Kodeks Pracy a PKZP - forum prawne
Kilka dni temu otrzymalismy (Zarząd PKZP) od dyrekcji taką informację:
[i]"Zgodnie z art. 87, 871 i 91 KP, pracodawca dokonując potrąceń z wynagrodzenia pracownika jest zobowiazany przestrzegać tzw. kwoty wolnej od potraceń. Jest to zagwarantowana przepisami prawa część pensji, którą pracownik musi otrzymać. W związku z powyższym informuje się, że pożyczki z PKZP i pozyczki na cele mieszkaniowe z ZFŚS mogą być udzielane tylko osobom i w takiej wysokości aby u danego pracownika po potrąceniach zachowana była kwota minimalnego wymagrodzenia."[/i]
Proszę o interpretację powyższego, nie jestem przekonana czy ww. przepisy o potrąceniach dotyczą PKZP i ZFŚS. Pracownik, który decyduje się na pożyczkę ma chyba prawo decydować w jakiej wyskości będzie ją spłacał i udziela zgody na potrącanie we wniosku o pożyczkę. Oczywiście zgodnie ze Statutem PKZP, czyli wysokość pożyczki oraz ilość rat.
[b]Druga sprawa:[/b]Lista do potrąceń spłat pożyczek (sporządzona przez księgowego PKZP) została w jednej pozycji pomniejszona przez pracownika robiącego wypłaty wynagrodzeń. Powód, pracownikowi na pensję wszedł komornik i żeby zostawić owo minimum zmniejszono ratę spłaty pożyczki, czy to tak można i na jakiej podstawie.
Bardzo proszę o wyczerpującą odpowiedź i wyjaśnienie czy i w jakim stopniu przepisy Kodeksu Pracy mają wpływ na działanie PKZP.
Nie ma jeszcze odpowiedzi w temacie: Kodeks Pracy a PKZP
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Masz inne pytanie do prawnika?