Prawo rodzinne - Porady prawne (strona: 33)

Stawiennictwo strony na rozprawę rozwodową

Zamierzam złożyć pozew o rozwód, mój mąż powiedział że nie stawi się do sądu. Czy pomimo niestawienia się małżonka mogę otrzymać rozwód?

Zawiadomienie o zawarciu małżeństwa

Niedawno zawarłam związek małżeński poza granicami kraju (Niemcy). Chciałabym się dowiedzieć czy istnieje możliwość aby wszelkie formalności (czyli zawiadomienie U.S.C. o zawarciu związku, (...)

Obecność na sprawie o ustalenie ojcostwa

Czy w przypadku niestawienia się pozwanego na sprawę sądową (np. zwolnienie lekarskie) lub celowe unikanie stawienia się na następnych wyznaczonych przez sąd mogą spowodować konieczność wykonania (...)

Zaprzeczenie ojcostwa po latach

Mam trzyletnie dziecko i na pewno nie jestem jego ojcem. Co mam zrobić, żeby zaprzeczyć ojcostwu.

Alimenty a pogorszenie sytuacji materialnej

Jeżeli wyrok w sprawie rozwodowej zapadnie bez orzekania o winie, to czy istnieje ewentualność płacenia alimentów na rzecz byłego małżonka na skutek pogorszenia się jego sytuacji materialnej (choroba, (...)

Odpowiedzialność za podatki a intercyza

Czy intercyza małżeńska chroni również przed ewentualnymi długami małżonka w stosunku do skarbu państwa (podatki), a jeśli tak to czy należy informować urząd skarbowy o przeprowadzonej intercyzie?

Rodzina zastępcza dla sieroty

Jakich formalności trzeba dokonać do opieki prawnej i rodziny zastępczej nad małoletnim w przypadku zgonu obydwojga rodziców?

Ustalenie ojcostwa - zgoda matki

Czy matka może odmówić ustalenia ojcostwa, gdy w dokumentach dziecka funkcjonuje sformułowanie ojciec nieznany, nie pozostaje ona w żadnym związku z ojcem dziecka i nie chce by przysługiwały mu (...)

Zaprzeczenie ojcostwa - zwrot kosztów utrzymania

Czy po wydaniu postanowienia sądu o zaprzeczeniu ojcostwa można ubiegać się o zwrot kosztów utrzymania dziecka od naturalnego ojca. Zaprzeczenie nastąpiło po ukończeniu przez dziecko 5 lat.

Zmiana sposobu korzystania z mieszkania

Jestem po rozwodzie. Wyrok jest prawomocny. Czy można wystąpić o zmianę wyroku w przedmiocie korzystania z mieszkania określonego przez Sąd? Były mąż nie mieszka z nami i nie korzysta z przydzielonego (...)

Przyjęcie nazwiska rodziny zastępczej

Dziecko przebywa w rodzinie zastępczej. Czy rodzice zastępczy przyjmując na wychowanie dziecko bez jego adopcji, mają prawo dać mu swoje nazwisko? Czy jego biologiczni rodzice są obowiązani do (...)

Dopłata do alimentów z Funduszu Alimentacyjnego

Kto dopłaca zaległe alimenty jeżeli sąd je podwyższył od kwietnia, a wyrok komornik dostał w październiku? Czy fundusz alimentacyjny wyrównuje różnicę od kwietnia czy tylko od października?

Opieka nad uzależnionym małżonkiem

Jak zmusić żonę do podjęcia leczenia odwykowego. Jest uzależniona już od około 5 lat. Była na jednej kuracji, po niej dwa miesiące spokoju i wszystko zaczęło się od nowa. Praktycznie od trzech (...)

Mieszkanie własnościowe po rozwodzie małżonków

Rozwodzę się i wszyscy mówią mi że moje mieszkanie własnościowe nie może zostać podzielone (chciałbym również wiedzieć jakie mam do niego prawo po rozwodzie). Czy na podział majątku będzie (...)

Egzekucja a alimenty płacone terminowo

Od 5 miesięcy płacę terminowo (za pośrednictwem poczty) żonie alimenty na syna, ostatnio dostałem od komornika wezwanie do zapłaty zaległych alimentów (na które mam potwierdzenie, że są zapłacone) (...)

Nagroda za osobiste osiągnięcia

Jestem w trakcie rozwodu (trzeci rok), wygrałam w konkursie (wybieranie odpowiedzi, nie losowanie) samochód. Jaki status majątkowy ma ta nagroda. Czy jest to mój majątek odrębny, czy majątek wspólny? (...)

Egzekucja podwójnych alimentów

Wyrokiem sądu w sprawie o podwyższenie alimentów, alimenty podniesiono z 430 do 600 zł(klauzula natychmiastowej wykonalności). Czekając na rewizję wyroku, nieświadomy znaczenia klauzuli natychmiastowej (...)

Eksmisja współmałżonka

Czy można eksmitować ze wspólnego mieszkania własnościowego męża /sprawa rozwodowa w toku/. Eks-mąż nie pracuje od dwóch lat /nie daje pieniędzy na opłaty, ani na życie/, jest alkoholikiem, (...)

Dni wolne a wykonywanie opieki

Czy sprawując opiekę nad osobą ubezwłasnowolnioną mam zagwarantowane dni wolne z pracy w celu załatwiania spraw ubezwłasnowolnionej?

Przedawnienie roszczeń alimentacyjnych

Rodzice rozwiedli się 15 lat temu, rozwód jest orzeczony z winy ojca. Gdy skończyłem 18 lat wystąpiłem do sądu o podwyższenie alimentów, została zawarta ugoda sądowa i ojciec płacił mi alimenty (...)

Szkoda wyrządzona przez opiekuna

Pani Olga została ubezwłasnowolniona w 1972 r., został ustanowiony opiekun prawny, który praktycznie nie interesował się ubezwłasnowolnioną, która przebywała cały czas w szpitalu Psychiatrycznym. (...)

Wspólna opieka nad dzieckiem po rozwodzie

Czy po orzeczeniu rozwodu małżonkowie mogą wspólnie sprawować opiekę nad swymi dziećmi? Czy ojcu dziecka może być przyznana opiekę nad dzieckiem i czy można przyznając opiekę na dziećmi rozdzielić (...)

Definitywne uznanie dziecka

Czy osoba, która nie jest ojcem biologicznym dziecka może po 7 miesiącach od uznania dziecka jako swojego syna zrezygnować z tego uznania?

Pełnia władzy rodzicielskiej po rozwodzie

Na czym polega różnica między władzą rodzicielską, a opieką nad dzieckiem? Czy w pozwie rozwodowym można wnieść o przyznanie prawa do sprawowania władzy rodzicielskiej nad nieletnim dzieckiem (...)

Podstawy unieważnienia małżeństwa

Czy fakt istnienia u jednego z małżonków choroby psychicznej przed zawarciem związku małżeńskiego stanowi wystarczającą przesłankę do unieważnienia takiego związku?

Zgoda małżonka na zaciągnięcie kredytu

Mój mąż chce wziąć kredyt na samochód w agencji udzielającej pożyczek. Nasze małżeństwo się rozpada i przystępujemy do czynności rozwodowych. Prosi mnie o podpis na umowie o pożyczkę jako, (...)

Kontakty dziadków z wnukami

Czy dziadkowie mogą żądać przed sądem uregulowania ich kontaktów z wnukami?

Alimenty od zatrudnionego na umowę o dzieło

Jestem na emeryturze i z tego powodu otrzymuję świadczenie finansowe. Oprócz tego wykonuję powierzoną mi pracę na umowę \"o dzieło\". Czy dochód z tej pracy jest brany pod uwagę przy ustalaniu (...)

Żądanie separacji w apelacji od rozwodu

Czy w apelacji wniesionej od wyroku oddalającego powództwo o rozwód można dokonać zmiany roszczenia i domagać się orzeczenia separacji?

Alimenty od osoby przebywającej za granicą

Jak można się starać o alimenty z zagranicy i jakie dokumenty są wymagane?

Alimenty uzupełniające od dziadków

Czy można wystąpić do sądu o alimenty uzupełniające na dziecko od jego dziadków?

Darowizna a małżeńska wspólność majątkowa

Czy gospodarstwo rolne otrzymane przez współmałżonka od jego rodziców może nie należeć do majątku wspólnego małżonków?

Renta rodzinna rozwiedzionego po byłym małżonku

Czy rozwiedzionemu małżonkowi przysługuje prawo do renty po zmarłym byłym współmałżonku?

Samodzielne zmniejszenie zasądzonych alimentów

Od trzech lat płacę alimenty na moje dzieci. Wysokości alimentów były odpowiednie do moich zarobków. Z dniem 31.12.2000 roku rozwiązano ze mną umowę o pracę. Przewidując moje kłopoty finansowe (...)

Alimenty z Funduszu

Ojciec dziecka przebywa za granica i nie płaci alimentów, które uprawniony otrzymuje z Funduszu Alimentacyjnego. Jak można wyegzekwować od osoby stale przebywającej za granicą (Australia), realizację (...)

Zrzeczenie się ojcostwa na rzecz innego mężczyzny

Czy biologiczny ojciec dziecka, który je uznał, może "zrzec się" ojcostwa na rzecz innego mężczyzny?

Zapłata alimentów z góry

Czy prawodawstwo polskie przewiduje możliwość zapłacenia należności alimentacyjnej na dwa lata z góry: a. jeżeli nie, to jakim paragrafem jest to określone, b. jeżeli tak, to czy taka forma (...)

Dziecko pozamałżeńskie a władza rodzicielska

Mężczyzna pozostający w związku małżeńskim jest ojcem dziecka, które uznał, ale oczywiście nie jest mężem matki dziecka, choć razem zamieszkują od dwóch lat. W przypadku, gdyby kobieta chciała (...)

Umorzenie egzekucji alimentów

Od 10 lat płacę alimenty na moje dzieci, przebywające wraz z matką na stałe za granicą, za pośrednictwem komornika. Koszty komornicze stanowią dla mnie dodatkowe, comiesięczne obciążenie. Pomimo (...)

Małżeństwo Polaków za granicą

Czy dwoje obywateli polskich zamieszkałych na stałe w Polsce może zawrzeć związek małżeński za granicą (np. Las Vegas, Jerozolima) i czy związek ten będzie respektowany przez prawo polskie i (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika