Prawo podatkowe: Podatek dochodowy od osób fizycznych - Porady prawne (strona: 19)
Formularz rozliczenia renty z Francji
Moja mama pobiera rentę w Polsce, na którą otrzymuje rozliczenie roczne w postaci PIT 40. Dodatkowo Mama pobiera rentę z Francji. Renta ta obsługiwana jest przez bank PKO BP, który co miesiąc pobiera (...)
Diety z tytułu podróży służbowej w firmie transportowej
Firma transportowa (prowadząca KPiR + VAT) zatrudnia kierowców na umowę o pracę na czas nieokreślony z miejscem pracy - adres stały firmy. Czy w świetle Kodeksu cywilnego i u.p.d.f. pracownikowi (...)
Wspólne rozliczenie małżonków posiadających różne miejsca zamieszkania
Czy małżonkowie, którzy mają różne miejsca zameldowania i w związku z tym różne urzędy skarbowe moga rozliczać się wspólnie? Małżeństowo trwa półtora roku, małżonkowie mieszkają wspólnie, (...)
Aktualizacja wyceny środków trwałych
Czy nadal obowiązuje zasada, że przeszacowanie - aktualizację wyceny środków trwałych i dotychczasowego umorzenia przeprowadza się wtedy, gdy wskaźnik wzrostu cen nakładów inwestycyjnych w okresie (...)
Koszty w deklaracji PIT-53 w razie braku pisemnej umowy
Mam zawartą umowę z firmą niemającą przedstawicielstwa w Polsce, więc nie może być mowy o odprowadzaniu przez nią podatku do Urzędu Skarbowego. Podatek odprowadzam sama na PIT 53, mając prawo (...)
Zwrot zagranicznego VAT a podatek dochodowy
Czy otrzymanie przez polskiego przedsiębiorcę (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą), od niemieckiego urzędu podatkowego, zwrotu niemieckiego podatku VAT zapłaconego w towarach i (...)
Dywidendy a informacja PIT-8C
Czy spółka z o.o., gdy dokonała wypłaty dywidendy osobom fizycznym jest obowiązana przygotować PIT-8C z tego tytułu?
Błędne dane adresowe na PIT-11
Proszę o informacje jak powinnam się zachować w sytuacji, w której były pracodawca przesłał PIT-11 z nieprawidłowymi danymi dotyczącymi nazwy i adresu urzędu skarbowego oraz aktualnym moim miejscem (...)
Właściwość urzędu skarbowego przy wspólnym zeznaniu małżonków
Mamy z żoną różne miejsca zamieszkania. Rozliczamy się razem z podatku dochodowego od osób fizycznych (rozliczenie roczne) w "jej" urzędzie skarbowym. Czy i na jakiej podstawie muszę informować (...)
Dowód wewnętrzny zamiast faktury
Zamawiam u klienta płyty CD do dalszej odsprzedaży. Czasami kilka razy w tygodniu. Fakturę otrzymuję później i tylko jedną zbiorczą na tydzień (zsumowane są zakupy z całego tygodnia, a data (...)
Zasady księgowania surowców w koszta firmy
Firma kupuje surowiec do wykorzystania w czasie procesu produkcji w systemie dwumiesięcznych dostaw. W jakiej sytuacji możliwe jest zaksięgowanie zakupionego surowca w całości w koszty, a nie proporcjonalnie (...)
Opodatkowanie sprzedaży akcji pracowniczych
Czy należy zapłacić podatek dochodowy od sprzedanych akcji pracowniczych nabytych nieodpłatnie przed 2004 r.? Otrzymałem nieodpłatnie akcje od zakładu pracy TP SA przed 2004 rokiem, akcje te przekazałem (...)
Definicja indywidualnego zdarzenia losowego
Jaki zakres zdarzeń uwzględnia pojęcie "indywidualne zdarzenie losowe" użyte w art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od osób fizycznych?
Odliczenie Vat-u za naprawę samochodu
Otrzymałem fakturę VAT za naprawę powypadkową samochodu. Ponieważ samochód jest na firmę, z PZU otrzymałem zwrot netto kwoty faktury. Pytanie moje brzmi: czy VAT od tej faktury odliczyć na normalnych (...)
Rozliczanie rachunków telefonicznych a koszt firmy
Prowadzę działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu. Jak mam rozliczać fakturę za telefon wystawioną na firmę? Czy mogę ją całą wrzucić w koszty?
Korzystanie z prywatnego sprzętu w firmie
Korzystam z bezpłatnego programu do wystawiania faktur na komputerze. Czy komputer musi być na stanie firmy czy mogę korzystać ze swojego prywatnego sprzętu?
Opodatkowanie zapomogi z ZFŚS
Pracownik otrzymał z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych zapomogę z tytułu śmierci ojca. Czy powinna ona być opodatkowana i oskładkowana?
Rozwiązanie spółki cywilnej a kwestie podatkowe
Spółka cywilna składa się z 2 współwłaścicieli. Jeden z nich rezygnuje z działalności w tej spółce. Drugi chciałby prowadzić dalej działalność. Jak ma się odbyć rezygnacja ze współpracy (...)
Faktura zaliczkowa a dokumentacja ulgi remontowej
Klient zakupił u nas towar - materiały budowlane, które ma zamiar odliczyć w ramach ulgi remontowej na fakturę zaliczkową. Dał zaliczkę, otrzymał fakturę zaliczkową VAT, na której wymienione (...)
Wyposażenie lokalu jako koszt uzyskania przychodu
Prowadzę działalność gospodarczą opartą przede wszystkim na wynajmowaniu budynku dla innej firmy. Czy mogę zakupić wyposażenie kuchni (tzn.: piekarnik, zmywarkę, płytę ceramiczną) i zakup (...)
Zakup sprzętu do wypożyczenia a kwestie podatkowe
Czy będąc na ryczałcie ewidencjonowanym - kupując samochód jako towar, a następnie odsprzedając płaci się 3% od przychodu i nie traci się możliwości tej formy opodatkowania do osiągnięcia (...)
Zakup komputera jako pomocy naukowej a podatek
Zamierzam w bieżącym roku zakupić komputer. Aktualnie studiuję i czy mogę odliczyć od podatku zakup komputera jako pomocy naukowej?
Suma inwentaryzacji a koszt działalności
Prowadzę działalność gospodarczą w przedmiocie usług budowlano-montażowych. W roku 2003 r. rozliczałem się z urzędem skarbowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Na dzień 31 (...)
Rozliczenie dotacji z Urzędu Pracy w PIT
Od niedawna prowadzę własną firmę i mam kilka pytań. Forma prawna: jednoosobowa działalność gospodarcza osoby fizycznej. Jestem płatnikiem VAT. 1. W jaki sposób i czy w ogóle należy uwzględnić (...)
Dojazd do pracy jako koszt uzyskania przychodu
Czy wydatki na dojazdy do pracy (np. taksówki) oraz jedzenie dla pracowników (np. obiady z restauracji) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? Jeśli tak, to czy wystarczy paragon dla udokumentowania?
Wyprowadzenie nieruchomości ze spółki a podatek
Dwóch wspólników spółki cywilnej zakupiło nieruchomość do działalności spółki, zakup nastąpił przy współudziale żon jako współwłaścicieli majątkowych. Obecnie chcielibyśmy wyprowadzić (...)
Opodatkowanie najmu za złotówkę!
Wspólnik spółki cywilnej jednocześnie właściciel lokalu użytkowego, zawiera umowę najmu lokalu za "symboliczną złotówkę" z pozostałymi wspólnikami czyli spółką. Czy w takiej sytuacji spółka (...)
Remont instalacji gazowej
W ramach ulgi remontowej (mieszkania) poniosłam wydatki na remont mieszkania, wpłaciłam określone kwoty na wyodrębniony fundusz remontowy i wymieniłam kuchenkę gazową. Z urzędu skarbowego otrzymałam (...)
Opodatkowanie umowy najmu lokalu
Jakim podatkiem jest objęta umowa najmu lokalu pomiędzy osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczą (wynajmującym), a osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą niebędącą (...)
Podatek od otrzymanych bonów towarowych
Osoby zatrudnione na umowę zlecenie otrzymały bony towarowe z okazji świąt. Czy należy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy i składkę na ubezpieczenie społeczne (umowa zlecenie, a nie umowa o (...)
Definicja zarachowania kosztów
W art. 22 ust. 5 updof użyto sformułowania, koszty uzyskania, które zostały zarachowane. Jak należy, w odniesieniu do powyższego przepisu, definiować pojęcie, zarachowanie kosztów? Czy np. czynność (...)
Opodatkowanie bezpłatnego użyczenia lokalu s.c.
Jakie "konsekwencje" finansowe-podatkowe wiążą się z zastosowania umowy bezpłatnego użyczenia lokalu spółce cywilnej przez jednego z czterech wspólników, będącego właścicielem spółdzielczego (...)
Definicja bezpłatnego użyczenia i użytkowania
Czy pojęcie "bezpłatne użytkowanie lokalu" jest tożsame z pojęciem " bezpłatne użyczenie"? Czy w umowie spółki cywilnej można określić wkład lokalu użytkowego, jako korzystanie z lokalu w (...)
Opodatkowanie sprzedaży majątku spółki cywilnej
Po śmierci wspólnika spółki cywilnej (dwóch wspólników), spółka ulega rozwiązaniu. Jak przedstawia się sytuacja prawna spadkobierców tzn. czy i jaka część majątku spółki wchodzi do masy (...)
Przejęcie zamortyzowanego środka trwałego
Czy właściciel firmy może zamortyzowany środek trwały przejąć do swojego osobistego użytku? Na jakiej zasadzie właściciel firmy (inaczej mówiąc jak ma to zrobić?) może zamortyzowany środek (...)
Definicja powiązań kapitałowo-majątkowych
Proszę wyjaśnić skąd wzięło się określenie powiązań kapitałowych i powiązań kapitałowo-majątkowych (odnośnie odpowiedzi na wcześniejsze pytanie)? Jaka jest dokładna definicja tych powiązań, (...)
Definicja powiązań kapitałowych
Osoba fizyczna jest wspólnikiem spółki jawnej A (80% udziałów), a jednocześnie posiada przeważające udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością B (ponad 70 %) udziałów. Dodatkowo (...)
Nabycie przez wspólnika samochodu leasingowanego
W 1999 r. firma a konkretnie spółka cywilna wzięła samochód w leasing operacyjny. W trakcie trwania umowy firma odliczała całość czynszu z faktury w koszty oraz VAT. Po zakończeniu umowy leasingowej (...)
Wykorzystanie środków z ZFŚS
Czy istnieje taka możliwość: pracownicy firmy kupują sobie sami to co by chcieli otrzymać na Święta na fakturę wystawioną na firmę, a firma pokrywa te faktury z Zakładowego Funduszu Świadczeń (...)
Wypłata gotówki pracownikom z ZFŚS a podatek
Czy zamiast kupowania bonów pracownikom można im wypłacić gotówkę z okazji świąt z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych?
Masz inne pytanie do prawnika?