Archiwum artykułów - Strona 94

Fundusze rezerwowe gwarancją wysokości Twojej renty i emerytury

21.1.2005

Roczny plan finansowy FUS, obejmujący wszystkie źródła przychodów i wydatków oraz stan początkowy i końcowy FUS, opracowuje się na okres roku budżetowego. Wydatki ustalone w układzie wykonawczym planu finansowego FUS, dotyczące wydatków na świadczenia z ubezpieczeń (...)

Okresy podlegania ubezpieczeniom dobrowolnym

21.1.2005

Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, niektóre osoby fizyczne mogą na swój wniosek zostać objęte dobrowonym ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym i chorobowym. Nie jest natomiast możliwe dobrowolne ubezpieczenie wypadkowe. W jakich okresach osoby ubezpieczone dobrowolnie (...)

Czy lekarz może odmówić Ci pomocy?

21.1.2005

Coraz częściej słyszymy, że lekarz odesłał pacjenta bez przeprowadzenia niezbędnych badań. Powody odejścia pacjenta „z kwitkiem” są różne, najczęściej podaje się jednak brak środków finansowych, ale czy na pewno jest to wystarczające usprawiedliwienie? Pacjent (...)

Zasady finansowania składek emerytalnych i rentowych

21.1.2005

Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, składki emerytalne i rentowe wyrażone są w formie stopy procentowej. Stopa procentowa jest jednakowa dla wszystkich ubezpieczonych, jednakże zasady finansowania tych składek są odmienne w stosunku do różnych grup ubezpieczonych. Przykładowo (...)

Podmioty podlegające ubezpieczeniom społecznym

21.1.2005

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych określa krąg osób, wobec których ubezpieczenie społeczne jest obowiązkowe oraz krąg osób, które mogą ubezpieczyć się na zasadzie dobrowolności. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych ściśle określa kto jest np. osobą (...)

Kto obowiązkowo jest objęty ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym?

21.1.2005

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych określa podmioty, które podlegają ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu obowiązkowo. W ten sposób ustawodawca pragnie zapewnić tym osobom minimum zabezpieczenia społecznego w okresie, w którym nie będą już zdolni do samodzielnej (...)

Podleganie ubezpieczeniu chorobowemu

21.1.2005

Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia emerytalnego i rentowego, ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych wskazuje podmiotu, które podlegają obowiązkowemu i dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. W przypadku ubezpieczenia chorobowego lista tych podmiotów jest jednak znacznie krótsza. (...)

Świadczenie przedemerytalne - co się zmienia z dniem 1 sierpnia 2004 r.?

21.1.2005

Świadczenia przedemerytalne to chyba ostatnio najmodniejszy i zarazem najbardziej interesujący wszystkich temat. Interesujący szczególnie dla osób po pięćdziesiątce. Zagadnienia związane ze świadczeniami przedemerytalnymi mogą być rozważane po spełnieniu wstępnego warunku przez zainteresowanego, (...)

Za co trzeba płacić będąc członkiem spółdzielni mieszkaniowej?

21.1.2005

Konstrukcja spółdzielczych własnościowych praw do lokalu mieszkalnego jest jedną z form ograniczonych praw rzeczowych. W odróżnieniu od własności, która stanowi podstawową formę korzystania z rzeczy i daje właścicielowi pełną władzę nad rzeczą, ograniczone prawa rzeczowe zapewniają (...)

Czy możesz wykupić mieszkanie od swojego zakładu?

20.1.2005

Ażeby można było wykupić mieszkanie zakładowe musi ono stanowić własność odpowiednich podmiotów. Co do zasady mieszkania zakładowe mogą być zbywane po preferencyjnych cenach, jeżeli stanowią własność przedsiębiorstw państwowych, spółek handlowych, w których Skarb (...)

Intercyza - stan prawny obowiązujący od 20 stycznia 2005 r.

19.1.2005

Intercyza jest to majątkowa umowa małżeńska, na mocy której małżonkowie dokonują wyboru ustroju majątkowego jaki będzie regulował ich stosunki majątkowe w trakcie trwania małżeństwa. Panujący miedzy małżonkami ustrój majątkowy określa jakie przedmioty nabyte w trakcie (...)

Jak zamienić mieszkanie, czyli uwag kilka o przepisach dotyczących zamiany

18.1.2005

W życiu często nasze dotychczasowe miejsce zamieszkania przestaje odpowiadać. Powiększenie rodziny, zbyt wysokie rachunki - powodów może być wiele. Jeżeli znajdziesz osobę, która dysponuje odpowiednim dla Ciebie lokalem, możecie dokonać zamiany. Jak? Odpowiedź znajdziesz poniżej. (...)

Rewolucyjne zmiany w regulacjach majątków małżonków!

18.1.2005

Pomimo tego, iż stosunki rodzinne wydają się być tymi, które przede wszystkim powinny cechować się stabilnością i w tym zakresie czasem konieczne są zmiany, czy też modyfikacje. Zawsze celem jest oczywiście dostosowywanie przepisów do realiów społecznych. Tak też się (...)

Czy ktoś kontroluje działania twojej spółdzielni?

17.1.2005

Spółdzielnia jako dobrowolne zrzeszenie nieograniczonej liczby osób, może pełnić różne, doniosłe społecznie funkcje. Aby zapewnić skuteczność osiągania tych różnych celów, koniecznym jest prowadzenie działalności gospodarczej w interesie swoich członków. Działalność gospodarcza (...)

Czy Twoje lokatorskie prawo do lokalu może wygasnąć?

17.1.2005

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego powstaje na skutek zawarcia przez spółdzielnię z jej członkiem umowy o ustanowienie takiego prawa, którą zazwyczaj poprzedza zawarcie między tymi samymi podmiotami umowy o wybudowanie lokalu. Na mocy umowy o ustanowienie (...)

Twoje mieszkanie w Towarzystwie Budownictwa Społecznego (TBS)

17.1.2005

Poziom realizacji przez państwo polskie zadań o charakterze socjalnym nie jest może taki jak w niektórych zachodnich państwach opiekuńczych, niemniej jednak rząd podejmuje pewne próby w tych sprawach. Taką próbą jest ustawa o niektórych formach popierania budownictwa (...)

Kasa mieszkaniowa sposobem na mieszkanie

17.1.2005

Kasa mieszkaniowa to jeden ze sposobów uzyskania środków pieniężnych na planowaną inwestycję mieszkaniową. Kasa Mieszkaniowa jest działalnością banku, polegającą na prowadzeniu rachunków oszczędnościowo - kredytowych dla klientów indywidualnych i udzielaniu kredytów kontraktowych przeznaczonych (...)

Z jakiej pomocy materialnej mogą skorzystać uczniowie?

14.1.2005

Od 1 stycznia 2005 r. obowiązują nowe zasady przyznawania pomocy materialnej dla uczących się dzieci i młodzieży. Zapisy te mają na celu wyrównanie szans edukacyjnych słuchaczy i wychowanków, poprawę dostępności kształcenia na wyższych poziomach edukacji dla dzieci i młodzieży z uboższych (...)

Kto i kiedy zgłasza Cię do ubezpieczenia zdrowotnego?

11.1.2005

Zakres osób ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, jak wskazuje sama nazwa ustawy, jest powszechny. Tylko bowiem dzięki powszechności ubezpieczeń możliwe jest osiągnięcie celów jakie stawia sobie system służby zdrowia: zapewnienie równości w dostępie do świadczeń (...)

Służba wojskowa studentów

11.1.2005

Służba wojskowa stanowi powszechny, choć nie przez wszystkich oczekiwany i akceptowany obowiązek. W przypadku studentów, obowiązek ten można było wypełnić po studiach. Najnowsza zmiana ustawy o powszechnym obowiązku obrony umożliwiła też odbycie przeszkolenia wojskowego w trakcie (...)

Nowe prawo telekomunikacyjne

11.1.2005

Obecnie Prawo telekomunikacyjne wskazuje wprost, iż w przypadku posiadania przez użytkownika końcowego tytułu prawnego do nieruchomości innego niż prawo własności, prawo użytkowania wieczystego lub spółdzielcze prawo do lokalu, przyłączenie pojedynczego zakończenia sieci wymaga przedstawienia (...)

Wymiana prawa jazdy

11.1.2005

W okresie powojennym w Polsce prawa jazdy wydawane były na podstawie różnych aktów prawnych. Wprowadzały one różnorodne wzory druków prawa jazdy a także różnorodne kategorie. Minister Infrastruktury w dniu 29 kwietnia 2002 r. w drodze Rozporządzenia zarządził (...)

Wymiana praw jazdy

11.1.2005

Przypominamy naszym Użytkownikom, że zgodnie z art. 150 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, prawa jazdy i inne dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami lub potwierdzające dodatkowe kwalifikacje i wymagania w stosunku do kierujących pojazdami, wydane na podstawie (...)

Od kiedy zmiana dowodów rejestracyjnych stanie się naszym koszmarem?

11.1.2005

Dowód rejestracyjny to w przypadku posiadacza pojazdu jak każdy wie niezbędny dokument. Bez niego nie można poruszać się tym środkiem lokomocji, choćby własnym. Tymczasem już od jakiegoś czasu sporo mówi się w mediach nowym wzorze dowodów rejestracyjnych. Czy i kiedy wymienić dowód rejestracyjny? (...)

Zmiany w postępowaniu cywilnym od 19 sierpnia 2004 r.

11.1.2005

19 sierpnia 2004 r. wchodzą w życie pierwsze zmiany kodeksu postępowania cywilnego. Są to zmiany w zakresie postępowania gospodarczego. Zmiany bardzo istotne, bo z dniem wejścia ich w życie w sprawach antymonopolowych (oraz z zakresu regulacji energetyki, telekomunikacji i poczty oraz transportu (...)

Co gwarantuje Ci Twoje autocasco?

7.1.2005

Ubezpieczenie AC (autocasco) jest coraz bardziej popularnym ubezpieczeniem. Coraz bardziej popularnym wśród bardziej zapobiegliwych, obawiających się na przykład kradzieży. Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym i jak wszystkie inne ubezpieczenia, jest zawierane poprzez podpisanie umowy. I tak (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika