e-prawnik.pl Porady prawne

Czy ta umowa jest skuteczna?

Odpowiedzi w temacie (2)

melady

3.2.2005

W czerwcu 2004 roku sprzedałem posiadane przez mnie 90% udziałów w spółce z o.o. W dniu sprzedaży zostałem przez nowe zgromadzenie wspólników odwołany z pełnionej do tej pory funkii prezesa zarządu i na nowego prezesa zarządu została powołana osoba, która nabyła ode mnie to 90% udziałów. Do chwili obecnej nie został wniesiony do KRS wniosek o zmiany w zarządzie spółki oraz dotyczący zmiany adresu spółki i jej nazwy. W dalszym ciągu z KRS widnieję ja jako prezes zarządu oraz adres spółki, pod którym spółki nie ma. Od chwili sprzedaży udziałów nie mam kontaktu z ich nabywcą, nie odbiera moich telefonów, a na wysłaną korespondencję nie ma żadnej reakcji. Udziały swoje sprzedałem, gdyż spółka posiadała liczne zobowiązania, również wobec Skarbu Państwa, a na skuteczną egzekucję wierzytelności spółki, spółka nie miała środków. Nabywca zobowiązał się w umowie sprzedaży udziałów (poświadczonej notarialnie) do spłacenia wierzycieli i zwolnienia mnie jako byłego prezesa spółki z długu wobec wierzycieli spółki w tym i SP. Co w takiej sytuacji powinienem zrobić.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Anka28

2005-02-04 17:30:43

cześć umowa sprzedazy udziałów na całe szczęście wywołuje skutki niezależnie od wpisu (pod warunkiem, że została zawarta z podpisami notarialnie poświadczonymi). Oznacza to, że umowa ta jest skuteczna od chwili jej zawarcia podobnie jak Twoje odwołanie z funkcji Prezesa Zarządu - innymi słowy ich ważnośc nie zalęzy od wposu do rejestru. W Twoim jednak intersie jest zgłosić to do KRS (nawet zasygnalizować przedkładając dokumenty poświadczone notarialnie jak nie chcesz ponosić opłat - wysokich bo 400, 250 zł, sąd ma możliwości wymuszenia na spólce dokonania wpisu będzie ją nękał grzywnami.) Zrobiłabym to jednak by przyszli wierzyciele pewnego dnia nie zapukali do Ciebie (powództwo z art. 299 ksh) bo może być Ci trudno wyplątać się potem z kłopotów Mam nadzieję, że masz odpisy uchwał i egzempalrz umowy sprzedaży. Sprawdź też czy zapłacono pcc od sprzedazy (1% wartości) bo obowiązek obciąża obie strony solidarnie Pozdr. Ania

melady

2005-03-07 22:49:49

a czy odpowiadam za zobowiązania wobec ZUSu powstałe za mojej "kadencji" i jak mogę się od nich uwolnić. Przypominam, że mój następca kupił udziały wraz ze zobowiązaniami i wierzytelnościami spółki

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

 • Szukam skutecznej firmy windykacyjnej.Proszę o poradę Witam serdecznie, posiadam wierzytelność z sądową klauzurą wykonalności,niestety komornik nawet nie" kiwnął palcem" aby cokolwiek (...) czytaj dalej»

 • Dobry adwokat - warszawa Witam. Poszukuję dobrego adwokata spraw rodzinnych w wawie. Co masz na myśli mówiąc że nie jest drogi? Możesz podać jakieś kwoty? Arsen mozna zobaczyc na stronie początkujący (...) czytaj dalej»

 • nagrywanie rozmów przez firmy windykacyjne + przedawnienie Mam problem dotyczący konkretnie firmy kruk. Ponieważ mam zadłużenie (idea) z 2001 roku które przejeła firma windykacyjna (które już (...) czytaj dalej»

 • zadłużenie PLUS windykacja "Raport" Mam kłopot, dwa i pół roku temu rozwiązałam umowę z plus gsm. Parę dni temu dostałam od nich pismo, że zalegam im pieniądze, dzień później zadzwoniła (...) czytaj dalej»

 • POMOCY !! Bank wypowiedział mi umowę kredytu Zaczne od początku. Miałam linie kredytową w PKO BP na 6.000 zł. Rok temu przeprowadziłam sie do innego miasta i na konto w banku nie było żadnych (...) czytaj dalej»

 • Zakup samochodu z niemiec- umowa i problem z VAT24 Witam. Kilka dni temu kupiłem auto z Niemiec, podpisałem umowę kupna- sprzedaży i na umowie tej sprzedający nie był ostatnim właścicielem pojazdu (...) czytaj dalej»

 • Szukam dobrego prawnika!!!! Pomocy!!! Szukam bardzo dobrego prawnika!!! Chodzi o rozwód z orzeczeniem o winie. Czy możecie mi kogoś polecić? Rejon Poznania. Słyszałem o kancelarii Grzybkowski & Guzek. (...) czytaj dalej»

 • szukam adwokata z Krakowa z zacięciem do rozwodów Witajcie, szukam adwokata, który rozwikła trudna sprawę rozwodową. Maż stawia opór ze względu na małoletnie dzieci. Na Twoim miejscu szukałabym (...) czytaj dalej»

 • umowa na okres probny a ciaza? witam od pracodawcy otrzymalam umowe na okres próbny ktora zakonczy sie okolo 7 listopada okazalo sie w tym czasie ze jestem w ciazy konkretnie 4 miesiac jest teraz .Czy (...) czytaj dalej»

 • Umowa Mam problem dotyczący umówy zlecenia. Rok temu podpisałam umowe z firmą która dawała zlecenia kelnerom . Od podpisania umowy nie podjełam ani razu pracy . Praca wyglądała tak ,że mój (...) czytaj dalej»

 • Umowa Dnia 10.07.2013r. zawarłam umowę w zakresie kierowania obywateli polskich do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych. W umowie jest napisane: 1. Najwcześniejszy termin rozpoczęcia pracy (...) czytaj dalej»

 • Nielegalny wynajem mieszkania, a meldunek... Witam! Poszukuję pilnie informacji na następujący temat. Wynajmowałem mieszkanie - jak się okazało właścicielka nie odprowadzała za nie podatku dochodowego (...) czytaj dalej»

 • najlepszy adwokat Warszawa-opinia Pani Mecenas Magdalena Antoszewska to profesjonalistka najwyższej klasy. Świetna osobowość, charakter, solidność i charyzma. Od pierwszego spotkania, aż do końca (...) czytaj dalej»

 • URLOP WYCHOWAWCZY PŁATNY CHCE SIE DOWIEDZIEC JAKTO JEST Z URLOPEM WYCHOWAWCZYM PLATNYM. OD 1 LISTOPADA ZACZYNAM PRACE. TERMIN PORODU MAM NA 8 MARCA WIEC 3,4MIESIACE POPRACUJE. ALE PONOC TRZEBA PRZEPRACOWAC (...) czytaj dalej»

 • Do Kuratorów zawodowych Wypowiedzi na temat kuratorów społecznych aplikacji i kurateli penitencjarnej były dość ciekawe. Proponuje jednak stworzyć nową grupę dyskusyjną dotyczącą naszej pracy. (...) czytaj dalej»