część domu jako spadek po matce ?

Odpowiedzi w temacie (4)

Aramis

17.12.2004

Witam, proszę o podpowiedź w rozwiązaniu problemu : Ojciec i matka wybudowali dom. Mieli wspólność majątkową. Matka zmarła w 1997 roku nie pozostawiając testamentu. Ojciec (kilka lat po śmierci matki) darował dom mojej siostrze aktem notarialnym. Już po tej darowiznie, odbyło się w sądzie postepowanie o nabycie praw do spadku. Nabyłem prawo do 1/3 spadku po matce. Nie była wnoszona sprawa o dział spadku. W księdze wieczystej domu: 1-szym właścicielem domu był wpisany jedynie mój ojciec, a 2-gim jest teraz wyłącznie moja siostra. Czy część domu należy mi się jako spadek po matce ? Czy ojciec, po śmierci matki, miał prawo darować cały dom mojej siostrze ? Pozdrawiam Pegaz.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Kasia

2004-12-17 19:10:16

Witaj Po matce nalzey Ci sie 1/6 domu, czyli 1/3 spadku. Ojciec nie mogl darowac siostrze calego domu. Kasia

Aramis

2004-12-20 09:33:59

Jak doprowadzić do tego bym został wpisany do KW jako współwłaściciel domu ? Czy konieczne będzie wniesienie sprawy o dział spadku po matce ? Pozdrawiam Aramis.

b a

2004-12-20 11:46:01

Art. 10kc: 1.W razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym osoba, której prawo nie jest wpisane lub jest wpisane błędnie albo jest dotknięte wpisem nieistniejącego obciążenia lub ograniczenia, może żądać usunięcia niezgodności. 2. Roszczenie o usunięcie niezgodności może być ujawnione przez ostrzeżenie. Podstawą wpisu ostrzeżenia jest nieprawomocne orzeczenie sądu albo zarządzenie tymczasowe sądu. Do wydania zarządzenia tymczasowego nie jest wymagane uprawdopodobnienie, że roszczenie jest zagrożone.

wieskowa

2006-03-15 14:21:24

Miał prawo

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

  • 12.9.2016

    Czy i kiedy dziedziczy rodzeństwo spadkodawcy?

    Nie może być wątpliwości, że rodzeństwo spadkodawcy dziedziczy zawsze wtedy, gdy zostanie powołane do spadku w drodze ważnego testamentu. Gdy jednak zmarły nie przekazał potomnym swej ostatniej (...)

  • 16.9.2016

    Czy można zbyć udział w spadku?

     Czy można zbyć udział w spadku? Na tak postawione pytanie, należy odpowiedzieć twierdząco. Wynika to z art. 1051 kodeksu cywilnego, który stanowi, że spadkobierca, który spadek (...)

  • 4.3.2011

    Czy mogę sprzedać spadek? Zbycie spadku w drodze umowy

    Przystępując do przedstawienia problematyki umownego zbycia spadku na wstępie należy poczynić kilka uwag wprowadzających. Otóż na szczególną uwagę zasługuje odpowiedź na pytanie, (...)

  • 21.11.2017

    Weterani zwolnieni z odpłatności za pobyt w domu pomocy społecznej

    Celem nowelizacji jest wsparcie członków Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa przewiduje możliwość zwolnienia członków Korpusu z ponoszenia (...)

  • 24.7.2018

    Porządek dziedziczenia w przypadku braku testamentu

    Jeśli spadkodawca nie sporządził testamentu albo jego testament okazał się nieważny, czy też testament został odwołany przez spadkodawcę bądź powołany do spadku w testamencie spadkobierca (...)