obrona przed większością Wspólnoty - forum prawne
jaka jest forma prawna obrony przed decyzjami większości Wspólnoty? a moze ignorancja? zalanczam opis dwu spraw, ktore mnie interesuja. 1. sprawa: to sie nazywa demokracja (jeśli sie nie myle), gdzie wiekszość decyduje o mniejszosci.... tylko co zrobic gdy mniejszosc nie jest w stanie podolac decyzjom wiekszosci, np. finansowym (decyzja modernizacji, gdize koszt na lokal wynosi 550PLN a dochod w gospodarstwach mniejszosci waha sie od 450-700PLN miesiecznie, te rodziny "nie dozywaja" normalnie do konco miesiaca, a co dopiero o wydatkach "nie krytycznych" ze wzgledu na bezpieczenstwo budynku, koniecznosc, itp). 2.sprawa: dwa lata temu "mieszkaniec" uszkodzil grzejnik na klatce. "mieszkaniec" naprawil go oczywiscie z wlasnej kieszeni. podam tylko, ze budynki maja okolo 35 lat. po dwoch latach (minely dwa okresy grzewcze) tan grzejnik zaczal przeciekac. pytanie: czy "mieszkaniec" zobligowany jest go dalszej naprawy? bo tak zaglosowala wiekszosc, ktora nie chcac wydac pieniedzy z budzetu remontowego. pytanie pomocnicze: czy grzejnik nie ma prawa po 35 latach eksploatacji odmowic posluszenstwa i zwyczajnie sie zepsuc. czy jesli "mieszkaniec" znow go naprawi, a grzejnik zapsuje sie po kolejnych dwu latach, czy dalej musi go naprawiac? pozdrawiam gore
Odpowiedzi w temacie: obrona przed większością Wspólnoty (3)
Odpowiadam na Pana pytanie nr 1- polecam lekture ustawy z dnia 24.06.94 r. o własności lokali. Art. 25 stanowi, iż właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy. Niestety powództwo takie można wnieść w terminie zawitym 6 tygodni od momentu podjęcia uchwały lub powiadomienia o jej podjęciu, a domyślam się, że ten termin już minął... ale informację podaję na przyszłość. Pozdrawiam!
Ignorancja jest najgorszym sposobem z mozliwych. napisz cos wiecej o decyzjach wiekszosci, to mozliwe bedzie wypowiadanie się o dalszych mozliwościach w tej sprawie. Odnosnie pytania drugiego: jesli wspólnota dokonała odbioru po napraie -wymianie rzeczonego grzejnika i zaakceptowała zakres tej naprawy- patrzec nalezy w protokół. Jeżeli nie dokonywała odbioru- to zaakceptowała te czynnośc z zasada milczącego akceptu mimo tego, że każdy z włascicieli miał obowiązek sprawdzania wszystkiego co wiąze się z Zarzadzaniem nieruchomościa wspólną. Termin na zgłaszanie zastrzeżeń minął więc półtora roku temu. Uchwała w tej sytuacji dotyka mienia wspólnego, a zaiste mieszkaniec nie jest ,,częścią wspólną''. uchwała sama w sobie nie obliguje go do niczego. Jest jedynie wyrażeniem woli mieszkańców (raczej chciejstwa), poniewaz w drodze Uchwały nie mozna zmusik kogos do określonego zachowania lub zaniechania jakiegos zachowania.
Co z tego, skoro taka uchwała ma moc prawną do momentu unieważnienia jej przez sąd? Postępowanie sądowe trwa. To jest wielki minus tej ustawy.
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Masz inne pytanie do prawnika?