Więźniowie mają prawo do związków małżeńskich

Nie można zakazać więźniowi zawarcia związku małżeńskiego opierając się na ocenie „jakości" związku i głębokości uczucia - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Zgodnie z wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka odmowa zawarcia małżeństwa w zakładzie karnym stanowiła w sprawie „Jaremowicz przeciwko Polsce" (skarga nr 24023/03) naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Zdaniem Trybunału ograniczenie prawa do zawarcia związku małżeńskiego jest dopuszczalne, np. ze względu na porządek wewnętrzny w zakładzie karnym.

- Jednakże taka decyzja nie może być oparta na ocenie „jakości" związku, tak jak miało to miejsce w sprawie P. Jaremowicza, tym bardziej, że takie ograniczenia odnoszące się do np. głębi uczucia nie stanowią przeszkody małżeńskiej w świetle kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - czytamy na stronie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Władze zakładu karnego nie dokonały proporcjonalnego wyważenia wartości - indywidualnego prawa do małżeństwa oraz ewentualnych interesów, jakie przemawiałaby za ich ograniczeniem. Ponadto skazany nie miał możliwości skutecznego odwołania się od decyzji administracji więziennej.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Dani 2012-03-15 17:26:02

    A może jeszcze do przyjęc weselnych,nocy poślubnych i miodowego miesiąca........


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika