Prawo administracyjne: Postępowanie administracyjne - Artykuły (strona: 2)

Jak przekształcić użytkowanie wieczyste w prawo własności?

24.8.2016

Od 13 października 2005 r. obowiązuje ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. 1 stycznia 2008 roku została ona istotnie znowelizowana, tak aby ten sposób nabywania własności nieruchomości był bardziej dostępny (...)

Udostępnianie akt w postępowaniu administracyjnym

9.4.2015

Jawność postępowania administracyjnego jest jedną z naczelnych zasad rządzących kodeksem postępowania administracyjnego. Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 10 kodeksu, organy administracji pub licznej obowiązane są zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania. (...)

W jakim terminie powinna być załatwiona sprawa administracyjna?

13.3.2014

Zgodnie z ogólną zasadą Kodeksu postępowania administracyjnego, organy administracji publicznej powinny działać w sprawie wnikliwie i szybko, posługując się możliwie najprostszymi środkami prowadzącymi do jej załatwienia. Termin, w ciągu którego powinno dojść do załatwienia (...)

Jakimi zasadami winna się kierować administracja publiczna?

7.1.2013

Zasady ogólne postępowania administracyjnego legislacyjnie wyodrębniono w pracach nad projektem k.p.a. i znalazły się one już w tekście pierwotnym kodeksu wraz z przepisami o zakresie jego mocy obowiązującej, a przy nowelizacji w 1980 r. zamieszczono je w osobnym rozdziale (art. 6-16). (...)

Kiedy można a kiedy należy zawiesić postępowanie administracyjne?

25.5.2010

Zarówno zawieszenie postępowania (obligatoryjne jak i fakultatywne) jak i podjecie postępowania po okresie zawieszenia następuje w formie postanowienia. Na postanowienie to, a także na postanowienie o odmowie zawieszenia lub podjęcia postępowania, przysługuje każdej ze stron zażalenie. (...)

Skarga konstytucyjna

14.5.2010

Każdy obywatel może skorzystać z przysługującego mu prawa do wniesienia skargi konstytucyjnej do Trybunału Konstytucyjnego, jeśli dojdzie do wniosku, że prawomocny wyrok lub ostateczna decyzja została wydana na podstawie przepisu lub aktu prawnego niezgodnego z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej. (...)

Oświata po zmianach

25.8.2009

Od niedawna obowiązują zmiany w prowadzone ustawą z dnia 25 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty, ustawy - Karta Nauczyciela oraz ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Dowiedz się, jakie zmiany dotyczą: mundurków – tj. obowiązku noszenia przez uczniów jednolitego (...)

Po co i jak ubiegać się o Kartę Polaka?

28.3.2009

Od 29 marca 2008 r. obowiązuje ustawa z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka. Określa ona uprawnienia osoby, której przyznano Kartę Polaka (tzw. posiadacza Karty Polaka), zasady przyznawania, utraty ważności i unieważniania Karty Polaka oraz właściwość i tryb postępowania organów w tych (...)

Egzekucja administracyjna w Państwach UE

11.8.2008

Na podstawie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (art. 66a - 66zp) polskie organy udzielają pomocy państwom UE i korzystają z takiej samej pomocy ze strony innego państwa w sprawach dotyczących należności pieniężnych wynikających z tytułu zwrotów, interwencji i (...)

Jak ubiegać się o wydanie lub wymianę dowodu osobistego?

12.12.2007

Dowód osobisty jest dokumentem stwierdzającym tożsamość osoby, poświadczającym obywatelstwo polskie i uprawniającym obywateli polskich do przekraczania granic między państwami członkowskimi Unii Europejskiej. \"Nowy\" dowód osobisty jest ważny w zasadzie 10 lat od daty jego wydania. (...)

Na jakich zasadach może być prowadzone kształcenie na odległość?

2.12.2007

Ustawa - Prawo o szkolnictwie wyższym przewiduje, iż zajęcia dydaktyczne na studiach mogą być prowadzone także z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zajęcia dydaktyczne mogą być prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na wszystkich kierunkach (...)

Samorządowe kolegia odwoławcze - Jaką pełnią funkcję?

23.5.2007

Samorządowe kolegia odwoławcze są organami wyższego stopnia, w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego i Ordynacji podatkowej, w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej należących do właściwości jednostek samorządu terytorialnego, jeżeli przepisy (...)

Rzecznik Praw Obywatelskich - kiedy warto się do niego zwrócić o pomoc?

26.3.2007

Rzecznik Praw Obywatelskich jest głównym organem państwowym powołanym specjalnie do czuwania nad przestrzeganiem praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji i innych aktach normatywnych (np. w ustawie). Dodatkowo w sprawach dzieci Rzecznik współpracuje z Rzecznikiem Praw (...)

Kto skorzysta z amnestii maturalnej, a kto już nie?

14.2.2007

Zgodnie z obowiązującą od zeszłego roku nowelizacją rozporządzenia dotyczącego m.in. tzw. amnestii maturalnej, aby otrzymać świadectwo maturalne przy zdawaniu egzaminu na poziomie rozszerzonym, tak jak i na podstawowym, maturzyści z jednego przedmiotu egzaminacyjnego mogą uzyskać mniej niż (...)

Jakie są źródła prawa wspólnotowego?

17.3.2006

Polska, stając się państwem członkowskim Unii (i automatycznie Wspólnot), od chwili akcesji jest zobowiązana do przestrzegania prawa WE, które ma charakter ponadnarodowy. Prawu temu przysługuje przy tym pierwszeństwo przed prawem krajowym. Warto zatem poznać charakter unijnych aktów (...)

Nowe prawo telekomunikacyjne

11.1.2005

Obecnie Prawo telekomunikacyjne wskazuje wprost, iż w przypadku posiadania przez użytkownika końcowego tytułu prawnego do nieruchomości innego niż prawo własności, prawo użytkowania wieczystego lub spółdzielcze prawo do lokalu, przyłączenie pojedynczego zakończenia sieci wymaga przedstawienia (...)

Czy mogę zmienić nazwisko po ślubie - opinia prawna

11.1.2005

Załatwiając wszelkie formalności niezbędne do zawarcia małżeństwa koniecznym jest między innymi - złożenie przez przyszłych małżonków oświadczeń, jakie nazwiska po zawarciu związku małżeńskiego będą nosić. Obowiązek taki wynika z art. 25 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (...)

Kiedy sąd administracyjny orzeka postanowieniem?

17.11.2004

Sądy administracyjne wydają dwa rodzaje orzeczeń: wyroki oraz postanowienia. Wyrok, jest orzeczeniem, które rozstrzyga sprawę merytorycznie, co do samej istoty skargi. Postanowienia wydawane są natomiast w tych kwestiach, w których przepisy nie przewidują wydania wyroku. W szczególności (...)

Kiedy orzeczenie sądu administracyjnego staje się prawomocne?

17.11.2004

Prawomocność orzeczeń sądowych można rozpatrywać w dwóch aspektach, formalnym i materialnym. W znaczeniu formalnym prawomocność oznacza niemożność zaskarżenia orzeczenia w toku instancji, czyli przy pomocy zwykłych środków odwoławczych. Prawomocność w znaczeniu materialnym (...)

Zawarcie ugody administracyjnej

17.11.2004

Ugoda administracyjna może być zawarta tylko w sprawie administracyjnej. Do ugody może dojść tylko w postępowaniu administracyjnym i przed organem, który postępowanie to prowadzi. Ugoda administracyjna ma na celu skrócenie postępowania administracyjnego w sytuacji, w której (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika