L4 - forum prawne
Miałbym ważne pytanie. Jestem zatrudniony w firmie na 1/4etatu ,wypracowuje co miesiąc ilośc godzin równą 3/4etatu (ponad 120h) ,jestem obecnie na zwolnieniu L4 przez 10 dni.
kiedys pracujac na umowe na caly etat w innej firmie dostawalem platne tak jak bym pracowal przez te wszystkie dni po 8 godzin dziennie 80% stawki godzinowej i tak jak bym pracowal codziennie.
czego moge sie teraz spodziewac po pracodawcy? bede mial zaplacone tak jak w/w czy bede mial zaplacone tylko za te dni ktore mialem zagrafikowane i tyle godzin ile w nich bylo??
bardzo prosze o pomoc.
Odpowiedzi w temacie: L4 (8)
witam, jetem na zwolnieniu l4 z powodu osłabienia i przedwczesnych skurczów w ciąży, w czasie zwolnienia miałam wypadek samochodem-prowadziałam auto,wypadek nie z mojej winy ale ja trafiłam do szpitala , czy mogę miec jakieś problemy z powodu wypadku w czasie przebywania na zwolnieniu l4?
Witam serdecznie
Mam pytanie pracowałem wcześniej w firmie przez 9 miesięcy na umowę o pracę teraz pracuję w nowej firmie również mam umowę o prace jest to okres próbny i chciałem się zapytać czy mogę iść na L4 po przepracowanych czterech dniach czy muszę dłuższy okres przepracować? Z góry dziękuje za odpowiedź
Witam
Ile powinno wynosić moje wynagrodzenie jeśli bedę na L4? z góry dziękuję za odpowiedzi
Witam
Jestem na zwolnieniu L4 czy ktoś może jakoś sprawdzić czy naprawdę jestem chory?A jeśli tak to co grozi w przypadku kłamstwa?Z góry dziękuję za odpowiedzi
witam,może ktos mi podpowiedzieć ile czasu mam na dostarczenie l4 do zakładu pracy.pozdrawiam...
Zgodnie z par. 2 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. z 1996 r. nr 60, poz. 281) w razie zaistnienia przyczyn uniemożliwiających stawienie się do pracy, pracownik ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania. Powinno to być dokonane nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy. Jeżeli przepisy prawa pracy obowiązujące u danego pracodawcy nie określają sposobu zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności pracownika w pracy, zawiadomienia tego pracownik dokonuje osobiście lub przez inną osobę telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności albo drogą pocztową, przy czym za datę zawiadomienia uważa się wtedy datę stempla pocztowego
Co istotne, należy odróżnić czynność polegającą na zawiadomieniu pracodawcy o przyczynie nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania, od samego dostarczenia zwolnienia lekarskiego.
Należy zachować termin dostarczenia zaświadczenia lekarskiego
W świetle art. 62 ust. 1 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r.o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 1999 r. nr 60, poz. 636 z późn. zm), zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy ubezpieczony jest zobowiązany dostarczyć odpowiednio płatnikowi zasiłku albo płatnikowi składek "(...) nie póżniej niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania".
Przy ustalaniu terminu 7 dni nie uwzględnia się dnia, w którym ubezpieczony otrzymał zaświadczenie lekarskie. Jako datę otrzymania zaświadczenia lekarskiego przyjmuje się datę wystawienia zaświadczenia przez lekarza.
Jeżeli zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy zostanie dostarczone po upływie 7 dni od jego otrzymania, Wówczas zasiłek chorobowy ulega obniżeniu o 25% za okres od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia tego zaświadczenia (art. 62 ust. 3 ustawy). Co istotne, obniżenia zasiłku chorobowego nie stosuje się, jeżeli niedostarczenie zaświadczenia w terminie nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego.
Podstawa prawna:
- par. 2 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. z 1996 r. nr 60, poz. 281)
- art. 62 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 1999 r. nr 60, poz. 636 z pożn. zm.)
Zwolnienie lekarskie skonczylo mi sie 10 lipca. Do szpitala trafilam 6 lipca. Pytanie moje brzmi co bedzie jesli nie dostarcze zwolnienia w ciagu 7 dni bo bodajze pobyt sie przedluzy. Zaznacze ze jestem w ciazy.
Witam.chcę się dowiedzieć czy muszę informować pracodawcę kiedy mnie zapyta co mi z jakiego powodu byłem na l4. Chodzi mi czy muszę informować na co się lecze, leczylem?
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Masz inne pytanie do prawnika?