Artykuły dotyczące prawa bankowego - Strona 2
-
14.4.2017
Udzielanie kredytów hipotecznych na nowych zasadach
Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami przewiduje kompleksową regulację problematyki kredytów związanych (...)
-
21.3.2017
Czy można wypłacić pracownikowi wynagrodzenie w walucie obcej?
Art. 358 ust 1 Kodeksu cywilnego stanowi obecnie, że jeżeli przedmiotem zobowiązania podlegającego wykonaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest suma pieniężna wyrażona w walucie obcej, (...)
-
2.3.2016
Zmniejszą się koszty kredytów konsumencki – tzw. ustawa antylichwiarska
Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu ochrony konsumentów korzystających z usług finansowych udzielających kredytów konsumenckich, które nie są objęte obowiązkiem uzyskania (...)
-
14.5.2015
Zakaz anatocyzmu, a faktyczna możliwość uiszczenia odsetek od zaległych odsetek
Prawa uboczne odróżniamy ze względu na zależność powstania lub treść tego prawa od prawa głównego, natomiast świadczenie główne z uwagi na cel, jaki spełniają w danym stosunku (...)
-
16.4.2015
Skutki niezgodności przepisów o BTE z Konstytucją
We wtorek, 14.04.2015 r. Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie stwierdzające niezgodność z Ustawą Zasadniczą niektórych przepisów dotyczących wydawania bankowych tytułów (...)
-
4.3.2015
Co tak naprawdę sądy mówią o kredytach w CHF?
Jak się okazuje, zdrowy rozsądek i krytyczne podejście w sytuacji, gdy media bombardują newsami o końcu trosk „frankowiczów”, okazują się być niezbędne. Zwłaszcza z uwagi na (...)
-
30.1.2015
Wyrok o kredycie w chf - zapowiadany przełom czy status quo?
Wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie z dnia 7.11.2014 r. w sprawie o sygnaturze I C 544/14 zyskał rozgłos w środkach masowego przekazu ze względu na nietypowość podjętego rozstrzygnięcia
-
16.1.2015
Środki prawne pozwalające wierzycielowi na odzyskanie długu z majątku nienależącego już do dłużnika
Przekazanie majątku przez dłużnika osobie trzeciej stanowi jeden z najbardziej powszechnych sposobów uniemożliwiających skuteczną egzekucję. Wierzycielowi przysługują jednak środki prawne, (...)
-
27.4.2012
Jak ustanowić zastaw rejestrowy?
W celu ustanowienia zastawu rejestrowego konieczne jest zawarcie umowy - obowiązkowo na piśmie (w przeciwnym wypadku umowa będzie nieważna) oraz wpis do rejestru. Na jej podstawie ustanawia się na (...)
-
22.11.2011
Obligacje zamiast kredytów
W ciągu ostatnich 10 lat obligacje jako źródło pozyskiwania kapitału systematycznie zyskiwały na popularności. Obecnie stanowią one ciekawą alternatywę dla podmiotów szukających zewnętrznego (...)
-
1.6.2010
Kredyt konsumencki
Ustawa o kredycie konsumenckim reguluje zasady udzielania kredytu konsumentom, czyli osobom fizycznym, które zawierają umowy z przedsiębiorcami w celu bezpośrednio niezwiązanym z działalnością (...)
-
24.5.2010
Komornicze zajęcie rachunku bankowego a bieżące wypłaty wynagrodzeń - opinia prawna
Zgodnie z art. 890 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego (KPC), wynikający z zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego zakaz wypłat z tego rachunku nie dotyczy bieżących wypłat na wynagrodzenie (...)
-
24.11.2009
Sekurytyzacja wierzytelności - aspekty prawne
Na rozwiniętych rynkach kapitałowych sekurytyzacja stanowi popularny sposób na pozyskiwanie finansowania. Tymczasem w Polsce szersze wykorzystanie sekurytyzacji napotyka na liczne trudności. (...)
-
11.5.2009
Środki pieniężne na rachunkach oszczędnościowych wolne od zajęcia
Jak powszechnie wiadomo, jednym ze sposobów przeprowadzenia egzekucji komorniczej jest egzekucja z rachunku bankowego dłużnika. Podobnie jednak jak w przypadku egzekucji z wynagrodzenia za pracę, ustawodawca (...)
-
16.3.2009
Gwarancja bankowa
Gwarancja bankowa jest jednostronnym zobowiązaniem gwaranta w stosunku do beneficjenta gwarancji. Jest ona swoistym rodzajem zabezpieczenia wierzytelności beneficjenta gwarancji w stosunku do dłużnika, (...)
-
16.3.2009
Na czym polega akredytywa?
Akredytywy znajdują zastosowanie zarówno w obrotach krajowych jak i zagranicznych. Akredytywa gwarantuje dostawcy bezwzględne i natychmiastowe otrzymanie należności, a odbiorcy pozwala uzależnić (...)
-
7.2.2009
Wykonalność bankowego tytułu egzekucyjnego - opinia prawna
Jakiś czas temu klient zaciągnął poprzez firmę zajmującą się pośrednictwem kredytowym kredyt ratalny na okres 2 lat w pewnym banku. Kredyt był spłacany w miarę regularnie. Ostatnio jednak u (...)
-
15.1.2009
Nowe ułatwienia dla funduszy inwestycyjnych
13 stycznia 2009 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych, ustawy - Prawo bankowe oraz ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Wprowadzone ustawą (...)
-
25.6.2007
Ulga odsetkowa do końca 2027 r. dla tych, którzy się "załapali"
Od 1.01.2007 r. nie obowiązuje już ulga odsetkowa, która pozwalała na odliczenie od dochodu odsetek zapłaconych od kredytów mieszkaniowych. Z ulgi będą mogli jednak skorzystać podatnicy, (...)
-
14.10.2006
Przedawnienie zobowiązania a usunięcie informacji z Biura Informacji Kredytowej - opinia prawna
BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej ma charakter instytucji informacyjnej i zbiera dane, które dotyczą zobowiązań klientów banku. Działa na podstawie regulacji Prawa bankowego (art. (...)
-
14.8.2006
Rejestr zastawów
Sama umowa zastawnicza nie powoduje jeszcze powstania zastawu rejestrowego. Konieczny do tego jest wpis do rejestru zastawów. Jest to więc wpis konstytutywny, tzn. tworzący prawo. Z wpisem tym (...)
-
9.8.2006
Umowne zaspokojenie zastawnika z przedmiotu zastawu rejestrowego
Co do zasady, zaspokojenie z przedmiotu zastawu rejestrowego następuje w drodze sądowego postępowania egzekucyjnego. Strony jednak mogą umówić się odmiennie co do sposobu zaspokojenia. Zastaw (...)
-
8.8.2006
Bankowy tytuł egzekucyjny
Bank, jako instytucja zawodowo zajmująca się udzielaniem kredytów musi mieć zapewnioną możliwość ich szybkiego odzyskiwania, jeżeli jego wierzytelność znajduje się w niebezpieczeństwie. Pozostawienie (...)
-
25.2.2006
Zobowiązanie wobec banku a zmiana właściciela zabezpieczającej kredyt nieruchomości - opinia prawna
Nabywca nieruchomości gruntowej zabudowanej zaciągnął kredyt na jej zakup. Niestety pieniądze uzyskane z kredytu zostały skradzione. Poprzedni właściciel wyraził wcześniej zgodę na zabezpieczenie (...)
-
15.2.2006
Kredyty i pożyczki od lub dla podmiotów zagranicznych
Ograniczeniom obrotu dewizowego podlega zaciąganie przez rezydentów od nierezydentów z krajów trzecich kredytów lub pożyczek o terminie spłaty ponad połowy kwoty kredytu lub kwoty pożyczki przed (...)
-
12.10.2005
Co trzeba wiedzieć o kredycie mieszkaniowym?
Kredyt mieszkaniowy umożliwia szybką realizację zakupu mieszkania, gdy perspektywa odłożenia pieniędzy rozciąga się w nieskończoność. Kupno mieszkania na kredyt to również pomysł na (...)
-
11.9.2005
Zakup dla firmy nowego i używanego samochodu w kraju
Samochód firmowy jest w dzisiejszych czasach nieodłącznym elementem funkcjonowania chyba już niemal każdego przedsiębiorstwa. Zakup samochodu do firmy poprzedza szereg ważnych decyzji. Pierwszym (...)
-
11.5.2005
Na jakich zasadach funkcjonuje e-konto?
Jak wynika z badań rynkowych, Polacy wciąż chętniej osobiście kontaktują się z bankiem, mimo iż przez telefon i internet mogliby większość swoich spraw załatwić wygodniej, szybciej, a przede (...)
-
11.2.2005
Utrata wynagrodzenia a umowa kredytu - opinia prawna
Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż do pewnego momentu piastował Pan odpowiedzialne stanowisko w Banku, który był jednocześnie Pana pracodawcą. Nie wynika to bezpośrednio z przedstawionego (...)
-
4.2.2005
Zasady ogólne prawa bankowego
Przepisy dotyczące funkcjonowania banków w Polsce zostały zawarte w ustawie Prawo bankowe. Ten akt prawny reguluje podstawowe prawa i obowiązki banków, a także uprawnienia i obowiązki klientów (...)
-
19.11.2004
Zaciąganie kredytów za granicą - ograniczenia dewizowe
Zaciąganie kredytów i pożyczek oraz ustanawianie zabezpieczeń w kontaktach handlowych z prywatnymi podmiotami gospodarczymi mającymi siedzibę lub miejsce zamieszkania w innym kraju może spowodować (...)
-
19.11.2004
Czy mogę otworzyć rachunek bankowy za granicą?
Do niedawna polskim obywatelom nie wolno było otwierać rachunków bankowych za granicą. Zakaz taki wiązał się z niebezpieczeństwem wypływu z kraju pieniędzy, co mogło spowodować zapaść (...)
-
19.11.2004
Kto może prowadzić kantor wymiany walut?
Poprzez działalność kantorową w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. Prawo dewizowe rozumie się działalność gospodarczą prowadzoną na podstawie zezwolenia, polegającą na kupnie i sprzedaży (...)
-
19.11.2004
O czym musisz wiedzieć przywożąc lub wywożąc wartości dewizowe z terytorium RP?
Ilość środków pieniężnych i innych wartości materialnych znajdujących się w obrocie danego kraju ma istotne znaczenie dla jego gospodarki. Im więcej wartości pieniężnych w danym kraju, (...)
-
19.11.2004
Jak legalnie wywieźć lub wysłać wartości dewizowe za granicę?
Ustawa z dnia 27 lipca 2002 roku Prawo dewizowe zawiera szereg ograniczeń związanych z wywozem, wysyłaniem i przekazywaniem za granicę wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych. (...)
-
19.11.2004
Jak wysłać pieniądze za granicę? Obowiązki związane z wysyłaniem za granicę wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych
Często zdarza się sytuacja, w której w celu poratowania kondycji finansowej naszych krewnych mieszkających za granicą chcemy wysłać im pieniądze lub inne wartości majątkowe. Jak tego dokonać (...)
-
9.11.2004
Przedmiot zastawu rejestrowego
W przeciwieństwie do zwykłego zastawu, uregulowanego w kodeksie cywilnym, zastaw rejestrowy pozwala zastawcy (dłużnikowi) na zatrzymanie zastawionej rzeczy i czerpanie z niej pożytków. Jest (...)
-
9.11.2004
Przeniesienie i wygaśnięcie zastawu rejestrowego
Zabezpieczenie w postaci zastawu rejestrowego jest konkretnym prawem zastawnika, które może być przedmiotem obrotu. Obrót ten jest jednak ograniczony, gdyż nie jest możliwe przeniesienie prawa zastawu (...)
-
9.11.2004
Środki gwarantowane
Ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym ustanawia system ochrony środków pieniężnych lokowanych w podmiotach objętych systemem gwarantowania. Gwarancją objęte są środki ulokowane na rachunkach (...)
-
9.11.2004
Zasady funkcjonowania obowiązkowego systemu gwarantowania środków pieniężnych
Jednym z zasadniczych celów Bankowego Funduszu Gwarancyjnego jest zapewnienie pewnego minimum bezpieczeństwa środków gromadzonych przez deponentów na rachunkach bankowych w bankach. Odbywa się to (...)