Forum prawne

Odliczenie VAT z deklaracji celnej od VAT kwartalnego

Dzień dobry,

Jeśli ktoś orientuje się to bardzo proszę o informację/sugestie w sprawie podatku VAT:

Moja firma (sp. z o.o.) zakupiła towary w Rosji, a następnie sprowadziła je do Polski, przy czym Estonia była krajem w którym był rozliczany import do UE i w związku z tym w Estonii był płacony podatek VAT oraz cło za te towary z Rosji. Firma Parus Logistics była przedstawicielem mojej spółki w procedurze celnej (jest to firma przewozowa Estońska),

Przejrzałam wiele przykładów rozliczenia zapłaconego podatku VAT przy imporcie towarów z poza UE. Faktycznie podatek VAT wymieniony w deklaracji celnej polskiej podlega odliczeniu. Czyli jakby moja spółka miała deklaracje celną polską to byłoby super, bo teraz możnaby odliczyć podatek VAT wymieniony w deklaracji celnej od kwartalnej deklaracji VAT za sprzedane w Polsce towary i wszystko byłoby ok.

Jednak zastanawiam się, czy w przedstawionej sytuacji nie mamy do czynienia z WDT, ponieważ wygląda na to, że import zakończył się na granicy UE - w Estonii. Jeżeli towar opuszcza państwo brzegowe, tutaj Estonie to wydaje się, że w tym przypadku nie powinno się naliczać podatku VAT. Jednak Estonia naliczyła podatek VAT, który zapłaciła - w imieniu mojej spółki - firma Parus Logistics i tą pozycje refakturowała dla mojej firmy.

Jeśli tak, to czy moja spółka powinna teraz zapłacić podatek VAT kwartalny od sprzedaży, a z drugiej strony aby odzyskać podatek VAT zapłacony w Estonii, to potrzebna będzie firma która zajmuje się odzyskiwaniem VAT zapłaconego w Estonii?

Czy może jednak jest sposób na odliczenie podatku VAT ujętego w deklaracji celnej Estońskiej od VAT kwartalnego za sprzedane towary w Polsce?

Będę bardzo wdzięczna za wszelkie sugestie dotyczące powyższej sprawy...

2021.7.30 21:46:6

Nie ma jeszcze odpowiedzi w temacie: Odliczenie VAT z deklaracji celnej od VAT kwartalnego

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika