Archiwum artykułów - Strona 44

Zmiany dla przebywających na zwolnieniach lekarskich

17.1.2019

Z dniem 1 stycznia 2019 r. na ubezpieczonych nałożony został obowiązek informowania o miejscu pobytu w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim. Nastąpiły również zmiany w zasadach zawiadamiania o terminie badania przez lekarza orzecznika albo przez lekarza konsultanta lub dostarczenia (...)

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop - kiedy przysługuje i jak go wyliczyć?

14.1.2019

W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Zatem ekwiwalent może przysługiwać jedynie z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Dla przypomnienia (...)

Organizacja pożytku publicznego a PIT

11.1.2019

Poznaj informacje dla organizacji pożytku publicznego (OPP) i osób, które chcą przekazać 1% podatku dla OPP w ramach nowej usługi Twój e-PIT oraz informacje o zmianach od 1 stycznia 2019 r. dotyczących OPP będących płatnikami.

Nowe dokumenty dla pracodawców i pracowników

3.1.2019

Zmiany prawa dotyczące pracodawców i pracowników, w tym skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych i ich elektronizacja od 2019 r., spowodowały zmiany dotyczące dokumentów ubezpieczeniowych przekazywanych do ZUS. Zobacz też pomocnicze wzory dokumentów (...)

Informowanie o schematach podatkowych

31.12.2018

Przepisy o MDR wejdą w życie w dniu 1 stycznia 2019 r. Celem przepisów MDR jest dostarczenie administracji skarbowej informacji, która będzie wykorzystywana przez organy podatkowe do poprawy jakości systemu podatkowego. Dostarczane informacje umożliwią również szybką (...)

Jak zmienić sposób płacenia podatków i prowadzenia księgowości?

31.12.2018

Jeśli prowadzisz firmę, jednym z twoich obowiązków jest terminowe opłacanie podatków i prowadzenie księgowości. Jeżeli wybrałeś daną formę opodatkowania i zasady płacenia zaliczek nie oznacza to, że nie możesz tego zmienić. Dowiedz się, jak dokonać zmiany formy opodatkowania (...)

Interwencja kryzysowa

30.12.2018

Interwencja kryzysowa stanowi zespół interdyscyplinarnych działań podejmowanych na rzecz osób i rodzin będących w stanie kryzysu. Celem interwencji kryzysowej jest przywrócenie równowagi psychicznej i umiejętności samodzielnego radzenia sobie, a dzięki temu zapobieganie (...)

Ograniczenia handlu w 2019 roku

29.12.2018

Wraz z początkiem nowego roku czekają nas zmiany w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Wkrótce zakupy będzie można robić tylko w ostatnią niedzielę miesiąca – a nie jak do tej pory, w pierwszą i ostatnią.

Zmiany w programie Płatnik

28.12.2018

W związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych, pracodawcy będą przekazywać do ZUS więcej informacji o zatrudnionych. Po raz pierwszy trzeba będzie przekazać do nas szerszy zakres danych za styczeń 2019 roku. Dodatkowo od 1 stycznia 2019 r. płatnicy, którzy (...)

Zgłoś się do „małego ZUS”

26.12.2018

Prowadzący działalność gospodarczą na mniejszą skalę, którzy chcą skorzystać z „małego ZUS” i zapłacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne od 1 stycznia 2019 r., powinni przeczytać poniższe informacje. Na zgłoszenie do ZUS tego, że chce się korzystać z „małego (...)

Dla kogo świadczenia rodzinne?

21.12.2018

Przyznanie prawa do zasiłku rodzinnego uzależnione jest m.in. od spełnienia kryterium dochodowego. Jakie jeszcze świadczenia rodzinne i na jakich zasadach można otrzymać?

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

19.12.2018

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najpopularniejszą spółką handlową w Polsce. Jest odpowiednią formą działalności np. dla wspólników, którzy chcą zachować bezpośredni nadzór nad prowadzeniem spraw spółki i ograniczyć ryzyko (...)

Prezenty przez internet?

18.12.2018

Jeśli kupujemy prezenty przez internet, można je zwrócić bez podania przyczyny w ciągu 14 dni. Odsyła na się je swój koszt. Ważne są terminy dostawy i realizacji zamówienia oraz zasady promocji przedświątecznych ofert. Poznaj podstawowe zasady e-zakupów.

Etat, czy samozatrudnienie?

18.12.2018

Żeby ustalić, co w danej sytuacji korzystniejsze – etat, czy samozatrudnienie - warto dokładnie przeanalizować różnice m.in. w wysokości płaconych podatków, składek na ubezpieczenia, jak też prawa do urlopu.

Opodatkowanie VAT zbycia nieruchomości komercyjnych

11.12.2018

Sprawdź, w jakich okolicznościach dana transakcja zbycia nieruchomości komercyjnych, tj. nieruchomości przeznaczonych do celów działalności gospodarczej generujących periodycznie przychody na rzecz jej właściciela w przeważającej mierze z tytułu realizacji umów najmu, dzierżawy (...)

Kupujemy mieszkanie - u notariusza

6.12.2018

Wizyta u notariusza to ostatni etap procedury zakupu mieszkania i etap konieczny - przeniesienie własności nieruchomości bez zachowania formy aktu notarialnego jest nieważne. Przy dokonywaniu czynności notarialnych notariusz jest obowiązany czuwać nad należytym zabezpieczeniem praw i słusznych (...)

IP box - czyli nowa preferencja podatkowa dla innowacyjnych

30.11.2018

IP box to rozwiązanie, które ma służyć zwiększeniu atrakcyjności prowadzenia w Polsce działalności badawczo-rozwojowej. To także sposób na zachęcanie przedsiębiorców do odważniejszego szukania potencjału biznesowego w prawach własności intelektualnej. 

Zmiany dla pracodawców na 2019 r.

30.11.2018

Od  początku 2019 r. informacje o dochodach zatrudnionych przez pracodawcę osób fizycznych za 2018 r. wysyła on do urzędu skarbowego wyłącznie elektronicznie. Informacje PIT-8C, PIT-11, PIT-R do urzędu skarbowego przekazuje do 31 stycznia 2019 r.

Koordynacja bilateralna systemów zabezpieczenia społecznego

27.11.2018

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego to regulacje prawne, które uzupełniają prawo wewnętrzne danego państwa, chroniąc osoby wykonujące pracę za granicą przed utratą ochrony w zakresie zabezpieczenia społecznego. Dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym zapewniają (...)

Ubezpieczenia i świadczenia wypadkowe

26.11.2018

Krąg osób objętych tym ubezpieczeniem określa ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Dowód osobisty dla dziecka

25.11.2018

Jeśli rodzic chce wyjechać z dzieckiem za granicę, na przykład do innego państwa Unii Europejskiej, powinien wyrobić dla dziecka dowód osobisty. Dowód osobisty dla dziecka jest potrzebny, gdy chce się podróżować po krajach, które pozwalają przekraczać granicę na (...)

Jak wykorzystać dane publiczne?

25.11.2018

Z informacji dostępnych na portalu danepubliczne.gov.pl można korzystać w swoich badaniach, w działalności gospodarczej, można na nich oprzeć swoją działalność biznesową. Sprawdź, czy są tam zasoby, które cię interesują.

Adopcja - najważniejsze informacje

24.11.2018

Adopcja, inaczej przysposobienie, jest uznaniem dziecka innych rodziców, z którym nie ma więzi biologicznej, za własne. Ma ona nie tylko wymiar psychologiczny, lecz także prawny: powstałe w wyniku adopcji relacje łączące dziecko i jego nowych rodziców są tożsame z relacjami (...)

Działania wobec dłużników alimentacyjnych

24.11.2018

W przypadku bezskuteczności egzekucji osoba uprawniona do świadczenia alimentacyjnego od rodzica lub jej przedstawiciel ustawowy może złożyć do organu właściwego wierzyciela wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego.

Tzw. ułatwienia w podatkach dochodowych na 2019 r.

23.11.2018

Ustawa z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw została już opublikowana. Sprawdź, co m.in. przewiduje.

Zwolnienie z podatku od dziedziczonego przedsiębiorstwa

23.11.2018

25 listopada 2018 r. zacznie obowiązywać nowe zwolnienie z podatku od spadków i darowizn. Dotyczy ono nabycia własności przedsiębiorstwa osoby fizycznej lub udziału w nim w drodze dziedziczenia lub zapisu windykacyjnego.

Dane inspektora ochrony danych powinny być łatwo dostępne

21.11.2018

Przetwarzający dane osobowe muszą wyznaczyć inspektora ochrony danych (IOD) oraz powiadomić o tym fakcie Prezesa UODO. Podmiot, który wyznaczył inspektora ochrony danych, powinien także zadbać o to, żeby informacja o nim była łatwo dostępna dla osób, których (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika