20.10.2010

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Za in vitro pięć lat więzienia

PiS chce całkowitego zakazu zapładniania ludzkiej komórki jajowej poza organizmem matki. Platforma zapowiada kary jedynie za sprzedaż, eksperymenty czy niszczenie pobranych zarodków.

Na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu Sejmu posłowie rozpatrzą sześć projektów dotyczących in vitro.

Dwa z nich – zgłoszone przez Prawo i Sprawiedliwość – całkowicie zabraniają stosowania tej metody. Różnią się między sobą tym, że jeden z nich przewiduje możliwość adopcji zarodków, które już są wytworzone i zamrażane.

Za in vitro ma natomiast grozić nawet 5 lat więzienia. Taką samą karę przewidziano za niszczenie ludzkich embrionów i klonowanie.

Porady prawne


O co walczy Prawo i Sprawiedliwość?

Najważniejsze propozycje:

- całkowity zakaz zapłodnienia pozaustrojowego (kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5);

- zakaz niszczenia embrionów ludzkich (kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5);

- zakaz sprzedaży embrionu (kara pozbawienia wolności do lat 3);

- zakaz klonowania człowieka (kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5);

- zakaz tworzenia chimer i hybryd (kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5);

- zakaz ingerencji w zarodki (ograniczenie lub pozbawienie wolności do lat 2);

- zakaz prowadzenia badań i poradnictwa genetycznego (ograniczenie lub pozbawienie wolności do roku);

- zakaz wywozu embrionów poza granice Polski (ograniczenie lub pozbawienie wolności do lat 2).

 

Odmienne stanowisko w sprawie sztucznego zapłodnienia zajęła Platforma Obywatelska. Partia dopuszcza in vitro, a kary mają być wyznaczane za niewłaściwe postępowanie z pobranymi komórkami. Jednak i tutaj nie ma całkowitego porozumienia. Do Sejmu trafiły oddzielne projekty. Pierwszy zgłosił Jarosław Gowin, pozostałe Małgorzata Kidawa-Błońska.


O co walczy Platforma Obywatelska?

Najważniejsze propozycje:

- zakaz handlu i nieodpłatnego przekazywania innym osobom zarodków i gamet (projekt Gowina);

- in vitro dostępne wyłącznie dla małżeństw, a w szczególnych przypadkach także dla samotnych kobiet (projekt Gowina);

- in vitro dostępne nie tylko dla małżeństw, ale także dla par żyjących w konkubinacie (projekt Kidawy-Błońskiej);

- z in vitro nie skorzystają kobiety, które ukończyły 40 rok życia (projekt Gowina);

- zakaz tworzenia dodatkowych zarodków, można stworzyć jedynie dwa (projekt Gowina);

- możliwość tworzenia zarodków nadliczbowych, ich mrożenie i selekcja przed implantacją do organizmu kobiety (projekt Kidawy-Błońskiej);

- zakaz niszczenia embrionów ludzkich (kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5);

- zakaz tworzenia chimer i hybryd (kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5);

- zakaz klonowania (kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5);

- zakaz sprzedaży embrionu (kara pozbawienia wolności do lat 3).

e-prawnik.pl

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Tusk popiera in vitro

Tusk popiera in vitro

- Chcę wprowadzić nowy świecki obyczaj, że politycy odpowiadają przed ludźmi, a nie przed hierarchią kościelną – cytuje słowa premiera Gazeta Wyborcza. Pierwsze czytanie sześciu projektów dotyczących in vitro odbędzie się podczas jutrzejszych obrad Sejmu. Donald Tusk opowiedział (...)

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Uwaga, przemytnicy wykorzystują nieświadomych (...)

Nie będzie kary więzienia za

Nie będzie kary więzienia za "in vitro"

O odrzucenie projektu, przewidującego karę pozbawienia wolności za zabiegi „in vitro”, eksperymenty na embrionach i handel nimi, wnioskowali przedstawiciele klubów PO i Lewicy. Większość posłów przychyliła się do wniosku i nowelizacja kodeksu karnego została odrzucona (...)

Blogerka na pięć lat za kratki

Blogerka na pięć lat za kratki

20-letnia blogerka publikowała główne wiersze, zajmowała się także problemem Palestyńczyków i apelowała o umożliwienie im powrotu na tereny zajęte przez Izrael. Według syryjskiego rządu kobieta szpiegowała na rzecz USA. Tal al-Mallohi została uznana winną przekazania informacji (...)

Bat na alimenciarzy!

Bat na alimenciarzy!

Projektowane rozwiązania, które umożliwią skuteczne egzekwowanie obowiązku alimentacyjnego, zyskały już akceptację Sejmu. Uchwalona zmiana ma na celu zwiększenie efektywności egzekwowania świadczeń alimentacyjnych oraz wyeliminowanie zjawiska celowego uchylania się od realizacji tych (...)

Ochrona tożsamości dzieci

Ochrona tożsamości dzieci

Dzięki Ministerstwu Sprawiedliwości Unia Europejska chroni tożsamość dzieci 1 sierpnia br. weszły w życie przepisy rozporządzenia Bruksela II b, dzięki którym we wszystkich krajach Unii Europejskiej obowiązywać będzie jednolita zasada poszanowania tożsamości kulturowej, religijnej (...)

Zmiany w Systemie Dozoru Elektronicznego i więziennictwie

Zmiany w Systemie Dozoru Elektronicznego i więziennictwie

Przełomowe zmiany w Systemie Dozoru Elektronicznego Ustawa z dnia 12 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny wykonawczy oraz ustawy o Służbie Więziennej poszerza kompetencje SW w związku z wykonywaniem przez nią zadań związanych z systemem dozoru elektronicznego (SDE). Nowelizacja (...)

Nikt nie straci mieszkania z powodu niewielkiego długu

Nikt nie straci mieszkania z powodu niewielkiego długu

Antylichwiarskie rozwiązania Ministerstwa Sprawiedliwości w nowej „tarczy antykryzysowej” - "Potrzeba brania pożyczek w sytuacji pandemii może być okazją dla różnego rodzaju naciągaczy i oszustów, chcących wyłudzać dodatkowe należności i przejmować nieruchomości. (...)

5 lat dla hakera

5 lat dla hakera

Haker za uniemożliwianie dostępu do witryn internetowych będzie mógł dostać nawet pięć lat więzienia - proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości w projekcie nowelizacji kodeksu karnego (...)Projekt nowelizacji kodeksu karnego, który w najbliższych tygodniach trafi do Sejmu, zaostrza przepisy (...)

Alimenty będą lepiej ściągane

Alimenty będą lepiej ściągane

Czemu ma służyć nowelizacja? Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów ma umożliwić skuteczne egzekwowanie obowiązku alimentacyjnego. Skuteczność ściągalności alimentów jest obecnie w Polsce (...)

Weekend w więzieniu

Weekend w więzieniu

Weekend spędzony za kratkami, a pięć dni we własnym domu z rodziną - taki rodzaj kary dla skazanych za drobne przestępstwa szykuje Ministerstwo Sprawiedliwości (...)Ustawa wprowadzająca więzienia weekendowe ma obowiązywać przez najbliższe pięć lat. Na takie dobrodziejstwo mogą liczyć (...)

Śmierć lub dożywocie za stosunek homoseksualny

Śmierć lub dożywocie za stosunek homoseksualny

W Afryce trwa obława na homoseksualistów, którą rozpętali kaznodzieje z konserwatywnych ewangelickich Kościołów z USA - informuje Gazeta Wyborcza. Jeszcze przed Wielkanocą parlament Ugandy zamierza zaostrzyć kary za związki homoseksualne. Obecnie homoseksualizm jest (...)

W czasie kryzysu nawet kawa jest droga

W czasie kryzysu nawet kawa jest droga

  Piotr Czarnyszewicz:Źle się dzieje w prawie polskim, skoro egzekwowanie wyroku sądowego kończy się uliczną bijatyką Rafał Olesiński:Istotnie, możemy już chyba zapomnieć o czasach kiedy skazany na pięć lat więzienia wychodził z sali rozpraw i kłaniał się sądowi.   Rafał (...)

Jakie kary grożą za handel podróbkami?

Jakie kary grożą za handel podróbkami?

Już nie tylko producent i importer odpowie za wprowadzenie do obrotu podróbek markowych ubrań, kosmetyków i sprzętu sportowego. Od dzisiaj także handlarzom grozi grzywna, a nawet pięć lat więzienia (...)Każde dokonanie obrotu towarami z podrobionymi znakami towarowymi będzie karane. Grozi (...)

Wyższe kary za handel podróbkami

Wyższe kary za handel podróbkami

Według nowych przepisów Prawa Własności Przemysłowej, które dziś wchodzą w życie, za sprzedaż podrobionych towarów będą grozić dwa lata więzienia. W drobniejszych przypadkach - grzywna. Ale ci, którzy sprzedają podróbki o wysokiej wartości, i ci, dla których taki handel jest stałym (...)

Pijani kierowcy nie boją się surowych kar

Pijani kierowcy nie boją się surowych kar

Za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu w warunkach recydywy grozi od zeszłego tygodnia nawet pięć lat wiezienia. Policja notuje tymczasem rekordową liczbę nietrzeźwych za kółkiem – czytamy na łamach Rzeczpospolitej. 1 lipca wszedł w życie odświeżony kodeks karny. Nowe przepisy (...)

Rząd zakaże polowań na zające i kuropatwy

Rząd zakaże polowań na zające i kuropatwy

Pięć lat więzienia ma grozić za zabicie takiego zwierzaka – wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne. Resort środowiska decyduje się na całoroczną ochronę tych zwierząt dlatego, że odnotowano bardzo duży spadek (...)

Będą więzienia weekendowe?

Będą więzienia weekendowe?

Nowy rodzaj kary - pozbawienie wolności w systemie tygodniowym, czyli tzw. więzienia weekendowe, ma objąć 27 tys. skazanych za drobne przestępstwa (pobicie, kradzieże, wypadki samochodowe, drobne wyłudzenia, bójki). Ustawa je wprowadzająca miałaby wejść w życie 1 stycznia 2008 r. i obowiązywać (...)

Nowelizacja ustawy o prowadzeniu zbiórek publicznych?

Nowelizacja ustawy o prowadzeniu zbiórek publicznych?

Resort administracji przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy o prowadzeniu zbiórek publicznych. Jest odpowiedzią na sytuację z końca stycznia br., w której Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nie posiadał narzędzi do zablokowania zbiórki publicznej budzącej wiele (...)

Andrzej Lepper trafi za kratki

Andrzej Lepper trafi za kratki

Były wicepremier został skazany na dwa lata i trzy miesiące więzienia. Stanisław Łyżwiński został potraktowany jeszcze ostrzej - skazano go na pięć lat pozbawienia wolności - informuje dziennik „Polska". Dodatkowo Lepper ma zapłacić 20 tys. zł kosztów procesu. Łyżwiński (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Ograniczenia w obrocie złotą biżuterią

Ograniczenia w obrocie złotą biżuterią

Czy polskie prawo przewiduje jakieś ograniczenia w obrocie złotą biżuterią? Sprzedaż wyrobów wykonanych ze złota nie wymaga żadnych specjalnych uprawnień. Wystarczy uzyskać wpis (...)

Wspólne opodatkowanie z małżonkiem-rolnikiem

Wspólne opodatkowanie z małżonkiem-rolnikiem

Wspólne opodatkowanie nie jest możliwe, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby (...)

Ograniczenia w obrocie złotą biżuterią

Ograniczenia w obrocie złotą biżuterią

Czy polskie prawo przewiduje jakieś ograniczenia w obrocie złotą biżuterią? Sprzedaż wyrobów wykonanych ze złota nie wymaga żadnych specjalnych uprawnień. Wystarczy uzyskać wpis (...)

Wspólne opodatkowanie z małżonkiem-rolnikiem

Wspólne opodatkowanie z małżonkiem-rolnikiem

Wspólne opodatkowanie nie jest możliwe, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby (...)

Pozbawienie wolności a zameldowanie

Pozbawienie wolności a zameldowanie

W jakim miejscu powinna być zameldowana osoba pozbawiona wolności? Orzecznictwo analizowało również sytuacje osoby przebywającej w zakładzie karnym, gdzie stwierdzono: „Niesporna w (...)

Zagrożenie karą za przestępstwo zniewagi

Zagrożenie karą za przestępstwo zniewagi

Jaka wysokość grzywny lub jaka kara ograniczenia wolności może zostać zasądzona za czyn określony w art. 216 p.1 kk ? Zgodnie z art. 216. § 1 kk. kto znieważa inną osobę w jej obecności (...)

Naruszenie czci osoby prywatnej przez radnego

Naruszenie czci osoby prywatnej przez radnego

Pan X radny gminy Y na publicznym lokalnym forum internetowym, podpisując się z imienia i nazwiska stwierdził, iż jeden z mieszkańców gminy, którego również określił z imienia i nazwiska dopuścił (...)

Kolejność wykonywania kar pozbawienia wolności

Kolejność wykonywania kar pozbawienia wolności

Jaka jest kolejność wykonywania kar pozbawienia wolności, na które została skazana ta sama osoba? Zgodnie z Kodeksem karnym wykonawczym: Art. 80. § 1. Jeżeli tę samą osobę skazano na kilka (...)

Pracownik skazany na pozbawienie wolności

Pracownik skazany na pozbawienie wolności

Jak mam potraktować pracownika, który oznajmił mi, że za miesiąc idzie do więzienia na odsiedzenie wyroku na okres 8 m-cy? Czy mam go zwolnić, czy mam udzielić mu urlopu bezpłatnego, a może jest (...)

Zamiana kary grzywny na pozbawienie wolności

Zamiana kary grzywny na pozbawienie wolności

Czy po skazaniu na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz na zapłatę grzywny, gdybym ewentualnie wolała odsiedzieć w/w karę, to czy musiałabym zapłacić także orzeczoną grzywnę? Za jaki (...)

Rozpatrzenie wniosku o warunkowe zwolnienie z kary

Rozpatrzenie wniosku o warunkowe zwolnienie z kary

Syn odbywa karę w zakładzie karnym, w październiku ma szansę wyjścia na zwolnienie warunkowe. Problem polega na tym, że sprawę chcemy przekazać do kasacji. Czy brak akt głównych może mieć wpływ (...)

Zawieszenie odwieszonego wyroku

Zawieszenie odwieszonego wyroku

Na mocy wyroku Sądu zostałem skazany na karę 2 lat pozbawienia wolności z zawieszeniem na okres próby wynoszący 5 lat. Obecnie zarządzeniem Sądu kara została mi odwieszona. Co zrobić, aby Sąd (...)

Egzekucja grzywny w postępowaniu karnym

Egzekucja grzywny w postępowaniu karnym

Jak wygląda egzekucja wyroku skazującego w sprawie karnej (100 stawek dziennych oraz koszty postępowania i opłata). Co w przypadku, gdy skazany nie odwoła się od wyroku i nie zapłaci tych dziennych (...)

Odpowiedzialność karna za wprowadzanie do obrotu produktów spożywczych, szkodliwych dla zdrowia

Odpowiedzialność karna za wprowadzanie do obrotu produktów spożywczych, szkodliwych dla zdrowia

Czy ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia przewiduje odpowiedzialność karną za wprowadzanie do obrotu produktów spożywczych, szkodliwych dla zdrowia? Produkty niespełniające wymagań (...)

Międzyinstancyjny areszt tymczasowy

Międzyinstancyjny areszt tymczasowy

Zakończyło się wyrokiem postępowanie przed sądem I instancji. Wyrok jest nieprawomocny. Sąd przyjął, iż w tej sprawie wpłynie apelacja. Ponieważ wobec sprawcy stosowano przez cały czas areszt (...)

Pozbawienie wolności a zameldowanie

Pozbawienie wolności a zameldowanie

W jakim miejscu powinna być zameldowana osoba pozbawiona wolności? Orzecznictwo analizowało również sytuacje osoby przebywającej w zakładzie karnym, gdzie stwierdzono: „Niesporna w (...)

Zagrożenie karą za przestępstwo zniewagi

Zagrożenie karą za przestępstwo zniewagi

Jaka wysokość grzywny lub jaka kara ograniczenia wolności może zostać zasądzona za czyn określony w art. 216 p.1 kk ? Zgodnie z art. 216. § 1 kk. kto znieważa inną osobę w jej obecności (...)

Naruszenie czci osoby prywatnej przez radnego

Naruszenie czci osoby prywatnej przez radnego

Pan X radny gminy Y na publicznym lokalnym forum internetowym, podpisując się z imienia i nazwiska stwierdził, iż jeden z mieszkańców gminy, którego również określił z imienia i nazwiska dopuścił (...)

Kolejność wykonywania kar pozbawienia wolności

Kolejność wykonywania kar pozbawienia wolności

Jaka jest kolejność wykonywania kar pozbawienia wolności, na które została skazana ta sama osoba? Zgodnie z Kodeksem karnym wykonawczym: Art. 80. § 1. Jeżeli tę samą osobę skazano na kilka (...)

Pracownik skazany na pozbawienie wolności

Pracownik skazany na pozbawienie wolności

Jak mam potraktować pracownika, który oznajmił mi, że za miesiąc idzie do więzienia na odsiedzenie wyroku na okres 8 m-cy? Czy mam go zwolnić, czy mam udzielić mu urlopu bezpłatnego, a może jest (...)

Zamiana kary grzywny na pozbawienie wolności

Zamiana kary grzywny na pozbawienie wolności

Czy po skazaniu na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz na zapłatę grzywny, gdybym ewentualnie wolała odsiedzieć w/w karę, to czy musiałabym zapłacić także orzeczoną grzywnę? Za jaki (...)

Rozpatrzenie wniosku o warunkowe zwolnienie z kary

Rozpatrzenie wniosku o warunkowe zwolnienie z kary

Syn odbywa karę w zakładzie karnym, w październiku ma szansę wyjścia na zwolnienie warunkowe. Problem polega na tym, że sprawę chcemy przekazać do kasacji. Czy brak akt głównych może mieć wpływ (...)

Zawieszenie odwieszonego wyroku

Zawieszenie odwieszonego wyroku

Na mocy wyroku Sądu zostałem skazany na karę 2 lat pozbawienia wolności z zawieszeniem na okres próby wynoszący 5 lat. Obecnie zarządzeniem Sądu kara została mi odwieszona. Co zrobić, aby Sąd (...)

Egzekucja grzywny w postępowaniu karnym

Egzekucja grzywny w postępowaniu karnym

Jak wygląda egzekucja wyroku skazującego w sprawie karnej (100 stawek dziennych oraz koszty postępowania i opłata). Co w przypadku, gdy skazany nie odwoła się od wyroku i nie zapłaci tych dziennych (...)

Odpowiedzialność karna za wprowadzanie do obrotu produktów spożywczych, szkodliwych dla zdrowia

Odpowiedzialność karna za wprowadzanie do obrotu produktów spożywczych, szkodliwych dla zdrowia

Czy ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia przewiduje odpowiedzialność karną za wprowadzanie do obrotu produktów spożywczych, szkodliwych dla zdrowia? Produkty niespełniające wymagań (...)

Międzyinstancyjny areszt tymczasowy

Międzyinstancyjny areszt tymczasowy

Zakończyło się wyrokiem postępowanie przed sądem I instancji. Wyrok jest nieprawomocny. Sąd przyjął, iż w tej sprawie wpłynie apelacja. Ponieważ wobec sprawcy stosowano przez cały czas areszt (...)

Zamiana kary pozbawienia wolności na inną karę

Zamiana kary pozbawienia wolności na inną karę

Czy w przypadku wymierzenia oskarżonemu kary pozbawienia wolności istnieje możliwość zamiany takiej kary inną karę (karę pieniężną)? Kary pozbawienia wolności nie można zamienić na inną (...)

Zamiana grzywny na karę pozbawienia wolności

Zamiana grzywny na karę pozbawienia wolności

Dostałem od komornika odpis pisma: Wysłuchanie wierzyciela i dłużnika przed zawieszeniem lub umorzeniem postępowania. Na końcu pisma komornik zamieścił informację, że: "W sprawach sądowych, (...)

Naruszenie obowiązków w okresie próby

Naruszenie obowiązków w okresie próby

Wyrokiem karnym, który uprawomocnił się 04.06.2003 r., mój nierzetelny kontrahent został skazany na karę 1,5 roku pozbawienia wolności i grzywnę. Na mocy art. 69 par. 1 i 2 kk i art. 70 par. 1 (...)

Niewypełnienie obowiązku w czasie zawieszenia kary

Niewypełnienie obowiązku w czasie zawieszenia kary

Wiem, że Sąd może odwiesić oszustowi wykonanie kary pozbawienia wolności, jeśli ten w terminie wyznaczonym (okresie zawieszenia) nie zapłaci pokrzywdzonemu kwoty zasądzonej tym karnym wyrokiem. (...)

Warunkowe przedterminowe zwolnienie z kary

Warunkowe przedterminowe zwolnienie z kary

Załóżmy, że ktoś trafił do więzienia za jakieś przestępstwo na 2 lata. Co taka osoba może zrobić, aby skrócić ten wyrok (pomijając poprawne zachowywanie się w więzieniu)? Czy istnieje możliwość (...)

FORUM PRAWNE

czy sąd ma prawo zamknąć ojca do eiezienia , gdy on płaci alimenty ale nie w całosci bo go nie stac

czy sąd ma prawo zamknąć ojca do eiezienia , gdy on płaci alimenty ale nie w całosci bo go nie stac płace alimenty po 50 ,100 zł a przysadzone mam 500 zł chociaż jestem osoba bezrobotna juz od (...)

Wyłudzenie

Wyłudzenie Witam Mój niepełnoletni kolega chciał wyłudzić pieniądze od szkolnego kolegi, wysłał maila z pogróżkami, później okazało się, że tam mail trafił na policję. Pewnie już mają (...)

ciąża przed rozwodem a ustalenie ojcostwa

ciąża przed rozwodem a ustalenie ojcostwa Zaszłam w ciąże tuż przed rozwodem, nie wiem co teraz z tym zrobić, czy można sądownie nakazać kochankowi badania na ojcostwo? Czy jeżeli z moim ex (...)

Rozwod apelacja

Rozwod apelacja Poszukuje odpowiedzi na pytanie: ile można się odwoływać w sprawie rozwodu gdy nie godzę się z wyrokiem sądu? (Agaga) od dnia ogłoszenia wyroku masz 7 dni na wystąpienie o uzasadnienie (...)

Jak nie płacić alimentów ?

Jak nie płacić alimentów ? Jak nie płacić alimentów zasądzonych przez sąd polski /600 zł/ dziś mieszkam w UK. Proszę bez komentarzy tylko porady. Czy naprawdę nikt nie wie jak to się robi (...)

Jak resort będzie refundował in vitro ?

Jak resort będzie refundował in vitro ? Witam. Naswietle nieco sprawe. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz ma dzisiaj przedstawić szczegóły programu dotyczącego in vitro. Między innymi będzie (...)

in vitro nie bedzie regulowane ustawą!

in vitro nie bedzie regulowane ustawą! Witam serdecznie!!!! Polska podpisała Konwencję Bioetyczną Rady Europy z 1997 roku, ale jej nie ratyfikowała. Stanowi ona próbę określenia podstawowych praw (...)

Za in vitro do więzienia

Za in vitro do więzienia Przeczytałam ostatnio artykuł o tym, że do kodeksu karnego ma trafić całkowity zakaz in vitro. Będzie za to groziło nawet 3 lata więzienia. Nie rozumiem dlaczego na zachodzie (...)

In vitro!!

In vitro!! Witam Czemu kościół wtrąca sie w sparwę in vitro! Dzieci są najważniejsze w życiu dlaczego chcą zabronić takiej możliwości. W Polsce coraz częściej spotyka sie problem bezpłodności (...)

in vitro poza małżeństwem

in vitro poza małżeństwem Od lat jestem w związku z mężczyzną jednak nie jesteśmy małżeństwem, staramy się o dziecko ale w naszej sytuacji w grę wchodzi tylko zapłodnienie in vitro. Czy (...)

Jak resort będzie refundował in vitro ?

Jak resort będzie refundował in vitro ? Witam. Naswietle nieco sprawe. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz ma dzisiaj przedstawić szczegóły programu dotyczącego in vitro. Między innymi będzie (...)

in vitro nie bedzie regulowane ustawą!

in vitro nie bedzie regulowane ustawą! Witam serdecznie!!!! Polska podpisała Konwencję Bioetyczną Rady Europy z 1997 roku, ale jej nie ratyfikowała. Stanowi ona próbę określenia podstawowych praw (...)

Za in vitro do więzienia

Za in vitro do więzienia Przeczytałam ostatnio artykuł o tym, że do kodeksu karnego ma trafić całkowity zakaz in vitro. Będzie za to groziło nawet 3 lata więzienia. Nie rozumiem dlaczego na zachodzie (...)

In vitro!!

In vitro!! Witam Czemu kościół wtrąca sie w sparwę in vitro! Dzieci są najważniejsze w życiu dlaczego chcą zabronić takiej możliwości. W Polsce coraz częściej spotyka sie problem bezpłodności (...)

in vitro poza małżeństwem

in vitro poza małżeństwem Od lat jestem w związku z mężczyzną jednak nie jesteśmy małżeństwem, staramy się o dziecko ale w naszej sytuacji w grę wchodzi tylko zapłodnienie in vitro. Czy (...)

kara za in vitro

kara za in vitro Witam NOOO nie będzie kar za in vitro na szczęście, każdy ma prawo decydować o swoim życiu!!

ustawa o in vitro

ustawa o in vitro Jak będzie brzmieć treść ustawy o in vitro ? Czy są już jakieś konkretne informacje na ten temat? Kiedy odbędą się kolejne debaty na ten temat? Jesteście za czy przeciw? Kto (...)

In vitro z NFZ

In vitro z NFZ Witam Przeczytałem na jednej stronie że można dochodzić z NFZ zwrotu kosztów in vitro gdyż nie znaldują sie one na wykazie świadczeń opieki zdrowotnej niefinansowanych ze środków (...)

jakie są zasady refundacji IN-VITRO 2013?

jakie są zasady refundacji IN-VITRO 2013? Witam chciałam sie spytac czy znane są obecnie już zasady refundacji IN-VITRO na przyszły 2013 rok? wiadomo ile osób zostanie tym objętych, ile kasy na (...)

Proboszcz znieważył mnie w trakcie kazania na mszy - co robić?

Proboszcz znieważył mnie w trakcie kazania na mszy - co robić? Witam, piszę tutaj w bardzo bulwersującej mnie sprawie. Otóż mieszkam w niedużej miejscowości, generalnie każdy zna każdego, ale (...)

Eutanazja

Eutanazja Eutanazja budzi wiele kontrowersji. Ma swoich zwolenników jak i przeciwników. W większości krajów europejskich jest ona nielegalna, wyjątek stanowi np. Holandia. Prawo zezwala tam na eutanazje (...)

Porady prawne