Prawo administracyjne: Pozostałe - Zmiany w prawie (strona: 17)

Racjonalne wydatkowanie środków na cele ochrony przeciwpożarowej

14.7.2017

Nowelizacja ustawy o ochronie przeciwpożarowej ma na celu racjonalne i efektywne wydatkowanie środków finansowych na ochronę przeciwpożarową i równomierne wsparcie wszystkich jednostek. Całość środków, płaconych obowiązkowo przez zakłady ubezpieczeń na ochronę (...)

Za foliówkę trzeba będzie zapłacić...

11.7.2017

Od 1 stycznia 2018 r. lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego nie będą oferowane za darmo w punktach sprzedaży. Wprowadzona zostanie dodatkowa opłata za każdą lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego (tzw. opłata recyklingowa). Nowe przepisy dostosowują polskie prawo (...)

Interoperacyjność systemów informacyjnych w UE

8.7.2017

W pierwszej kolejności Komisja proponuje wzmocnić mandat unijnej agencji ds. zarządzania operacyjnego wieloskalowymi systemami informatycznymi (eu-LISA), tak aby mogła ona opracowywać i wprowadzać rozwiązania techniczne służące interoperacyjności unijnych systemów informatycznych. Komisja (...)

Nowe Prawo wodne a ceny wody dla mieszkańców

29.6.2017

Projekt nowego Prawa wodnego ma na celu wdrożenie unijnej Ramowej Dyrektywy Wodnej. Uregulowano w nim m.in. gospodarowanie wodami zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, w szczególności kształtowanie i ochronę zasobów wodnych, korzystanie z wód oraz zarządzanie zasobami (...)

Zmiana ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych

28.6.2017

Nowelizacja ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych oraz niektórych innych ustaw pozwoli ograniczyć zjawiska nadmiernego zadłużania się gmin. Zakłada też zmiany w zakresie wyborów na prezesów izb.

Segregacja śmieci od lipca

28.6.2017

1 lipca 2017 r. na terenie całego kraju wejdzie w życie Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO). Od tej pory będziemy dzielić je na cztery frakcje. Do pojemnika/worka niebieskiego trafi papier, do zielonego – szkło (z możliwością rozdzielenia na szkło (...)

Wychowanie do życia w rodzinie

22.6.2017

Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji (...)

Częściowe zniesienie wiz dla Ukraińców

21.6.2017

Z dniem 11 czerwca 2017 r. obywatele Ukrainy posiadający ważne paszporty biometryczne i spełniający inne warunki wjazdu określone w odrębnych przepisach, zostaną zwolnieni z obowiązku posiadania wizy przy przekraczaniu granic zewnętrznych, gdy ich całkowity pobyt nie przekroczy 90 dni w ciągu (...)

Traktowanie dzieci będzie monitorowane...

21.6.2017

Rząd przyjął projekt ustawy, który eliminuje wątpliwości interpretacyjne odnoszące się do możliwości zlecania przez sądy opiekuńcze kuratorom sądowym wywiadów środowiskowych w sprawach opiekuńczych, dotyczących osób małoletnich i dorosłych objętych opieką (...)

Szybki internet we wszystkich szkołach

21.6.2017

Wszystkie szkoły w Polsce będą połączone siecią szybkich łączy internetowych. Rozpoczyna się budowa Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Rada Ministrów przyjęła uchwałę o realizacji tego projektu. Jednym z priorytetów rządu będzie zapewnienie wszystkim szkołom (...)

Indywidualizacja kształcenia

19.6.2017

Indywidualne zajęcia w szkole dla uczniów z niepełnosprawnością, zindywidualizowana ścieżka kształcenia dla uczniów chorych oraz indywidualne nauczanie dla uczniów chorych, którzy nie mogą chodzić do szkoły – to kluczowe rozwiązania proponowane z projektach (...)

Unijna współpraca w zakresie obrony

19.6.2017

8 czerwca Rada UE przyjęła decyzję ustanawiającą Komórkę Planowania i Prowadzenia Operacji Wojskowych (MPCC) w ramach Sztabu Wojskowego UE. Zmieniono również i zatwierdzono zakres uprawnień Sztabu Wojskowego UE, będącego częścią Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych.

Pora na korektę systemu wsparcia rodzin!

6.6.2017

Nowe zasady w programie „Rodzina 500+”, zwiększenie liczby miejsc opieki dla dzieci do lat 3, umożliwienie rodzicom łączenia ról zawodowych z życiem rodzinnym, cyfryzacja i poszerzenie kręgu adresatów Karty Dużej Rodziny – takie rozwiązania przewiduje przyjęty (...)

Będzie jedna Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności?

2.6.2017

Utworzona zostanie Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności, podlegająca ministrowi rolnictwa. Nowo powstała inspekcja przejmie wszystkie zadania Inspekcji Weterynaryjnej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (...)

Łatwiejsza aktywacja Profilu Zaufanego na poczcie

30.5.2017

Profil Zaufany (eGO) można już aktywować odwiedzając dowolną z 4.500 placówek pocztowych. To jeden z pierwszych, bardzo ważnych efektów porozumienia, jakie podpisała Poczta Polska i Poczta Polska Usługi Cyfrowe – Envelo z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministerstwem (...)

Trudniej wyciąć drzewo...

30.5.2017

Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody wprowadza przepisy, które będą dawały możliwość weryfikacji, czy wycinka drzew oraz krzewów była przeprowadzona w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Zgodnie z nowelizacją wycinka ma podlegać zgłoszeniu, a sama nieruchomość (...)

Nie unikniesz abonamentu RTV!

25.5.2017

Rzadowy projekt ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych oraz ustawy o radiofonii i telewizji przewiduje poprawę poboru opłat abonamentowych dotyczących radia i telewizji. Przykładowo dostawcy usług płatnej telewizji będą mogli odbierać od swoich klientów zgłoszenia rejestracyjne (...)

Doping w sporcie będzie zwalczany

19.5.2017

Ustawa z dnia 21 kwietnia 2017 r. o zwalczaniu dopingu w sporcie w sposób kompleksowy reguluje wszystkie aspekty zwalczania dopingu w sporcie. Przewiduje ona m.in. powołanie Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA). Ma ona działać jako państwowa osoba prawna nadzorowana (...)

Będzie Filmo­teka Narodowa - Instytut Audiowizualny

19.5.2017

Zmiany w kinematografii są związane z planowanym połączeniem Filmoteki Narodowej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego i utworzeniem państwowej instytucji kultury: „Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego”.

Rusza weryfikacja reprywatyzacji w Warszawie

18.5.2017

5 maja 2017 r. weszła w życie, przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości, ustawa z 9 marca 2017 roku, która przewiduje powołanie Komisji do spraw usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa. Komisja (...)

Jaka pomoc z programu „Za życiem”?

18.5.2017

Mieszkania chronione dla osób niepełnosprawnych, ułatwienia w powrocie na rynek pracy dla ich opiekunów czy zwiększenie liczby asystentów rodziny – to tylko niektóre z nowych form wsparcia, jakie resort rodziny chce wprowadzić w ramach programu „Za życiem”. (...)

Rodziny zyskają na zmianach w żłobkach?

17.5.2017

Dzięki zaproponowanym przez resort rodziny zmianom w tzw. ustawie żłobkowej przybędzie nowych placówek opieki i miejsc w już istniejących. Co ważne, w projekcie nowelizacji dużą wagę przywiązano do kwestii bezpieczeństwa i poprawy warunków przebywania maluchów w żłobkach. 

Wizy z wzajemnością

6.5.2017

Nie będzie czasowego zawieszenia ruchu bezwizowego dla obywateli Kanady i Stanów Zjednoczonych. Komisja Europejska nie zgodziła się z rezolucją Parlamentu Europejskiego, która sugerowała takie kroki w związku z brakiem wzajemności wizowej dla niektórych państw UE. Obecnie (...)

Zmiany w rejestrach publicznych

3.5.2017

Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zadaniami organów administracji publicznej w zakresie niektórych rejestrów publicznych wprowadza zmiany służące umożliwieniu obywatelom załatwienia szeregu spraw z administracją publiczną (...)

Procedury administracyjne przychylniejsze dla petenta

1.5.2017

Ustawa z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw ma na celu usprawnienie procedur administracyjnych i sądowoadministracyjnych, co ma umożliwić przyspieszenie postępowań administracyjnych i sądowych przed (...)

Będą doktoraty wdrożeniowe

27.4.2017

W nowych regulacjach dotyczących stopni naukowych przewidziano ustanowienie programu „Doktorat wdrożeniowy”, który ma ożywić współpracę i transfer wiedzy między środowiskiem naukowym a środowiskiem społeczno-gospodarczym. Celem pracy badawczej doktoranta (...)

Nadchodzi gruntowna reforma więziennictwa

25.4.2017

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak \"program pracy więźniów\" i rozbudowa systemu dozoru elektronicznego, dojdą kolejne zmiany. Dzięki nim Służba Więzienna ma stać się nowoczesną, (...)

Pomoc dla repatriantów

25.4.2017

Ustawa o zmianie ustawy o repatriacji oraz niektórych innych ustaw ma usprawnić proces repatriacji.

Gospodarowanie odpadami a gospodarka o obiegu zamkniętym

24.4.2017

Parlament Europejski chce więcej recyklingu, mniej wysypisk i mniej marnotrawstwa żywności. Odsetek odpadów przeznaczanych do recyklingu, który wynosi obecnie w UE 44%, powinien osiągnąć 70% do roku 2030. Składowanie odpadów, które ma bardzo zły wpływ na środowisko (...)

Łatwiej o ulgi dla uczących się polskiego

21.4.2017

Nowa ustawa uprawnia konsula do wydawania bez pobierania opłaty konsularnej dokumentów poświadczających prawo do ulg komunikacyjnych oraz ulgowego wstępu do muzeów i parków narodowych, przyznanych ustawą z dnia 15 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o uprawnieniach do ulgowych (...)

Za życiem dla rodzin

20.4.2017

Wsparcie w ramach mieszkań chronionych, aktywizacja zawodowa opiekunów osób niepełnosprawnych, nowe zadania asystenta rodziny i centra usług w gminach – to niektóre z propozycji zmian w związku z realizacją programu „Za życiem”. Przypomnijmy, że rządowy (...)

Egzamin gimnazjalny i rekrutacja do szkół w 2017 r.

19.4.2017

Ponad 349 000 uczniów z blisko 7 000 szkół w terminie 19-21 kwietnia br. przystąpi do egzaminu gimnazjalnego. Rozporządzenie Minister Edukacji Narodowej w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego na lata szkolne 2017/2018–2019/2020 (...)

Jaka będzie sieć szpitali?

16.4.2017

Ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych  wprowadza tzw. sieć szpitali. Nowelizacja ma zapewnić pacjentom lepszy dostęp do świadczeń szpitalnych, ambulatoryjnych i rehabilitacyjnych, a także uelastycznić zarządzanie szpitalami (...)

Wsparcie rozwoju średnich miast

13.4.2017

Ponad 2,5 mld zł to szacowana wartość wsparcia, jakie w najbliższych latach otrzymają średnie miasta. Ministerstwo Rozwoju przygotowało, zapowiedziany w rządowej Strategii na rzecz  Odpowiedzialnego Rozwoju, pakiet działań dla miast średnich. Jego główne elementy to dedykowane (...)

Kroczą zmiany w szkolnictwie zawodowym

10.4.2017

Od 1 września 2017 r. dotychczasowa trzyletnia zasadnicza szkoła zawodowa przekształci się w trzyletnią branżową szkołę I stopnia. Po jej zakończeniu uczeń będzie mógł kontynuować naukę w branżowej szkole II stopnia. O zmianach dyskutowała Rada Rynku Pracy. Rozporządzenie (...)

Pogrom po zmianach na rynku hazardowym od 1 kwietnia

10.4.2017

1 kwietnia 2017 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych. Nowe rozwiązania wprowadziły znaczące zmiany prawne dotyczące gier hazardowych. Jedną z najważniejszych jest powierzenie Totalizatorowi Sportowemu wyłączności na urządzanie gier hazardowych w internecie (poza (...)

Dziecko 6-letnie w przedszkolu bez opłaty

10.4.2017

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomniało, że zgodnie z przepisami możliwość pobierania opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego obejmuje dzieci w wieku do 5 lat. Od 1 stycznia 2017 roku zniesiona została możliwość pobierania przez organ prowadzący opłat za pobyt dziecka w (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika