Prawo podatkowe: Podatek dochodowy od osób prawnych - Artykuły (strona: 3)

Nadchodzą zmiany w ordynacji podatkowej

27.8.2014

Opublikowany niedawno projekt Ministerstwa Finansów dotyczący zmian w ordynacji podatkowej budzi zastrzeżenia ekspertów. Chodzi m. in. o tzw. klauzulę obejścia prawa podatkowego, której wprowadzenie może skutkować zbieżnościami w ocenie interpretacji tego prawa.

Przychody osób prawnych nie podlegające opodatkowaniu

13.2.2014

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych zawiera szczegółowy katalog uzyskanych świadczeń (pieniężnych i niepieniężnych), których nie uważa się za przychód. W związku z tym, świadczenia te uzyskane przez podatnika nie będą opodatkowane. Zakres tego wyliczenia (...)

Metody amortyzacji

7.5.2013

Można wyróżnić dwie podstawowe metody amortyzacji: liniową (od stałej wartości początkowej) oraz degresywną. Został one omówione w niniejszym artykule. Przedstawiono w nim również szczególne przypadki dokonywania odpisów amortyzacyjnych: w razie, gdy prowadzimy (...)

Czy wiesz co to są ceny transferowe?

18.2.2013

Pojęcie cen transferowych nie posiada precyzyjnej definicji, nie jest też jednoznaczne. Dla niniejszego opracowania przyjmujemy, iż ceny transferowe są to ceny stosowane w transakcjach między podmiotami powiązanymi, które odbiegają od tych, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty.

Leasing operacyjny i jego rozliczenie w podatku dochodowym

9.10.2012

W praktyce umowa leasingu operacyjnego cieszy się większą popularnością niż leasing finansowy. Wynika to z dość przejrzystych procedur wzajemnych rozliczeń. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, iż w leasingu operacyjnym opłaty leasingowe stanowią z jednej strony przychód finansującego, (...)

Opodatkowanie stron umowy leasingu

3.10.2012

Nieniejsza porada przedstawia sposoby ustalania przychodu i podatku w przypadku zawarcia umowy leasingu pomiędzy przedsiębiorcą a firmą leasingową.

Leasing finansowy i jego rozliczenie w podatku dochodowym

29.8.2012

Umowa leasingu finansowego (kapitałowego), zgodnie z przepisami podatkowymi, powinna łącznie spełniać następujące warunki: umowa leasingu musi zostać zawarta na czas oznaczony, suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek VAT, musi odpowiadać co najmniej wartości (...)

Dywidenda rzeczowa - praktyczne aspekty podatkowe

17.7.2012

Jednym z podstawowych uprawnień akcjonariusza spółki akcyjnej lub komandytowo-akcyjnej czy wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest prawo do zysku. Prawo to realizowane jest poprzez wypłatę dywidendy. Dywidendą jest ta część zysku wykazanego za dany rok (...)

Mały podatnik w podatku dochodowym

10.7.2012

Od 1.01.2007 r. definicja małego podatnika obowiązuje również w podatku dochodowym (zarówno w przypadku osób fizycznych, jak również osób prawnych). Mały podatnik ma prawo do kwartalnych wpłat zaliczek na podatek, jak również do tzw. szybkiej amortyzacji. (...)

Czy opłaca się zakładać podatkową grupę kapitałową?

1.6.2012

Podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych może być także podatkowa grupa kapitałowa. Pojęcie to oznacza grupę co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną, które pozostają ze sobą w związkach kapitałowych. Podatkowa grupa kapitałowa może być tworzona (...)

CIT - Podatek dochodowy od osób prawnych

19.5.2012

Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych obowiązania są bez wezwania składać deklarację o wysokości dochodu (lub straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek właściwego urzędu skarbowego zaliczki miesięczne.

Pojęcie zagranicznego zakładu w Umowie Modelowej OECD

17.5.2012

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawierane są zazwyczaj według Modelowej Konwencji OECD. Pod pojęciem zagranicznego zakładu w świetle Umowy Modelowej OECD rozumie się stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność gospodarcza (...)

Które podmioty muszą sporządzać dokumentację cen transferowych?

17.5.2012

Problematyka cen transferowych jest obecnie cieszącą się największym zainteresowaniem kwestią w prawie podatkowym. Do takiej sytuacji przyczyniło się między innymi wzmożone zainteresowanie cenami transferowymi ze strony organów podatkowych. Zagadnienie cen transferowych jest bardzo ważne dla (...)

Jak złożyć zeznanie podatkowe?

13.4.2012

Wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin składanie zeznań podatkowych za rok 2011. W związku z tym, warto przyjrzeć się, w jaki sposób należy złożyć to zeznanie, tak, aby zaoszczędzić możliwe duża czasów, a także nerwów i jednocześnie zachować przewidziany w prawie termin.

Nieważność czynności prawnych a podatek dochodowy

10.4.2012

Znaczenie oraz zakres zastosowania przepisów prawa podatkowego to kwestie szczególnie ważne dla każdego podatnika działającego w obrocie prawnym na każdej jego płaszczyźnie. Interpretacja przepisów wiąże się bowiem bezpośrednio z wyznaczeniem granic opodatkowania, czyli określeniem co (...)

Odliczenie podatku potrąconego przy wypłacie dywidendy

24.3.2012

Nowe zwolnienie polega na tym, że spółka wypłacająca dywidendę nie będzie już potrącać podatku przy wypłacie, jeśli spółka, której dywidenda się należy, spełni określone w przepisach warunki. Nowe zwolnienie ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) (...)

Odliczenie podatku zapłaconego za granicą

19.3.2012

Zgodnie z nowym brzmieniem przepisów, jeżeli podatnicy podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu osiągają również dochody (przychody) poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dochody te podlegają w obcym państwie opodatkowaniu, a umowa międzynarodowa nie zwalnia tych dochodów (...)

Połączenie lub podział spółek a koszty udziałowca

25.2.2012

Zgodnie z ogólną regułą, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób (...)

Czy można uniknąć płacenia wysokich podatków?

15.2.2012

\'Ucieczka od podatku\' jest doktrynalnym określeniem na dążenie podatników do zmniejszenia swoich obciążeń podatkowych. Działania podatników w tym zakresie można ująć w czterech formach: oszczędności podatkowej, planowania podatkowego, unikania opodatkowania oraz uchylania (...)

Likwidacja środka trwałego, a koszty uzyskania przychodu

13.1.2012

W myśl art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej PIT) oraz art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej CIT) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła (...)

Ustawowe warunki tworzenia i funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej

8.12.2011

Podatkowa grupę kapitałową musi stanowić grupa co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną, które pozostają w związkach kapitałowych. Wedle art. 1a ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych( dalej zwany CIT) grupy te mogą być podatnikami, pod warunkiem, (...)

Warunki zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów strat w majątku firmy

22.11.2011

Przy prowadzeniu działalności gospodarczej często dochodzi do strat w majątku firmy z powodu np. kradzieży, czy też pożaru. W niniejszym opracowaniu wyjaśnimy kilka wątpliwości, jakie w takim przypadku nasuwają się na gruncie ustaw podatkowych. Podatnicy powinni bowiem pamiętać o tym, że (...)

Korzystanie z bezpłatnych programów komputerowych a podatek dochodowy

18.11.2011

W prowadzonej działalności gospodarczej w wielu sytuacjach podatnicy korzystają na potrzeby tej działalności z ogólnie dostępnych i nieodpłatnych programów komputerowych, które są udostępniane np. poprzez Internet wszystkim użytkownikom. Chociaż większość oprogramowania (...)

Transakcje z podmiotami powiązanymi

17.11.2011

W celu ograniczenia możliwości „przerzucania dochodów” pomiędzy podatnikami w celu zmniejszenia podatków, ustawodawca wprowadził przepisy nakładające na podmioty powiązane szczególne obowiązki związane z dokonywanymi pomiędzy nimi transakcjami.

Jakie skutki podatkowe wywołują transakcje powiązane?

17.11.2011

W ostatnim czasie władze skarbowe wykazują olbrzymie zainteresowanie cenami transferowymi. Nierynkowe ceny mogą wpływać na zaniżenie podstawy opodatkowania, tzn. obniżenie poziomu dochodów budżetowych. Organy skarbowe wymagają, aby ceny każdorazowo były ustalane na poziomie rynkowym, czyli (...)

Amortyzacja wkładów niepieniężnych - stan prawny na 01.01.2007

17.11.2011

Od 1.01.2007 r. dodano zapis, zgodnie z którym, w razie otrzymania środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych w związku z likwidacją osoby prawnej, wartość początkową stanowi ustalona przez podatnika wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika