Darowizna/Przepisanie domu na żonę/na nas

Odpowiedzi w temacie (0)

Krzysiek1986

19.6.2016

Witam. Chciałem się poradzić, żeby mieć jakiś punk zaczepienia. Postaram się ogólnikowo nakreślić sytuację. Wygląda to tak. Przed ślubem każde z nas mieszkało z rodzicami i od początku naszej znajomości żona deklarowała chęć mieszkania u jej rodziców. Nie oponowałem, bo dom duży i wzniesiony przez jej rodziców z myślą o niej i jej przyszłym mężu. Parter wykończony, piętro nie (ot stan deweloperski - choć poprawek i przeróbek co nie miara :) ). Po ślubie od 2-ch tygodni mieszkam z żoną u jej rodziców tak jak tego sobie życzyła. Wszystko fajnie pięknie, ale przyszedł ten czas, gdy trzeba pogadać o podziale rachunków itp. Gdy padła ta prośba do rodziców, czy mogli by nas (albo przynajmniej żonę) dopisać jako współwłaścicieli domu (albo przepisać nam/jej darowiznę tego piętra gdzie mieliśmy się urządzać) - usłyszeliśmy.... a po co to wam... a opłaty są duże... przecież kiedyś to i tak będzie Wasze.... I zapaliła mi się czerwona lampka. Ja mam się żyłować wykańczanie domu. A za 5 lat trzeba się będzie wyprowadzić bo mój teść (ojciec żony) kupi nową działkę i każe się tam stawiać i tam mieszkać... Co robić? Jak możemy się zabezpieczyć przed taką przymusową eksmisją? Nie mówiąc już o tym, że (zwłaszcza teść) myśli o mnie jak o parobku.... nie wyraża się tak o mnie, ale dobrze to słowo odzwierciedla sytuację. "Wykończ... mieszkaj..." ale co mam wykańczać jak to nie jest nasze!? Jeśli będziemy mieć to na papierze, to można działać, a jak nie to będziemy szukali miejsca w świecie swojego. Dom jest wypisany na rodziców żony. Ja tu jeszcze nawet nie jestem zameldowany. Puki co czekamy jeszcze na pismo z urzędu stanu cywilnego. Może się trochę rozpisałem, ale proszę o poradę.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 16.7.2018

  Druk SD-Z2 - zgłoszenie darowizny lub spadku bez podatku

  Dostajesz darowiznę albo dziedziczysz spadek po kimś z bliskiej rodziny? Jeżeli chcesz skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, złóż formularz (...)

 • 14.9.2018

  Darowizna - czyli jak coś komuś podarować...

  Jak zawrzeć umowę darowizny, żeby była ona skuteczna. Kiedy i z jakich przyczyn można odwołać darowiznę? Czy w umowie darowizny można obdarowanego do czegoś zobowiązać i jakie to rodzi konsekwencje? (...)

 • 3.1.2019

  „Posiłek w szkole i w domu” od 2019 r.

  1 stycznia 2019 r. ruszył program „Posiłek w szkole i w domu”. To pomoc dla osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz dzieci z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji. Na (...)

 • 21.8.2014

  Darowizna samochodu - formalności jakich musisz dopełnić?

  Darowizna to chyba najczęściej stosowana umowa w stosunkach rodzinnych. Obowiązki z nią związane mogą nieco się różnić w zależności od przedmiotu darowizny. W niniejszej poradzie zajmiemy (...)

 • 21.11.2017

  Weterani zwolnieni z odpłatności za pobyt w domu pomocy społecznej

  Celem nowelizacji jest wsparcie członków Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa przewiduje możliwość zwolnienia członków Korpusu z ponoszenia (...)