Artykuły dotyczące prawa bankowego - Strona 3
-
9.11.2004
Tworzenie, organizacja, zadania i źródła finansowania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego
Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest osoba prawną, powołana w drodze ustawy, której generalnym zadaniem jest dbałość o bezpieczeństwo środków lokowanych w bankach a także zapobieżanie (...)
-
9.11.2004
Zabezpieczenie roszczeń wynikających z zastawu rejestrowego
Zgodnie z ogólnymi zasadami, wierzyciel może żądać ustanowienia zabezpieczenia dochodzonego przez siebie roszczenia. Podobnie w przypadku zastawu rejestrowego, pomimo zabezpieczenia wierzytelności (...)
-
9.11.2004
Bankowe papiery wartościowe
Obrót pieniądza w sektorze bankowym jest istotę i podstawa funkcjonowania banków. Zastój w tym zakresie oznacza stagnację oraz słabe wyniki finansowe sektora bankowego co wiąże się ze słabą (...)
-
9.11.2004
Elektroniczny instrument płatniczy, instrument pieniądza elektronicznego
Ustawodawca dla uniknięcia wątpliwości w rozumieniu pojęć „elektroniczny instrument płatniczy” oraz „ instrument pieniądza elektronicznego” sam je definiuje. I tak elektroniczny (...)
-
9.11.2004
Rozliczenia bezgotówkowe
Dla precyzyjnego określenia czym są rozliczenia bezgotówkowe, należy w pierwszej kolejności nakreślić definicję rozliczeń pieniężnych. Na czym więc polegają rozliczenia pieniężne – (...)
-
9.11.2004
Umowa o kartę płatniczą
Przez umowę o kartę płatniczą wydawca karty płatniczej zobowiązuje się wobec posiadacza karty płatniczej do rozliczania operacji dokonanych przy użyciu karty płatniczej, a posiadacz zobowiązuje (...)
-
9.11.2004
Umowa o usługi bankowości elektronicznej
Czymże jest bankowość elektroniczna? Bankowość elektroniczna to dostarczanie bankowych usług i produktów w dowolnym miejscu i czasie za pomocą elektronicznych kanałów dystrybucji (...)
-
9.11.2004
Zawarcie i rozwiązanie umowy o elektroniczny instrument płatniczy
Stronami umowy o elektroniczny instrument płatniczy jest wydawca i posiadacz. Ustawa sama precyzuje kto jest, może być posiadaczem w jej rozumieniu. Posiadacz bowiem to osoba fizyczna, osoba prawna (...)
-
9.11.2004
Kontrola i nadzór nad bankami hipotecznymi
Działalność każdego banku obarczona jest pewnym ryzykiem. W przypadku banku hipotecznego, niebezpieczeństwo złych kredytów zostało w pewien sposób zniwelowane poprzez zabezpieczenie (...)
-
9.11.2004
Hipoteczny list zastawny a publiczny list zastawny
Działalność banków hipotecznych reguluje ustawa z 28 sierpnia 1997 r. o listach zastawnych i bankach hipotecznych. Banki hipoteczne to instytucje finansowe, zajmujące się udzielaniem kredytów (...)
-
9.11.2004
Rejestr zabezpieczenia listów zastawnych
Rejestr zabezpieczenia prowadzony jest przez banki hipoteczne. W rejestrze tym wpisywane są wierzytelności banku hipotecznego, na podstawie których emitowane są listy zastawne. Rejestr dokumentuje (...)
-
9.11.2004
Czynności wykonywane przez banki
Ustawa Prawo bankowe określa zasady funkcjonowania banków w Polsce. Banki, jako instytucje finansowe dokonujące obrotu środkami pieniężnymi powierzonymi im m.in. Przez ludność, upoważnione (...)
-
9.11.2004
Kiedy tajemnica bankowa może być uchylona?
Obowiązek banków zachowania w tajemnicy wiadomości uzyskanych o klientach w trakcie dokonywania czynności bankowych może być w pewnych sytuacjach wyłączony. Powinny to być sytuacje nadzwyczajne (...)
-
9.11.2004
Tajemnica bankowa
Dokonując czynności bankowych przekazujemy bankowi informacje dotyczące bezpośrednio naszej osoby, naszego stanu rodzinnego i majątkowego. Banki posiadające takie informacje mogą stanowić bardzo (...)
-
9.11.2004
Udzielenie kredytu przez bank hipoteczny
Przed udzieleniem kredytu bank hipoteczny musi ocenić ryzyko związane z udzieleniem kredytu. Czyni to na podstawie ekspertyzy określającej bankowo-hipoteczną wartość nieruchomości. Bankowo-hipoteczna (...)
-
9.11.2004
Zdolność kredytowa
Konieczność wykazania zdolności kredytowej przez kredytobiorców może być przez niektórych odbierana jako szykana. Należy jednak pamiętać, że bank – tak jak każdy podmiot posiadający (...)
-
9.11.2004
Umowa kredytu
Dostępność kredytu bankowego jest jedną z podstaw dobrze rozwijającej się gospodarki rynkowej. Przedsiębiorcy potrzebują zastrzyku gotówkowego w celu sfinansowania swych przedsięwzięć, z których (...)
-
9.11.2004
Oprocentowanie kredytów bankowych
Na podstawie umowy kredytu instytucja kredytowa – najczęściej bank – oddaje do dyspozycji kredytodawcy określoną ilość środków pieniężnych, z przeznaczeniem na cel określony (...)
-
9.11.2004
Szczególne uprawnienia banków
Bank udzielając kredytów osobom fizycznym oraz podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą musi w odpowiedni sposób zabezpieczyć zwrot oddanych do dyspozycji środków pieniężnych. (...)
-
9.11.2004
Ubezpieczenie kredytu
Każdy kto miał okazję zaciągnąć kredyt w banku spotkał się z koniecznością uzyskania nieskończonej liczby zabezpieczeń. Bank, chroniąc się przed niewypłacalnością kredytobiorców pragną (...)
-
5.11.2004
Oprocentowanie środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych
Rachunek bankowy, a właściwie środki pieniężne na nim zgromadzone, są oczywiście oprocentowane. Oprocentowanie dokonywane jest według stopy stałej lub zmiennej. W jakiej wysokości – to (...)
-
5.11.2004
Podmioty, dla których prowadzone są rachunki bankowe
Rachunek bankowy może być prowadzony dla określonego w ustawie podmiotu. Prowadząc rachunki bankowe, bank ma obowiązek kierować się zasadą, zgodnie z którą może on swobodnie dysponować (...)
-
5.11.2004
Rachunek wspólny
Jednym z typów rachunków bankowych jest rachunek wspólny, różnice w umowie wynikają tutaj ze strony podmiotowej takiej umowy, gdyż jak sama nazwa wskazuje jest to rachunek (...)
-
5.11.2004
Rachunki oszczędnościowe
Jednym z rodzajów rachunków, jakie banki mogą prowadzić z woli ustawodawcy są rachunki oszczędnościowe – wkłady oszczędnościowe. Rachunki oszczędnościowe bank prowadzi dla osób fizycznych, (...)
-
5.11.2004
Rodzaje rachunków bankowych
Ustawa prawo bankowe wskazuje, jakie rodzaje rachunków bankowych mogą być prowadzone przez banki. Pomimo, iż wszystkie typy należą do tej samej „rodziny” rachunków bankowych, różnią (...)
-
5.11.2004
Rozliczenia gotówkowe
Rozliczenia gotówkowe są odmianą rozliczeń pieniężnych, czyli świadomych i zgodnych z przepisami obowiązującego prawa przemieszczanie środków pieniężnych pomiędzy osobami prawnymi (...)
-
5.11.2004
Rodzaje rozliczeń bezgotówkowych
W pierwszej kolejności należy podkreślić, iż czek jest papierem wartościowym. Otrzymuje się go z tego banku, w którym mamy założone konto osobiste czy firmowe. Za jego pomocą osoba wystawiająca (...)
-
5.11.2004
Warunki przeprowadzania rozliczeń pieniężnych
Rozliczeń pieniężnych można dokonywać w pełni swobodnie za pośrednictwem banków, jeżeli spełniony jest jeden podstawowy warunek, mianowicie, jeżeli przynajmniej jedna ze stron takiego (...)