e-prawnik.pl Porady prawne

Garaż na działce przy granicy

Odpowiedzi w temacie ()

freesamen

29.7.2014

witam, Posiadam działkę i chcę zakupić projekt domu, jednak pierwotnie chciałbym aby domek był prosty bez garażu, a garaż wybudować sobie po jakimś czasie. Jednak chciałbym aby ten garaż nie stał mi gdzieś "na środku" działki, tylko aby przylegał on bezpośrednio do granic mojej działki (poniżej zamieszczam zdjęcie jakbym chciał aby to wyglądało) [IMG]http://i61.tinypic.com/2zh39xy.jpg[/IMG] i pytanie czy byłaby taka możliwość aby w taki sposób posadowić garaż? czy musiałby on być oddalony o 3m od granicy. proszę o porady. bo jeśli musiałby on być oddalony, to będę zmuszony wybrać sobie projekt z garażem dobudowanym do bryły domu, ale osobiście wolałbym takiego projektu nie brać, a w przyszłości wybudować sobie osobny wolnostojący

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Matt89

2014-08-05 15:07:19

Szanowny Panie, zgodnie z § 12 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, co do zasady budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie mniejszej niż: pkt. 1) 4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy, pkt. 2) 3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy. Jeżeli więc sąsiednia działka jest działką budowlaną, to muszą być zachowane powyższe wymogi odnośnie odległości od granicy. Jeżeli potrzebuje Pan profesjonalnej pomocy prawnej, proszę o kontakt: korteweg@prokurent.com

Ada

2017-05-24 21:35:09

Czekam budowę domu jednorodzinnego. Mam problemy z kierownikiem budowy. Mam podpisana umowę oraz wpłacona zaliczkę. Mieszkam za granica tym mam większy problem z opanowaniem tego. Otóż w kwietniu poinformowałam kierownika budowy ze przyjeżdżam i zaczynam budowę poprosiłam rownież o spotkanie. Osoba ta nie skontaktowała sie ze mną i nie widziała sie podczas mojej obecności . Roboty trwały. Po moim wyjezdzie ten człowiek zglasza sie i po niewczasie wytycz błędy majstra.zada ode mnie dodatkowych pieniędzy za dojazd , za to ze musiał ponownie sprawdzać strop itp. Kiedy zorientował sie ze nie wyciągnie ode mnie pieniędzy , poprostu zadzwonił do mnie ze rezygnuje ze mną ze współpracy. Zadzwonił tez do majstra żeby zdjął tablice z budowy. Czy ta osoba moze w ten sposób postąpić. Gdzie mam sie zgłosić. Koszt przelotu z zagranicy plus wolne to są ogromne kwoty. Budowa mi stoi. Boje sie ze ściągnę sobie nadzór budowlany a ręka rękę myje.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

 • Garaż Blaszany Od kiedy na garaż blaszany ustawiony na własnym ogródku trzeba mieć pozwolenie? Gdzie znajdę potrzebne informacje. (Felek2002) Wg mnie to nietrzeba pozwolenia, wynika to z artykułu (...) czytaj dalej»

 • Czy Starostwo Powiatowe może wydać pozwolenie na budowę na podstawie warunków zabudowy, które są Czy Starostwo Powiatowe może wydać pozwolenie na budowę na podstawie warunków zabudowy, które (...) czytaj dalej»

 • Problemy z budową garażu Dzień dobry wszystkim użytkownikom forum, Mam problem związany z budową garażu na zgłoszenie. Sytuacja wygląda tak, iż jestem właścicielem 3 działek o powierzchni (...) czytaj dalej»

 • garaż w granicy sąsiad buduje garaż na moim ogrodzeniu (mój płot stanowi jedna ze ścian). Nie mam mojego pozwolenia, a cześć dachu znajduje się na mojej działce (około 25 cm. Co mam zrobić? (...) czytaj dalej»

 • ODSZKODOWANIE za słup / linia energetyczna na działce Wysokie ODSZKODOWANIA (do 10 lat wstecz) za bezumowne korzystanie z mienia, czyli zajęcia terenu pod sieci energetyczne (np. przewody biegnące (...) czytaj dalej»

 • pszczoły sąsiada mam domek letniskowy na nieruchomości ktora graniczy z zabudowaniami osoby zajmującej się pszczołami, podczas ostatniej wizyty na dzialce okazało się, że również na mojej działce (...) czytaj dalej»

 • Służebność Witam! Mam takie pytanie otóż 1,20 cm domu sąsiadów stoi w mojej działce gdyż kiedyś tak pozwolił mój dziadek gdyż sąsiedzi są bliską rodziną.Było to tylko uzgodnione ustnie (...) czytaj dalej»

 • niebezpieczna i niechciana linia energetyczna SN 15 kv Jak wywalczyć od ZE likwidację lini SN 15kv lub poprowadzenie tej lini kablem ziemią, obecnie słupy lini są w kiepskim stanie technicznym (ponad (...) czytaj dalej»

 • Garaż blaszany do 35m2 w odlegości 1,5m od granicy Witam chciałbym postawić garaż blaszany w odległości 1,5m od granicy z sąsiadem. Moja działka ma 14.6m szerokości a na granicy przy której (...) czytaj dalej»

 • budowa budynku gospodarczego Witam. Czy mogę zbudować budynek gospodarczy między swoim garażem, a garażem sąsiada(garaż sąsiada jest na granicy działek) odległość między garażami wynosi 4m. (...) czytaj dalej»

 • Prawo budowlane - garaż Mam taki problem że zgodnie z warunkami zabudowy i uzyskanym pozwoleniem na budowę budynku garażowo gosodarczego wybudowałem garaż ścianą zachodnią na granicy z sąsiadem (...) czytaj dalej»

 • budowa garażu a odstąpienie od granicy z drogą publiczną Witam, chcę wybudować garaż na swojej działce bez okien tylko z frontowym wjazdem, złożywszy wszystkie dokumenty w urzędzie, otrzymałem (...) czytaj dalej»

 • budynek sąsiada na mojej działce Witam Proszę o pomoc dotyczącą możliwości odzyskania gruntu na którym został postawiony budynek sąsiada- ale zacznę od początku: w 2007 roku sąsiad rozpoczął (...) czytaj dalej»

 • Budowa drewnianej altany przy granicy działki? Witam. Sąsiad postawił sobie drewnianą altankę (wysokość ok 2,5-3m z dachem drewnianym) wielkość ok 15m2, altanka jest przymocowana do podłoża, (...) czytaj dalej»

 • własność samoistna Czy nabywa się prawa do zasiedzenia wraz zakupem działki w mieście (na której stoi garaż przylegający do domu mieszkalnego) od poprzedniego właściciela, który poprzedni właściciel (...) czytaj dalej»