Postępowanie przed sądem: Pozostałe - Porady prawne (strona: 13)

Prawomocność wyroku sądowego

Sąd w wyroku rozwodowym nie wpisał ustalonej przez strony w czasie rozprawy kwestii mojego widzenia się z dzieckiem w czasie wakacji letnich. Na wniosek stron sąd zarządził uzupełnienie wyroku o (...)

Działanie przez pełnomocnika

Czy jeśli chciałabym wnieść pozew o ustalenie ojcostwa i alimenty, to na rozprawie mógłby mnie reprezentować adwokat czy też musiałbym się stawić osobiście?

Wniosek o zabezpieczenie majątku na czas rozwodu

Mąż złożył w sądzie pozew o rozwód z orzeczeniem o mojej winie. Zachowanie męża w ciągu ostatnich miesięcy budzi wątpliwości co do stanu jego zdrowia psychicznego. Czy - jako pozwanej - przysługuje (...)

Jeden pełnomocnik dla obydwu stron

Żona postanowiła o rozwodzie. W chwili obecnej upływa ponad pół roku od chwili, gdy wyprowadziła się z domu. Zgadzam się z ideą rozwodu. W powyższej sytuacji postanowiliśmy pójść razem do (...)

Legitymacja procesowa ojca o ustalenie ojcostwa

Jak w świetle orzeczenia TK z dnia 28 kwietnia 2003 zmieniły się przepisy dotyczące dochodzenia ojcostwa przez ojca? Ojciec ma teraz legitymację procesową i może złożyć pozew o ustalenie jego (...)

Cofnięcie wniosku o uzasadnienie

Złożyłem wniosek o uzasadnienie pisemne wyroku rozwodowego, aby zostawić sobie ścieżkę do ewentualnej apelacji. Czy można wycofać wniosek o uzasadnienie aby wyrok uprawomocnił się w terminie (...)

Osoba zaufania i pełnomocnictwo w sprawie o rozwód

Jakie uprawnienia na sprawie rozwodowej posiada osoba zaufania? Czy ktoś z rodziny może pełnić rolę pełnomocnika i jakie są jego uprawnienia? Czy pytany przez sąd udziela odpowiedzi tylko pełnomocnik, (...)

Zmiana siedziby w toku procesu

Prowadzę działalność gospodarczą i mam z firmą proces w sądzie okręgowym o ważność umowy dzierżawy. W związku zmianą miejsca zamieszkania i siedziby firmy przeprowadzam się do innego województwa. (...)

Nie wyrażenie zgody na rozwód

Od 2 lat jestem z żoną w separacji, zarazem w związku z inną kobietą (od kwietnia 2003 r. mieszkamy razem). W lutym 2003 r. złożyłem pozew o rozwód bez orzekania o winie i zmniejszenie zasądzonych (...)

Kasacja od orzeczenia sądu II instancji

Zapadł wyrok w sądzie apelacyjnym pracy i ubezpieczeń społecznych w sprawie przeciwko ZUS o odmowę przedłużenia zasiłku chorobowego. Wyrok jest dla mnie niekorzystny. Czy istnieje możliwość (...)

Wniosek o wyłączenie sędziego

Na rozprawie sądowej w procesie dotyczącym alimentów (prawo rodzinne-sąd rodzinny) zgłosiłam do protokołu wniosek o wyłączenie sędziego z rozprawy sądowej, zgłosiłam do protokołu również, (...)

Adwokat w postępowaniu rozwodowym

Żona koniecznie chce rozwodu bez orzekania o winie, ja mimo oporu nie widzę możliwości innego wyjścia - czy muszę w tej sprawie być reprezentowany przez adwokata? Jakie pismo powinienem złożyć, (...)

Ograniczona zdolność do czynności procesowych

Czy Sąd Grodzki w sprawie cywilnej może przyjąć pozew o należności przeciwko nieletniemu i przeprowadzić przewód sądowy bez powiadamiania rodziców? Chodzi tu o należność za przymusowe zatrzymanie (...)

Usunięcie rzeczy z mieszkania w drodze eksmisji

Mam prawomocne postanowienie sądu o nakazie opróżnienia mieszkania z rzeczy przez poprzedniego właściciela mieszkania. Dodam, że mieszkanie nabyłam drogą  licytacji w sądzie rejonowym (prawomocne (...)

Brak wyznaczenia adwokata z urzędu

Jest wyznaczony termin sprawy na dzień 1.10.2003 r. W dniu 8.09.2003 r. złożony wniosek o wyznaczenie adwokata z urzędu. Sąd przysłał w dniu 25.09 o przedstawienie sytuacji majątkowej. Jak wygląda (...)

Zdrada a możliwość bycia świadkiem podczas rozwodu

W wyniku braku pożycia małżeńskiego i braku jakichkolwiek więzi między mężem a żoną doszło do zdrady ze strony żony. W sytuacji, gdy mąż złoży pozew o rozwód podając za motyw zdradę (...)

Opieka nad dzieckiem a sprawa o rozwód

Czy matka może wyjechać z dzieckiem w czasie postępowania w sprawie rozwodu bez zgody ojca? Chodzi o wyjazd na terenie Polski związany z miejscem pracy.

Termin na uzasadnienie wyroku

Jaki ustawowy termin ma Sąd na uzasadnienie wyroku od dnia złożenia wniosku?

Osiągnięcie pełnoletności przez powoda

Pozew o alimenty został złożony przez ustawowego pełnomocnika w imieniu uprawnionego dziecka. Przed pierwszą rozprawą uprawniony najprawdopodobniej ukończy 18 lat. Czy jest to wystarczającą przesłanką (...)

Konsekwencje fałszywych zeznań

Jakie są konsekwencje składania fałszywych, nieprawdziwych zeznań, świadomie i z wyrachowaniem, w sprawie rozwodowej składanych w trakcie słuchania strony w trybie art. 304 k.p.c.? Jakie kryteria (...)

Brak zapłaty za wykonane dzieło

Na podstawie umowy o dzieło wykonałem pracę zgodnie z oczekiwaniami klienta. Dzieło zostało odebrane a płatność została rozłożona na 12 rat. Po zapłaceniu 3 rat zleceniodawca nie płaci kolejnych (...)

Kwestionowanie opinii sporządzonej przez biegłego

W jakiej formie i na jakiej podstawie prawnej można zgłosić sądowi swoje uwagi do opinii bieglego w procesie cywilnym?

Uzupełnienie braku formalnego pisma procesowego

Do napisanego przeze mnie pozwu w postępowaniu nakazowym do sądu nie dołączyłam odpisu z KRS pozwanego i wpisu do ewidencji działalności gospodarczej powoda, gdyż termin oczekiwania na odpisy wynosi (...)

Oświadczenie przed sądem o odrzuceniu spadku

Sąd w swoim postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku wymienia spadkodawcę oraz wszystkich spadkobierców, którym spadek przypadł, jak również wysokość ich udziałów. Jeżeli w danym przypadku (...)

Zajęcie komornicze a ograniczenia egzekucji

Czy w świetle przepisów prawa komornik może zająć (fizycznie) kasę fiskalną, która przecież jest narzędziem koniecznym do wykonywania zawodu, a więc zgodnie z informacjami zamieszczonymi na (...)

Postępowanie nakazowe a upominawcze

Co jest bardziej skuteczne - pozew upominawczy czy nakazowy? Czym one się generalnie różnią w kwestii odzyskania należności z tytułu nieuregulowanej do dnia dzisiejszego faktury z tytułu sprzedaży (...)

Apelacja od wyroku rozwodowego

Czy apelacja od wyroku rozwodowego w Sądzie Apelacyjnym ma formę rozprawy, czyli tylko odbywa się na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego bez udziału stron, Sąd pracuje tylko na samych dokumentach.

Definicja istoty sprawy

Kiedy ma zastosowanie art. 386.par. 4. odnoszący się do ...istoty sprawy... w jakim przypadku? Zaznaczam, że do Sądu drugiej instancji wpłyneło zażalenie o nie rozpoznaniu istoty sprawy przez Sąd (...)

Termin na sporządzenie uzasadnienia

Sędzia ma 7 dni na sporządzenie uzasadnienia wyroku w sprawie cywilnej. Termin już minął. A czekamy na możliwość apelacji. Czy przejście terminu jest na moją korzysć, czy nic mi z tego?

Czas zawieszenia postępowania w sprawie cywilnej

Na jaki okres sąd może zawiesić postępowanie fakultatywnie z urzędu? Przed sądem powszechnym odbyła się rozprawa o wypłatę zrewaloryzowanej kaucji mieszkaniowej. Jednak sąd zawiesił postępowanie (...)

Ugoda w sprawach z zakresu prawa pracy

Czy pomiędzy byłym pracownikiem a pracodawcą możliwe jest zawarcie ugody przedsądowej po rozwiązaniu stosunku pracy. Czy wszystkie roszczenia pracownika może taka ugoda zaspokajać? Jakie przepisy (...)

Rozprawa pojednawcza a rozwód

Co sąd może orzec na rozprawie pojednawczej jeżeli jeden ze współmałżonków wnosi o rozwód bez orzekania o winie, a drugi nie chce się zgodzić na takie rozwiązanie?

Zapoznanie się z aktami przez stronę

Chcę odwołać się od wyroku sądu okręgowego, czy mam prawo zwrócić się do tego sądu o kserokopie protokołów dotychczasowych rozpraw, między innymi po to, aby na spokojnie przeanalizować składane (...)

Prawo do odmowy zeznań w procesie cywilnym

Prawo odmowy zeznań w charakterze świadka, przysługuje osobom najbliższym, wstępnym, zstępnym, powinowatym oraz osobom pozostającym w stosunku przysposobienia. Kogo zaliczamy do osób: wstępnych, (...)

Wniosek dowodowy w postępowaniu cywilnym

Czy jako strona w sprawie pracowniczej przed Sądem Pracy (pracownik) mogę zwrócić się do Sądu o załączeniu dokumentacji finansowej F-01 lub F-02 do sprawy jako dowód w sprawie? Czy na moje polecenie (...)

Pełnomocnictwo a obecność na rozprawie

Czy jeżeli małżonek uczynił mnie pełnomocnikiem w swojej sprawie, to czy jego stawiennictwo jest obowiązkowe? Właściwie czy powinien być na sprawie, czy nie?

Brak zgody małżonka na orzeczenie rozwodu

Żona złożyła pozew rozwodowy z wnioskiem o nie orzekaniu o winie. Ja nie chcę zgodzić się na rozwód - o czym żona dowie się dopiero na posiedzeniu pojednawczym. Czy sąd oddali pozew i żona (...)

Zapoznanie się z pozwem rozwodowym

Żona złożyła pozew rozwodowy 3 tygodnie temu. Czy kopię pozwu otrzymam przed rozprawą pojednawczą, czy będę mógł się zapoznać z treścią pozwu dopiero po rozprawie pojednawczej? Czy mogę (...)

Spis inwentarza a stwierdzenie nabycia spadku

W trakcie postępowania spadkowego - stwierdzenie o nabycie spadku - ma być dokonany spis inwentarza (majątku spadkowego) przez komornika. Czy jest on konieczny dla wydania postanowienia o nabyciu spadku (...)

Zmiana siedziby w toku sprawy a właściwość sądu

Czy zmiana siedziby spółki akcyjnej powoduje zmianę właściwości sądów, w których toczą się postępowania upominawcze i inne, dotyczące spółki?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika