Prawo cywilne: Przelew - Porady prawne

Powiadomienie dłużnika o dokonanej cesji

Dłużnik został powiadomiony o dokonanej cesji przez cesjonariusza, a nie przez cedenta. Jakie konsekwencje rodzi powiadomienie dłużnika o dokonanej cesji przez cesjonariusza. Czy można uznać, że (...)

Przelew wierzytelności

Art. 509 k.c. mówi o cesji wierzytelności. Czy można przenieść na osobę trzecią roszczenie niepieniężne np. roszczenie o wydanie rzeczy ruchomej?

Sprzedaż spornych wierzytelności

Firma A zleciła wykonanie usługi firmie B ( produkcję opakowań). Niestety, firma B wykonała niestarannie powierzone zadanie i firma A otrzymała produkt z wadami. Firma A zgłosiła swoje zastrzeżenia (...)

Wyrażenie zgody na przejęcie długu

Kto powinien wyrazić zgodę na przejęcie długu od dotychczasowego dłużnika?

Cesja prawa i obowiązków wynikających z umowy najmu lokalu

Wraz z bratem jesteśmy wspólnikami spółki cywilnej, także obaj jesteśmy najemcami lokalu od gminy. Mój brat chce przejść na emeryturę w jego miejsce wejdzie moja siostra. Czy można przelać (...)

umowa cesji

Mam zamiar kupić polisę ubezpieczeniową z funduszami inwestycyjnymi (np. Plan Inwestycyjny AXA, Multi PIN 2008 Aegon). Zakup na zasadzie cesji. Inny ubezpieczony chce odsprzedać polisę, towarzystwo (...)

Cesja powiernicza należności alimentacyjnych

Czy firma windykacyjna może przejąć (od samotnej matki) poprzez umowę powierniczego przelewu wierzytelności z tytułu zaległych, bieżących (i przyszłych) alimentów stwierdzonych wyrokiem sądowym, (...)

Cesja wierzytelności a zgoda dłużnika

Dostawca przysłał zawiadomienie o przelewie wierzytelności na podstawie art. 509-518 k.c. na bank w którym prosi o potwierdzenie istnienia scedowanej wierzytelności. W piśmie wzywa do przelewania (...)

Cesja roszczenia odszkodowawczego

Czy jest możliwa cesja roszczenia odszkodowawczego (np. z racji niewykonania umowy bądź naruszenia jej postanowień) i czy sądem właściwym miejscowo może być wówczas ten właściwy dla siedziby (...)

Odpowiedzialność cedenta za wypłacalność dłużnika

Jednym z dokumentów przedłożonym do podpisu kredytobiorcy przez bank przy udzielaniu kredytu hipotecznego na zakup mieszkania na rynku pierwotnym jest Umowa przelewu wierzytelności na zabezpieczenie. (...)

Darowizna przedsiębiorstwa a najem lokalu

Z przyczyn zdrowotnych wystąpi konieczność darowizny całej firmy na rzecz pełnoletniego dziecka. W ramach dotychczasowej działalności jest zawarta umowa najmu części lokalu. Czy istnieje obowiązek (...)

Cesja umowy na telefony komórkowe

Posiadam umowę z operatorem w ramach której mam kilka telefonów na firmę. Zamykam swoją działalność a żona otwiera na siebie nową działalność gospodarczą. Chciałbym przepisać umowę na (...)

Cesja wierzytelności a prawa małżonka dłużnika

Mój mąż był jednym ze wspólników spółki cywilnej. Ja jako małżonka nic nie wiedziałam o poczynaniach spółki, żadnych jej umowach i ich realizacji. Spółka miała swoją siedzibę daleko (...)

Kolejna cesja wierzytelności

Chciałbym dokonać cesji należności przypadającej mi w ramach dokonanej na mnie wcześniejszej cesji (tej samej należności). Czy coś stoi na przeszkodzie, aby cesja została ponownie scedowana? (...)

Przejęcie długu - kredytu hipotecznego

Mój mąż jest kilkuletnim hazardzistą. Dwa lata temu kupiliśmy mieszkanie za kredyt hipoteczny. Wzięliśmy go na 30 lat. W chwili obecnej jedynym żywicielem rodziny jest mąż. Ja mam zasądzone (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika