Jeżeli przez nieuwagę zostawimy dziecko w rozgrzanym słońcem samochodzie, to możemy trafić do wiezienia nawet na rok.
Policja ostrzega rodziców przed nieumyślnym pozostawianiem dzieci w samochodach podczas upalnych dni.
Wielu z nas nie wie, że nawet za nieumyślne narażenie innej osoby choćby na utratę zdrowia możemy mieć spore kłopoty.
Zgodnie z art. 160. § 1 kodeksu karnego „kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Paragraf 3 tego przepisu stanowi natomiast, że nawet jeżeli działamy nieumyślnie, to podlegamy karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

- Przestrzegamy wszystkich rodziców, opiekunów przed zostawianiem pociech na tzw. chwilę w samochodach w upalne dni. Dziecięcy organizm jest narażony na szybszą utratę wody i błyskawiczne przegrzanie oraz natychmiastowe osłabienie – apeluje Komenda Wojewódzka w Lublinie.
Właśnie w tym okręgu funkcjonariusze otrzymali wczoraj zgłoszenie od przypadkowego przechodnia, że na jednym z parkingów w miejscowości Ryki, przy domu towarowym, w samochodzie marki Daewo Matiz płacze małe dziecko.
Na dworze panował ponad 30-stopniowy upał, a samochód był zamknięty i stał na słońcu. Policjanci na miejscu zastali rozgrzanego malca przypiętego pasami bezpieczeństwa w foteliku.
Okazało się, że dziecko w samochodzie pozostawiła 50-letnia babcia, która przyjechała do Ryk w celu złożenia zawiadomienia o przestępstwie. Kobieta twierdziła, że gdy pozostawiała samochód na parkingu, chłopiec spał. Seniorka może teraz odpowiedzieć za narażenie dziecka na utratę życia. Funkcjonariusze badają sprawę.
Warszawscy policjanci znaleźli z kolei w rozgrzanym samochodzie trzymiesięcznego chłopca. Podczas, gdy dziecko spało, opiekunka zaparkowała przy supermarkecie i poszła na zakupy.
Policjanci zawiadomili matkę chłopca, która natychmiast przybyła na miejsce zdarzenia, zapewniła opiekę malcowi i udała się na konsultację lekarską.
Nieodpowiedzialną nianią zajęli się natomiast policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego. Funkcjonariusze dokładnie wyjaśnią wszystkie szczegóły i okoliczności zajścia i po konsultacji z prokuratorem nadzorującym sprawę przesłuchają opiekunkę.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Potrzebujesz porady prawnej?
Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?
Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Uwaga, przemytnicy wykorzystują nieświadomych turystów jako swoich pośredników! Sprawdź, jak się przed tym chronić. Kłopotliwe (...)
Za zostawienie psa w rozgrzanym samochodzie pójdziesz za kratki?
Osoby, które nawet nieumyślnie doprowadzą do śmierci zwierzęcia, mogą trafić do więzienia – informuje Gazeta Prawna. Organizacje zajmujące się zwierzętami skierowały do parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt projekt ustawy, który pozwoli karać więzieniem np. za pozostawienie psa w nagrzanym słońcem aucie. – Nowelizacja zamiast o znęcaniu mówi (...)
Tarcza antykryzysowa 7.0 - od 1 lutego 2021 r. dodatkowe wsparcie dla wybranych branż
Od 1 lutego 2021 roku przedsiębiorcy z branż najbardziej dotkniętych epidemią COVID-19 mogą korzystać z kolejnych form wsparcia w Tarczy 7.0. Chodzi o świadczenia postojowe, dofinansowanie wynagrodzeń, dotacje na pokrycie bieżących kosztów działalności czy zwolnienie z opłacania składek ZUS za grudzień lub styczeń. Przeczytaj, jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać tę (...)
Wybory parlamentarne - 13 października 2019 r.
9 sierpnia 2019 roku w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane postanowienie Prezydenta RP w sprawie zarządzenia wyborów posłów do Sejmu i Senatu. Zgodnie z tym postanowieniem, wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października 2019 roku. Lokale wyborcze w Polsce będą otwarte od godziny 7:00 do godziny 21:00. O czym warto pamiętać przy głosowaniu? Jak (...)
Tarcza 6.0 – jakie wnioski można złożyć od 30 grudnia
Na postawie przepisów tzw. tarczy antykryzysowej 6.0. osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą od 30 grudnia złożyć wniosek o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe oraz o zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020 r. Dodatkowe branże mogą skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Wnioski można złożyć tylko elektronicznie (...)
Nowości w tarczy antykryzysowej
Zmiany od 28 lutego 2021 r. Przedsiębiorcy z określonych branż mogą wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za luty 2021 r. Będą też mogli skorzystać ze świadczenia postojowego maksymalnie trzykrotnie. Takie zmiany wynikają z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19, (...)
Jak wnioskować o wsparcie z tarczy antykryzysowej?
Od 17 stycznia przedsiębiorcy z określonych branż, którzy ucierpieli z powodu epidemii COVID-19, mogą wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2021 r., a także skorzystać ze świadczenia postojowego maksymalnie sześć razy. O zwolnienie z obowiązku opłacania składek za grudzień 2021 r., jak i o świadczenie postojowe mogą wystąpić przedsiębiorcy z następującymi (...)
Można już składać wnioski o wsparcie z tarczy antykryzysowej...
Od 23 lipca 2021 r. przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepiki szkolne i ponieśli straty z powodu pandemii COVID-19 mogą składać wnioski o świadczenie postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Na wsparcie z ZUS mogą też liczyć piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy świadczą usługi na rzecz muzeów. ##baner## Zwolnienia z opłacania składek dla sklepików (...)
Jak złożyć JPK_VAT z deklaracją?
Zobacz, co zmieni się od 1 października 2020 roku w plikach JPK_VAT. Sprawdź, jakie nowe dane będziesz musiał podać i jakie kary grożą za błędy. Czym jest JPK_VAT z deklaracją, kto i kiedy go składa, jak go wypełnić i wysłać? ##baner## Czym jest nowy JPK_VAT z deklaracją? JPK_VAT z deklaracją to dokument elektroniczny, który będzie się składał z dwóch części. (...)
Skorzystaj z nowego Wykazu podatników VAT
Od 1 września 2019 r. dostępny jest jeden, bezpłatny i elektroniczny Wykaz podatników VAT – to połączony wykaz podmiotów zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. Do 31 grudnia 2019 r. korzystanie z wykazu jest fakultatywne i nie rodzi konsekwencji. Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy będą mieli obowiązek zapłaty (...)
Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży
Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na wakacjach - pod okiem rodziców Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i (...)
Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?
Kim jest niania i kto ją zatrudnia? Niania sprawuje opiekę indywidualną, co oznacza, że opiekuje się tylko jednym dzieckiem bądź rodzeństwem, w pełni uwzględniając potrzeby każdego z nich. Dzięki temu dzieci są nie tylko bezpieczne, ale też rozwijają się psychofizycznie w warunkach domowych. Niania może sprawować opiekę nad dziećmi w różnym wieku (od 20 tygodnia życia (...)
Małe elementy w grzechotkach, zbyt dużo ftalanów w lalkach, pluszaki z pękniętymi szwami – takie nieprawidłowości wykryła Inspekcja Handlowa. Miała też wiele zastrzeżeń formalnych, np. brakowało danych producenta lub importera, niezbędnych ostrzeżeń czy instrukcji. W efekcie kontrolerzy zakwestionowali w 2017 r. prawie co czwartą, a w pierwszym kwartale 2018 (...)
Wakacje mogą Cię sporo kosztować. Bądź czujny! Wakacje - dla wielu to czas zasłużonego relaksu i oderwania od codziennych spraw. Podczas gdy jedni korzystają z odpoczynku, niektórzy czekają na potknięcie tych pierwszych, wykorzystując wszelkie informacje pozwalające dokonać zuchwałych kradzieży. Kradzieży nie tylko dóbr materialnych, ale i tożsamości. Przedstawiamy (...)
Jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne
Od 15 stycznia br. osoby wykonujące umowy cywilnoprawne mogą wystąpić o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe Osoby, które uzyskują przychód z umowy agencyjnej, umowy zlecenia, innej umowy o świadczenie usług czy umowy o dzieło z tytułu określonego w tarczy antykryzysowej 6.0, mogą skorzystać z jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego. Wniosek o jednorazowe (...)
Obrazisz pielęgniarkę? Trafisz za kratki
Prawo chroni ją tak samo, jak policjanta na służbie. Zobacz, za jakie słowa możesz zostać ukarany. Rząd zapewnił pielęgniarkom i położnym dodatkową ochronę – taką samą, jaką kodeks karny zapewnia sędziom, prokuratorom czy policjantom. - Uzasadnieniem takiego rozwiązania jest chęć ochrony tych zawodów, które często są narażone na kontakt z pacjentami zachowującymi (...)
Paliłeś marihuanę? Nie możesz prowadzić przez kilka miesięcy
Jeżeli badanie krwi lub moczu wykaże, że w organizmie kierowcy znajdują się środki odurzające, to może on trafić za kratki na 2 lata i stracić prawo do kierowania pojazdami nawet na 10 lat - informuje Gazeta Prawna. Niewielu kierowców jednak wie, że występowanie narkotyków w organizmie wykrywalne jest nawet kilka miesięcy po ich zażyciu. Przekonał się o tym jeden (...)
30 kwietnia – ostatni dzień na zeznanie PIT
Zeznania podatkowe PIT za 2020 r. trzeba złożyć do 30 kwietnia 2021 r. Można to zrobić przez usługę Twój e-PIT, system e-Deklaracje lub w formie papierowej. ##baner## Rozliczenie elektroniczne Usługa Twój e-PIT dostępna jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym na podatki.gov.pl. W usłudze zostały przygotowane zeznania PIT-37, PIT-38 oraz PIT-28 i PIT-36 dla osób (...)
Dopisanie się do spisu wyborców. Masz ostatni dzień
Składając jeden wniosek możesz zagłosować na posła w dowolnym mieście Polski. Nowych parlamentarzystów wybierzemy już 9 października. Musimy głosować tam, gdzie jesteśmy dopisani do rejestru wyborców. Przeważnie widniejemy na liście tej gminy, w której jesteśmy zameldowani na stałe. Nie każdy będzie jednak w dniu głosowania na terenie swojej miejscowości. Nie (...)
Nadzwyczajne złagodzenie kary w kodeksie karnym
Kiedy sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kar? Kodeks karny przewiduje dwa tryby zastosowania nadzwyczajnego złagodzenia kary - fakultatywny oraz obligatoryjny (obowiązkowy). Sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary (fakultatywnie) w sytuacjach określonych w kodeksie karnym oraz wobec młodocianego, jeśli przemawiają za tym względy określone w art. 54 § 1 kodeksu (...)
Odpowiedzialność karna i karnoskarbowa członka zarządu spółki
Członek zarządu spółki handlowej, prócz odpowiedzialności względem spółki (odpowiedzialność cywilnoprawna) oraz zgromadzenia wspólników (procedura odwołania, udzielenie absolutorium), ponosi również odpowiedzialność publicznoprawną: karną i karnoskarbową. Niniejszy artykuł przedstawia niektóre czyny, za które Kodeks spółek (...)
Prezydent podpisał nowelizację kodeksu karnego
Przy dość niskiej skali przestępczości Polska jest krajem o najwyższym w Europie współczynniku osadzonych. Ustawa zmienia podejście do orzekanych kar. Częściej stosowana ma być kara grzywny. Uchwalona ustawa jest wynikiem prac parlamentu nad trzema projektami ustaw: poselskim o zmianie ustawy - Kodeks karny (druk sejmowy nr 2024), senackim o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz ustawy - Kodeks (...)
Czemu ma służyć projekt zmian w ustawach karnych? Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny, ustawy - Kodeks postępowania karnego, ustawy - Kodeks karny wykonawczy oraz ustawy o Policji.Celem ustawy jest zaostrzenie kar i zwiększenie skuteczności działań wobec sprawców przestępstw o charakterze seksualnym, których ofiarami są małoletni (...)
Zaostrzony Kodeks karny skarbowy!
Od 17 grudnia 2005 r. zaczyna obowiązywać ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny skarbowy oraz niektórych innych ustaw. Wydłużenie przedawnienia Nowelizacja przewiduje wydłużenie okresów przedawnienia – również do czynów popełnionych przed wejściem w życie nowelizacji. Karalność przestępstwa skarbowego ustnie, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło: 5 (...)
26 września wchodzi w życie nowelizacja prawa karnego, czyli ustawa o zmianie ustawy - Kodeks karny, ustawy - Kodeks postępowania karnego i ustawy - Kodeks karny wykonawczy. Co zmienia się w kodeksie karnym? Od tej chwili w katalogu środków karnych przewidzianych prawem karnym pojawiają się w nowe, tak więc obok pozbawienia praw publicznych, zakazu zajmowania określonego stanowiska, (...)
Kiedy zostaniesz ukarany za znieważenie funkcjonariusza publicznego?
Od kiedy zmienia się Kodeks karny?Ustawa z dnia 9 maja 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny wchodzi w życie 25 lipca 2008 r.Kiedy znieważanie funkcjonariusza jest karalne?Nowelizacja ta przewiduje, że w art. 226 § 1 otrzymuje brzmienie: „§ 1. Kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków (...)
Czemu mają służyć proponowane zmiany w prawie karnym?Podstawowymi celami projektowanej ustawy, którą zajmuje się teraz Sejm, są: wyeliminowanie błędów wprowadzonych do kodyfikacji karnych w wyniku licznych nowelizacji, dostosowanie przepisów do standardów konstytucyjnych określonych w wyrokach Trybunału Konstytucyjnego (...)
Uporczywe nękanie - stalking, czyli co grozi stalkerowi?
Wraz z rozwojem techniki coraz więcej osób staje się ofiarami uporczywego nękania. Jak się bronić przed stalkerem? Stalking – czyli co? "Stalking" to określenie pochodzące z języka angielskiego i oznacza „skradanie się” lub „podchody”. Pod koniec lat 80. mianem stalkingu zaczęto określać nowe zjawisko społeczne, jakim było obsesyjne podążanie (...)
Polskie sądy uwzględnią zagraniczny wyrok
Jeśli oskarżony był wcześniej karany w innym państwie Unii, sąd musi potraktować go jak recydywistę. Przykładowo, gdy osoba skazana na terenie wspólnoty za oszukiwanie fiskusa jeszcze raz popełni takie samo przestępstwo, tylko wobec polskiej skarbówki, będzie w oczach naszych sądów traktowana jak recydywista, a nie osoba, która pierwszy raz ma konflikt z prawem. Taką (...)
Przemoc w rodzinie - Wdrażane i planowane działania legislacyjne
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości - Krzysztof Kwiatkowski, a także przedstawiciele Departamentu Legislacyjno-Prawnego oraz Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji spotkali się z dziennikarzami. Tematem spotkania było przedstawienie działań legislacyjnych - zarówno wdrażanych, jak i planowanych przez resort sprawiedliwości - dotyczących problemu przemocy w rodzinie. Wstęp (...)
Skuteczna walka z mafiami podatkowymi
Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z Ministerstwem Finansów oraz Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii przygotowało ustawę, która pozwoli na skuteczne przeciwdziałanie zorganizowanej przestępczości, zwłaszcza skarbowej. Nowe rozwiązania wymierzone w przestępców oszukujących na podatkach, cłach czy akcyzie, to kontynuacja działań, które (...)
Zareagujesz na bójkę? Będziesz pod ochroną
Nawet dwa lata za kratkami może spędzić chuligan, który uderzy osobę stająca w obronie innych. Ktoś zaczepia kobietę w tramwaju czy wszczyna bijatykę na ulicy? Jeśli postanowisz pomóc ofierze, to w sensie prawnym będziesz chroniony jak policjant w czasie interwencji. Podobnie będzie również wtedy, gdy zareagujesz na niszczenie mienia, np. zaparkowanych przy ulicy samochodów (...)
Reforma Kodeksu karnego – bezpieczeństwo dla Polaków Dobre prawo dające poczucie sprawiedliwości nie może pobłażać sprawcom najcięższych zbrodni. Kary muszą być adekwatne do winy. Muszą skutecznie odstraszać przestępców, a nie utwierdzać ich w poczuciu bezkarności. Temu ma służyć gruntowna reforma Kodeksu karnego, przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości, (...)
Kara więzienia za nielegalne wysypiska
Osoba wyrzucająca śmieci do lasu naraża się na karę od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Od dziś sąd ma prawo nałożyć taką karę na każdego, gdy nielegalnie składowane odpady lub substancje będą mogły zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka, spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza, powierzchni ziemi lub zniszczenia w świecie roślinnym czy zwierzęcym. Zaostrzenie (...)
Kiedy ma być karane znieważenie funkcjonariusza publicznego?
Senacki projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny jest obecnie przedmiotem prac w Sejmie.Jakie przepisy Kodeksu karnego zostały uznane przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z Konstytucją?Projektowana ustawa stanowi wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 października 2006 r. (sygn. akt P 3/06), stwierdzającego niezgodność przepisu (...)
Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej
Czego dotyczy rządowy projekt?Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny, ustawy Kodeks karny wykonawczy oraz ustawy Prawo ochrony środowiska, przedłożony przez ministra sprawiedliwości. Teraz zajmie się nim Sejm.Jakie propozycje zawiera projekt?Zaproponowano utworzenie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Oznacza to połączenie w jednym (...)
Od dziś za ingerowanie w systemy informatyczne albo celowe ich uszkadzanie grozi nawet do pięciu lat więzienia. Stanie się tak za sprawą wchodzącej właśnie w życie noweli kodyfikacji karnych (DzU z 2008 r. nr 214, poz. 1344). Nie tylko wprowadza ona surowe kary dla sprawców przestępstw informatycznych, ale także daje szansę dzieciom molestowanym w przeszłości na dochodzenie sprawiedliwości (...)
Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało do uzgodnień międzyresortowych projekt nowego kodeksu karnego. (...) Nowelizacja wprowadza również surowszą odpowiedzialność nieletnich sprawców przestępstw (czyli do 17 roku życia). (...) Nowością jest również możliwość szerszego stosowania obrony koniecznej. Przekroczenie jej granic (czyli użycie do obrony środków nieadekwatnych do zagrożenia) (...)
Warunkowe zawieszenie wykonania kary - czyli \"kara w zawiasach\"
Często sądy karne, aby uniknąć negatywnych konsekwencji wykonania kary (zwłaszcza kary pozbawienia wolności), orzekają karę „w zawieszeniu” („w zawiasach”). W jakich przypadkach sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary? Sąd skazujący może warunkowo zawiesić wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności nie przekraczającej 2 lat, kary ograniczenia (...)
Już działają tzw. sądy 24-godzinne. 12 marca br. weszła w życie ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, a także rozporządzenia wykonawcze. Wskutek nowelizacji w Kodeksie postępowania karnego pojawił się nowy rozdział 54a "Postępowanie przyspieszone". Celem nowelizacji jest wprowadzenie procedury pozwalającej szybko sądzić (...)