Forum prawne

Czym jest hipoteka kaucyjna? - forum prawne

* Hipoteka kaucyjna może występować w postaci hipoteki umownej, jak i przymusowej;

* Hipoteka kaucyjna nie może zabezpieczać wierzytelności, której wysokość jest określona (ustalona), bowiem taka wierzytelność może być przedmiotem hipoteki zwykłej;

* Dla zabezpieczenia wierzytelności składającej się z sumy kapitałowej i odsetek o zmiennej stopie oprocentowania dokonuje się wpisu hipoteki kaucyjnej; powodem tego jest fakt, że jeden z elementów określających wysokość wierzytelności jest wielkością zmienną, a tym samym wierzytelność nie może być uważana za ?oznaczoną?. Nie ma przeszkód, by dochód kredytodawcy z odsetek kredytowych traktować jako osobną wierzytelność ? wtedy wierzytelność z tytułu udzielonego kredytu może być zabezpieczona hipoteką zwykłą, a wierzytelność z tytułu odsetek (o wysokości nieustalonej) hipoteką kaucyjną,

* Hipoteka kaucyjna może być przekształcona w hipotekę przymusową zwykłą.


Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (tekst jednolity: Dz. U. 2001 r., Nr 124, poz. 1361, ze zmianami).

Odpowiedzi w temacie: Czym jest hipoteka kaucyjna? (5)

Czy osoba wobec której toczy się postępowanie może zamiast kaucji na którą jej nie stać zastawić swoje mieszkanie własnościowe o równej lub większej wartości niż kaucja? to chyba nazywałoby się wtedy hipoteką kaucyjną, bo tka mi się ułożyło to w głowie.

Hipoteka kaucyjna przeznaczona jest przede wszystkim do zabezpieczania wierzytelności, które nie mogą być przedmiotem hipoteki zwykłej, ponieważ nie spełniają warunków wynikających z ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Witam. Proszę o odpowiedz czy w ramach kaucji można dać pod zastaw hipoteczny skuter, nowy, włoski, vespa, retro wart na rynku w obecnym stanie 5 tys złotych? Czy można coś takiego zrobić i gdzie wówczas ten skuter będzie się znajdować?

kaucja hipoteczna może być np. nieruchomością ale nie wiem jak jest w przypadku ruchomości, tak na chłopski rozum wszystko co ma wartość pokrywającą daną kwotę kaucji powinno dać się zastawić pod hipotekę w ramach kaucji.

Witam!

Na księdze wieczystej posiadam hipotekę kaucyjną na kwotę 50 000 zł na rzecz zapłaty podatku od nieruchomości za lata 2003-2008. Ze względu na nieuregulowanie płatności urząd miasta informuje mnie, iż zobowiązanie za zabezpieczony okres wynosi aktualnie 77 000 zł wraz z odsetkami. Moje pytanie brzmi: Czy po tylu latach mam obowiązek zapłaty całej kwoty podanej przez urząd? Czy część, która nie "mieści się" w zabezpieczeniu hipotecznym (tj. 27 tys. zł) uległo przedawnieniu? Ile powinienem zapłacić?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika