e-prawnik.pl Porady prawne

naruszenie praw autorskich

Odpowiedzi w temacie (1)

pietrek123

3.8.2010

Witam Od jakiegoś czasu prowadzę blog, wklejam tam swoje filmy i zdjęcia. Ostatnio znalazłem inny blog dosłownie identyczny jak mój, zarówno pod względem graficznym jak i samych treści, ktoś wkleił nawet moje zdjęcia. Zgłosiłem to już moderatorowi, co jeszcze mogę zrobić? Czy mogę walczyć o odszkodowanie?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

stalowiec

2010-08-19 12:43:03

Z przedstawionych faktów jasno wynika, że naruszył Twoje prawa autorskie i to zarówno osobiste i materialne. Twórca, którego autorskie prawa osobiste zostały zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania. W razie dokonanego naruszenia może także żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności aby złożyła publiczne oświadczenie o odpowiedniej treści i formie. Jeżeli naruszenie było zawinione, sąd może przyznać twórcy odpowiednią sumę pieniężną tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę lub - na żądanie twórcy - zobowiązać sprawcę, aby uiścił odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez twórcę cel społeczny.  Powyższe dotyczy praw osobustych. Natomiast w przypadku naruszenia praw majątkowych uprawniony może żądać od osoby, która naruszyła te prawa:

1) zaniechania naruszania;

2) usunięcia skutków naruszenia;

3) naprawienia wyrządzonej szkody:

a) na zasadach ogólnych albo

b) poprzez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej dwukrotności, a w przypadku gdy naruszenie jest zawinione - trzykrotności stosownego wynagrodzenia, które w chwili jego dochodzenia byłoby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z utworu;

4) wydania uzyskanych korzyści.

2. Niezależnie od roszczeń, określonych w ust. 1, uprawniony może się domagać:

1) jednokrotnego albo wielokrotnego ogłoszenia w prasie oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie lub podania do publicznej wiadomości części albo całości orzeczenia sądu wydanego w rozpatrywanej sprawie, w sposób i w zakresie określonym przez sąd;

2) zapłaty przez osobę, która naruszyła autorskie prawa majątkowe, odpowiedniej sumy pieniężnej, nie niższej niż dwukrotna wysokość uprawdopodobnionych korzyści odniesionych przez sprawcę z dokonanego naruszenia, na rzecz Funduszu, o którym mowa w art. 111, gdy naruszenie jest zawinione i zostało dokonane w ramach działalności gospodarczej wykonywanej w cudzym albo we własnym imieniu, choćby na cudzy rachunek.

Jeśli chodzi o odskzodowanie to musiałbyć dowieść zaistnienie szkody, jej wysokość, związek przyczynowy między działaniem sprawcy a powstałą szkodą.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM