Zmiany w pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi

Czego dotyczy nowelizacja ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi?

Nowelizacja ma umożliwić pełne wykorzystanie w latach 2017–18 środków przeznaczonych na program „Mieszkanie dla Młodych” - poprzez wznowienie przyjmowania wniosków o dofinansowanie z terminem wypłaty wsparcia jeszcze w 2017 r. oraz umożliwienie przyjmowania takich wniosków na rok 2018 do chwili osiągnięcia limitu określonego na dany rok.

Na czym polegają zmiany?

Zmiany w ustawie o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi umożliwią pełne wykorzystanie w latach 2017 i 2018 środków przeznaczonych na program „Mieszkanie dla Młodych”. Oznacza to, że jeszcze w sierpniu 2017 r. zostanie wznowione przyjmowanie wniosków o dofinansowanie z terminem wypłaty w bieżącym roku.

Ustawa z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi ma na celu wprowadzenie uregulowań, które umożliwią pełne wykorzystanie przewidzianych w nowelizowanej ustawie środków na dofinansowanie wkładów własnych w formie spłaty części kredytu hipotecznego przeznaczonego na zakup mieszkania (lub wkład budowlany) oraz dodatkowego dofinansowania z tytułu urodzenia bądź przysposobienia trzeciego lub kolejnego dziecka, poprzez wznowienie przyjmowania wniosków o dofinansowanie z terminem wypłaty wsparcia jeszcze w 2017 r. oraz umożliwienie przyjmowania takich wniosków na rok 2018, do chwili osiągnięcia limitu w postaci całej kwoty limitu określonego na dany rok.

Zmiany umożliwią przyjmowanie przez banki kredytujące w 2017 r. i 2018 r. wniosków o dofinansowanie wkładu własnego do poziomu 100% limitu określonego na dany rok (obecnie do 95%) oraz wznowienie przyjmowania wniosków z terminem wypłaty wsparcia w 2017 r.

Celem nowelizacji jest umożliwienie przeznaczenia wszystkich środków określonych w ustawie o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi na wypłaty finansowego wsparcia. Obecnie stosowany mechanizm wstrzymywania przyjmowania wniosków o dofinansowanie wkładu własnego w sytuacji osiągnięcia przez kwotę wynikającą ze złożonych wniosków poziomu 95% limitu, powoduje niewykorzystywanie limitu w całości, mimo ciągłego dużego zainteresowania potencjalnych beneficjentów. Przyczyną niepełnego wykorzystania limitu są indywidualne decyzje części wnioskodawców, którzy np. wycofali złożone wnioski lub nie zdecydowali się na zawarcie umowy kredytu.

Porady prawne

Nowelizacja przewiduje ogłaszanie przez Bank Gospodarstwa Krajowego informacji o wstrzymaniu przyjmowania wniosków o dofinansowanie wkładu własnego, kiedy kwota wynikająca ze złożonych wniosków dla 2017 i 2018 r. osiągnie poziom 100% limitu. Od następnego dnia, zgodnie z dotychczasowymi przepisami, banki wstrzymają przyjmowanie wniosków.

Wprowadzając rozwiązania umożliwiające pełne wykorzystanie limitów dofinansowań zarówno w 2017 r., jak i w 2018 r., czyli ostatnim roku realizacji programu, ustawa pozwoli na uruchomienie pomocy w zakupie mieszkania dla ok. 4 tys. gospodarstw domowych, które zgodnie z obowiązującymi przepisami są, lub w 2018 r. byłyby w praktyce pozbawione możliwości uzyskania tej formy pomocy mieszkaniowej.

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie? 

Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 sierpnia 2017 r., co oznacza ogłoszenie informacji o wznowieniu przyjmowania wniosków z terminem wypłaty wsparcia w 2017 roku najpóźniej 16 sierpnia br. i wznowienie przyjmowania wniosków przez banki od dnia następnego.

Szacuje się, że zmienione przepisy umożliwią pomoc w zakupie pierwszego mieszkania lub domu ok. 4 tys. gospodarstwom domowym.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika