Prawo administracyjne - Zmiany w prawie (strona: 14)

Skąd podwyżki cen za śmieci?

30.8.2019

Brak konkurencji, wyższe stawki za przetwarzanie i składowanie odpadów – to główne przyczyny podwyżki cen za odbiór śmieci w ostatnich dwóch latach. UOKiK opublikował raport w tej sprawie. Urząd sprawdził sytuację we wszystkich gminach miejskich w (...)

Większe uprawnienia pracownicze funkcjonariuszy

30.8.2019

Najważniejszą zmianą wprowadzaną ustawą o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej oraz ustawy o Służbie Więziennej jest przyznanie policjantom oraz funkcjonariuszom Straży Granicznej i Służby Więziennej prawa zrzeszania się w związkach zawodowych, a nie w jednym (...)

Wyjątkowy budżet na 2020 rok?

27.8.2019

Rada Ministrów przyjęła wstępnie projekt ustawy budżetowej na rok 2020, przedłożony przez ministra finansów. W przyjętym projekcie nie zaplanowano deficytu budżetu państwa. To pierwsza taka sytuacja od 1990 r.

Ustawa o centrach usług społecznych

26.8.2019

Ustawa o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych (CUS) pozwala na stworzenie miejsca, którego zadaniem będzie koordynacja i integracja usług społecznych na poziomie lokalnym. Zakłada ona umożliwienie samorządom tworzenie centrów, które zapewnią mieszkańcom (...)

Kto nas obroni?

24.8.2019

Sztab Generalny Wojska Polskiego, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej oraz Dowództwo (...)

Sprawniejsza służba konsularna

23.8.2019

Zmiany do ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. - Prawo konsularne mają na celu doprecyzowanie jej przepisów i usprawnienie funkcjonowania polskiej służby konsularnej.

Zmiany w oświacie

23.8.2019

Nowelizacja przepisów wprowadza możliwość tworzenia nowego typu oddziałów szkolnych – oddziałów przygotowania wojskowego w szkołach publicznych i niepublicznych.

Wytyczne bezpiecznego ruchu rowerowego

22.8.2019

Mając na uwadze bezpieczeństwo rowerzystów w ruchu drogowym, Sekretariat Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, działającej przy Ministerstwie Infrastruktury, zlecił opracowanie wytycznych bezpiecznego ruchu rowerowego.  Opracowanie to zostało zarekomendowane przez Ministra (...)

Kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2019/2020

22.8.2019

Profilaktyka uzależnień, wychowanie do wartości, rozwijanie kompetencji cyfrowych, matematycznych, kreatywności oraz przedsiębiorczości, a także wdrażanie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego – to podstawowe kierunki polityki oświatowej państwa na najbliższy (...)

Dodatkowe wsparcie dla OSP

20.8.2019

Nowelizacja ustawy o ochronie przeciwpożarowej pozwoli jeszcze w tym roku wesprzeć Ochotnicze Straże Pożarne dodatkową kwotą 82 mln zł z budżetu państwa. Nakłada przy tym na ochotnicze straże pożarne nowe zadania o charakterze społeczno-edukacyjnym.

Instytucje publiczne dostępne dla wszystkich

20.8.2019

Ustawa zwiększająca dostępność ma na celu nałożenie na podmioty publiczne obowiązku zapewnia dostępności infrastrukturalnej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej osobom ze szczególnymi potrzebami. Poprzez konieczność montażu pochylni i ramp dojazdowych, specjalne oznakowanie (...)

Wyższe standardy w placówkach opieki już wkrótce

19.8.2019

W nowelizacji ustawy o pomocy społecznej i o ochronie zdrowia publicznego chodzi przede wszystkim o poprawę bezpieczeństwa oraz warunków pobytu osób starszych i niepełnosprawnych przebywających w placówkach całodobowej opieki, ograniczenie skali nieprawidłowości i poszerzenie (...)

Projekt ustawy dotyczącej lotów VIP-ów

18.8.2019

Rządowy projekt dotyczący lotów najważniejszych osób w państwie obejmie m.in. zasady organizacji i zabezpieczenia lotów oraz określi, kto może przebywać na pokładzie samolotu.

Korytarze życia i jazda na suwak obowiązkowe

8.8.2019

Minister Infrastruktury skierował do rozpatrzenia przez komisję prawniczą RM projekt nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drogowym, wprowadzający przepisy dotyczące tworzenia drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Zmiany w Kodeksie wyborczym

7.8.2019

Celem zmian jest wprowadzenie korekt w regulacjach dotyczących składów Sądu Najwyższego rozpoznających sprawy z zakresu prawa wyborczego. Nowelizacja zakłada, że o ważności wyborów prezydenta, do Sejmu, Senatu i do Parlamentu Europejskiego, a także o ważności referendum (...)

Czasowa rejestracja pojazdów

4.8.2019

11 lipca 2019 r. weszły w życie przepisy nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drogowym, wprowadzające nową formę czasowej rejestracji pojazdów - profesjonalną rejestrację pojazdów. Wraz z nimi weszły w życie dwa rozporządzenia wykonawcze Ministra Infrastruktury, w tym rozporządzenie (...)

Prostsze szkolenie i egzaminowanie kierowców

4.8.2019

Nie więcej niż 9 egzaminów w ciągu dnia, wyznaczenie dokładnej godziny egzaminu oraz ułatwienia dla osób niepełnosprawnych zdających egzamin praktyczny na kategorię AM prawa jazdy to zmiany, które wprowadziła nowelizacja przepisów dotyczących ubiegania się o uprawnienia (...)

Inne oznakowanie odcinkowego pomiaru prędkości

1.8.2019

Zmiana przepisów rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych oraz rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania (...)

Gospodarka odpadami pod wiekszą kontrolą

27.7.2019

Od dnia 1 stycznia 2020 r. prowadzenie ewidencji odpadów, prowadzenie rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami oraz sprawozdawczość odbywać się będzie wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem indywidualnego konta (...)

Dokumenty publiczne lepiej chronione

25.7.2019

Walka z fałszerstwami dokumentów, a także z wykorzystywaniem ich do popełniania przestępstw np. wyłudzania kredytów - to główne cele ustawy o dokumentach publicznych, która weszła w życie 12 lipca 2019 r. Dzięki ustawie będzie możliwa budowa systemu bezpieczeństwa (...)

Pora na dialog z młodym pokoleniem...

23.7.2019

Powołana zostanie Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem, która będzie zajmować się opiniowaniem spraw dotyczących młodych Polaków oraz wspieraniem działań na rzecz zwiększenia zaangażowania obywatelskiego młodych ludzi. 

Wyprawka szkolna 2019/2020

22.7.2019

Rada Ministrów 4 lipca 2019 r. przyjęła uchwałę i rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych. Szacuje się, że pomoc w ramach programu otrzyma ok. 41 tys. uczniów z (...)

Podwyżki dla nauczycieli

21.7.2019

Nowelizacja przepisów zakłada podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli od września, nowy dodatek dla nauczycieli wchodzących do zawodu, minimum 300 zł dodatku za wychowawstwo, skrócenie ścieżki awansu zawodowego oraz powrót do oceny pracy z 2018 r.

Sąd Najwyższy rozpoznaje protesty wyborcze

18.7.2019

W ostatnich dniach Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych kontynuował rozpoznawanie protestów wyborczych przeciwko ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego przeprowadzonych 26 maja 2019 r.

Zmiany w świadczeniu „Dobry start”

9.7.2019

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt rozporządzenia m.in. rozszerzający krąg osób uprawnionych do świadczenia o uczniów szkół dla dorosłych i policealnych. Zmiany mają obowiązywać już od sierpnia.

Lepszy dostęp do budynków

8.7.2019

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju i BGK sfinansują likwidację barier architektonicznych w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych i budynkach użyteczności publicznej w formie preferencyjnych, niskooprocentowanych pożyczek, z możliwością częściowego umorzenia. 

Projekt ustawy Dostępność Plus

25.6.2019

W urzędach znikną bariery architektoniczne i cyfrowe, powstanie Fundusz Dostępności, z którego finansowane będą usprawnienia w budynkach dla osób z niepełnosprawnościami, każdy będzie mógł się poskarżyć na brak dostępności – między innymi takie rozwiązania (...)

Zmiany w programie Mieszkanie Plus i uwłaszczeniu

24.6.2019

Spółki Skarbu Państwa otrzymają pełną (100%) wartość nieruchomości przekazanych na potrzeby programu Mieszkanie Plus a Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) i Agencja Mienia Wojskowego (AMW) niemal pełną (90%), jeżeli Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) sprzeda grunt na realizację (...)

Niemiecka winieta sprzeczna unijnymi nomami

22.6.2019

Z wyroku TSUE wynika iż niemiecka winieta za użytkowanie dróg federalnych przez pojazdy samochodowe osobowe jest sprzeczna z prawem Unii. Opłata ta jest dyskryminująca, ponieważ jej ciężar ekonomiczny w praktyce spoczywa tylko na właścicielach i kierowcach pojazdów zarejestrowanych (...)

Łatwiejsze szkolenie i egzaminowanie kierowców

10.6.2019

Nie więcej niż 8 egzaminów w ciągu dnia, wyznaczenie dokładnej godziny egzaminu oraz ułatwienia dla osób niepełnosprawnych zdających egzamin praktyczny na kategorię AM prawa jazdy zakłada nowelizacja przepisów dotyczących ubiegania się o uprawnienia do kierowania pojazdami, (...)

Lepsza gospodarka śmieciowa?

31.5.2019

Rządowy projekt przewiduje usprawnienie funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Chodzi m.in. o zwiększenie kontroli gmin nad sposobem gospodarowania odpadami komunalnymi oraz zwiększenie selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika