejm.Na czym polegają proponowane zmiany?Złagodzony zostanie obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej lokalu (...)
Propozycje większych korzyści dla posiadaczy książeczek mieszkaniowych
Jakie przepisy mają służyć posiadaczom książeczek mieszkaniowych? Rada Ministrów przekazała do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych. Rządowa propozycja dotyczy rozszerzenia możliwości uzyskania (...)
Wypowiedzenie umowy najmu i eksmisja - opinia prawna
Stan faktyczny Jestem właścicielem mieszkania o powierzchni 42 m kw. w kamienicy w Krakowie. Mieszkanie zajmuje lokatorka, która nabyła prawo do jego najmu na podstawie przydziału kwaterunkowego. W trybie art. 11 ust. 5 ustawy z dnia 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów skutecznie doręczyłem jej 3-letnie wypowiedzenie umowy najmu i opuszczenia lokalu w nieprzekraczalnym terminie 31.08.2004 (...)