Archiwum artykułów - Strona 95

Kto i w jakiej procedurze wypłaca świadczenia rodzinne?

7.1.2005

Ustawa z 1994 r. o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych normowała w sposób dość obszerny kwestię podmiotu legitymowanego do wypłaty wymienionych zasiłków, m.in. przyznając prawo do realizacji tych świadczeń wielu podmiotom, w zależności od sytuacji życiowo, (...)

Od 30 czerwca 2004 r. mniej zapłacimy u notariusza

6.1.2005

No i mamy nowe stawki. Opisane wyżej rozporządzenie Minister Sprawiedliwości wydał 28 czerwca 2004 r., a zaczęło ono obowiązywać już 30 czerwca 2004 r. Rozporządzenie wskazuje oczywiście stawki maksymalne, a więc nieprzekraczalne. Kwoty te mogą być powiększone tylko i wyłącznie o ewentualne (...)

Likwidacja szkody komunikacyjnej z OC - typowa procedura

6.1.2005

Dowiesz się jakich czynności jesteś zobowiązany dokonać, aby móc żądać odszkodowania od ubezpieczyciela. W jakim terminie powinieneś zawiadomić zakład ubezpieczeń o wypadku i co się stanie jeśli nie dotrzymasz tego terminu? Kiedy powinno być wypłacone odszkodowanie? Czego nie powinieneś (...)

Przedawnienie roszczeń z ubezpieczenia majątkowego

6.1.2005

Roszczenie z umowy ubezpieczenia – zarówno w stosunku do zakładu o wypłatę umówionego świadczenia – jak i w stosunku do ubezpieczonego – o zapłatę składki, jako roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Do upływu terminu przedawnienia roszczenia mogą być skutecznie dochodzone. (...)

Jakie obowiązki wynikają z umowy ubezpieczenia (ubezpieczenie majątkowe)?

6.1.2005

Praktycznie każdy z nas miał lub będzie miał do czynienia z zakładem ubezpieczeń. W chwili obecnej ubezpieczyć można praktycznie wszystko – poprzez mieszkanie, samochód po życie, kredyt bankowy, a nawet głos w przypadku piosenkarza czy nogi w przypadku piłkarza. Ochrony ubezpieczeniowa (...)

Kim jest broker ubezpieczeniowy?

6.1.2005

Chcąc określić krótko a zarazem trafnie kim jest broker ubezpieczeniowy można stwierdzić, iż jest to podmiot należący do grupy pośredników ubezpieczeniowych. Jest on jednak niezależny od zakładu ubezpieczeń i nie pozostaje, tak jak agent, pod bieżącym nadzorem zakładu ubezpieczeń. (...)

W jakich sprawach przeprowadza się ogólnokrajowe referendum?

4.1.2005

Prawo do udziału w referendum mają obywatele Polscy, którzy najpóźniej w dniu referendum ukończyli 18 lat i nie zostali prawomocnym orzeczeniem sądu pozbawieni praw publicznych, ubezwłasnowolnieni lub pozbawieni praw wyborczych. Głosować można wyłącznie osobiście na urzędowej karcie do (...)

Nowe zasady dotyczące rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy

22.12.2004

Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy wprowadziło nowe zasady rejestracji bezrobotnych. Określa ono tryb rejestracji, sposób prowadzenia rejestru, wzór karty rejestracyjnej oraz dokumenty niezbędne do ustalenia statusu bezrobotnego (...)

Prawa i obowiązki nauczycieli akademickich

14.12.2004

Stosunek pracy nauczyciela akademickiego nie jest typowym stosunkiem pracy. Charakteryzuje się wieloma odrębnościami. Naczyciel teki korzysta z wielu dodatkowych uprawnień, ale i nałożono na niego wiele obowiązków, który pracownik w typowym stosunku pracy nie posiada. Z czego one (...)

Powstanie i ustanie stosunku pracy nauczycieli akademickich

14.12.2004

Wymagania wobec kandydata na nauczyciela akademickiego określił ustawodawca. Jednak prócz wymogów ustawowych, dodatkowe wymagania co do kwalifikacji zawodowych osób kandydujących stanowiska akademickie może określić statut uczelni. Na stanowisko profesora zwyczajnego mianuje (...)

Pielęgniarki i położne

14.12.2004

Zawód pielęgniarki i położnej może wykonywać osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu stwierdzone przez okręgową radę pielęgniarek i położnych. Potocznie mówi się tylko o pielęgniarkach i położnych, jako kobietach, ale oczywiście zawód ten może być także wykonywany (...)

Wynagrodzenie nauczyciela

14.12.2004

Wynagrodzenie wypłacane jest nauczycielowi miesięcznie z góry w pierwszym dniu miesiąca. Jeżeli pierwszy dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu następnym. Składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już (...)

Uzyskiwanie przez nauczyciela kolejnych stopni awansu

14.12.2004

Z zasady nauczyciel rozpoczynający pracę w szkole uzyskuje stopień stażysty. Wyjątki od tej zasady dotyczą nauczycieli akademickich legitymujących się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole wyższej lub osób posiadających co najmniej pięcioletni okres pracy i znaczący dorobek (...)

\"Korzyści\" zawodu nauczyciela

14.12.2004

Dla nauczycieli dokonuje się odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości 8% planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe. Z odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych wypłacane jest nauczycielowi do końca sierpnia każdego roku świadczenie (...)

Wymiar urlopu nauczycielskiego

14.12.2004

Nauczycielowi - jak każdemu innmu pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy, jednak specyfika tego zawodu jest powodem, dla którego nauczyciel może skorzystać jeszcze z kilku innych rodzajów urlopu. W razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie (...)

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

9.12.2004

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych jest stałym elementem u pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Jego środki przeznaczane są na działalność socjalną na rzecz osób uprawnionych do korzystania z Funduszu oraz na dofinansowanie zakładowych obiektów (...)

Za co i w jaki sposób odpowiada dyscyplinarnie nauczyciel?

9.12.2004

Nauczyciele mianowani i dyplomowani podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za uchybienia godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom związanym z rzetelnym realizowaniem zadań związanych z powierzonym im stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, (...)

Ogólne zasady zatrudnienia w Unii Europejskiej

9.12.2004

24 grudnia 2002 r. ustanowiono ujednoliconą wersję traktatu wprowadzającego Unię Europejską. W tym traktacie rozdział VIII, to rozdział dotyczący zatrudnienia. Traktat nakłada na Państwa Członkowskie i Wspólnotę obowiązek współpracy w kierunku rozwoju strategii zatrudnienia. (...)

Swoboda przepływu pracowników w UE

9.12.2004

Prawo do swobodnego przepływu pracowników pojawiło się już w Traktacie rzymskim z 1957 r. i jest również zagwarantowane w art. 39 (i następnych) ujednoliconej wersji Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Prawo do swobodnej migracji pracowników zawiera w swej (...)

Europejskie Rady Zakładowe w Polsce

9.12.2004

Dnia 5 kwietnia 2002 r. uchwalono ustawę o europejskich radach zakładowych, która to ustawa wchodzi w życie z dniem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Celem jej wprowadzenia było dostosowanie prawa polskiego do prawa UE a w szczególności do Dyrektywy nr 45/1994 z dnia 22 września 1994r. (...)

Jak otrzymać refundację kosztów szkolenia pracowników?

9.12.2004

Od 8 grudnia obowiązują już szczegółowe zasady refundacji kosztów szkoleń pracowników. Czy wiesz jakiego rodzaju szkolenia są refundowane? Czy wiesz do kogo się udać z wnioskiem o refundację? Czy wiesz, jakich obowiązków musisz dopełnić, aby otrzymać refundację (...)

Uzyskiwanie przez nauczyciela kolejnych stopni awansu

9.12.2004

Karta Nauczyciela określa zasadę, zgodnie z którą osoba, która nie posiada jednego z przewidzianych tym aktem stopni awansu w dniu nawiązania stosunku pracy w szkole uzyskuje stopień nauczyciela stażysty. Możliwym jest także rozpoczęcia zatrudnienia przez nauczyciela od wyższego stopnia awansu. (...)

Emerytura nauczyciela

9.12.2004

Nauczyciele oraz członkowie ich rodzin mają prawo do zaopatrzenia emerytalnego z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z uwagi na fakt, iż są pracownikami podlegającymi powszechnemu systemowi ubezpieczeń społecznych. Ale z uwagi na to, iż praca nauczyciela uważana jest za pracę o szczególnym (...)

Przejść rozmowę kwalifikacyjną

9.12.2004

Wielu doradców personalnych narzeka, że kandydaci na pytania odpowiadają tylko „tak” lub „nie” a nie pełnymi wypowiedziami. Nie podają też konkretnych przykładów ze swojego życia, które potwierdzałyby np. ich zalety. Nie muszą to być przykłady z (...)

List motywacyjny - nie powtarzaj życiorysu!

9.12.2004

W odpowiedzi na praktycznie każde ogłoszenie trzeba wysłać list motywacyjny. Wielu pracodawców narzeka, że kandydaci powtarzają w nich dane z CV, albo piszą nudne elaboraty o nieistotnych rzeczach. Jak napisać dobry list? Napisanie listu motywacyjnego jest z reguły zadaniem trudniejszym (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika