Prawo podatkowe: Podatek dochodowy od osób prawnych - Artykuły (strona: 2)

Uproszczone wybory przedsiębiorców w zakresie rozliczeń z PIT i CIT

10.10.2019

1 stycznia 2019 r. zmieniły się przepisy dotyczące: wyboru sposobu ustalania daty powstania przychodu w przypadku zaliczek rejestrowanych na kasie rejestrującej, wyboru sposobu ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości, wyboru sposobu wpłacania (...)

Uprzednie porozumienia cenowe (APA) w praktyce

6.9.2019

Szef KAS wyjaśnił m.in. kwestie związane z wszczęciem procedury APA oraz wymogami formalnymi wniosków o APA. Przed złożeniem wniosku o APA warto poznać odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania związane z procedurą zawierania uprzednich porozumień cenowych. Poruszone (...)

Skorzystaj z nowego Wykazu podatników VAT

3.9.2019

Od 1 września 2019 r. dostępny jest jeden, bezpłatny i elektroniczny Wykaz podatników VAT – to połączony wykaz podmiotów zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. Do 31 grudnia 2019 r. korzystanie z wykazu jest fakultatywne (...)

Walka z zatorami płatniczymi

28.8.2019

Ograniczenie zatorów płatniczych, czyli opóźnień w płaceniu kontrahentom – to główny cel ustawy przeciwdziałającej zatorom płatniczym. Nowe prawo zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku.

Świadczenia na rzecz pracowników jako koszty

16.5.2019

Świadczenia na rzecz pracowników co do zasady są kosztem uzyskania przychodów. Nie stanowią kosztów wyłącznie te świadczenia na rzecz pracowników, które nie zostały poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła (...)

Darowizny na kształcenie zawodowe

12.3.2019

Od 1 stycznia 2019 r. możliwe jest odliczenie darowizn na kształcenie zawodowe w ramach ulgi z tytułu darowizn zarówno w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), jak i w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Odliczenie od dochodu darowizn w CIT

25.1.2019

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych pozwala odliczyć od dochodu do opodatkowania określone darowizny na cele pożytku publicznego i kultu religijnego oraz darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze kościołów.

Podatek u źródła (WHT)

21.1.2019

Pojęciem „podatek u źródła” określa się zryczałtowane podatki dochodowe (od osób fizycznych i prawnych), pobierane przez płatników, którzy mają miejsce zamieszkania, siedzibę lub tzw. zagraniczny zakład w państwie, gdzie powstaje dochód. Czym (...)

Wybór zryczałtowanej formy opodatkowania odsetek i dyskonta od obligacji

19.1.2019

Od 1 stycznia 2019 r. istnieje możliwość opodatkowania 3% zryczałtowanym podatkiem dochodowym wypłacanych nierezydentom odsetek lub dyskonta od niektórych obligacji wyemitowanych przed 1 stycznia 2019 r. Emitenci, którzy chcą skorzystać z tego rozwiązania, zawiadamiają o jego (...)

Informowanie o schematach podatkowych

31.12.2018

Przepisy o MDR wejdą w życie w dniu 1 stycznia 2019 r. Celem przepisów MDR jest dostarczenie administracji skarbowej informacji, która będzie wykorzystywana przez organy podatkowe do poprawy jakości systemu podatkowego. Dostarczane informacje umożliwią również szybką (...)

IP box - czyli nowa preferencja podatkowa dla innowacyjnych

30.11.2018

IP box to rozwiązanie, które ma służyć zwiększeniu atrakcyjności prowadzenia w Polsce działalności badawczo-rozwojowej. To także sposób na zachęcanie przedsiębiorców do odważniejszego szukania potencjału biznesowego w prawach własności intelektualnej. 

Tzw. ułatwienia w podatkach dochodowych na 2019 r.

23.11.2018

Ustawa z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw została już opublikowana. Sprawdź, co m.in. przewiduje.

Kto musi składać e-Sprawozdania Finansowe?

19.11.2018

Od 1 października 2018 r. każda jednostka prowadząca księgi rachunkowe zobowiązana jest do sporządzania sprawozdania finansowego w postaci elektronicznej i opatrzenia go kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym (dotychczas nazywanym podpisem potwierdzonym profilem zaufanym (...)

Amortyzacja w podatku dochodowym od osób prawnych

28.7.2018

Wydatki na środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, co do zasady, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Wydatki te mogą być uwzględniane przez podatnika w kosztach podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne.

Rok podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych

27.7.2018

Wybór roku jest ważny z punktu widzenia obowiązków podatnika określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Zasadą jest, że rok podatkowy jest taki sam jak rok kalendarzowy. Jakie są wyjątki?

Straty do odliczenia od dochodu w CIT

17.5.2018

O wysokość straty poniesionej w roku podatkowym podatnik może obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących 5-ciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Nie stać Cię na zapłatę podatku? Oto co możesz zrobić.

30.4.2018

Podatnicy często stają przed problemem braku środków na opłacenie np. podatku dochodowego od osób fizycznych. Ustawodawca nie pozostawia w takim przypadku podatnika samego sobie, przewidując pewne instytucje, które okazać się mogą wyjściem z tej trudnej sytuacji. Są (...)

Nabycie niektórych rodzajów usług i praw a koszty

28.4.2018

Ustawa o CIT zawiera regulacje ograniczające wysokość możliwych do zaliczenia w roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotów powiązanych, wynikających np. z usług doradczych, badania rynku, (...)

Delagacja - Czym są podróże służbowe i jazdy lokalne?

25.3.2018

W niniejszym artykule skupimy się na wyjaśnieniu pewnych podstawowych pojęć dotyczących wykorzystywania samochodów na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Chodzi tu o \"podróże służbowe\" oraz \"jazdy lokalne\". Określenia te będą bowiem używane również (...)

Co nowego w podatku dochodowym od osób prawnych?

5.1.2018

Z dniem 1 stycznia 2018 r. weszło w życie wiele zmian do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Wrowadzono np. zmiany przepisów regulujących funkcjonowanie podatkowych grup kapitałowych oraz zmianę zasad opodatkowania przy podziale spółek przez (...)

PIT 11 – krótki przewodnik po corocznym obowiązku pracodawcy

20.9.2017

PIT-11 jest dla wielu podatników podstawowym dokumentem do wypełniania indywidualnych deklaracji podatkowych takich jak PIT-36 czy PIT-37. Z niego pobierają wszelkie informacje, w tym wyliczenia finansowe oraz dane o składkach ZUS itp. Pracownicy często zapominają, że PIT-11, tak samo jak (...)

Leasing a podatek dochodowy od osób prawnych

25.8.2017

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych za umowę leasingu uważa się nie tylko umowę tego rodzaju określoną w Kodeksie cywilnym, ale również każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron („finansujący”), oddaje do odpłatnego używania (...)

Jednorazowe odpisy amortyzacyjne od nabytych środków trwałych

17.8.2017

Przedsiębiorcy mogą już dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej nabytych fabrycznie maszyn i urządzeń. Wysokość odpisów nie może przekroczyć w roku podatkowym 100 tys. zł, a wartość inwestycji w środek trwały powinna wynosić co najmniej (...)

Podatek dochodowy od osób prawnych

13.4.2017

Opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych reguluje ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zasady amortyzacji budynków

9.1.2017

Co do zasady zakupu nieruchomości nie można od razu wpisać w koszty uzyskania przychodów. Tego rodzaju koszty rozlicza się poprzez odpisy amortyzacyjne. Na czym polegają zasady amortyzacji budynków? Jakie metody amortyzacji obowiązują? Jaką stawkę przyjąć?

Zmniejszenie udziału w spółce - podatek dochodowy

11.10.2016

Częściowy zwrot wkładu w spółce osobowej neutralny podatkowo W dniu 24 sierpnia 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wydał wyrok (sygn. akt I SA/Kr 813/16), w którym stwierdził, że częściowy zwrot wkładu wspólnika do spółki osobowej nie (...)

Niezapłacona należność jako koszt uzyskania przychodu

7.6.2016

Zgodnie z art. 16 ust.1  pkt 25 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa CIT) nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem wierzytelności, które uprzednio na podstawie art. 12 ust. 3 zostały zarachowane (...)

Podatek od reklamy na blogu

25.2.2015

Współpraca z blogerami jest jedną z popularnych form reklamy internetowej. Zwykle jest to współpraca barterowa, bezgotówkowa. Od przychodów z reklamy umieszczonej na blogu odprowadza się podatek. 

Karta podatkowa 2015

11.2.2015

Jak zmieniają się stawki karty podatkowej i ile wyniosą w 2015 roku? Jak wybrać tą metodę opodatkowania zamiast ogólnych zasad opodatkowania na podstawie skali podatkowej?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika