Stan faktyczny:
Zawiązano jednoosobową S.A. Spółka została wpisana do rejestru przedsiębiorców. Przed rejestracją spółki została podpisana umowa o pracę między jedynym akcjonariuszem, będącym jednocześnie jedynym członkiem zarządu a spółką reprezentowaną przez członka rady nadzorczej. KSH przewiduje w takich sytuacjach formę aktu notarialnego. 1. Jakie kroki należy przeprowadzić, aby powyższa umowa nabrała cech ważnej czynności prawnej? 2. Jak traktować pobierane od czerwca wynagrodzenie i odprowadzone zaliczki na podatek i składki na ubezpieczenie społeczne?

Opinia prawna
Problemy prawne:
- ważność mowy o pracę
- możliwość konwalidacji wadliwej umowy o pracę
- problem pobranego wynagrodzenia
- problem zaliczek na podatek dochodowy
- problem składek na ubezpieczenie społeczne
Ad. 1. Po pierwsze z treści przedstawionego problemu wnioskować można, że nie zachowano właściwej formy przy dokonaniu tej czynności prawnej. Jak bowiem stanowi art. 303 § 2 KSH, w tym wypadku oświadczenie woli jedynego akcjonariusza składane spółce wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności. Spółkę powinna reprezentować rada nadzorcza lub pełnomocnik spółki (art. 379 KSH). KSH dopuszcza w takim wypadku również reprezentowanie spółki przez samego akcjonariusza, będącego jedynym członkiem zarządu, przy czym taka czynność prawna wymaga zachowania formy aktu notarialnego. Niezachowanie tej formy powoduje, że umowa o pracę jest nieważna z mocy prawa (art. 58 § 1 KC w zw. z art.2 KSH). Tak zawarta umowa o pracę może być także uznana za nieważną, gdyż zawarcie umowy o pracę przez jedynego akcjonariusza, będącego jednocześnie jedynym członkiem zarządu S.A., ze spółką akcyjną narusza istotę stosunku pracy, o którym mowa w art. 22 KP. Brak tu bowiem konstytutywnej przesłanki podporządkowania pracownika pracodawcy („wykonywanie pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem”). Kwestie te są jednak sporne (por. np. Wyrok SN z 11.04.1997, I PKN 89/97, OSNAPiUS 1998, nr 2, poz.35, uchwała SN z 8.03.1995, I PZP 7/95, OSNAPiUS 1995, z. 18, poz.227, która dotyczy spółki z o.o., lecz jest aktualna również w odniesieniu do S.A.).
Ad. 2. Zawarta umowa o pracę jest nieważna z mocy prawa i nie może być konwalidowana („uzdrowiona”). Nie ma bowiem wyraźnego przepisu prawnego, który dopuszczałby takie rozwiązanie. Podstawą świadczenia usług przez jedynego członka zarządu (będącego jednocześnie jedynym akcjonariuszem) na rzecz S.A. może być tzw. kontrakt menadżerski. Jest to umowa cywilnoprawna nienazwana, do której należy stosować odpowiednio przepisy o umowie zlecenia. Kontrakt menadżerski stanowi bowiem jedną z umów o świadczenie usług, która nie jest uregulowana przepisami prawa. (art. 750 KC). Wobec pojawiających się w doktrynie kontrowersji dotyczących w ogóle możliwości zawarcia przez spółkę umowy o pracę z członkiem zarządu, sugerujemy zawieranie w przyszłości kontraktów menedżerskich.
Ad. 3. Wynagrodzenie pobrane w wyniku zawarcia nieważnej z mocy prawa umowy o pracę jest świadczeniem nienależnym, gdyż S.A. nie była w ogóle zobowiązana względem akcjonariusza (art. 410 § 2 KC w zw. z art. 300 KP). Stąd akcjonariusz powinien zwrócić pobrane wynagrodzenie spółce (art. 405 KC w zw. z art. 300 KP). Jednakże usługi świadczone przez „pracownika” (pełniącego funkcję członka zarządu) na rzecz S.A. można potraktować jako prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia (art. 752 KC). Stąd „pracownik” może żądać, na podstawie przedłożonych dokumentów, zwrotu uzasadnionych nakładów i wydatków poczynionych na rzecz S.A. wraz z ustawowymi odsetkami, jeśli działał zgodnie ze swoimi obowiązkami wynikającymi z funkcji członka zarządu. Będzie to jego dochód, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zaś dla S.A. będzie to koszt prowadzonej działalności gospodarczej.
Ad. 4. Kwota wpłaconych zaliczek na podatek dochodowy jest kwotą nienależnie zapłaconego podatku, czyli nadpłatą w rozumieniu art. 72 ust. 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej. Nadpłata powstaje z dniem złożenia zeznania rocznego przez akcjonariusza jako osobę fizyczną (art. 74 ust. 2 Ord Pod) i podlega zaliczeniu z urzędu na poczet zaległych oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlega zwrotowi z urzędu, chyba że podatnik (akcjonariusz) złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych (art. 75 ust. 1 Ord Pod).

Potrzebujesz porady prawnej?
Zwiększenie kapitałów własnych spółki z o.o. - opinia prawna
Stan faktyczny Osoba fizyczna jest jedynym właścicielem sp. z o.o. która nie posiada żadnego majątku. Od ponad 10 lat dzierżawi nieruchomość od gminy i poddzierżawia ją na podstawie umowy innemu podmiotowi. Jest to jedyny dochód spółki przeznaczany na opłaty dzierżawne. Istnieje postanowienie gminy o sprzedaży tej nieruchomości niniejszej spółce. Właściciel spółki (...)
Zmiany w ksh - spółki kapitałowe
Częściowa zmiana regulacji spółek kapitałowych ma służyć głównie usprawnieniu ich funkcjonowania i obejmuje przede wszystkim liberalizację niektórych wymogów dotyczących spółek (np. obniżenie minimalnej wartości udziałów w spółce z o.o. i akcji, czy zwiększenie granic warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego spółki akcyjnej); (...)
Stan faktyczny Jedyny udziałowiec spółki z o.o. jest jednocześnie członkiem zarządu – w którym sprawuje funkcję prezesa. Oprócz prezesa w zarządzie zasiadają jeszcze dwie osoby. Jak najkorzystniej rozwiązać problem „wynagrodzeń” otrzymywanych od spółki ? Opinia prawna Niniejsza opinię prawną opracowano na podstawie następujących (...)
Prosta spółka akcyjna – nowa forma prowadzenia działalności gospodarczej
Od 1 lipca 2021 roku przedsiebiorcy mogą prowadzić działalność w nowej formie - prostej spółki akcyjnej. Kluczową cechą tej spółki jest niski kapitał akcyjny wymagany do jej założenia, wynoszący 1 zł. Przeczytaj, jak założyć prostą spółkę akcyjną i kto może to zrobić. Sprawdź, jakie organy musi mieć taka spólka i czy łatwo ją rozwiązać. Prosta (...)
Konwersja wierzytelności na udziały w spółce z o.o. - opinia prawna
Stan faktyczny Jestem jedynym wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Pod koniec 2006 r. spółka miała problemy z płynnością finansową i potrzebowała szybko zastrzyku gotówki. Zdecydowałem się na wniesienie pewnej kwoty do spółki w ramach umowy pożyczki, która miała zostać spłacona do końca czerwca 2007 r. W obecnej chwili chciałbym pozostawić te pieniądze (...)
Wkłady komplementariusza do spółki komandytowo-akcyjnej
Stan faktyczny Razem z małżonką i naszym synem planujemy założenie spółki komandytowo-akcyjnej. Akcjonariuszem będzie zagraniczny inwestor, a ta forma działalności ma nam zapewnić stały i niezakłócony wpływ na firmę. Chcemy utworzyć dużą firmę „rodzinną." Dotychczas prowadziłem z bratem działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. (...)
Jak wygląda procedura złożenia rezygnacji przez zarząd spółki z o.o. - opinia prawna
Stan faktyczny Zarząd sp. z o.o. chce zgłosić rezygnację. Jest zainteresowany odejściem z końcem 2007 roku. Chciałbym wiedzieć jakie kroki prawne powinny zostać podjęte? Komu i w jaki sposób zgłaszana jest rezygnacja? Co się dzieje, jeśli właściciel firmy nie powoła nowego zarządu? Czy można jakoś temu zaradzić? Byłbym zainteresowany kompletną instrukcją w formie "krok (...)
Podatek od czynności cywilnoprawnych - zawarcie i zmiana umowy spółki
Kiedy zawarcie umowy spółki podlega opodatkowaniu? Zawarcie umowy spółki podlega obowiązkowi podatkowemu ustanowionemu na podstawie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z tą ustawą, opodatkowaniu podlegają określone czynności cywilnoprawne, jeżeli ich przedmiotem są: rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane (...)
Odpowiedzialność pełnomocnika przedsiębiorstwa państwowego - opinia prawna
Stan faktyczny Jak w świetle art. 32 punkt 1 i 2 ustawy z 1981 roku o przedsiębiorstwie państwowym przedstawia się odpowiedzialność pełnomocników dyrektora przedsiębiorstwa, jeśli działali w ramach posiadanych pełnomocnictw? Czy dyrektor jako organ może podpisać samodzielnie umowy bez względu na jej wartość, czy też musi być druga osoba, pełnomocnik? Jakie konsekwencje ponosi (...)
Co przewiduje ustawa o zarządzie sukcesyjnym w firmach jednoosobowych? Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, jego firma będzie mogła zachować operacyjną ciągłość działania. Większość przepisów nowej ustawy z dnia (...)
Kalendarium wejścia w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej
Wejście w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej i ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.21 sierpnia 2004 r. - wejście w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej; utrata mocy obowiązującej przez ustawę z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej.1 stycznia 2005 (...)
Kiedy i w jaki sposób likwidator spółki może zrezygnować z funkcji - opinia prawna
Stan faktyczny Jestem likwidatorem spółki z o.o.. Urząd Skarbowy egzekwuje ode mnie obowiązki likwidatora, których wykonać nie mogę z następujących względów: jedyny udziałowiec w osobie zagranicznej zerwał wszelkie kontakty i na słowne i pisemne wezwania nie reaguje, spółka w likwidacji nie ma żadnych środków na dalsze czynności likwidacyjne (magazynowanie dokumentów, wynagrodzenia (...)
Ważność i konsekwencje umowy w sprawie szkolenia zawartej z pracodawcą - opinia prawna
Stan faktyczny Pracownik podpisał z pracodawcą umowę cywilnoprawną określającą konsekwencje rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą przed upływem określonego w niej terminu. W chwili obecnej pracownik zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę zawartej na czas oznaczony. W związku z zawartą umową nasuwają się następujące pytania. Czy wynikające z umowy o pracę wynagrodzenie może (...)
Rozwiązanie i likwidacja spółki akcyjnej
Przyczyny rozwiązania spółki Kodeks spółek handlowych wymienia następujące przyczyny rozwiązania spółki akcyjnej: ziszczenie się zdarzeń określonych w statucie - zdarzeniem tym może być strata przekraczająca określoną część kapitału zakładowego, upływ czasu, na który spółka została zawarta, nie uzyskanie odpowiedniego wyniku finansowego (...)
Ochrona przy obniżonym wieku emerytalnym, zwolnienie z pracy członka zarządu - opinia prawna
Stan faktyczny Pracuję w spółce z o.o. na stanowisku kierowniczym. Mam 56 lat i 8 miesięcy. Mam też udokumentowany 15 letni staż pracy w warunkach szczególnych uprawniający do przejścia na emeryturę w wieku 60 lat. Mój stosunek pracy nawiązany jest z firmą na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, między pracodawcą, który reprezentowany jest przez Przewodniczącego (...)
Kalendarium wejścia w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej
Wejście w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej i ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.21 sierpnia 2004 r. - wejście w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej; utrata mocy obowiązującej przez ustawę z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej.1 stycznia 2005 (...)
Prosta spółka akcyjna już wkrótce
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra przedsiębiorczości i technologii. Rządowy projekt ustawy dot. prostej spółki akcyjnej już w Sejmie Wzmocnienie rozwoju startupów w Polsce, zwiększenie ich konkurencyjności oraz zahamowanie „eksportowania” (...)
Podatek od czynności cywilnoprawnych od umowy spółki
Umowy spółki jako przedmiot PCC Według art. 1 ust. 1 pkt 1 lit k ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), umowy spółki są jednymi z czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Za "umowę spółki" w rozumieniu ustawy uznaje się każdy rodzaj aktu założycielskiego, czyli zarówno umowę spółki osobowej, umowę spółki z ograniczoną (...)
Zmiana statutu spółki akcyjnej
Kiedy można dokonać zmiany statutu?Zmiana statutu następuje na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. W celu zmiany statutu w zawiadomieniu o walnym zgromadzeniu akcjonariuszy należy powołać dotychczas obowiązujące postanowienia statutu oraz treść proponowanych zmian. Jeżeli zamierzone zmiany są znaczne, należy w zawiadomieniu o WZA zamieścić także projekt nowego tekstu jednolitego statutu (...)
Obowiązek dostosowania wysokości kapitału zakładowego spółki - opinia prawna
Stan faktyczny Zgodnie z treścią przepisu art. 624 § 4 ksh, w przypadku gdy spółka kapitałowa nie spełnia wymogu w zakresie minimalnej wysokości kapitału zakładowego, o której mowa w art. 624 § 1 ksh, wspólnicy takiej spółki nie mogą pobierać dywidendy, ani innych świadczeń od spółki do czasu spełnienia wymogów w zakresie wysokości kapitału zakładowego. Nie dotyczy to jednak (...)
Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? - Sekwencja czynności
W jakim celu można założyć spółkę z o.o.?Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością mogą utworzyć osoby fizyczne, a także osoby prawne (np. spółka akcyjna albo stowarzyszenie). Kodeks spółek handlowych zezwala również na założenie takiej spółki przez jednego wspólnika (art. 151 § 1 k.s.h.). Jedynym ograniczeniem jest (...)
Renta dożywotnia. UOKiK wykrywa nieuczciwe praktyki
Spółka akcyjna Fundusz Hipoteczny Dom błędnie informowała o zasadach dotyczących wypłacanej renty dożywotniej – uznała Prezes UOKiK i nakazała zmianę praktyki oraz nałożyła karę w wysokości ponad 40 tys. zł. Urząd zakwestionował także ograniczanie seniorom przez spółkę komandytowo - akcyjną Fundusz Hipoteczny DOM prawa do zamieszkania z najbliższymi osobami – (...)
Wniesienie praw autorskich jako aportu do spółki z o.o. - opinia prawna
Stan faktyczny Udziałowiec spółki z o.o. (100% udziałów) zamierza wnieść do spółki majątkowe prawa autorskie (program komputerowy). Spółka będzie udzielać licencji na korzystanie z oprogramowania osobom trzecim. Udziałowiec jest zainteresowany otrzymywaniem 30% z zysku pochodzącego z wpływów za licencje. Udziałowiec nie prowadzi działalności gospodarczej. Czy udziałowiec może (...)
Jakie są skutki oświadczenia woli złożonego dla pozoru?
Pozorność jako wada oświadczenia woli Pozorność jest jedną z wad oświadczenia woli, nie dotyczy więc oświadczeń wiedzy. Wady oświadczenia woli można rozumieć jako - określone w ustawie i ujęte w pewne typy - nierawidłowości, jakie mogą wystąpić przy podjęciu decyzji (aktu woli) lub przy jej uzewnętrznianiu (przejawie woli, czyli oświadczeniu), które powodują, (...)
Uchwała spółki kapitałowej sprzeczna z ustawą – nieważna z mocy prawa?
Zagadnienie sankcji, którą powoduje sprzeczność z ustawą uchwały zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia akcjonariuszy wywołuje od wielu lat kontrowersje tak w doktrynie, jak i orzecznictwie. Jedni twierdzą, że uchwała taka jest nieważna z mocy samego prawa i od samego początku nie wywiera z tego powodu skutków prawnych (art. 58 § 1 k.c.). Drugie (...)
Dzisiaj, czyli 19 maja 2005 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 4 marca 2005 r. o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej. Ustawa ta właściwie już dawno powinna była zostać uchwalona, gdyż 8 października 2004 r. weszło w życie Rozporządzenia Rady (WE) 2157/2001 w sprawie statutu spółki europejskiej (SE). Zgodnie z jego treścią państwa członkowskie są (...)
Stan faktycznyMałżeństwo prowadzi działalność gospodarczą wspólnie (tzw. działalność gospodarcza na imię obojga małżonków prowadzona w oparciu o jeden wpis do ewidencji działalności gospodarczej), działalność rozliczana jest na podstawie podatkowej książki przychodów i rozchodów, w działalności ze względu na obroty wykorzystywana jest kasa fiskalna. Co miesiąc składane (...)
Rząd rozszerza Tarczę antykryzysową
Rada Ministrów przyjęła kolejne rozwiązania zapobiegające skutkom negatywnego oddziaływania koronawirusa na gospodarkę. Jest to kontynuacja działań zawartych w "Tarczy antykryzysowej", która wspiera przedsiębiorców i pracowników. Teraz zajmuje się nimi Sejm. ##baner## Czego dotyczą nowe propozycje? Rząd przygotował kolejne rozwiązania zapobiegające (...)
Jak skutecznie zrezygnować z pełnienia funkcji członka zarządu spółki kapitałowej?
Zainteresowanie prowadzeniem działalności gospodarczej w formie spółki kapitałowej nie słabnie od lat. Jest wiele aspektów przemawiających za prowadzeniem działalności w tej właśnie formie i dlatego myśląc o własnym biznesie coraz częściej przekształcamy istniejące podmioty bądź tworzymy od podstaw nowe spółki kapitałowe. Myśląc o spółce kapitałowej, (...)
Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najpopularniejszą spółką handlową w Polsce. Jest odpowiednią formą działalności np. dla wspólników, którzy chcą zachować bezpośredni nadzór nad prowadzeniem spraw spółki i ograniczyć ryzyko tylko do swojego wkładu (brak odpowiedzialności majątkiem osobistym). Jak ją zarejestrować? Cechy (...)
Poręczenie spłaty kredytów udzielonych spółce z o.o. w upadłości - opinia prawna
Stan faktyczny Wspólnie z żoną jesteśmy wspólnikami i zarządem sp. z o. o. Spółka jest w upadłości likwidacyjnej. Poręczaliśmy spółce kredyty jak i zabezpieczaliśmy je hipoteką na prywatnej nieruchomości. Obecnie mamy kupca na tą nieruchomość. Bank udzielił spółce 3 kredytów. Dwa z nich zabezpieczone są na naszej nieruchomości i nieruchomości spółki, a trzeci zabezpieczony (...)
Jak prawidłowo wskazać nazwę przedsiębiorcy?
Kanwą do napisania niniejszego artykułu stały się dwie historie. W obu historiach prawidłowe określenie nazwy kontrahenta grało główną rolę. W pierwszym przypadku sąd oddalił powództwo, gdyż przyjął, iż stroną umowy jest inna firma niż strona, która została pozwana. Sąd doszedł do przekonania, że skoro w kontrakcie występuje nazwa Trzmiel sp. z o.o., a pozwany działa pod (...)
Jak zaksięgować zobowiązanie zaciągnięte przez zarząd w formie czeku? - opinia prawna
Stan faktyczny Dwóch członków zarządu pobierało sukcesywnie (40 czekami) gotówkę z banku, nie wpłacali jej do kasy Spółki z o.o., twierdząc że są Zarządem i to ich odpowiedzialność - później wpłacą - tym sposobem wyciągnęli około 600.000 zł, Spółka jest co prawda w dobrej kondycji finansowej, ale ja kompletnie nie mam pojęcia jak to wygląda z punktu widzenia prawa? Jak to (...)
Odpowiedzialność osoby współpracującej za zobowiązania spółki jawnej - opinia prawna
Stan faktyczny Chciałabym się dowiedzieć, jak wygląda odpowiedzialność za powierzone obowiązki, osoby współpracującej w firmie, tj. spółce jawnej, w której jest 2 wspólników, i jednym z nich jest mój małżonek. Panowie mają 50/50 % udziałów (ja nie widnieję w KRS). Przy czym ja mam podpisaną intercyzę. Ostatnio usłyszałam od (...)
Odrzucenie rezygnacji z funkcji Prezesa Zarządu spółki z o.o. - opinia prawna
Stan prawny Spółka “X” sp. z o.o. została zarejestrowana w sierpniu 1999 r. z jednoosobowym zarządem sprawowanym przez osobę A. Spółka “X” zatrudniła osobę A na podstawie umowy o pracę na stanowisku dyrektora. W związku z pogarszającą się sytuacją finansową spółka “X” popadała w długi (nie wypłacała również (...)
Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę osobową
Jakie czynności konieczne są do przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobową? Do przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobowa wymagane jest przeprowadzenie następujących czynności: sporządzenie planu przekształcenia spółki wraz z załącznikami oraz opinią biegłego rewidenta, zawiadomienie wspólników o przekształceniu, powzięcie (...)
13 czerwca 2003 r. ustalono ostatecznie tekst ustawy o cudzoziemcach. Ustawa ta wejdzie w życie z dniem 1 września 2003 r., z wyjątkiem kilku przepisów, które wchodzą w życie z dniem ogłoszenia, tj. 22 lipca 2003 r.Jakie przepisy obowiązują od 22 lipca 2003 r.?Od 22 lipca 2003 r. obowiązują przepisy stanowiące, iż cudzoziemiec przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ruchu (...)
Moc wiążąca układu zbiorowego pracy - opinia prawna
Stan faktyczny Prezes Zarządu Spółki, będący wieloletnim jej pracownikiem (na różnych stanowiskach) wystąpił o wypłacenie nagrody jubileuszowej po 35 latach pracy na mocy układu zbiorowego pracy. Układ zbiorowy niejasno określa jak traktować w nim zarząd. Czy prezesowi należy się wypłata nagrody jubileuszowej? Porada prawna Niniejsza opinia prawna sporządzona została na podstawie: Ustawy (...)
Jak uzyskać wcześniejszą emeryturę – opinia prawna
Stan faktyczny Urodziłam się w maju 1950 r. W 1968 rozpoczęłam studia, które ukończyłam w 1972 r. Po ukończeniu studiów podjęłam pracę 02.11.1972 r. i pracowałam do 31.07.1991 r. Od 01.08.1991 r. prowadzę działalność gospodarczą do dnia dzisiejszego. Działalność prowadzę w formie spółki cywilnej. Zamierzam po ukończeniu 55 roku życia przejść na emeryturę. Czy powinnam (...)
Pozakodeksowe obowiązki członków zarządu spółki
Na członka zarządu spółki, prócz obowiązków przewidzianych w kodeksie spółek handlowych, nałożone są liczne obowiązki wynikające z ustaw szczególnych. Poniżej przedstawiono główne, pozakodeksowe obowiązki członków zarządu spółki. Obowiązki z zakresu rachunkowości Na gruncie ustawy o rachunkowości za kierownika jednostki uznaje (...)